04:48
05.06.2024

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 833
00:00
04.06.2024

Na tym kończymy dzisiejszą relację

Najnowsze wiadomości z Ukrainy będziemy publikować we środę od godzin porannych.

23:54
04.06.2024

„Rosja musi zobaczyć, że mamy jak odpowiedzieć na każdą próbę rozszerzenia wojny”

Dziś trzeba zrobić wszystko, żeby Rosja zobaczyła: mamy jak odpowiedzieć na każdą próbę rozszerzenia wojny i zwiększenia presji na Ukrainę – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas wieczornego przemówienia. „Robimy wszystko, co konieczne, krok po kroku, aby Rosja zobaczyła: mamy jak odpowiedzieć na każdą próbę rozszerzenia wojny i zwiększenia presji na Ukrainę. I współpracujemy z naszymi partnerami, aby takich możliwości było jeszcze więcej, aby były one bardziej dalekosiężne” – powiedział Zełenski.

23:16
04.06.2024

Na froncie doszło do około 100 starć bojowych

Jak wynika z podsumowania operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy z wtorku, 4 czerwca, o godzinie 22:30, sytuacja na froncie pozostaje napięta, ale pod kontrolą. „W kierunku Charkowa okupanci rosyjscy, przy wsparciu lotnictwa z kierunku Szebekino z terytorium Federacji Rosyjskiej, czterokrotnie próbowali szturmować pozycje naszych oddziałów w obwodzie wołczańskim. Wszystkie ataki wroga zakończyły się niepowodzeniem” – czytamy w komunikacie.

22:49
04.06.2024

Biały Dom: Ukraina może zestrzelić samoloty w Rosji

Ataki ukraińskie nie ograniczają się do uderzania w rosyjskie samoloty bojowe, które stanowią potencjalne zagrożenie, ani do przeprowadzania bombardowań obrony powietrznej nad terytorium Rosji – takie stanowisko wyraził doradca Białego Domu John Kirby w odpowiedzi na pytanie, czy zezwolenie na użycie amerykańskiej broni dla Sił Zbrojnych Ukrainy wiąże się z uderzaniem rosyjskich bombowców poza terytorium Ukrainy. „Chcę tylko zwrócić uwagę, że w tym kontekście panuje pewne zamieszanie. Nigdy nie było żadnych ograniczeń dla Ukraińców zestrzeliwania samolotów wroga, nawet jeśli te samoloty niekoniecznie znajdują się w ukraińskiej przestrzeni powietrznej” – zauważył Kirby.

22:21
04.06.2024

Armia rosyjska ponownie ostrzelała Biłozerkę

Wojska rosyjskie zaatakowały Biłozerkę w obwodzie chersońskim, ranny został mężczyzna przebywający w pobliżu domu – poinformowała administracja wojskowa w Chersoniu. „Wieczorem wojska rosyjskie ponownie zaatakowały Biłozerkę. 59-letni mężczyzna, który w chwili ataku znajdował się na podwórzu własnego domu, został trafiony przez wroga ” – czytamy w komunikacie.

21:58
04.06.2024

Władimir Putin porusza się w kamizelce kuloodpornej?

W Rosji pojawiły się podejrzenia, iż Władimir Putin mógł zacząć korzystać z kamizelek kuloodpornych już podczas swoich wystąpień publicznych w ubiegłym roku.

Czytaj więcej

Władimir Putin obawia się zamachu na swoje życie? „Poruszał się sztywno”
21:25
04.06.2024

Alert przeciwlotniczy w całej Ukrainie

Alert przeciwlotniczy został spowodowany startem MiG-31K, podał  serwis Monitor w mediach społecznościowych. Samolot przenosi naddźwiękowe pociski rakietowe Kindżał, które stanowią zagrożenie dla wszystkich regionów kraju.

20:58
04.06.2024

Dlaczego Rosja grozi Polakom bronią atomową?

Dlaczego Putin i jego propagandyści często grożą „małym” państwom Europy, do grona których pogardliwie zaliczają Polskę, a nie straszą bombą atomową mieszkańców Waszyngtonu, Paryża czy Londynu?- pisze Rusłan Szoszyn.

