04:37
06.06.2024

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 834
00:07
06.06.2024

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

00:02
06.06.2024

Rosyjskie drony atakują obwody zaporoski i odeski

23:54
05.06.2024

Reuters: USA przygotowują nowy pakiet pomocowy dla Ukrainy o wartości 225 mln dolarów

Reuters podaje, powołując się na swoje źródła, że ​​Stany Zjednoczone wkrótce wyślą Ukrainie nowy pakiet pomocowy o wartości 225 mln dolarów.

Jak podała agencja, dane na temat kolejnej transzy pomocy dla Ukrainy pojawiły się przed spotkaniem prezydenta USA Joe Bidena z Władimirem Zełenskim. Rozmowy obu przywódców mają odbyć się w czwartek podczas obchodów 80. rocznicy lądowania aliantów w Normandii.

Nie jest jasne, kiedy dokładnie pakiet pomocowy zostanie oficjalnie ogłoszony: w czwartek lub piątek.

23:39
05.06.2024

Paryż przygotowuje odpowiedź na rosyjskie wypowiedzi w sprawie francuskich instruktorów wojskowych na Ukrainie

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Francji wyraziło oburzenie oświadczeniami Aleksandra Makogonowa, rzecznika ambasady Rosji we Francji, który stwierdził, że francuscy instruktorzy wojskowi będą „uzasadnionym celem” sił rosyjskich po ich przybyciu na Ukrainę.

W wystąpieniu w telewizji Makogonow próbował zniechęcić Francję do wysyłania instruktorów wojskowych na Ukrainę.- Jeśli wyślecie swoich żołnierzy, ekspertów lub instruktorów na ziemię ukraińską, aby nauczyć ukraińskich żołnierzy, jak lepiej namierzać i zabijać Rosjan, w naturalny sposób staną się oni legalnym celem – powiedział.

- To oburzające uwagi, które nie pozostaną bez odpowiedzi” – powiedział rzecznik Francuskiego MSZ. Dodał, że francuskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych rozważa obecnie, w jaki sposób Paryż powinien zareagować, ale odmówił podania jakichkolwiek szczegółów.

23:22
05.06.2024

Ukraina prosi USA i partnerów o przyspieszenie szkolenia pilotów F-16

Według doniesień podczas serii spotkań i rozmów prowadzonych w ciągu ostatnich kilku tygodni Ukraina oficjalnie zwróciła się do Stanów Zjednoczonych o przeszkolenie dodatkowych pilotów w bazie Gwardii Narodowej Morris Air w Tucson w Arizonie. Amerykańscy politycy również naciskali na administrację, aby zatwierdziła dodatkowe szkolenie.

Administracja Bidena powiedziała jednak Kijowowi, że nie ma wystarczającej liczby miejsc i nie może przyjąć jednocześnie więcej niż 12 stażystów-pilotów.

Podobny problem z dostępnością miejsc na szkolenia mają dwie inne placówki w Danii i Rumunii.

22:55
05.06.2024

Putin grozi atakami krajom dostarczającym Ukrainie broń

Władimir Putin stwierdził, że Rosja może rozmieścić broń dalekiego zasięgu w różnych częściach świata w celu przeprowadzenia ataków na „wrażliwe” obiekty w krajach zaopatrujących Ukrainę w broń.

Putin powiedział, że Rosja będzie ulepszać swoje systemy obrony powietrznej w odpowiedzi na zagrożenie użyciem broni dalekiego zasięgu z terytorium Ukrainy. Rosja najwyraźniej myśli o „asymetrycznej odpowiedzi” na ataki na Rosję i dostawy na Ukrainę broni dalekiego zasięgu.

Stwierdził także, że USA powinny zaprzestać dostaw broni na Ukrainę, a wtedy „konflikt zakończy się za dwa–trzy miesiące”. Putin wspomniał także o zachodnich instruktorach wojskowych, którzy, jego zdaniem, „ponoszą straty na Ukrainie”.

22:38
05.06.2024

Ukraińskie Siły Zbrojne ostrzegają przed atakami rosyjskich dronów

Według ukraińskiego wojska drony zagrażają obwodom chersońskim i mikołajowskim. Kierują się także w stronę obwodów dniepropietrowskiego i odeskiego.

