04:42
04.06.2024

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 832
00:09
04.06.2024

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

00:03
04.06.2024

Rosjanie wyślą nastolatków z okupowanych terytoriów na szkolenie wojskowe

Ponad dwa i pół tysiąca dzieci w wieku od 13 do 17 lat z tymczasowo okupowanych terytoriów obwodów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego przejdzie szkolenie wojskowe w rosyjskim obwodzie wołgogradzkim — informuje ukraińskie Narodowe Centrum Oporu.

23:47
03.06.2024

Siły powietrzne Ukrainy wykryły drony „niezidentyfikowanego typu” 

Ukraińskie siły zbrojne wykryły w poniedziałek wieczorem ruch niezidentyfikowanego bezzałogowego statku powietrznego. Alarm powietrzny trwał ponad dwie godziny.

22:58
03.06.2024

102 starcia na froncie w ciągu doby

Do godziny 19:00 na linii frontu doszło już do 102 starć - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

22:45
03.06.2024

Włochy potwierdzają przekazanie Ukrainie systemu obrony powietrznej SAMP/T

Minister spraw zagranicznych Włoch Antonio Tajani powiedział, że kraj dostarczy Ukrainie drugą baterię SAMP/T zdolną do zestrzeliwania pocisków balistycznych. 

22:07
03.06.2024

Dowódca sił zbrojnych Norwegii: NATO ma dwa do trzech lat na przygotowanie się do konfrontacji z Rosją

Szef norweskich sił zbrojnych, generał Eirik Kristoffersen, uważa, że czas, jaki Sojusz Północnoatlantycki ma na przygotowanie się do ewentualnej konfrontacji z Rosją, skurczył się do dwóch-trzech lat.

Dowódca wskazał, że NATO wcześniej dawało Rosji do dziesięciu lat na odbudowę swoich zdolności wojskowych, które zostały utracone w wyniku inwazji na Ukrainę, ale czas ten należy skrócić z powodu bazy przemysłowej, którą przygotowali Rosjanie.

21:54
03.06.2024

Kułeba: Żadnego żonglowania słowami w sprawie Ukrainy na szczycie NATO w Waszyngtonie 

Na lipcowym szczycie w Waszyngtonie państwa członkowskie NATO nie będą wymyślać nowych sformułowań dotyczących członkostwa Ukrainy. Zamiast tego skoncentrują się na stworzeniu mechanizmów, które przybliżą Ukrainę do Sojuszu — powiedział szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba.

21:25
03.06.2024

Powiększa się deficyt budżetowy Rosji. Podatki idą w górę

Deficyt budżetowy Rosji w 2024 roku będzie wyższy od prognoz i wyniesie 1,1 proc. PKB. Pieniędzy na wojnę Kreml szuka podnosząc podatki od wydobycia złota, diamentów, żelaza, węgla itp.

Czytaj więcej

Rośnie dziura w budżecie Rosji. Będą wyższe podatki
21:06
03.06.2024

Ukraińskie ataki na Rosję. USA nie zmieniają stanowiska

Biały Dom nie planuje w najbliższej przyszłości zmiany „ogólnego podejścia” do zezwolenia Ukrainie na uderzenie amerykańską bronią na terytorium Rosji, ale będzie nadal omawiać tę kwestię ze stroną ukraińską - zapowiedział John Kirby.

20:50
03.06.2024

Biały Dom: Nieobecność Bidena na szczycie pokojowym nie oznacza mniejszego wsparcia dla Ukrainy 

Koordynator ds. komunikacji strategicznej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Kirby powiedział, że udział wiceprezydenta, a nie prezydenta, w Globalnym Szczycie Pokojowym w Szwajcarii nie zmniejsza poziomu wsparcia USA dla Ukrainy.

Według rzecznika Białego Domu, udział wiceprezydent Kamali Harris w imieniu Stanów Zjednoczonych na konferencji w Szwajcarii pokazuje, że amerykańskie wsparcie dla Ukrainy pozostaje niezmienione.

