[link=http://www.rp.pl/artykul/9131,525046_Milosc_Iwaszkiewiczow_wydawala_sie_niemozliwa.html]Czytaj rozmowę z Marią Iwaszkiewicz[/link]
Iwaszkiewicz z pewnością musiał robić wrażenie na ludziach, skoro Anna Lilpopówna, jedna z najbogatszych kobiet w przedwojennej Polsce, z jego powodu zerwała zaręczyny z księciem Radziwiłłem. Co ciekawe, wybrała człowieka przystojnego, ale dość ubogiego i w dodatku, jak twierdzono, niekryjącego swych skłonności homoseksualnych. Niektórzy uważają, że z tego powodu stary Lilpop, teść pisarza, jeden z najbogatszych przemysłowców i bankierów w Polsce, popełnił samobójstwo.
[wyimek][link=http://empik.rp.pl/szukaj/produkt?author=Jaros%C5%82aw+Iwaszkiewicz&start=1&catalogType=all&searchCategory=all]Zobacz na Empik.rp.pl[/link][/wyimek]
Irena Krzywicka, pisarka i tłumaczka, wspomina dość osobliwą atmosferę w Stawisku, w którym zamieszkał Iwaszkiewicz: z jednej strony snobistycznie urządzone pałacowe wnętrza, a z drugiej snująca się po nich łobuzeria, czyli młodzi chłopcy z pobliskiego Brwinowa.
– Nie byłem kochankiem Iwaszkiewicza, choć wiele pojawiło się na ten temat opinii – dementuje w filmie Czesław Miłosz. Autor „Zniewolonego umysłu” przyznaje, że twórca „Sławy i chwały” jeszcze przed wojną budził kontrowersje. Grupa Kwadryga zarzucała mu, że jest pisarzem burżuazyjnym, a Awangarda Krakowska pisała na łamach „Zwrotnicy”, że „Iwaszkiewicz ma „Londyn w głowie”, czyli działa we mgle.