22:13
05.06.2024

Czechy uniezależnią się od rosyjskiej ropy do 2025 roku

Czechy pozbędą się zależności od rosyjskiej ropy najpóźniej do połowy 2025 roku – zapowiedział premier Czech Petr Fiala po spotkaniu z kierownictwem państwowej spółki Mero w Centralnym Terminalu Naftowym Nelahozeves.

21:48
05.06.2024

Putin wskazuje warunek zakończenia wojny

Putin twierdzi, że zaprzestanie dostarczania Ukrainie broni przez Stany Zjednoczone „zakończyłaby wojnę w 2-3 miesiące”.

21:22
05.06.2024

Litewskie służby celne złagodziły ograniczenia w imporcie towarów z Białorusi

Odtąd zakaz importu produktów z Białorusi i Rosji na Litwę „nie dotyczy towarów przewożonych tranzytem, ​​a także towarów przeznaczonych w trakcie podróży wyłącznie do użytku osobistego (z otwartymi opakowaniami)” – czytamy w dokumencie na stronie litewskiego urzędu celnego.

20:57
05.06.2024

Francja obiecuje 650 mln euro pomocy dla kluczowych sektorów Ukrainy

Podczas wizyty prezydenta Wołodymyra Zełenskiego we Francji zostaną podpisane dwie umowy o wsparciu kluczowych sektorów gospodarki i infrastruktury krytycznej na łączną kwotę 650 mln euro.

Poinformowano o tym podczas telefonicznej konferencji prasowej zorganizowanej w Pałacu Elizejskim

Francuska Agencja Rozwoju (AFD) przekaże „przewidywane środki w wysokości 400 mln euro w formie pożyczek i 50 mln euro w formie dotacji do 2027 r. w celu rozszerzenia swojej działalności na Ukrainie” – przekazano Środki zostaną przeznaczone na wsparcie w szczególności sektorów energetyki i transportu.

Druga umowa o wartości 200 mln euro obejmie utworzenie dwustronnego funduszu, który będzie wspierał projekty z udziałem firm z udziałem francuskim.

W dniach 6-7 czerwca prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski będzie przebywał z wizytą we Francji. 6 czerwca ma wziąć udział w obchodach 80. rocznicy lądowania sił alianckich w Normandii, a 7 czerwca w Paryżu będzie przemawiał przed Zgromadzeniem Narodowym i prowadził rozmowy z Emmanuelem Macronem w Pałacu Elizejskim.

20:39
05.06.2024

W Kijowie najwięcej przerw w dostawach energii

W Kijowie występuje więcej przerw w dostawie prądu niż w pozostałej części Ukrainy ze względu na dużą ilość infrastruktury krytycznej.

Od ustalonych limitów zużycia odejmowana jest ilość infrastruktury krytycznej, a pozostała część rozdzielana jest pomiędzy konsumentów.

20:20
05.06.2024

KE i G7 rozważają wysoką pożyczkę dla Ukrainy

Europejscy ministrowie finansów skłaniają się ku kierowanej przez USA koncepcji, zgodnie z którą zachodnie rządy wspólnie zabezpieczyłyby wielomiliardową pożyczkę dla Ukrainy — pisze portal Politico.

Czytaj więcej

UE rozważa wykorzystanie własnego budżetu jako gwarancji pożyczki dla Ukrainy
19:51
05.06.2024

Rosjanie nie naprawili jeszcze przeprawy promowej na Krymie

Dmytro Pletenczuk, rzecznik Sił Obronnych Południa Ukrainy, poinformował, że na razie nie ma informacji, że okupanci na Krymie wznowili funkcjonowanie przeprawy promowej w tymczasowo okupowanym mieście Kercz, w którą Siły Obronne Ukrainy uderzyły 30 maja.

W nocy z 30 na 31 maja w Kerczu na okupowanym Krymie słychać było eksplozje. Później Rosjanie zgłosili uszkodzenie dwóch promów: samochodowego i kolejowego.

19:24
05.06.2024

Paryż. Aresztowano mężczyznę z rosyjsko-ukraińskim obywatelstwem

26-letni mężczyzna posiadający podwójne obywatelstwo ukraińsko-rosyjskie został aresztowany za posiadanie materiałów wybuchowych w hotelu na północ od Paryża.

Źródło we francuskiej prokuraturze antyterrorystycznej poinformowało, że przejęła ona sprawę i wszczęła śledztwo w związku z podejrzeniem spisku terrorystycznego.