20:14
03.06.2024

Włochy mogą przekazać Ukrainie drugi system obrony powietrznej SAMP/T 

Włochy prawdopodobnie wyślą na Ukrainę drugi system obrony powietrznej SAMP/T — poinformowała agencja Reutera. 

System, znany również jako MAMBA, to francusko-włoska bateria, która może śledzić dziesiątki celów i przechwytywać 10 jednocześnie. Jest to jedyny europejski system zdolny do przechwytywania pocisków balistycznych.

Władze Francji i Włoch wspólnie dostarczyły pierwszy system w 2023 roku, ale w ostatnich miesiącach Ukraina wielokrotnie wzywała partnerów do zapewnienia większej pomocy w zakresie obrony powietrznej.

19:40
03.06.2024

Szwajcarski parlament nie poparł pomocy dla Ukrainy w wysokości 5,5 mld dolarów

Wyższa izba szwajcarskiego parlamentu odrzuciła propozycję przyznania Ukrainie pomocy w wysokości 5 miliardów franków (około 5,5 miliarda dolarów amerykańskich).

Przy 28 głosach przeciw i 15 za, posłowie odrzucili pakiet 15 miliardów franków, który obejmował 10,1 miliarda franków dodatkowego finansowania dla szwajcarskich sił zbrojnych.

19:03
03.06.2024

Rosjanie ostrzelali rejon Charkowa. Ukraińska obrona przeciwlotnicza odpowiedziała

 Szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Synehubow poinformował, że wieczorem Rosjanie ostrzelali jedną z dzielni Charkowa

Ze wstępnych informacji wynika, że zniszczony został jeden z opuszczonych budynków. Nie ma doniesień o ofiarach.

18:24
03.06.2024

Spotkanie ministrów obrony Ukrainy i Japonii

Minister obrony Ukrainy Rustem Umerow spotkał się z ministrem obrony Japonii Minoru Kiharą i podziękował za wsparcie dla jego kraju.

„Miałem zaszczyt spotkać się z ministrem obrony Japonii Minoru Kiharą. Jestem wdzięczny za ważną pomoc w leczeniu i rehabilitacji naszych żołnierzy. Jestem wdzięczny mojemu japońskiemu partnerowi za jego ważny wkład w zwycięstwo Ukrainy — od lutego 2022 roku Japonia przekazała Ukrainie ponad 7 miliardów dolarów pomocy, w tym wsparcie humanitarne i nieśmiercionośny sprzęt wojskowy” - napisał Umerow po spotkaniu.

17:56
03.06.2024

Biały Dom ogłosił, kto będzie reprezentował USA na szczycie pokojowym

Do Szwajcarii nie poleci prezydent Joe Biden. W tym terminie będzie prowadził kampanię wyborczą w Los Angeles.

Czytaj więcej

Joe Biden nie przyleci na szczyt pokojowy. Biały Dom ogłosił, kto będzie reprezentował USA
17:12
03.06.2024

Cztery osoby zatrzymane w Czechach w związku z atakiem na ukraińskich wolontariuszy

Czeska policja zatrzymała cztery osoby w związku z atakiem na wolontariuszy inicjatywy Praski Majdan, którzy zbierali pieniądze na wsparcie Ukrainy w Pradze.

Do zatrzymania doszło na lotnisku w stolicy Czech.

17:05
03.06.2024

Bloomberg: Rosja znalazła nowe miejsce do przeładunku ropy na Morzu Śródziemnym

Pod naciskiem greckiej marynarki wojennej, handlarze rosyjską ropą znaleźli nowe miejsce do przeładunku ropy naftowej na Morzu Śródziemnym.

Jak wynika z danych zebranych przez agencję Bloomberga, tankowce przewożące rosyjską ropę przeładowują ją z mniejszych tankowców na większe w pobliżu miasta Nador na wschodnim krańcu wybrzeża Maroka.

