23:05

Dziękujemy, że byli dziś Państwo z nami. Kolejna relacja jutro na rp.pl.

22:43

Główny Inspektor Sanitarny radzi w mediach społecznościowych, że uchronić się przed koronawirusem można poprzez niewychodzenie z domu.

Autopromocja
Ranking Samorządów

Poznaj najlepsze samorządy w Polsce

WEŹ UDZIAŁ

22:21

Kandydat na prezydenta USA Joe Biden podróżował samolotem z osobą, u której test stwierdził koronawirusa. Sztab kandydata twierdzi, że nie ma potrzeby, by Biden udawał się na kwarantannę, ponieważ „nie był w bliskim kontakcie” z osobą zakażoną.

22:13

Po raz pierwszy polskie województwa znalazły się na aktualizowanej przez niemiecki rząd liście „stref ryzyka”. Jak podaje DW, chodzi o woj. kujawsko-pomorskie, małopolskie, podlaskie, pomorskie i świętokrzyskie. Od soboty osoby przyjeżdżające do Niemiec z tych regionów będą musiały zgłosić swój adres pobytu miejscowemu urzędowi ds. zdrowia i przedłożyć negatywny wynik testu na koronowirusa (przeprowadzonego w ciągu ostatnich 48 godzin) lub poddać się dwutygodniowej kwarantannie.

22:03

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka zarzuca władzom nieprzygotowanie Polski na drugą falę epidemii koronawirusa.

21:44

Izrael złagodzi część obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią, jeśli po otwarciu portu lotniczego Ben Guriona w Tel Awiwie liczba nowych przypadków nie przekroczy 2 000 w ciągu doby. We wrześni Izrael jako pierwsze państwo na świecie po raz drugi od wybuchu epidemii koronawirusa radykalnie ograniczył prawo obywateli do przemieszczania się. Od niedzieli ponownie otwarte mają zostać żłobki i przedszkola, a także parki i plaże. Limity zgromadzeń w pomieszczeniach zamkniętych oraz na świeżym powietrzu mają zostać utrzymane.

21:23

Współczynnik transmisji koronawirusa (R) we Włoszech osiągnął poziom 1,17 – wynika z informacji włoskich służb medycznych, które przeanalizowały dane o epidemii z okresu od 24 września do 7 października. Oznacza to, że średnio 117 osób zakazi się od 100 nosicieli SARS-CoV-2. W ciągu ostatnich 14 dni we Włoszech odnotowano znaczny wzrost liczby nowych przypadków na 100 tys. mieszkańców – do 75 wobec 44 w okresie od 21 września do 4 października. W okresie od 28 września do 11 października liczba przypadków objawowych (15 189) niemal podwoiła się w porównaniu z okresem od 21 września do 4 października (8 198).

21:14

Klauzula „Miłosiernego Samarytanina” i dodatek za pracę przy Covid w wysokości 175 proc. wynagrodzenia – resort zdrowia zapowiada wsparcie dla medyków.

20:32

Wicepremier Jacek Sasin ocenił, że jest hejtowany za „powiedzenie, że jest problem”. Na antenie Polsat News powtórzył swe niedawne stanowisko, że część lekarzy uchyla się od obowiązku służby na rzecz pacjentów cierpiących na COVID-19.

20:23

Nowe obostrzenia w szkołach – co się zmieni? Premier Mateusz Morawiecki potwierdził, że jeśli młodsze dzieci przejdą w tryb nauki zdalnej, to wróci także dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców. Taki zasiłek obowiązywał do 20 września.

20:00

Polska od soboty znajdzie się na liście państw, do których w związku z epidemią koronawirusa MSZ Danii odradza podróże. Turyści z Polski nie będą mogli wjeżdżać do Danii.

19:53

Rekordowo wysoki wzrost liczby zakażeń koronawirusem we Francji. Miejscowe służby medyczne poinformowały, że testy potwierdziły 30 621 nowych przypadków SARS-CoV-2. Liczba hospitalizowanych wzrosła o 411 do 9 605. Intensywnej terapii wymaga 1 750 pacjentów z COVID-19 (dobowy wzrost o 77). 88 osób zakażonych zmarło.