19:01
05.06.2024

Niemiecki biznesmen Ralf Novak, skazany w Rosji za defraudację, oddał się w ręce policji

Wcześniej Novak przebywający w areszcie domowym nie stanął przed wyrokiem w sprawie defraudacji udziałów w spółce carsharingowej BelkaCar. Media podały, że biznesmen udał się do ambasady Niemiec w Moskwie i próbował tam uzyskać azyl.

3 czerwca Sąd Rejonowy w Tuszynie skazał Novaka na pięć lat więzienia i grzywnę.

18:41
05.06.2024

AP: Ukraina używa broni z USA do ataków na Rosję

Broni użyto zgodnie z wytycznymi, niedawno zatwierdzonymi przez prezydenta USA Joe Bidena, zezwalającymi na użycie amerykańskiej broni do ataku na terytorium Rosji w ograniczonym celu, jakim jest obrona Charkowa, drugiego co do wielkości miasta Ukrainy.

Czytaj więcej

Ukraina już używa zachodniej broni do atakowania celów w Rosji
18:18
05.06.2024

Macron weźmie udział w szczycie pokojowym w Szwajcarii

Pałac Elizejski oinformował, że prezydent Emmanuel Macron osobiście weźmie udział w szczycie pokojowym nt. wojny w Ukrainie, który odbędzie się w Lucernie w Szwajcarii. Konferencja, planowana na 15-16 czerwca, częściowo zbiegnie się ze szczytem przywódców krajów G7 we włoskiej Apulii, który skończy się 15 czerwca. W Szwajcarii pojawić mają się przedstawiciele ponad 100 państw,

17:58
05.06.2024

Rosja uderzyła w cywilną infrastrukturę w obwodzie odeskim

Nie odnotowano poszkodowanych.

17:42
05.06.2024

Minister obrony Niemiec: Musimy być gotowi na wojnę do 2029 r.

Minister obrony Niemiec Boris Pistorius chce wzmocnić gotowość operacyjną Bundeswehry, czyli Sił Zbrojnych Niemiec, w obliczu zagrożeń ze strony Rosji.

Pistorius jest przekonany, że należy przygotować się na potencjalną wojnę. „Musimy być gotowi na wojnę do 2029 r. Musimy działać odstraszająco, aby zapobiec najgorszemu” – powiedział.

Zauważył, że  w sytuacjach nadzwyczajnych Niemcy "potrzebują młodych mężczyzn i kobiet, którzy będą w stanie bronić tego kraju”. Dlatego potrzebna jest „nowa forma służby wojskowej”, która „nie może być całkowicie wolna od zobowiązań”.

17:18
05.06.2024

Sullivan: Ukraina może spodziewać się ogłoszenia nowych pakietów pomocowych 

Doradca USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan powiedział, że w nadchodzących tygodniach Ukraina może spodziewać się dodatkowych pakietów pomocy wojskowej, które wzmocnią zdolności Sił Zbrojnych Ukrainy na polu bitwy.

Podkreślił, że ostatnie pakiety zbrojeniowe doprowadziły do ​​zmian na polu walki na Ukrainie i poprawiły pozycję Sił Zbrojnych Ukrainy. Jednocześnie Sullivan podkreślił, że broni potrzeba więcej, zwłaszcza systemów obrony powietrznej, pocisków artyleryjskich i innej broni.

16:58
05.06.2024

Wołodymyr Zełenski przybył do Kataru na rozmowy z szejkiem Tamimem bin Hamadem Al Thani

Katar pomaga Ukrainie w sprowadzeniu dzieci wywiezionych przez Rosję

- Będziemy rozmawiać o kontynuowaniu tych prac zarówno w ramach Międzynarodowej Koalicji na rzecz Powrotu Ukraińskich Dzieci, jak i w ramach Szczytu Pokojowego, gdzie jest to uwzględnione w porządku obrad – powiedział prezydent.

16:32
05.06.2024

12 krajów UE wzywa Belgię do przyspieszenia negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy i Mołdawii

Martin Dvořák, czeski minister spraw europejskich, wystosował pismo, w którym wzywa belgijską prezydencję Rady Unii Europejskiej do przyspieszenia postępu w dyskusjach na temat przystąpienia Ukrainy i Mołdawii do UE.

Pod listem, który Dvořák wysłał do belgijskiej miniester spraw zagranicznych Hadji Lahbiby, podpisało się kolejnych 11 państw członkowskich UE: Szwecja, Finlandia, Litwa, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowenia, Estonia, Łotwa i Słowacja.