16:35
03.06.2024

Wspierająca wojska Putina para wyjechała z Niemiec. Przenieśli się do Rosji

Prorosyjskiej aktywności pary przyglądała się niemiecka prokuratura.

Czytaj więcej

Prokremlowscy aktywiści wyjechali z Niemiec. Para przeniosła się do Rosji
15:59
03.06.2024

W wyniku rosyjskich nalotów na wieś Mychajliwka zginęły dwie osoby

W wyniku zrzucenia kierowanych bomb lotniczych na wieś Mychajliwka w obwodzie donieckim zgineły dwie osoby w tym 12-letni chłopiec, a także jedna osoba została ranna — poinformował szef Donieckiej Obwodowej Administracji Wojskowej (OVA) Wadym Filaszkin.

15:40
03.06.2024

Ukraińskie siły specjalne użyły drona do zniszczenia rosyjskiego radaru

Ukraińskie Siły Operacji Specjalnych (SSO) potwierdziły, że z powodzeniem zniszczyły najnowocześniejszy rosyjski radar nadzoru powietrznego i wczesnego ostrzegania (EW) Kasta-2E2 za pomocą drona uderzeniowego.

15:29
03.06.2024

Litwa podpisuje umowę na otwarcie zakładu zbrojeniowego z Rheinmetall

Litewska minister gospodarki i innowacji Ausrine Armonaite podpisała umowę z niemieckim producentem broni Rheinmetall na budowę fabryki amunicji na Litwie. Wiadomość ta pojawia się, gdy Zachód stara się zwiększyć swoje zdolności produkcyjne w zakresie artylerii, aby zaspokoić potrzeby Ukrainy na polu bitwy i wzmocnić własne arsenały w związku z potencjalnym zagrożeniem ze strony Rosji.

15:15
03.06.2024

Minister obrony Ukrainy wezwał światowe firmy do inwestowania w produkcję broni na Ukrainie 

Minister obrony Ukrainy Rustem Umyerov wezwał wiodące światowe firmy obronne i gigantów technologicznych do inwestowania w produkcję broni na Ukrainie i tworzenia wspólnych przedsiębiorstw obronnych. Spotkał się on na Azjatyckim Szczycie Bezpieczeństwa z przedstawicielami wiodących światowych firm obronnych i gigantów technologicznych, w tym BAE Systems, Lockheed Martin, Airbus, Boeing, Saab, Google i Oracle oraz kilkunastu innych firm obronnych. Wezwał ich do inwestowania w produkcję broni na Ukrainie i tworzenia wspólnych przedsiębiorstw obronnych

14:53
03.06.2024

ISW: Uderzenie w Rosję zachodnią bronią „kluczowe” dla sukcesu Ukrainy

Zezwolenie Ukrainie na użycie zachodnich systemów obrony powietrznej przeciwko celom w Rosji ma kluczowe znaczenie, jeśli Kijów ma odeprzeć rosyjskie ataki bombowe i rakietowe na Charków, stwierdził zespół analitykó w z Instytutu Studiów nad Wojną.

Po częściowym zniesieniu przez Joe Bidena ograniczeń dotyczących korzystania przez Ukrainę z dostaw wojskowych wysyłanych przez USA, Kijów może teraz użyć amerykańskiej broni do uderzenia w Rosji. Jedenaście innych krajów zachodnich również niedawno częściowo lub całkowicie zniosło ograniczenia dotyczące użycia przez Ukrainę broni dostarczanej przez Zachód do atakowania celów wojskowych na terenie Ros

„Zdolność sił ukraińskich do zestrzelenia rosyjskich samolotów wojskowych na obszarze linii frontu wskazuje, że siły ukraińskie prawdopodobnie będą w stanie odtworzyć te same efekty, korzystając zarówno z systemów dostarczonych przez Ukrainę, jak i Zachód, aby chronić północny obwód charkowski i miasto Charków przed rosyjskimi atakami bomb szybujących wystrzelonych z Rosyjska przestrzeń powietrzna" - piszą eksperci.