19:40

W ciągu miesiąca w Szwecji liczba pacjentów z COVID-19 wymagających intensywnej terapii wzrosła niemal dwukrotnie – wynika z oficjalnych danych.

19:12

W Wielkiej Brytanii w czwartek liczba stwierdzonych badaniami przypadków koronawirusa wzrosła o 18 980 – to mniejszy przyrost dobowy niż w środę, gdy nowych zakażeń było 19 724. Liczba osób, które zmarły w ciągu czterech tygodni po dodatnim wyniku testu na SARS-CoV-2 wzrosła o 138 (poprzednio 137). W angielskich szpitalach przebywa 4 379 pacjentów z COVID-19.

18:56

Włoski motocyklista, dziewięciokrotny mistrz świata Valentino Rossi jest zakażony koronawirusem. 41-letni sportowiec poinformował w mediach społecznościowych, że test na obecność SARS-CoV-2 dał u niego wynik pozytywny. Rossi przekazał, że ma gorączkę.

18:54

„To ruch w dobrą stronę” – ocenił publicysta „Rzeczpospolitej” Michał Szułdrzyński, komentując zapowiedź ministra zdrowia Adama Niedzielskiego w sprawie tzw. klauzuli Samarytanina. Jak tłumaczył minister, w okresie epidemii nieumyślnie popełniane błędy lekarskie nie będą karane.

18:45

W ciągu ostatniej doby w Hiszpanii potwierdzono 13 318 nowych przypadków koronawirusa i 140 zgonów osób zakażonych SARS-CoV-2. Jak podało hiszpańskie ministerstwo zdrowia, liczba zakażeń wykrytych od początku epidemii wzrosła do 921 374, a liczba zgonów do 33 553.

18:36

Od 17 października ograniczeniami obowiązującymi w strefie czerwonej objęte zostaną 152 powiaty i miasta na prawach powiatu, m.in. Białystok, Bydgoszcz, Chełm, Częstochowa, Gdańsk, Gdynia, Grudziądz, Kielce, Koszalin, Kraków, Lublin, Łódź, Nowy Sącz, Olsztyn, Piotrków Trybunalski, Poznań, Przemyśl, Ruda Śląska, Rzeszów, Siedlce, Sopot, Suwałki, Słupsk, Tarnów, Toruń, Warszawa, Włocławek i Zamość. Tak wielu powiatów w strefie czerwonej jeszcze w Polsce nie było.

grafika: Kancelaria Premiera

grafika: Kancelaria Premiera

18:32

„Bądźmy odpowiedzialni, dbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych, stosujmy się do nowych zasad” – zaapelował Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, która od soboty znajdzie się w strefie czerwonej.

18:27

Szybko rosnąca liczba zakażonych na koronawirusa w Polsce wzbudza strach wśród inwestorów o skutki gospodarcze rozwoju pandemii. Trwa ucieczka z GPW.

18:15

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaapelowało do obywateli Polski, by poważnie przemyśleli wyjazdy zagraniczne. Resort ostrzega, że w obecnej sytuacji epidemiologicznej powroty do kraju mogą być utrudnione.

18:03

W strefie czerwonej znalazły się 152 powiaty, czyli blisko połowa Polski. Liczba ludności, która mieszka w tych powiatach przekracza 70 proc. ludności Polski – podkreślił minister Niedzielski.

17:55

Pracujemy nad stworzeniem klauzuli dobrego Samarytanina, by błędy, popełniane przez lekarzy w walce z pandemią, nie były karane – zapowiedział minister Niedzielski.

17:52

– Będziemy chcieli również z panem ministrem obrony narodowej wykorzystać możliwość powoływania przy szpitalach wojskowych tzw. szpitali polowych, które będą mogły poszerzyć ofertę przede wszystkim w zakresie intensywnej terapii – powiedział minister zdrowia.

17:48

Minister Adam Niedzielski przyznaje, że jego resort zastanawia się nad tworzeniem nowych szpitali, ale na razie wciąż skupia się na usprawnieniu działania obecnego systemu ochrony zdrowia.

17:47

Jest oficjalna nowa lista czerwonych stref.