Sygnatariusze wyrażają uznanie dla „kroków podjętych przez belgijską prezydencję w UE w procesie przystąpienia Ukrainy i Mołdawii do UE”, podkreślając znaczenie motywowania obu krajów do pełnego członkostwa poprzez stopniową integrację z politykami i programami UE. Sugerują ponadto, że Rada UE powinna zatwierdzić ramy negocjacyjne dla Ukrainy i Mołdawii, zezwalające na spotkania międzyrządowe z obydwoma krajami do końca miesiąca.

16:14
05.06.2024

Ukraińscy i chińscy urzędnicy prowadzą rozmowy na temat szczytu pokojowego

Jak poinformowało ukraińskie MSZ, pierwszy wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy przeprowadził rozmowy ze swoim chińskim odpowiednikiem, których celem jest zacieśnienie współpracy między obydwoma krajami.

Andrij Sybiha powiedział także wiceministrowi spraw zagranicznych Chin Sun Weidongowi, że ma nadzieję, że Chiny wezmą udział w szczycie pokojowym pod przewodnictwem Ukrainy pod koniec czerwca.

Minister Sybiha dodał, że może to być „dobra okazja, aby wnieść praktyczny wkład w osiągnięcie sprawiedliwego i trwałego pokoju” – stwierdziło ukraińskie ministerstwo spraw zagranicznych.

15:55
05.06.2024

Od początku dnia na kierunku kupiańskim doszło do 54 starć

Informacje takie przekazuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Z informacji Sztabu wynika, że Rosjanie najbardziej aktywnie atakują w rejonie pokrowskim w obwodzie charkowskim.

15:35
05.06.2024

Bolesny cios, którego Kreml się nie spodziewał

Rosyjscy eksporterzy żywności stracili dostęp do większości przetargów największej organizacji humanitarnej świata - Światowego Programu Żywnościowego ONZ.

Czytaj więcej

Darczyńcy ONZ odcinają Kreml od intratnych kontraktów na dostawy żywności
15:27
05.06.2024

Na Ukrainie po raz trzeci w środę ogłoszono alarm w związku ze startem z lotniska w Rosji ciężkiego myśliwca MiG-31K

Myśliwiec MiG-31K, który wystartował z lotniska w obwodzie astrachańskim, może przenosić pociski hipersoniczne Kindżał zdolne razić cele na całej Ukrainie.

14:51
05.06.2024

Ukraińscy partyzanci: Rosjanie budują ekrany przy drogach, by ukryć zestawy przeciwlotnicze

Ruch partyzancki ATESZ podaje, że Rosjanie na okupowanym Krymie budują ekrany przy drogach, by ukryć rozmieszczane w terenie zestawy obrony przeciwlotniczej.

14:33
05.06.2024

Grupa Qilin, znana też jako Agenda, podejrzana o atak na londyńskie szpitale

Atak typu ransomware doprowadził do sparaliżowania działania kilku szpitali w Londynie.

Czytaj więcej

Rosjanie zaatakowali londyńskie szpitale? Operacje musiały być przekładane
13:50
05.06.2024

Rosja zamierza zwiększyć liczbę instruktorów w Burkina Faso

Taką zapowiedź przedstawił szef MSZ Rosji, Siergiej Ławrow, po rozmowach z prezydentem Burkina Faso, Ibrahimem Traoré. Rosja zamierza też dostarczyć do kraju Afryki więcej sprzętu wojskowego.

13:27
05.06.2024

W Moskwie aresztowano turystę z Iranu, który nosił koszulkę z ukraińską flagą

Zatrzymany w centrum Moskwy Hidari Hossin miał koszulkę z ukraińską flagą, trójzębem i apelem o pomoc Ukrainie.

12:57
05.06.2024

Od początku wojny z rosyjskiej niewoli wróciło ponad 700 żołnierzy ukraińskiej Gwardii Narodowej

Informacje takie przekazał dowódca Gwardii, Ołeksandr Piwnenko. Ostatnia wymiana jeńców między Rosją a Ukrainą miała miejsce 31 maja. Tego dnia na Ukrainę wróciło 75 żołnierzy i cywilów.

12:34
05.06.2024

Donald Tusk ogłosił, że pracę zaczyna komisja ds. badania wpływów rosyjskich

Komisja ma zacząć pracę już dziś.

