Co Ukraina odebrała rosyjskim oligarchom? Samoloty, limuzyny, domy, firmy

Od agresji Rosji ukraińska policja przejęła majątek rosyjskich oligarchów o wartości blisko miliarda dolarów. Są wśród nich m.in. helikoptery, odrzutowiec, 55 limuzyn, setki spółek i nieruchomości.

Publikacja: 05.06.2024 11:08

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski

Foto: AFP

O tym, co zostało skonfiskowane i dokąd trafiło, opowiedział gazecie „RBK Ukraina” Andrij Rubiel, szef wydziału dochodzeń strategicznych Narodowej Policji Ukrainy.

„W sumie odkryliśmy i skonfiskowaliśmy aktywa o wartości 38 miliardów hrywien. Wszystkie zostały przekazane na potrzeby Ukrainy, w tym potrzeby Sił Zbrojnych” - powiedział Rubiel. Wyjaśnił, że wśród zajętego majątku znajduje się helikopter Bell-427, samolot Gulfstream G650, 47 ciężarówek, 55 luksusowych samochodów osobowych i trzy naczepy. Zostały one przekazane ukraińskiej armii.

Ukraina zajmuje rosyjskie aktywa. Centrum handlowe i fabryka pocisków Rotenbergów

Majątek rosyjskich bogaczy i rosyjskich firm ukraińskie służby zaczęły zajmować po napaści Rosji 24 lutego 2022 r.

„Główny aktyw to centrum handlowe Ocean Plaza, którego beneficjentem rzeczywistym jest Arkady Rotenberg (nazywa się go „portfelem Putina” – red.). Środki z Ocean Plaza, poprzez sieć różnych firm, trafiały na rosyjskie konta, z których finansowano produkcję rosyjskiej broni” – opowiadał Rubiel.

Czytaj więcej

Kreml boi się konfiskaty aktywów; grozi i ostrzega

Dodał, że po okupacji Buczy funkcjonariusze organów ścigania znaleźli w miejscach egzekucji ukraińskiej ludności cywilnej przez Rosjan łuski z nabojami produkowanymi przez Fabrykę Nabojów w Tule pod Moskwą. Wchodzi ona do grupy spółek kontrolowanych przez rodzinę Rotenbergów.

W ubiegłym roku centrum handlowe Ocean Plaza zostało znacjonalizowane i przeszło na własność państwa ukraińskiego. To samo stało się z Alfa Bankiem, który faktycznie należał do rosyjskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

„Przeprowadziliśmy wiele analiz przedsiębiorstw, które współpracowały z Rosjanami. Na początku inwazji pracownicy departamentu przeanalizowali działalność prawie 16 tysięcy firm powiązanych z Federacją Rosyjską i skontrolowali 7 tysięcy informacji na ich temat. Zostało to natychmiast przekazane do monitorowania finansowego. A to zapobiegło wycofaniu z Ukrainy ponad 200 mld hrywien do kraju-agresora w ramach długu wobec rosyjskich importerów” – dodał Andrij Rubiel.

90 procent rosyjskiego biznesu znikło z Ukrainy

„Jednocześnie trudno ocenić wielkość rosyjskich aktywów, ponieważ od 2014 roku wszystkie duże przedsiębiorstwa były bezpośrednio lub pośrednio powiązane z Rosjanami, a aby uniknąć ewentualnych nacisków sankcyjnych, [właściciele — red.] zaczęli ukrywać rzeczywistych beneficjentów, nominalnie rejestrując je w imieniu szeregu spółek offshore podlegających różnym jurysdykcjom” - mówił Rubiel.

Prenumerata 2025

Liderzy wybierają zaufane źródło wiedzy

Zaprenumeruj

Czytaj więcej

Królewiec odcinany od Rosji przez wojnę Kremla

W ciągu ponad dwóch lat wojny obecność segmentu rosyjskiego na Ukrainie zmniejszyła się o około 90 proc. „Prawie wyeliminowaliśmy ten segment” – zauważył Rubiel.

Przypomnijmy, że od początku wojny Naczelny Sąd Antykorupcyjny Ukrainy podjął decyzję o nałożeniu sankcji na szereg obiektów handlowych i ich właścicieli. Do budżetu państwa trafiły aktywa kilku rosyjskich oligarchów bliskich Kremlowi o wartości miliardów hrywien. Wśród właścicieli tych struktur handlowych są bliscy rosyjskiemu Putinowi bracia Arkady i Igor Rotenbergowie, Oleg Deripaska i Jewgienij Giner.

Spółki Deripaski, Rotenbergów, Fridmana

Przykładowo w maju 2022 r. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zainicjowała przejęcie majątku koncernu Rosnieft na kwotę 20 mln hrywien. W kwietniu 2023 r. aresztowano majątek biznesmena Wadima Nowińskiego na kwotę ponad 3,5 mld hrywien. Na liście zablokowanych aktywów znalazły się prawa korporacyjne do 40 ukraińskich przedsiębiorstw i 30 odwiertów gazowych.

W lipcu tego samego roku Ukraina ogłosiła nacjonalizację majątku spółek należących do rosyjskich miliarderów z putinowskiego dworu: Olega Deripaski, Arkadego i Igora Rotenbergów oraz Jewgienija Ginera. W tym samym miesiącu rząd ukraiński znacjonalizował Sense Bank, dawny Alfa Bank Ukraina — należący do największego prywatnego banku Rosji, czyli Alfa-banku oligarchy Michaiła Fridmana.

W październiku 2023 r sąd na Ukrainie aresztował cały ukraiński majątek rosyjskich biznesmenów Michaiła Fridmana, Piotra Awena i Andrieja Kosogowa na kwotę ponad 17 mld hrywien. Wśród zajętych aktywów znajdują się firmy finansowe i ubezpieczeniowe, operatorzy komórkowi oraz wytwórnie wody mineralnej. Biznesmenom zarzucono udział w „zakrojonych na szeroką skalę planach finansowania” wojny na Ukrainie.

Władze Ukrainy zaplanowały sprzedaż łącznie 691 różnych rosyjskich aktywów.

Biznes
Bezpieczna infrastruktura przemysłowa – kluczowa rola praktycznych szkoleń OT
Biznes
Polskie firmy potrzebują pionierów AI
Biznes
Rząd wpisał TVN i Polsat na listę spółek pod ochroną. Są niespodzianki
Biznes
18 grudnia specjalna akcja Lasów Państwowych. Choinka za darmo pod jednym warunkiem
Biznes
Podcast „Twój Biznes”: ZUS w chaosie – przedsiębiorcy w pułapce „wakacji od składek”
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10