17:45

17:44

Możliwe jest wprowadzenie edukacji zdalnej także dla szkół podstawowych – poinformował premier Mateusz Morawiecki, podkreślając, że to jedna z najtrudniejszych decyzji, której rzad chciałby uniknąć.

17:43

– Wciskamy hamulec z całej siły. To wciśnięcie jest konieczne, żeby obronić wydolność systemu ochrony zdrowotnej. Pandemia przyspiesza, przyspieszenie ma charakter wykładniczy – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

17:40

Premier Mateusz Morawiecki zabrał głos w sprawie sytuacji epidemiologicznej w Polsce. – Walka z epidemią jest teraz najważniejsza – oświadczył, ogłaszając nowe obostrzenia w strefach żółtych i czerwonych.

17:29

17:27

Rozpoczęła się konferencja prasowa z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

17:18

We Włoszech w ciągu ostatniej doby zanotowano 8804 nowe przypadki zakażeń koronawirusem. To najwyższy wynik od początku pandemii. Dotychczasowy rekord, ze środy, został przekroczony o prawie 1,5 tys. przypadków.

17:16

Otrzymałem ujemny wynik testu na obecność koronawirusa – poinformował wicepremier Piotr Gliński.

17:11

Na terenie 152 powiatów i miast na prawach powiatu zostaną w związku z epidemią koronawirusa od najbliższej soboty wprowadzone dodatkowe obostrzenia. Na nowej liście miejsc zaliczonych do strefy czerwonej znalazły się m.in. Warszawa, Toruń, Lublin, Łódź, Kraków, Gdańsk, Częstochowa i Olsztyn.

16:44

Kierowanie lekarzy nakazami administracyjnymi do walki z covidem to zły pomysł. Lepszy jest system zachęt i obudzenie etosu. Lekarze w Sejmie i Senacie powinni dać przykład – pisze wicenaczelny „Rzeczpospolitej” Tomasz Pietryga.

16:40

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen „z ostrożności” opuszcza szczyt UE i poddaje się samoizolacji. Wynik testu na obecność nowego koronawirusa dał u niej wynik negatywny, a u pracownika jej biura – pozytywny.

Olivier HOSLET / POOL / AFP

Olivier HOSLET / POOL / AFP

16:29

Dwanaście tysięcy funkcjonariuszy policji zostanie wysłanych na ulice Paryża i innych dużych francuskich miast, by pilnować przestrzegania przez obywateli godziny policyjnej – poinformował minister spraw wewnętrznych Francji Gerald Darmanin. Decyzją prezydenta Emmanuela Macrona godzina policyjna będzie od północy w sobotę obowiązywać w Paryżu, regionie paryskim, a także w ośmiu innych miastach i obszarach metropolitalnych. Ograniczenie praw obywatelskich ma związek ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem.

16:22

Kandydatka Demokratów na urząd wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Kamala Harris odwołuje do niedzieli udział w zaplanowanych wydarzeniach kampanijnych. U Liz Allen, szefowej służb prasowych kandydatki, badania potwierdziły obecność nowego koronawirusa. Ostatni raz Harris była badana w środę, test na SARS-CoV-2 dał wówczas wynik negatywny.

Robyn Beck / AFP

Robyn Beck / AFP

16:19

W związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś podjął decyzję o dyspensie od udziału w niedzielnej mszy św. Wcześniej dyspensa obowiązywała od końcowki marca do początku maja.

16:18

Konferencja prasowa premiera Morawieckiego i ministra Niedzielskiego przesunięta o kolejny kwadrans.

16:10

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oświadczył, że wojskowa służba zdrowia jest zaangażowana w pomoc pacjentom – dysponuje m.in. czternastoma zwykłymi i dwoma kontenerowymi szpitalami. „W przygotowaniu są kolejne dwa kontenerowe szpitale” – stwierdził szef MON.

15:55

15:45

Władze Francji zakażą organizacji wszelkich prywatnych przyjęć w miejscach publicznych, w tym wesel, w związku ze wzrostem liczby przypadków zakażeń koronawirusem – informuje AFP.

15:41

Bawaria przyjmie część chorych z czeskich oddziałów intensywnej terapii.