Czytaj więcej

Rusłan Szoszyn: Rosja grozi Polakom bronią atomową. Dlaczego nie Amerykanom, Brytyjczykom czy Francuzom?
20:29
04.06.2024

Czechy uwolnią się od zależności od Rosji

W 2025 roku Czechy przestaną kupować rosyjską ropę. Termin będzie zależał od zakończenia rozbudowy rurociągu TAL

Czytaj więcej

Czechy przestaną kupować rosyjską ropę. Premier podał datę
19:55
04.06.2024

Macron spotka się z Zełenskim w Paryżu

Prezydent Ukrainy odwiedzi Francję i spotka się z prezydentem Francji w piątek. Pałac Elizejski poinformował, że rozmowy będą dotyczyły potrzeb Ukrainy” „W związku z tym, że rosyjskie działania na froncie i ataki na infrastrukturę energetyczną nasilają się, obaj prezydenci będą omawiali sytuację w terenie, a także potrzeby Ukrainy”. Rozmowy są "kontynuacją konferencji na temat wsparcia dla Ukrainy, która odbyła się w Pałacu Elizejskim 26 lutego” - podano.

19:24
04.06.2024

Biden ostrzega, że jeżeli Ukraina upadnie, Polska i sąsiednie kraje podzielą jej los

"Jeśli kiedykolwiek pozwolimy Ukrainie upaść, to zapamiętajcie moje słowa, Polska i inne narody wzdłuż rosyjskiej granicy także upadną"- powiedział Joe Biden tygodnikowi "Time". Zapewnił, że jest zaangażowany we wsparcie dla Ukrainy i pragnie jej zwycięstwa. Dodał, że pokój oznaczałby dla niego, że Rosja "nigdy, nigdy, nigdy nie będzie okupować Ukrainy".

18:59
04.06.2024

Zełenski o umierających na Ukrainie dzieciach. Dołączył wstrząsający film

"Całemu pokoleniu ukraińskich dzieci rosyjscy terroryści odebrali normalność życia i zachwiali ich wiarę w dorosłych. Wielu młodych Ukraińców nigdy nie dorośnie: rosyjskie ataki odebrały im życie. Tysiące innych zostało porwanych z Ukrainy, deportowanych do Rosji i rozproszonych wśród obcych ludzi, w większości nie mają możliwości skontaktowania się z rodzinami. Postawa Rosji wobec Ukrainy i Ukraińców jest celową, obliczoną na ludobójstwo polityką" - napisał w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. "Okrucieństwo wobec nich jest najbardziej haniebnym z czynów. Nigdy tego Rosji nie wybaczymy" - dodał, a do postu dołączył wstrząsające nagranie wideo

18:27
04.06.2024

Moskwa zmniejsza dotacje rosyjskiej enklawie

W tym roku są one trzy razy niższe od potrzeb. Dostawy ładunków morzem z Rosji do Królewca stanęły pod znakiem zapytania.

Czytaj więcej

Królewiec odcinany od Rosji przez wojnę Kremla
17:56
04.06.2024

Rosjanie ostrzelali budynki mieszkalne w Chersoniu

Rosyjscy najeźdźcy ostrzeliwali budynki mieszkalne w dzielnicy Okręt w Chersoniu. Są połamane dachy, okna, balkony – poinformowała administracja wojskowa w Chersoniu. „Kilka godzin temu budynki mieszkalne w dzielnicy Okręt zostały podpalone. Pociski uderzyły w dachy, okna i balkony” – relacjonuje administracja. Nie ma jeszcze doniesień o ofiarach.

17:24
04.06.2024

Armia rosyjska zaatakowała Konotop

W ciągu dnia wojska rosyjskie ostrzelały miasto Konotop w obwodzie sumskim, w wyniku czego ucierpiała infrastruktura przemysłowa miasta – ogłosił mer Konotopu Artem Semenichin. „W Konotopie miał miejsce kolejny akt terroryzmu ze strony Federacji Rosyjskiej. Ucierpiała infrastruktura produkcyjna naszego miasta” – poinformował Semenichin.