Czytaj więcej

Donald Tusk: Komisja ds. badania wpływów rosyjskich zacznie pracę dziś
12:04
05.06.2024

W ciągu doby na obwód doniecki spadło 2 300 różnego rodzaju pocisków

Informacje takie przekazuje policja obwodu donieckiego. 24 obiekty zostały zniszczone w wyniku ostrzału — to 19 budynków mieszkalnych, ale też samochody i obiekty infrastruktury krytycznej.

12:01
05.06.2024

Atak w obwodzie kurskim

We wsi Gordiejewka (rejon korieniewski obwodu kurskiego) w zachodniej Rosji jedna osoba została ranna w wyniku ataku ukraińskiego drona na samochód ciężarowy - podały lokalne władze.

11:30
05.06.2024

Mężczyzna posiadający obywatelstwo USA skazany na więzienie w Rosji za "rehabilitację nazizmu"

Jurij Malew został aresztowany w grudniu i oskarżony w związku z wpisami w mediach społecznościowych, które były uznane za oczernianie wstążki Świętego Jerzego, symbolu heroizmu rosyjskich żołnierzy. Jeden z wpisów zawierał zdjęcie zwłok z widoczną na nich wstążką. Sąd w Petersburgu uznał takie zachowanie m.in. za obrazę pamięci rosyjskich żołnierzy walczących w II wojnie światowej. Malew został skazany na 3,5 roku więzienia. 

11:26
05.06.2024

Od początku dnia na froncie doszło do 38 potyczek

Informacje takie przekazuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Do godziny 10:30 na froncie miało dojść do 38 potyczek, a także dwóch ataków powietrznych Rosji oraz 550 ostrzałów pozycji artyleryjskich. Rosjanie przeprowadzili też 19 ataków z użyciem dronów.

11:23
05.06.2024

25 proc. Ukraińców uważa, że Zełenski nie spełnił żadnej obietnicy wyborczej

Sondaż w tej sprawie przeprowadził Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii.

Czytaj więcej

Czy Zełenski spełnił obietnice wyborcze? Wyniki sondażu na Ukrainie
11:14
05.06.2024

Ukraina zajęła rosyjskie aktywa o wartości niemal 1 mld dol.

Od agresji Rosji ukraińska policja przejęła majątek rosyjskich oligarchów o wartości blisko miliarda dolarów. Są wśród nich m.in. helikoptery, odrzutowiec, 55 limuzyn, setki spółek i nieruchomości.

Czytaj więcej

Co Ukraina odebrała rosyjskim oligarchom? Samoloty, limuzyny, domy, firmy
10:45
05.06.2024

Wywiad ukraiński: Mężczyzna, który wygląda jak Władimir Putin, od pięciu lat nosi kamizelkę kuloodporną

Informację taką przekazał rzecznik ukraińskiego wywiadu wojskowego, Andrij Jusow. Jusow skomentował w ten sposób informację, która pojawiła się 4 czerwca, z której wynikało, że Putin — w związku z rekomendacją swoich służb bezpieczeństwa — zaczął nosić kamizelkę kuloodporną w czasie wystąpień w przestrzeni publicznej, pod gołym niebem.

10:27
05.06.2024

Joe Biden wylądował we Francji

Biden przybył do Francji w związku z 80. rocznicą lądowania w Normandii. Przy okazji wizyty we Francji ma spotkać się z Wołodymyrem Zełenskim.

10:16
05.06.2024

Co trzeci obywatel Rosji może być otyły

Informacje takie przekazał wiceminister zdrowia, Jewgienij Kamkin. Z przekazywanych przez niego danych wynika, że niemal 2,5 mln Rosja było otyłych według stanu na 2023 rok, jednak w rzeczywistości otyły może być nawet co trzeci obywatel Federacji Rosyjskiej.

09:49
05.06.2024

Wołodymyr Zełenski pogratulował premierowi Indii zwycięstwa w wyborach parlamentarnych

Zełenski napisał w serwisie X, że „z zadowoleniem przyjął przeprowadzenie wyborów w największej demokracji świata”.