14:21
03.06.2024

Ukraińcy mogą niemiecką bronią atakować cele w Rosji? Teraz to możliwe

Chodzi o system Patriot, samobieżną armatohaubicę PzH 2000 czy system artylerii rakietowej Mars II.

Czytaj więcej

Niemiecki generał: Ukraina może systemami Patriot atakować samoloty nad Rosją
14:02
03.06.2024

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z prezydentem Filipin Ferdinandem Marcosem Jr. (WIDEO)

Zełenski podziękował mu za „jasne stanowisko" w sprawie rosyjskiej inwazji oraz za zaangażowanie Filipin w szczyt pokojowy. Nie jest jednak pewne, czy filipiński przywódca uda się do Szwajcarii osobiście. „Jesteśmy bardzo wdzięczni, że możemy być w waszym kraju, który wspiera Ukrainę, naszą integralność terytorialną i suwerenność" - powiedział Zełenski do Marcosa, który przyjął go w pałacu prezydenckim w Manili. Zełenski przyleciał do Manili w niedzielę wieczorem bezpośrednio z Singapuru, gdzie przemawiał na zakończenie forum obronnego Shangri-La. W swoim wystąpieniu wezwał delegatów z państw Azji i Pacyfiku do poparcia szczytu pokojowego i oskarżył Rosję i Chiny o wywieranie presji na przywódców innych krajów, aby nie uczestniczyli w tym spotkaniu. Rząd w Pekinie oświadczył, że nie wyśle swoich przedstawicieli do Szwajcarii, ponieważ Rosja nie została zaproszona.

13:56
03.06.2024

Separatyści z Doniecka sądzą in absentia obywatela Francji

32-letni obywatel Francji, Hugo Julian, jest sądzony in absentia przez Sąd Najwyższy samozwańczej, separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej w związku z oskarżeniem o to, że walczył w Donbasie jako najemnik. Mężczyzna miał walczyć w Donbasie od lipca 2022 roku do lutego 2024 roku w szeregach 28. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej.

13:46
03.06.2024

Ukraina będzie mogła swobodnie korzystać z dostarczonych jej przez Holandię myśliwców F-16

Minister obrony Holandii Kajsa Ollongren oświadczyła w rozmowie z „Politico”, że 24 myśliwce F-16, które Holandia ma przekazać Ukrainie, mogą być użyte do atakowania celów w Rosji.

Czytaj więcej

Kolejny kraj zgadza się, by F-16 atakowały cele w Rosji
13:33
03.06.2024

Moskwa. Krewni zmobilizowanych protestują przed Ministerstwem Obrony

Żądają powrotu bliskich.

13:11
03.06.2024

Ukraińskie ministerstwo obrony: Zgłosiło się 1,5 mln mężczyzn

Ministerstwo obrony podało, że na Ukrainie do służby wojskowej zgłosiło się około 1,5 miliona mężczyzn.

Po wejściu w życie 18 maja nowej ustawy o mobilizacji, mężczyźni w wieku wojskowym otrzymali 60 dni na aktualizację swoich danych osobowych, aby państwo mogło ich zlokalizować. Większość aktualizacji została dokonana w nowej aplikacji internetowej Reserve+.

12:54
03.06.2024

Ministerstwo Obrony Rosji podało nowe szacunki ukraińskich strat

Z komunikatu resortu obrony Rosji wynika, że od początku wojny Ukraina miała stracić 609 samolotów, 274 śmigłowce, 25 081 bezzałogowych statków powietrznych, 526 zestawów przeciwlotniczych, 16 236 czołgów i pojazdów opancerzonych, 1 328 wyrzutni rakiet i 10 057 zestawów artyleryjskich i moździerzy oraz 22 237 jednostek sprzętu specjalnego.