16:50
04.06.2024

W obwodzie kijowskim i czterech innych ogłoszono alarm w związku z zagrożeniem rakietowym

W obwodzie kijowskim i kilku innych regionach ogłoszono alert powietrzny – informuje agencja Ukrinform. Jak ostrzegają Siły Powietrzne Ukrainy, zagrożenie rakietowe obserwuje się w obwodach połtawskim, sumskim, czernihowskim, czerkaskim i kijowskim.

16:26
04.06.2024

„Pokój będzie wyglądał jak uniemożliwienie okupacji Ukrainy”

Kluczem do zaprowadzenia pokoju na Ukrainie będzie uniemożliwienie Federacji Rosyjskiej okupacji Ukrainy w dowolnym momencie – stwierdził prezydent USA Joe Biden. „Pokój ma wyglądać tak, jakby Rosja nigdy, nigdy, nigdy nie okupowała Ukrainy. Tak właśnie wygląda pokój. I to nie znaczy, że Ukraina jest częścią NATO. Oznacza to, że mamy z nią takie same stosunki, jak z innymi krajami, do których dostarczamy broń, aby mogły się bronić w przyszłości” – powiedział Biden w opublikowanym we wtorek wywiadzie dla „Time”. Jednocześnie przypomniał, że już wcześniej mówił, że nie jest gotowy wspierać integracji euroatlantyckiej Ukrainy, co ma związek z kwestiami korupcyjnymi.

15:47
04.06.2024

Rosyjskie ataki na obwody dniepropietrowski i sumski zabiły jedną osobę

Siły rosyjskie przeprowadziły 4 czerwca ataki na obwody dniepropietrowski i sumski, zabijając mężczyznę oraz raniąc drugiego — poinformowały lokalne władze. W obwodzie sumskim rosyjskie wojsko uderzyło artylerią w wioskę Seredyna-Buda, zabijając 70-letniego mężczyznę na podwórku jego domu.

15:38
04.06.2024

W Mariupolu zaobserwowano ruchy rosyjskiego sprzętu wojskowego

Rosjanie mają przerzucać przez Mariupol sprzęt wojskowy w kierunku obwodu zaporoskiego - pisze Petro Andriuszczenko, doradca ukraińskiego mera Mariupola. 

14:49
04.06.2024

Korea Płd. udzieli Ukrainie wysokiej pożyczki

Gabinet Ministrów przekazał Radzie Najwyższej projekt ustawy o ratyfikacji umowy międzyrządowej między Ukrainą a Republiką Korei, która umożliwi otrzymanie kredytu do 2,1 mld dolarów.

Poinformował o tym premier Ukrainy Denys Szmyhal podczas wtorkowego posiedzenia rządu,.

- Dzisiaj zatwierdzamy i przekazujemy parlamentowi projekt ustawy o ratyfikacji umowy międzyrządowej między Ukrainą a Koreą Południową. Fundusz Rozwoju Gospodarczego i Współpracy Republiki Korei będzie w stanie udzielić Ukrainie pożyczki do 2,1 miliarda dolarów - powiedział Szmyhal.

14:29
04.06.2024

Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na rejon krzyworoski

W ataku ranny został 69-letni mężczyzna.

14:17
04.06.2024

Rada Najwyższa przyjęła w drugim czytaniu projekt ustawy o języku angielskim.

Rada Najwyższa przyjęła w drugim czytaniu projekt ustawy nr 9432 o języku angielskim. Przewiduje oficjalne ustalenie statusu języka angielskiego jako jednego z języków komunikacji międzynarodowej na Ukrainie. Ustawa określa także kategorię stanowisk, na które kandydaci muszą znać język angielski.

13:52
04.06.2024

Kreml zaprzecza kampanii dezinformacyjnej wymierzonej w igrzyska olimpijskie

Oskarżenia Clinta Wattsa, szefa Centrum Analizy Zagrożeń Cyfrowych firmy Microsoft, że rosyjscy hakerzy prowadzą kampanię przeciwko igrzyskom we Francji, Moskwa nazwała  „absolutnym oszczerstwem”, a rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że nie mają one żadnego uzasadnienia

Rosję powszechnie oskarża się o prowadzenie przez lata kampanii dezinformacyjnych, często wymierzonych w wybory w Stanach Zjednoczonych, Europie i Wielkiej Brytanii. Moskwa zawsze zaprzeczała, że ​​wykorzystuje dezinformację do wpływania na opinię publiczną.