09:33
05.06.2024

Wołczańsk w ostatnich tygodniach był polem zaciętych walk (WIDEO)

Ujęcia z drona opublikowane przez Pułk Szturmowy Policji Narodowej Ukrainy „Tsunami” pokazują skalę zniszczeń. Wiele budynków mieszkalnych uległo zniszczeniu w wyniku bombardowań. Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Ołeksandr Syrski powiedział w zeszłym tygodniu, że siły moskiewskie utknęły w walkach ulicznych o Wołczańsk, ale wywierają intensywny nacisk na armię ukraińską na wschodzie. Z kolei minister obrony Rosji Andriej Biełousow twierdzi, że siły rosyjskie postępują na wszystkich frontach Ukrainy i tylko w tym roku zajęły 880 kilometrów kwadratowych. Jeśli to się potwierdzi, oznaczałoby to większe postępy rosyjskiej agresji w ciągu ostatnich pięciu miesięcy niż przez cały 2023 rok.

09:31
05.06.2024

Trwa walka na kierunku charkowskim

Szef administracji obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow podał, że w ciągu ostatniej doby w wyniku rosyjskiego ostrzału uszkodzonych zostało ponad dziesięć budynków, ranne zostały trzy osoby. Na kierunku kupiańskim doszło do 13 starć bojowych, na kierunku charkowskim trwa starcie.

09:20
05.06.2024

Atak drona na obiekt przemysłowy

W nocy na terenie obwodu połtawskiego doszło do ataku rosyjskich dronów - podała miejscowa administracja wojskowa informując, że doszło do trafienia w obiekt przemysłowy. Jedna osoba została ranna, odmówiła hospitalizacji - czytamy.

09:05
05.06.2024

Ostrzał w obwodzie chersońskim, są ofiary

W wyniku rosyjskiego ostrzału we wtorek w obwodzie chersońskim jedna osoba zginęła, a osiem zostało rannych - przekazał w mediach społecznościowych szef miejscowej administracji Ołeksandr Prokudin. Dodał, że pod ostrzałem znalazło się kilkanaście miejscowości, w tym Chersoń.

08:49
05.06.2024

Cywil ranny w obwodzie donieckim

W ciągu ostatniej doby w wyniku działań wojsk rosyjskich w obwodzie donieckim ranna została jedna osoba cywilna - podał szef lokalnych władz Wadym Fiłaszkin.

08:33
05.06.2024

Alarm powietrzny na Ukrainie

W związku ze startem rosyjskiego myśliwca MiG-31K, który może przenosić hipersoniczne pociski Kindżał, rano na terenie całej Ukrainy ogłoszono alarm powietrzny.

08:18
05.06.2024

Zełenski spotka się z Bidenem

We Francji prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden spotka się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - wynika ze słów przedstawiciela Białego Domu, cytowanego przez amerykańskie media.

08:03
05.06.2024

Na Morzu Czarnym jest obecnie jeden rosyjski okręt

Okręt ten nie jest uzbrojony w pociski Kalibr — podaje Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy.

07:40
05.06.2024

Rosyjska agencja: Amerykański dron u wybrzeży Krymu

Powołując się na dane serwisu Flightradar24 rosyjska agencja RIA podaje, że amerykański dron zwiadowczy RQ-4B Global Hawk produkcji firmy Northrop Grumman został zaobserwowany u wybrzeży Krymu i krąży na wysokości 16,7 km nad międzynarodowymi wodami Morza Czarnego w pobliżu półwyspu. Maszyna miała wystartować z Sycylii.

07:34
05.06.2024

W obwodzie charkowskim ogłoszono alarm rakietowy

Informację o alarmie przekazuje Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy.

07:14
05.06.2024

W nocy nad Rosją strącono pięć dronów

Drony zostały strącone nad obwodami biełgorodzkim, kurskim i woroneskim — podaje Ministerstwo Obrony Rosji.

06:54
05.06.2024

Nad Ukrainą strącono w nocy 22 drony-kamikadze

Jak informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy Rosjanie atakowali w nocy Ukrainę przy użyciu 27 dronów-kamikadze.

06:34
05.06.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 513 700 żołnierzy, 7 806 czołgów, 15 036 pojazdów opancerzonych, 13 385 zestawów artyleryjskich, 1 092 wyrzutnie rakiet, 830 zestawów przeciwlotniczych, 357 samolotów, 326 śmigłowców, 10 805 bezzałogowych statków powietrznych, 2 270 pocisków manewrujących, 27 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 18 297 pojazdów (w tym cystern), 2 223 jednostki sprzętu specjalnego.

06:26
05.06.2024

Ukraińcy wzięli do niewoli Słowaka walczącego w szeregach rosyjskiej armii

Jaroslav Galajčik twierdzi, że podpisał kontrakt z rosyjskim ministerstwem obrony na żołnierza zawodowego za równowartość ok. 2 tys. euro miesięcznie, ale nie walczył. Początkowo miał służyć przy załadunku ciężarówek w okupowanej części obwodu ługańskiego, potem wysłano go na front jako sanitariusza.