12:20
03.06.2024

107 krajów i organizacji potwierdza udział w szczycie pokojowym

107 krajów i organizacji międzynarodowych potwierdziło swój udział w inauguracyjnym Szczycie Pokojowym, który odbędzie się w Szwajcarii w dniach 15-16 czerwca - poinformował w ukraińskiej telewizji sekretarz prasowy prezydenta Serhij Nykforow.

11:53
03.06.2024

Niemcy przyznają, że siły ukraińskie mogą używać systemów Patriot do zestrzeliwania samolotów nad Rosją

Niemiecki generał dywizji Christian Freuding, szef Centrum Sytuacyjnego Bundeswehry na Ukrainę, nie wykluczył możliwości wykorzystania przez Ukrainę systemów rakietowych Patriot do zestrzelenia samolotów nad terytorium Rosji.

 - Jest całkowicie możliwe, że systemy Patriot zostaną teraz rozmieszczone także w obwodzie charkowskim i użyte nad terytorium Rosji. Doskonale nadają się do zwalczania rosyjskich samolotów zrzucających  przerażające w skutkach bomby szybujące — powiedział Freuding.

Generał zastrzegł, że za taktyczne wykorzystanie tych systemów odpowiada wyłącznie ukraińskie wojsko.

11:37
03.06.2024

Rosyjskie lotnisko nakłada ograniczenia lotów

Jak poinformował rosyjski organ nadzoru lotniczego, lotnisko w Kazaniu nałożyło dziś tymczasowe ograniczenia lotów ze względów bezpieczeństwa. Zwykle dzieje się tak w oczekiwaniu na ataki ukraińskich dronów. Kazań jest stolicą Rosyjskiej Republiki Tatarstanu i znajduje się około 800 km na wschód od Moskwy.

W ostatnich miesiącach region był wielokrotnie atakowany przez drony, co wskazuje, że Ukraina radykalnie poprawiła swoją zdolność do uderzania w głąb terytorium Rosji.

11:15
03.06.2024

Chiny bez skrupułów wykorzystują upadek znaczenia Gazpromu

Kreml nie jest zadowolony z ceny, którą gotowy jest za rosyjski gaz płacić Pekin.

Czytaj więcej

Pekin gra rosyjskim gazem. Niezwykły warunek postawiony Gazpromowi
10:52
03.06.2024

Czechy oferują bezpłatne odesłanie ukraińskich uchodźców

Państwo jest gotowe opłacić bilety autobusowe dla 400 osób i zorganizować transport sanitarny dla 30 pacjentów.

Projekt, rozpoczęty przez MSW, potrwa od czerwca do listopada. Na program przeznaczono około   231 tys. euro.Uchodźcy będą mogli skorzystać z tej możliwości tylko raz.

10:29
03.06.2024

Filipiny proponują Ukrainie psychiatryczną pomoc dla żołnierzy

Filipiny mogą zaoferować Ukrainie pomoc pracowników służby psychiatrycznej w celu przywrócenia zdrowia psychicznego personelowi wojskowemu i weteranom, a także ludności cywilnej, która ucierpiała w wyniku wojny.

Jak podano w poniedziałek na oficjalnej stronie Prezydenta Filipin, prezydent Filipin Ferdynand Marcos Jr. przedstawił taką propozycję w odpowiedzi na prośbę przebywającego w Maladze Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Filipiny są dość dobrze znane w dziedzinie opieki zdrowotnej w zakresie udzielania pomocy, co wpisuje się w zobowiązania kraju wobec Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) w ramach procesu pokojowego.

10:08
03.06.2024

Rosja szykuje prowokację w Chersoniu?

Szef Okręgowej Administracji Wojskowej Oleksandr Prokudin poinformował, że wróg rozpowszechnia kolejną dezinformację o tym, że „w Chersoniu planowana jest prowokacja mająca na celu inscenizację śmierci ludności cywilnej”.

„Drodzy mieszkańcy Chersonia, proszę w najbliższej przyszłości nie wychodzić na ulice, jeśli nie jest to konieczne. I pamiętajcie o reagowaniu na sygnały o nalotach” - napisął Prokudin.