13:46
04.06.2024

W ciągu ostatniej doby Rosjanie przeprowadzili w obwodzie charkowskim naloty z użyciem około 30 bomb

- Nieustannie słyszymy sygnały nalotów, wczoraj - przez około 13 godzin w ciągu dnia. W sumie wczoraj zrzucono około 30 bomb lotniczych. Rosjanie nadal niszczą naszą cywilną infrastrukturę - przekazał Oleg Sinegubow, szef Charkowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej.

13:37
04.06.2024

Władimir Putin wyznaczył Andrieja Turczaka na p.o. prezydenta Republiki Ałtaju

Dotychczasowy prezydent Republiki, Oleg Chorochordin ogłosił we wtorek, że odchodzi z urzędu w związku z przeniesieniem go na nowe stanowisko.

12:31
04.06.2024

Generał z Norwegii mówi, że za trzy lata Rosja będzie stanowić zagrożenie dla NATO

- Widzę teraz okno (możliwości), w którym może spełnić wymagania uzgodnione z NATO, stworzyć nową strukturę dowodzenia, nową strukturę sił, nowe plany regionalne — podkreślił gen. Eirik Kristoffersen. - Więc możemy wypełnić te plany i podjąć te decyzje w następnych latach, ale musimy przyspieszyć. Musimy to zrobić w dwa-trzy lata, aby upewnić się, że jesteśmy gotowi na cokolwiek się stanie - dodał.

Czytaj więcej

Generał jednego z krajów NATO: Mamy trzy lata, by się przygotować na to, co może się stać
12:07
04.06.2024

"NYT": Igrzyska w Paryżu celem rosyjskiej grupy hakerskiej

Według „New York Times” igrzyska olimpijskie w Paryżu są celem kampanii dezinformacyjnej powiązanej z Rosją.

Taką akcję od lata ubiegłego roku prowadzi grupa Storm-1679. Kampania „rozpoczęła się na dobre” wraz z wypuszczeniem filmu dokumentalnego ze sfałszowanym logo Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) oraz wspomaganym sztuczną inteligencją komentarzem „podrabianym” głosem Toma Cruise'a.

Clint Watts, szef Centrum Analizy Zagrożeń Cyfrowych firmy Microsoft, powiedział, że Storm-1679 kręci około trzech do ośmiu filmów dezinformacyjnych tygodniowo, a wiele z nich sprawia wrażenie, jakby pochodziły z takich mediów, jak BBC czy Al Jazeera.

- Hakerzy próbują wzbudzić oczekiwanie na przemoc,chcą, żeby ludzie bali się jechać na igrzyska — uważaWatts.

11:47
04.06.2024

Rosja uważa rozmowy pokojowe Szwajcarii za „absurdalne”

Kreml stwierdził, że rozmowy pokojowe, które mają odbyć się w tym miesiącu w Szwajcarii, są „absurdalne”, ponieważ Rosja nie jest zaproszona.

Moskwa stwierdziła, że ​​zrozumiałe jest to, że niektóre kraje odmawiają udziału w odbywającym się w tym miesiącu szczycie w sprawie Ukrainy ze względu na brak jasnych celów spotkania.

Na udział w szczycie odbywającym się w dniach 15–16 czerwca zgodziło się ponad 100 krajów i organizacji. Szczyt, który odbędzie się w alpejskim kurorcie niedaleko Lucerny, ma na celu stworzenie ram trwałego pokoju i planu działania dla ewentualnego udziału Rosji w tym procesie.

11:22
04.06.2024

Grzegorz Braun ściągnął ukraińską flagę z Kopca Kościuszki

Jako „uczciwy znalazca” flagi wiszącej w „niewłaściwym miejscu” chce ją przekazać do konsulatu.

Czytaj więcej

Grzegorz Braun w akcji. Polityk Konfederacji usunął flagę Ukrainy z Kopca Kościuszki
10:57
04.06.2024

NATO planuje działania na wypadek wojny z Rosją

W związku z trwającą trzeci rok rosyjską napaścią na Ukrainę, NATO zaplanowało wiele „korytarzy lądowych”, którymi w przypadku wojny z Rosją amerykańskie wojska i sprzęt pancerny zostaną przerzucone na linię frontu.