15:31

Kolejny rekord liczby nowych zakażeń w Holandii. W ciągu ostatniej doby potwierdzono tam 7833 nowe przypadki. Zmarło kolejnych 29 chorych z Covid-19.

15:17

Szef Czeskiej Izby Medycznej zaapelował do czeskich lekarzy pracujących poza granicami kraju, by wracali do ojczyzny, aby pomóc w walce z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2.

15:07

Portugalia ogranicza liczbę osób uczestniczących w zgromadzeniach publicznych do pięciu w ramach walki z drugą falą epidemii koronawirusa SARS-CoV-2.

14:57

Z nieoficjalnych informacji uzyskanych przez „Rzeczpospolitą” wynika, że do nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu, które ma zająć się ustawą dotyczącą ochrony zdrowia może dojść w najbliższy wtorek. Ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.

14:39

14:18

Epidemia SARS-CoV-2 w Polsce spowodowała śmierć czworga nauczycieli. Kilka dni temu media informowały o dwóch zgonach pedagogów w Osieku i w Zawierciu, kolejne dwie osoby to nauczyciele z Warszawy i Strzelina.

13:53

Sytuacja jest krytyczna. Zwracamy się do rządzących aby traktowali samorządy poważnie, aby konsultowali z nami te decyzje.

Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy na konferencji prasowej

13:47

Norwegia z 35,2 zakażeń na 100 tys. mieszkańców w 14 dni jest obecnie jedynym krajem UE i EOG, w którym liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców w ciągu 14 dni jest niższy od 40.

13:24

Z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, m.in. o sytuacji epidemicznej w Polsce, rozmawiał Michał Kolanko.

tv.rp.pl

tv.rp.pl

13:14

Rosnąca liczba zakażeń w Europie powoduje wyprzedaż na rynku akcji. Wszystkie indeksy na Starym Kontynencie świecą na czerwono. Osłabiają się także waluty rynków wschodzących. Kapitał odpływa nawet z metali szlachetnych, uważanych za bezpieczne aktywa.

12:58

Dr Konstanty Szułdrzyński, kierownik Centrum Terapii Pozaustrojowych w Krakowie pytany w TVN24 o rekordowy wzrost dobowej liczby zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce (w ciągu ostatniej doby w kraju wykryto 8099 zakażeń) stwierdził, że „znacznie bardziej wiarygodne są liczby zgonów”.

12:46

Francuska policja przeszukała domy ministra zdrowia Oliviera Verana, byłego premiera Edouarda Philippe’a i innych wysokich urzędników w związku ze śledztwem ws. sposobu, w jaki francuski rząd zarządzał kryzysem związanym z epidemią koronawirusa.

Christophe ARCHAMBAULT / AFP

Christophe ARCHAMBAULT / AFP

12:22

8 099 nowych zakażeń wykrytych jednego dnia to więcej, niż stwierdzono w naszym kraju w okresie od 18 czerwca do 15 lipca (8 085 przypadków w 28 dni, średnio 288,7 dziennie).

12:16

Lekarze mają zostać przymuszeni do opieki nad chorymi z koronawirusem, ale rząd im za to dobrze zapłaci. Rozważa jest też zaangażowanie wojska – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.

11:58

Pozytywny wynik dało 12,55 proc. testów przeprowadzonych w ciągu ostatniej doby.

11:57

Władze Moskwy zaostrzają zasady korzystania z nocnych lokali rozrywkowych. Aby bawić się w nocy, trzeba się będzie zarejestrować.

11:54

Druga fala pandemii i obawy o jej skutki gospodarcze uderzają w rynki finansowe. Główne europejskie indeksy tracą w południe po około 3 proc. Złoty też przezywa chwile słabości.

11:45

Liczba hospitalizacji zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 w Moskwie wzrosła tydzień do tygodnia o 15,5 proc. – podaje miejskie centrum antykryzysowe powołane w związku z epidemią koronawirusa. W moskiewskich szpitalach jest obecnie 319 chorych na COVID-19, którzy są podpięci do respiratorów – o 25 proc. więcej niż tydzień wcześniej.