09:47
03.06.2024

Chiny odpowiadają Zełenskiemu w związku z zarzutami o torpedowanie szczytu

Prezydent Wołodymyr Zełenski oskarżył Chiny o pomoc Rosji w zakłócaniu światowej konferencji pokojowej w Szwajcarii. Chiny oświadczyły, że nie wezmą udziału w szczycie, ponieważ Rosja nie będzie w nim uczestniczyć wraz z Ukrainą.

Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło, że jego zdaniem wszyscy powinni docenić wszelkie wysiłki na rzecz wspierania środków pokojowych wokół wojny rosyjsko-ukraińskiej.

Rzeczniczka ministerstwa Mao Ning oświadczyła, że nie ma sytuacji, w której Chiny wywierałyby presję na inne kraje. Na tej samej konferencji prasowej Mao powiedziała również, że Chiny chcą „pogłębić współpracę w dziedzinie ropy i gazu z Rosją”.

Wczoraj przemawiając na forum obronnym Shangri-La w Singapurze, będącym najważniejszą konferencją bezpieczeństwa w Azji, Zełenski powiedział, że Chiny wywierają presję na inne kraje i ich przywódców, aby nie uczestniczyli w Szczycie Pokojowym na Ukrainie zaplanowanym na 15–16 czerwca.

09:25
03.06.2024

Moskwa: Ataki systemami patriot spowodują eskalację

W kwietniu Pentagon zapowiedział, że „przyspieszy”dostawy rakiet przeciwlotniczych Patriot i amunicji artyleryjskiej na Ukrainę w ramach nowego pakietu pomocy wojskowej o wartości 6 miliardów dolarów.

Rosyjskie MSZ stwierdziło, że ​​dyskusje na temat zezwolenia Ukrainie na używanie systemów obrony powietrznej Patriot MIM-104 nad terytorium Rosji pokazują, że Zachód znajduje się na „ścieżce eskalacji”.

„Rosja podejmie wszelkie kroki, aby udaremnić takie zagrożenia” – dodało ministerstwo.

09:12
03.06.2024

Rosyjski atak na obiekt rekreacyjny. Jedna ofiara

W poniedziałek we wczesnych godzinach porannych Rosja przeprowadziła atak rakietowy na rejon czuhuowski w obwodzie charkowskim. Uszkodzony został obiekt rekreacyjny. Co najmniej jeden cywil zginął, a dwóch zostało rannych.

08:55
03.06.2024

Cztery osoby ranne w wyniku niedzielnych ataków na obwód charkowski

Ołeh Syniehubow, szef Obwodowej Administracji Wojskowej w Charkowie, przekazał, że w  niedzielę w wyniku rosyjskiego ostrzału w całym obwodzie charkowskim cztery osoby zostały ranne.

08:36
03.06.2024

W obwodzie charkowskim pożary lasów objęły ponad 4,3 tys. hektarów

W obwodzie charkowskim gasi się obecnie 7 pożarów lasów na łącznej powierzchni ponad 4300 hektarów – podaje służba prasowa Państwowej Służby Ratunkowej obwodu charkowskiego.

W gaszeniu pożarów lasów brały udział 23 jednostki sprzętu pożarniczego i ratowniczego oraz 103 ratowników Państwowego Pogotowia Ratunkowego, 4 pirotechnicznych i 2  lekarzy, 15 jednostek sprzętu leśnego i 39 leśników. Gaszenie komplikuje ciągłe zagrożenie ponownym ostrzałem i duże zanieczyszczenie lasów materiałami wybuchowymi.

08:17
03.06.2024

Szczyt pokojowy w Szwajcarii. Węgry jeszcze nie zdecydowały

Węgry nie zdecydowały jeszcze, czy wezmą udział w światowym szczycie pokojowym w Szwajcarii, ponieważ „nie wszystkie strony wojny” będą na tym wydarzeniu obecne, powiedział minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto w wywiadzie dla białoruskiej państwowej telewizji ONT.

