"Idźcie na wybory, jeśli nie chcecie iść na wojnę". BBC zauważa m.in. spot Karskiego z czołgiem

Na dwa dni przed rozpoczęciem wyborów do Parlamentu Europejskiego w krajach Unii Europejskiej, BBC przygląda się sytuacji w Polsce i zwraca uwagę co o stawce wyborów mówi premier Donald Tusk.

Publikacja: 04.06.2024 06:03

Kadr ze spotu Karola Karskiego

Kadr ze spotu Karola Karskiego

Foto: Facebook

„Idźcie na wybory, jeśli nie chcecie iść na wojnę” - pisze BBC dodając, że taki wybór przedstawia przed wyborami do PE Donald Tusk. Jak czytamy w relacji BBC „ekipa Tuska zwraca uwagę na bezpieczeństwo, a mówiąc precyzyjniej, na groźbę rosyjskiej agresji”.

Wybory do Parlamentu Europejskie w Polsce. BBC: Przekaz Donalda Tuska odpowiada obawom elektoratu

„W momencie, gdy partie sympatyzujące z Rosją, zyskują poparcie w różnych miejscach, w tym w Europie środkowej, Platforma Obywatelska Tuska podkreśla, że UE musi być stanowcza i zjednoczona wobec groźby z Moskwy” - pisze BBC.

Czytaj więcej

Wybory do Parlamentu Europejskiego wygra frakcja, w której są PO i PSL. Ale Europa może skręcić w prawo

Jak zauważa brytyjski nadawca Tusk wzywa Polaków do udziału w wyborach podkreślając, że w ten sposób zapewnią sobie bezpieczeństwo.

BBC pisze też, że przekaz Tuska odpowiada „prawdziwym obawom elektoratu”, ponieważ „wielu Polaków instynktownie obawia się gigantycznego sąsiada, z przyczyn historycznych i geograficznych”.

Brytyjski nadawca odnotowuje, że choć bezpieczeństwo wschodniej granicy Polski było już wzmacniane po wybuchu wojny Rosji z Ukrainą, to „w przededniu głosowania europejskiego Donald Tusk zadeklarował, że zrobi więcej”.

W tym kontekście BBC pisze o „Tarczy Wschód”, czyli wartej 10 mld złotych inwestycji we wzmocnienie granicy wschodniej Polski. Jak czytamy ma to zapewnić, by „wróg trzymał się z dala od Polski".

BBC zwraca przy tym uwagę, że Polska umacnia granicę w koordynacji z państwami bałtyckimi, które również obawiają się Rosji.

BBC: PiS nie skupia się na bezpieczeństwie, ale o nim nie zapomina. Dowodem spot z Karolem Karskim

Brytyjski nadawca zauważa, że przed nadchodzącymi wyborami Donald Tusk „przejął agendę dotyczącą bezpieczeństwa” od PiS, które skupiło się na innych tematach — takich jak krytyka polityki migracyjnej UE czy „Zielonego ładu”. Ale — jak czytamy — PiS nie porzucił zupełnie tematu bezpieczeństwa, w które wiele inwestował w czasie pozostawania u władzy. BBC zauważa w tym kontekście sport kandydata PiS na europosła, Karola Karskiego, który w reklamówce wyborczej „własnoręcznie zatrzymuje rosyjski czołg w stylu studenta protestującego na Placu Tiananmen”.

Brytyjski nadawca zwraca przy tym uwagę, że wybory do Parlamentu Europejskiego „nie wywołują wielkich emocji”. „Frekwencja jest w nich tradycyjnie znacznie niższa, niż w wyborach krajowych i nigdzie nie widać podobnej liczby plakatów wyborczych (jak w czasie wyborów krajowych)” - czytamy w relacji.

Przekaz: życie w pobliżu Rosji jest ryzykowne. Wszystko, czego potrzebuje Europa, to zachować czujność

BBC o wyborach do Parlamentu Europejskiego w Polsce

„Ale gdy Donald Tusk zgromadzi tłum zwolenników w Warszawie we wtorek, na wiec przed głosowaniem, bezpieczeństwo będzie z pewnością wysoko na jego agendzie” - podkreśla BBC.

„Przekaz: życie w pobliżu Rosji jest ryzykowne. Wszystko, czego potrzebuje Europa, to zachować czujność” - czytamy w relacji.

„Idźcie na wybory, jeśli nie chcecie iść na wojnę” - pisze BBC dodając, że taki wybór przedstawia przed wyborami do PE Donald Tusk. Jak czytamy w relacji BBC „ekipa Tuska zwraca uwagę na bezpieczeństwo, a mówiąc precyzyjniej, na groźbę rosyjskiej agresji”.

Wybory do Parlamentu Europejskie w Polsce. BBC: Przekaz Donalda Tuska odpowiada obawom elektoratu

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Andrzej Duda: Skoro Putin chce, by Rosjanie masowo ginęli, to należy to spełnić
Polityka
Sondaż: Kto faworytem w drugiej turze wyborów prezydenckich. Złe informacje dla Morawieckiego
Polityka
Sondaż: Kto jest największym przegranym wyborów do Parlamentu Europejskiego?
Polityka
Jacek Nizinkiewicz: Giertych pozywa media. Czy taka będzie praktyka posłów KO?
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Polityka
Maciej Wąsik musi zrzec się mandatu posła? Kancelaria Sejmu wyjaśnia
Polityka
Dobromir Sośnierz: Konfederację z AfD dużo więcej łączy, choć sporo nas też dzieli