11:39

Politycy opozycji komentując na Twitterze rekordowy przyrost liczby zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce apelują m.in. o pilne decyzje ws. nauki stacjonarnej w szkołach. Wypominają też byłemu marszałkowi Senatu Stanisławowi Karczewskiemu, że ten rano w RMF FM radził Polakom, by jedli więcej jabłek.

11:30

Wszystkie miasta wojewódzkie znajdą się w tzw. czerwonej strefie – informuje nieoficjalnie RMF FM. Na liście będzie ich ponad 100, w tym również miasta na prawach powiatu.

11:20

11:10

W Czechach w ciągu doby wykryto 9544 zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 – po raz pierwszy od początku epidemii w tym kraju liczba wykrytych w ciągu doby zakażeń przekroczyła 9 tysięcy.

Michal Cizek / AFP

Michal Cizek / AFP

10:50

Premier Czech Andrej Babisz będzie reprezentował polski rząd na szczycie UE w czwartek, na którym nieobecny będzie przebywający w kwarantannie premier Mateusz Morawiecki. .

10:40

Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia wydała zalecenie o ograniczeniu do niezbędnego minimum lub czasowym zawieszeniu udzielania świadczeń wykonywanych planowo.

10:33

Po raz pierwszy od początku epidemii liczba wykrytych w Polsce w ciągu doby zakażeń przekroczyła 8 tysięcy.

10:32

10:19

W Rosji w ciągu doby wykryto 13754 zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, mniej niż dobę wcześniej, gdy po raz pierwszy od początku epidemii wykryto tam ponad 14 tysięcy zakażeń. Łącznie w Rosji wykryto 1354163 zakażenia koronawirusem. Liczba ofiar COVID-19 wzrosła o 286 – do poziomu 23491.

10:14

10:10

Liczba zakażonych koronawirusem pacjentów wymagających respiratorów przebywających w polskich szpitalach wzrosła dwudziesty czwarty dzień z rzędu i wynosi 508. Liczba osób objętych kwarantanną przekroczyła 296 tysięcy – to więcej niż mieszka w Katowicach, niemal tyle ile mieszka w Białymstoku.

10:00

9:53

Na Ukrainie w ciągu doby wykryto 5062 zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 i 73 zgony z powodu COVID-19. Łącznie na Ukrainie wykryto jak dotąd 281239 zakażeń koronawirusem i 5302 zgony z powodu COVID-19.

9:42

Wydaje się, że wszyscy biskupi – jak jeden mąż, solidarnie – powinni poddać się kwarantannie. Taka samoizolacja byłaby doskonałym przykładem odpowiedzialności. Przez kilka dni bez ich obecności Kościół w Polsce się nie zawali. A hierarchowie mieliby czas na modlitwę i przemyślenia – pisze w komentarzu Tomasz Krzyżak.

9:34

Grecki rząd publikuje mapę kraju, na której zaznacza występowanie natężenia zakażeń koronawirusem w poszczególnych regionach.

9:33

Niemieckie biuro podróży FTI wysłało w sierpniu i wrześniu do Turcji 60 tysięcy turystów. Przed powrotem wszystkich przetestowano na koronawirusa. Zakażonych było 0,3 procent.

9:28

Ustawa ma wpłynąć dziś do Sejmu, będzie to – jak mówił Terlecki – prawdopodobnie projekt poselski. Terlecki nie ujawnił czego będzie dotyczyć ustawa.

9:27

– Turystyka jest obok kultury jednym z dwóch sektorów, które zostały najmocniej dotknięte przez pandemię – mówi wicepremier Jarosław Gowin i przyznaje, że branża potrzebuje dalszego, celowego wsparcia.

8:59

Dr Kenny Bramwell, dyrektor ds. medycznych w Szpitalu Pediatrycznym Świętego Łukasza w Idaho, przedstawił historię nastoletniego pacjenta, który musi przejść przeszczep serca w związku z komplikacjami po przejściu COVID-19.

8:47

Proponuję jabłka. „Jedno jabłko z wieczora i nie ma doktora” – zachęcam do jedzenia owoców, aktywności fizycznej. Polecam dwa jabłka – mówił w RMF FM były marszałek Senatu Stanisław Karczewski z PiS o sposobach walki z koronawirusem.