Węgry szanują wysiłki Szwajcarii na rzecz osiągnięcia pokoju, ale wątpią, czy szczyt ma sens, jeśli – zdaniem ministra – „nie będą obecne obie strony wojny”.

- Jeśli obie strony wojny nie są reprezentowane, uważam za uzasadnione pytanie, czy cały szczyt ma sens z punktu widzenia ostatecznego celu, jakim jest poszukiwanie pokoju – powiedział Szijjarto. -  Wierzymy, że szczyt pokojowy ma realne znaczenie i daje największą nadzieję na pokój, jeśli obie strony będą przy stole.

Szijjarto dodał, że Budapeszt „nie ma nic wspólnego z wojną” pomimo różnych postaw w innych krajach europejskich.

07:55
03.06.2024

Ukraina otworzy ambasadę na Filipinach

Wołodymyr Zełenski niespodziewanie pojawił się dziś na Filipinach, dziękując za deklarację udziału w szczycie pokojowym.

- Cieszę się, że mogę dzisiaj usłyszeć od Was, że uczestniczycie w naszych podstawowych krokach na rzecz pokoju” – powiedział Zełenski w rozmowie z prezydentem Ferdynandem Marcosem Jr. Zapowiedział także, że Ukraina otworzy w tym roku ambasadę w Manili.

Zełenski pojawił się w weekend niezaplanowany na największej azjatyckiej konferencji poświęconej bezpieczeństwu, która odbyła się w Singapurze, gdzie Marcos Jr wygłosił przemówienie programowe.

07:37
03.06.2024

Sztab Generalny przekazał informacje o ostatnich stratach Rosjan

Według strony ukraińskiej ostatniej doby wyeliminowanych zostało 1270 rosyjskich żołnierzy. Rosjanie mieli też stracić 47 systemów artyleryjskich.

Sztab Generalny

07:16
03.06.2024

Cała Ukraina z ograniczeniami w dostawach energii

Ukraiński operator sieci nałożył codzienne ograniczenia energetyczne w całym kraju po uszkodzeniu infrastruktury w wyniku serii rosyjskich ataków dronów i rakiet.

W weekend ataki dotknęły obiekty energetyczne w obwodach zaporoskim, dniepropietrowskim, donieckim, kirowogradzkim i iwanofrankowskim.

06:55
03.06.2024

Na Morzu Czarnym są obecnie dwa rosyjskie okręty

Żaden z tych okrętów nie jest uzbrojony w pociski Kalibr — podaje Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy.

06:52
03.06.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 511 130 żołnierzy, 7 779 czołgów, 15 002 pojazdy opancerzone, 13 280 zestawów artyleryjskich, 1 090 wyrzutni rakiet, 24 824 zestawy przeciwlotnicze, 357 samolotów, 326 śmigłowców, 10 739 bezzałogowych statków powietrznych, 2 268 pocisków manewrujących, 27 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 18 159 pojazdów (w tym cystern) i 2 199 jednostek sprzętu specjalnego.

06:44
03.06.2024

W kilkunastu bibliotekach w Kraju Permskim zaczynają usuwać z półek książki znanych rosyjskich pisarzy, którzy zostali uznani za „agentów zagranicznych”

Niezależne rosyjskie media podają, że odpowiednie rozporządzenie wydała prokuratura. Wcześniej podobne informacje docierały z innych rosyjskich regionów, w których na życzenie miejscowych władz z półek bibliotek znikały książki „zakazanych autorów”. Wiele wskazuje na to, że w Rosji rozpoczyna się wielkie usuwanie „niepopranych politycznie” pisarzy w związku z przygotowywaną w rosyjskiej Dumie kontrowersyjną ustawą.