Czytaj więcej

Wojna w Ukrainie: Armie rosyjskich najemników na froncie
06:04
05.06.2024

We wtorek Rosjanie przeprowadzili trzy ataki rakietowe na Ukrainę

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podaje też, że Rosjanie przeprowadzili też 45 ataków powietrznych i 479 ataki z użyciem dronów oraz 2 862 razy ostrzeliwali pozycje ukraińskich wojsk i tereny zamieszkane przy użyciu artylerii.

05:42
05.06.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje nagranie ilustrujące przebieg 832. dnia wojny

Nagranie opublikowano na profilu Sztabu na Facebooku.

05:16
05.06.2024

Jake Sullivan: USA nie zamierzają wysyłać żołnierzy, doradców wojskowych, ani instruktorów wojskowych na Ukrainę

Sullivan podkreślił, że USA oferują ukraińskim żołnierzom szkolenie poza terytorium Ukrainy. Takie szkolenie — jak dodał - ma miejsce w Niemczech, gdzie „tysiące ukraińskich żołnierzy" szkolą się z obsługiwania zachodniej broni.

Czytaj więcej

Biden spotka się we Francji z Zełenskim. Żołnierze z USA na Ukrainie? Jasna deklaracja
04:42
05.06.2024

Ponad 30 okrętów z państw NATO dotarło do portu w litewskiej Kłajpedzie

Okręty, a także ponad 85 samolotów i ok. 9 tys. marynarzy i żołnierzy, wezmą udział w ćwiczeniach BALTOPS, które Litwa organizuje po raz drugi.

04:39
05.06.2024

Chłopiec, który wrócił na Ukrainę z terenów okupowanych przez Rosję, przestał mówić po tym, czego doświadczył

O powrocie szóstki dzieci na tereny kontrolowane przez Ukrainę z terenów okupowanych przez Rosję poinformował gubernator obwodu chersońskiego, Ołeksandr Prokudin. Z jego wpisu w serwisie Telegram wynika, że na Ukrainę wróciło sześcioro dzieci — dwie dziewczynki i czterech chłopców, w wieku od 2 do 15 lat. „Ojciec trojga z tych dzieci został zabity przez rosyjski pocisk na ich oczach, dzieci z drugiej rodziny kilka razy widziały, jak rosyjska armia torturuje ich ojca. Po tym co zobaczył, jeden z chłopców przestał mówić” - napisał Prokudin.

04:36
05.06.2024

W nocy w obwodzie kurskim ogłoszono alarm rakietowy

O alarmie poinformował p.o. gubernator obwodu, Aleksiej Smirnow. Z jego wpisu w serwisie Telegram wynika, że mieszkańcy mieli w czasie alarmu unikać wychodzenia z domu, a przebywając w domu trzymać się z dala od okien. We wtorek nad obwodem kurskim strącono łącznie 13 dronów z Ukrainy.

04:33
05.06.2024

Joe Biden w Europie będzie miał dwie okazje do spotkania z Wołodymyrem Zełenskim

Doradca Joe Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego, Jake Sullivan, towarzyszący prezydentowi USA w czasie jego podróży do Europy powiedział, że w czasie wizyty na Starym Kontynencie Biden będzie miał dwie okazje, by spotkać się z prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem Zełenskim. Do takiego spotkania może dojść we Francji, przy okazji uroczystości upamiętniających lądowanie aliantów w Normandii i we Włoszech, w czasie szczytu G7, w którym uczestniczyć będą zarówno Biden, jak i Zełenski.

04:29
05.06.2024

Dostawy broni z USA wpłynęły na sytuację na froncie

Doradca Joe Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego, Jake Sullivan, ocenił, że pakiety pomocy wojskowej z USA, które zaczęły płynąć na Ukrainę, pozwoliły jej zmienić sytuację na froncie. Jak stwierdził napływ na Ukrainę uzbrojenia z USA „daje efekty na polu walki w ostatnich dniach i tygodniach”. - Obecnie mają broń, której potrzebują. Ale potrzebują więcej (...) i pracujemy nad tym (...) dostarczymy im ją - mówił Sullivan.

04:28
05.06.2024

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 832 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 832 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 832 dniu wojny

PAP

04:27
05.06.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 832