Czytaj więcej

Wojna z Rosją. NATO planuje korytarze przerzutu wojsk na wschodnią flankę
10:39
04.06.2024

Scholz: Ataki niemiecką bronią nie grożą eskalacją

Zdaniem kanclerza prawo Ukrainy do użycia zachodniej broni przeciwko celom w Rosji pozwoli Kijowowi jedynie na obronę głównych miast.

10:21
04.06.2024

W programie propagandysty Władimira Sołowjowa znów pojawiły się groźby wojny atomowej

Rosyjski politolog twierdził, że Polska może być "teatrem małej wojny atomowej".

Czytaj więcej

W rosyjskiej telewizji znów o wojnie atomowej. "W 10-15 minut Polska zniknie"
09:55
04.06.2024

Niemiecka armia chce więcej amunicji od koncernu Rheinmetall

Wartość dodatkowego zamówienia na amunicję artyleryjską kalibru 155 mm to 880 mln euro. Amunicja ma być zamówiona w ramach porozumienia zawartego z działającą w branży zbrojeniowej firmą. Już wcześniej zawarto porozumienie ws. dostawy kilkuset tysięcy pocisków artyleryjskich, zapalników i ładunków.

Czytaj więcej

Niemcy kupią więcej amunicji artyleryjskiej. Dwa powody
09:46
04.06.2024

NATO ma dwa do trzech lat, zanim Rosja odzyska zdolność do ataków konwencjonalnych

NATO ma tylko dwa do trzech lat na przygotowania, zanim Rosja odzyska zdolność do przeprowadzenia konwencjonalnego ataku na sojusz, powiedział generał Eirik Kristoffersen, dowódca Sił Zbrojnych Norwegii.

- To zajmie trochę czasu, co daje nam teraz okno na następne dwa–trzy lata na odbudowę naszych sił, odbudowę naszych zapasów w tym samym czasie, gdy wspieramy Ukrainę - powiedział generał.

Norwegia jest członkiem NATO od jego powstania w 1949 roku.

09:19
04.06.2024

4 tys.  żołnierzy do ochrony Szczytu Pokojowego w Szwajcarii

Od 5 do 19 czerwca aż do 4000 żołnierzy szwajcarskich sił zbrojnych będzie pomagać w różnych zadaniach, w tym w zakresie bezpieczeństwa, obserwacji, wsparcia dowodzenia i logistyki.

Władze zaostrzają także działania mające na celu ochronę przestrzeni powietrznej. Rząd na wniosek kantonu Nidwalden wprowadził ograniczenia w przestrzeni powietrznej.

08:59
04.06.2024

Włochy nie zgadzają się na użycie wysłanej przez nie broni do ataków na cele w Rosji

Premier Antonio Tajani zapowiedział przygotowanie kolejnego pakietu pomocy dla Ukrainy, w którym znajdzie się m.in. SAMP/T.

Tajani powiedział też, że Włochy nie zamierzają wysłać swoich wojsk na Ukrainę i nie zgadzają się na użycie wysłanej przez nie broni do ataków na cele na terytorium Rosji.

08:41
04.06.2024

Ukraina wzywa swoich sojuszników, aby pozwolili jej atakować cele wojskowe na terenie Rosji

W zeszłym tygodniu Stany Zjednoczone częściowo zniosły ograniczenia dotyczące użycia przez Ukrainę niektórych rodzajów broni dostarczanej przez Zachód. Oznacza to, że Ukraina może uderzyć w głąb Rosji bronią dostarczoną przez USA, ale tylko wtedy, gdy cele będą miały na celu spowolnienie postępu Moskwy w obwodzie charkowskim.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba powiedział, że posunięcie to „nie jest w 100 proc. zatwierdzone” i wiąże się z „pewnymi zasadami, których należy przestrzegać”.

Minister zapowiedział, że Ukraina „będzie nadal współpracować z naszymi sojusznikami” nad „rozszerzeniem zakresu” użycia broni.

08:18
04.06.2024

Kijów. Marsz równości nie może się odbyć „ze względów bezpieczeństwa”

Władze Kijowa odmówiły zgody na zorganizowanie tegorocznego marszu Kijów Pride w metrze stolicy Ukrainy.