8:37

8:35

Bierzemy pod uwagę zamknięcie placówek oświatowych. Informacje w tej sprawie przedstawimy w przyszłym tygodniu – mówił w Polsat News wicemarszałek Sejmu, lider SLD Włodzimierz Czarzasty.

Marian Zubrzycki/Fotorzepa

Marian Zubrzycki/Fotorzepa

8:28

https://twitter.com/KLubnauer/status/1316626849427075073

8:22

Na kilka dni przed wyborami parlamentarnymi w Nowej Zelandii, Facebook usunął profil jednej z nowozelandzkich partii za rozsiewanie dezinformacji na temat pandemii koronawirusa SARS-CoV-2.

8:14

W sklepach spożywczych, aptekach i drogeriach od 15 października obowiązują tzw. godziny dla seniorów.

7:55

Jeżeli ktoś chciałby się dodzwonić do sanepidu, to się nie dodzwoni. Pytanie, czy nie uruchomić call center

Włodzimierz Czarzasty, lider SLD na antenie Polsat News

7:51

Na kwarantannie jest jeszcze w tej chwili premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Piotr Gliński. Żaden z członków Rady Ministrów nie jest chory – mówił w TVN24 Michał Dworczyk.

7:50

Dziś liczba (zakażeń) na pewno będzie wyższa niż w dniu wczorajszym.

Michał Dworczyk, szef KPRM na antenie TVN24

7:39

W ostatnim dniu swojego urzędowania była wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz przyznała pracownikom swojego resortu około 6 mln zł premii. To uznanie za ich prace nad kolejnymi tarczami antykryzysowymi związanymi z pandemią koronawirusa.

7:32

W Indiach w ciągu doby na COVID-19 zmarło 680 osób – to najmniejsza dobowa liczba ofiar koronawirusa w tym kraju od trzech miesięcy – informuje AP.

Arun SANKAR / AFP

Arun SANKAR / AFP

7:11

W Korei Południowej wykryto 110 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w ciągu doby – nowe ognisko koronawirusa pojawiło się w szpitalu dla seniorów w Busan.

6:49

Kawiarnie, restauracje i sklepy mogą dalej działać w Rosji, przestrzegając wytycznych dotyczących reżimu sanitarnego, jeśli nie dojdzie do gwałtownego wzrostu wskaźników zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 – poinformował rosyjski minister przemysłu i handlu, Denis Manturow.

Yuri KADOBNOV / AFP

Yuri KADOBNOV / AFP

6:35

W Meksyku w wyniku COVID-19 zmarło 1744 pracowników ochrony zdrowia, a 164 kolejnych prawdopodobnie zmarło na COVID-19, ale nie potwierdzono jeszcze tego testami.

6:28

W Agencji Mienia Wojskowego żniwa. Nawet wysłużone poarmijne kwatery i działki w zapomnianych leśnych garnizonach sprzedają się w pandemii jak świeże bułeczki – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:23

Nasz kraj lżej od południa Europy przechodzi przez pandemię. Dobijamy do poziomu życia Włoch i Hiszpanii – pisze w „Rzeczpospolitej” Jędrzej Bielecki.

6:19

Polskie stoki narciarskie mają zamiar ruszyć zimą. Obowiązywać ma jednak reżim sanitarny – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:10

Dwaj biskupi z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej oraz biskup z Poznania uzyskali dodatnie wyniki testów na koronawirusa. Łącznie w ostatnich dniach potwierdzono zakażenie już u siedmiu hierarchów.

6:06

Przedświąteczny szczyt paczkowy skumulował się z wywołanym pandemią rekordowym boomem na e-zakupy. Popyt na usługi logistyczne ma skoczyć o ponad 100 proc. A rąk do pracy brakuje – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

5:36

Meksykański miliarder, Ricardo Salinas, poinformował na Twitterze, że jest zakażony koronawirusem SARS-CoV-2. Salinas jest właścicielem Grupo Salinas – koncernu kontrolującego m.in. nadawcę telewizyjnego TV Azteca. Biznesmen jest trzecim najbogatszym człowiekiem w Meksyku z majątkiem wartym 11,2 mld dolarów (według szacunków „Forbesa”).