„Aby nie narażać uczestników i pasażerów na niebezpieczeństwo oraz uniknąć ewentualnych prowokacji, władze miasta nie mogą dopuścić do zorganizowania Marszu Równości w metrze” – oznajmił ratusz Kijowa.

Metro służy również jako schron przeciwlotniczy podczas rosyjskich ataków. Władze stwierdziły, że metro to „obiekt podwójnego zastosowania i część infrastruktury krytycznej miasta” oraz „zawsze stanowi obszar wysokiego ryzyka ze względu na ograniczoną przestrzeń, rozkład jazdy pociągów i duży ruch pasażerski”.

08:00
04.06.2024

Nad Dnieprem strącono w nocy dwie rosyjskie rakiety

Szczątki strąconych rakiet raniły dwie osoby, w tym dziecko — poinformował Serhij Łysak, gubernator obwodu dniepropietrowskiego.

07:49
04.06.2024

"To był atak, żeby zabić". Cezary Tomczyk o żołnierzu rannym na granicy

- Dziś na granicy mamy uzbrojone w proce, noże, dzidy, różnego rodzaju grupy, które atakują polskich żołnierzy. Tu odpowiedź polskiego państwa będzie zawsze jednoznaczna — zapewnił wiceminister obrony.

Czytaj więcej

Cezary Tomczyk: Żołnierz ranny na granicy walczy o życie. To był atak, żeby zabić
07:29
04.06.2024

Nad obwodem biełgorodzkim strącony został ukraiński dron

Informacje takie przekazuje Ministerstwo Obrony Rosji. Gubernator obwodu biełgorodzkiego, Wiaczesław Gładkow poinformował, że o 7:18 dron-kamikadze zaatakował samochód w jednej z wsi obwodu biełgorodzkiego. W ataku nikt nie ucierpiał, eksplozja uszkodziła przód samochodu — wynika z jego wpisu w serwisie Telegram. 

06:56
04.06.2024

Jens Stoltenberg jest pewien, że Europa i USA będą wspierać Ukrainę niezależnie od wyniku wyborów prezydenckich w USA

- Europejscy sojusznicy i USA będą wspierać Ukrainę, co jest w interesie naszego bezpieczeństwa. Sądzę, że USA będą robić to samo, niezależnie od wyniku wyborów — mówił sekretarz generalny NATO w rozmowie ze Sky News.

06:39
04.06.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 512 420 żołnierzy, 7 794 czołgi, 15 020 pojazdów opancerzonych, 13 345 zestawów artyleryjskich, 1 092 wyrzutnie rakiet, 827 zestawów przeciwlotniczych, 357 samolotów, 326 śmigłowców, 10 766 bezzałogowych statków powietrznych, 2 268 pocisków manewrujących, 27 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 18 228 pojazdów (w tym cystern) i 2 211 jednostki sprzętu specjalnego.

06:35
04.06.2024

Kijowskie metro musiało zmniejszyć częstotliwość kursowania pociągów. Powód – masowa emigracja i mobilizacja pracowników

Mer Kijowa Witalij Kliczko alarmuje, że w wielu przedsiębiorstwach komunalnych stolicy brakuje pracowników. Chodzi m.in. o budowę dróg (w tej branży w Kijowie brakuje nawet 30 proc. robotników), ale też kierowców, hydraulików i pracowników służby zdrowia. Wszystko dlatego, że przedsiębiorstwa należące do infrastruktury krytycznej mogą zatrzymać jedynie 50 proc. podlegających mobilizacji pracowników. Reszta w każdej chwili może zostać wezwana do armii. Problem dotyczy nie tylko Kijowa.

Czytaj więcej

Wojna na Ukrainie pożera mężczyzn. Ukraińskie firmy biją na alarm, nie ma komu pracować
06:23
04.06.2024

Największe zagrożenie nielegalną migracją dotyczy granicy z Białorusią, jednak część cudzoziemców próbuje dotrzeć do Polski drogą lotniczą

Ujawniane już na terenie kraju busy przewożące migrantów – przy granicy, w centrum, a nawet w pobliżu zachodniej granicy świadczą o tym, że części migrantów udaje się sforsować zaporę na granicy z Białorusią. Np. w tym roku podlaski oddział SG zatrzymał przy tej granicy, już w kraju, ok. 90 kurierów, którzy przewozili łącznie ok. 450 migrantów.