5:28

W czasie wiecu wyborczego w Des Moines, Iowa, Donald Trump powołał się na doświadczenie z koronawirusem swojego najmłodszego syna, Barrona, podając je jako argument za otwieraniem szkół w USA. – Test u Barrona dał wynik pozytywny. Minęły dwie sekundy i Barron jest już zdrów. Test dał u niego wynik negatywny. Ponieważ tak to jest. Ludzie mają to i to mija. Niech dzieci wrócą do szkół, musimy sprawić, by dzieci wróciły do szkół – mówił Trump w Des Moines.

CHIP SOMODEVILLA / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / AFP

CHIP SOMODEVILLA / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / AFP

5:13

Dotychczas dobą z największą liczbą zakażeń koronawirusem w Niemczech był 28 marca.

STEFANIE LOOS / various sources / AFP

STEFANIE LOOS / various sources / AFP

5:03

Liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 wykrytych w Niemczech w ciągu doby wyniosła 6638 – najwięcej od początku pandemii koronawirusa.

4:50

Główny amerykański epidemiolog, dr Anthony Fauci zaapelował, aby mieszkańcy USA – w obliczu nadchodzącej zimy, gdy coraz więcej czasu będą spędzać pod dachem – „starali się mieć okna otwarte” i „nie bali się nosić maski w domu, jeśli nie są pewni czy nikt z osób się w nim znajdujących nie jest zakażony”.

stock.adobe.com

stock.adobe.com

4:25

Zaczyna brakować łóżek dla pacjentów z Covid-19 – alarmują lekarze.

4:20

4:12

Za jedzenie gofra czy zapalenie papierosa na ulicy możemy dostać mandat. Powód? Nie ma odstępstwa od obowiązku noszenia maseczki. A z tą na twarzy trudno jeść, pić czy palić – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

4:08

Najgorzej jest w Czechach. W czterokrotnie mniej zaludnionym od Polski kraju ostatniej doby zanotowano ponad 8 tys. zakażeń. Ich tygodniowe tempo urosło do 581/100 tys. mieszkańców, najwięcej w całej Unii. Rząd w Pradze zdecydował się więc na stanowcze kroki. Przez trzy tygodnie u naszego południowego sąsiada będą zamknięte szkoły, bary, kluby – o sytuacji epidemicznej w Europie pisze w „Rzeczpospolitej” Jędrzej Bielecki.

Michal Cizek / AFP

Michal Cizek / AFP

4:06

Potrzebny jest wiarygodny kanał informacyjny w pełni poświęcony tematyce pandemii. Antena referencyjna, której misją powinno być wspieranie rządu, ekspertów i ludzi dobrej woli w walce z koronawirusem – apeluje na łamach „Rzeczpospolitej” redaktor naczelny Bogusław Chrabota.

4:05

W Polsce w wyniku zakażenia koronawirusem zmarło 3217 osób. Zakażenie wykryto jak dotąd u 141804 osób.

4:02

W wyniku COVID-19 zmarły na świecie 1091123 osoby. W USA w wyniku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 zmarło 216639 osób, w Brazylii – 151747, w Indiach – 110586, w Meksyku – 84891, w Wielkiej Brytanii – 43245, we Włoszech – 36289, w Peru – 33419, w Hiszpanii – 33413, we Francji – 33058, w Iranie – 29349, w Kolumbii – 28306, w Argentynie – 24921, w Rosji – 23069, w RPA – 18151.

NELSON ALMEIDA / AFP

NELSON ALMEIDA / AFP

4:00

Liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 na świecie, potwierdzonych wynikami testów, wynosi obecnie 38423591. Najwięcej zakażeń wykryto w USA – 7909035. W Indiach wykryto 7239389 zakażeń, w Brazylii – 5140863, w Rosji – 1332824, w Argentynie – 931967, w Kolumbii – 930159, w Hiszpanii – 908056, w Peru – 853974, w Meksyku – 830502, we Francji – 820376, w RPA – 696414, w Wielkiej Brytanii – 657459, w Iranie – 513219, w Chile – 485372, w Iraku – 413215.

Martin BUREAU / AFP

Martin BUREAU / AFP

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy.

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.