Czytaj więcej

Nielegalni imigranci docierają do Polski nie tylko przez granicę z Białorusią
06:11
04.06.2024

Na Morzu Czarnym znajdują się dwa rosyjskie okręty

Żaden z tych okrętów nie jest uzbrojony w pociski Kalibr — podaje Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy.

06:05
04.06.2024

BBC zauważa, że przed wyborami do PE w Polsce Donald Tusk mówi, iż stawką wyborów jest pokój

„W momencie, gdy partie sympatyzujące z Rosją, zyskują poparcie w różnych miejscach, w tym w Europie środkowej, Platforma Obywatelska Tuska podkreśla, że UE musi być stanowcza i zjednoczona wobec groźby z Moskwy” - pisze BBC.

Czytaj więcej

"Idźcie na wybory, jeśli nie chcecie iść na wojnę". BBC zauważa m.in. spot Karskiego z czołgiem
05:12
04.06.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje nagranie podsumowujące 831 dzień wojny

Nagranie opublikowano na profilu Sztabu na Facebooku.

04:38
04.06.2024

Siły Specjalne Ukrainy publikują nagranie z ataku na rosyjski system radarowy Kasta 2E

Atak przeprowadzono przy użyciu dronów uderzeniowych po wcześniejszym zidentyfikowaniu celu.

04:33
04.06.2024

Myśliwce NATO w ciągu tygodnia eskortowały trzy rosyjskie samoloty w rejonie Morza Bałtyckiego

Informacje takie podaje Ministerstwo Obrony Litwy. 29 maja myśliwce uczestniczące w programie Baltic Air Policing eskortowały rosyjski samolot Ił-18, który leciał z kontynentalnej części Rosji do obwodu królewieckiego. Z kolei 1 i 2 czerwca myśliwce NATO eskortowały — odpowiednio — samoloty bojowe Su-24 i Su-34, które leciały z kontynentalnej części Rosji do obwodu królewieckiego z wyłączonymi transponderami i nie utrzymywały kontaktu radiowego z kontrolą ruchu w przestrzeni powietrznej.

04:32
04.06.2024

Ukraińska straż graniczna publikuje nagranie ze zniszczenia rosyjskiego sprzętu inżynieryjnego w okolicach Wołczańska

Sprzęt został zniszczony za pomocą drona.

04:29
04.06.2024

Alarm powietrzny na Ukrainie. W Dnieprze rozległy się eksplozje

W czasie alarmu powietrznego związanego z groźbą użycia pocisków balistycznych przez Rosję, który ogłoszono w kilku obwodach Ukrainy, w tym w obwodzie dniepropietrowskim, w Dnieprze, stolicy obwodu, rozległy się dwie potężne eksplozje — informuje telewizja Suspilne. 

04:28
04.06.2024

Władimir Putin zajmie się turystyką samochodową

Putin spotka się we wtorek w czasie wideokonferencji z członkami rosyjskiego rządu, z którymi ma rozmawiać przede wszystkim o rozwoju turystyki samochodowej w Rosji — informuje Kreml.

04:24
04.06.2024

Włochy wyślą Ukrainie drugi zestaw system obrony przeciwlotniczej SAMP/T

Szef MSZ Włoch Antonio Tajani poinformował, że zestaw SAMP/T wejdzie w skład dziewiątego pakietu pomocy wojskowej Włoch dla Ukrainy, który jest obecnie przygotowywany. Nie podał jednak kiedy dokładnie pakiet ten dotrze na Ukrainę. SAMP/T to zestaw obrony przeciwlotniczej europejskiej produkcji, który jest — podobnie jak zestaw Patriot — zdolny do przechwytywania pocisków balistycznych. Pierwszy taki zestaw trafił na Ukrainę w 2023 roku.

04:23
04.06.2024

Tak wyglądała sytuacja na Ukrainie w 831 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na Ukrainie w 831 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na Ukrainie w 831 dniu wojny

PAP

04:22
04.06.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 831