Czytaj więcej

W Rosji nadchodzi kontrowersyjne prawo. Będą palić książki „niepoprawnych” pisarzy?
06:34
03.06.2024

Wicepremier Gawkowski: Do cyberataku na PAP doszło przy użyciu złośliwego oprogramowania

W serwisie PAP dwukrotnie ukazała się nieprawdziwa depesza pod tytułem: „Premier RP Donald Tusk: 1 lipca 2024 r. zacznie się w Polsce częściowa mobilizacja”. Informacja miała wywołać w kraju panikę. Depesza została szybko usunięta. Agencja przekazała, że nie jest źródłem tekstu.

Czytaj więcej

Fałszywa depesza PAP to nie koniec. Cyberataków Rosji będzie więcej
06:12
03.06.2024

Krajowe firmy otrzymują podejrzane oferty na przeprowadzenie badań opinii Polaków o Rosjanach i Ukraińcach

Polskie firmy zauważają, że w stopkach maili były podawane adresy, które po sprawdzeniu albo w ogóle nie istniały, albo kierowały do firm czy instytucji, które nic o takich ofertach nie wiedziały. Z reguły były podawane dwa kraje zleceniodawców – Holandia i Francja. Ponadto numery telefonów, które były podawane w stopkach, były fałszywe.

Czytaj więcej

Rosja bada nastroje w Polsce. Podejrzane pytania o opinie na temat Ukraińców
05:48
03.06.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje nagranie podsumowujące 830 dzień wojny

Nagranie ukazało się na profilu Sztabu na Facebooku.

05:16
03.06.2024

35-letni mieszkaniec Chabarowska podejrzany o współpracę z ukraińskim wywiadem wojskowym

Rosyjska FSB podaje, że 35-latek wyrażał się krytycznie na temat decyzji władz Rosji o rozpoczęciu wojny przeciw Ukrainie i zamierzał przejść na stronę wroga, po czym nawiązał kontakt z przedstawicielami wywiadu wojskowego Ukrainy i zamierzał „podjąć działania wymierzone w bezpieczeństwo Federacji Rosyjskiej”. Przeciwko 35-latkowi wszczęto postępowanie karne.

04:47
03.06.2024

Ukraina będzie borykać się w tym tygodniu z deficytem prądu

Informacje takie przekazał na antenie telewizji Suspilne stojący na czele spółki Ukrenergo Wołodymyr Kudrycki. Z informacji przekazanych przez Kudryckiego wynika, że przyczyną deficytu będą: planowana naprawa dwóch reaktorów elektrowni atomowych, skutki ostrzału obiektów energetycznych w nocy z 31 maja na 1 czerwca oraz wzrost zużycia energii w związku z użyciem klimatyzacji spowodowanym wzrostem temperatury.

04:45
03.06.2024

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali pogranicze obwodu sumskiego 19 razy

Sumska obwodowa administracja wojskowa informuje o 46 eksplozjach na terenie pogranicza obwodu.

04:41
03.06.2024

W Warszawie mecz charytatywny zagrają drużyny gwiazd z Polski i Ukrainy

W przeddzień meczu towarzyskiego, który rozegrają 7 czerwca reprezentacje piłkarskie Polski i Ukrainy, mecz towarzyski rozegrają w Warszawie drużyny dawnych gwiazd obu krajów. Dochody z meczu zostaną przeznaczone na pomoc dla mieszkańców Toreśka w obwodzie donieckim. W drużynie gwiazd z Polski zagrają byli reprezentanci Polski: Mariusz Lewandowski, Jacek Bąk, Marcin Żewłakow i Tomasz Frankowski.

04:37
03.06.2024

Czesi będą płacić za bilety autobusowe Ukraińców, którzy chcą wrócić do ojczyzny

W Czechach uruchomiono pilotażowy projekt programu, który ma ułatwić powrót na Ukrainę uchodźcom z tego kraju, którzy wyrażą wolę powrotu do ojczyzny. W ramach projektu rząd czeski będzie opłacał wracającym na Ukrainę uchodźcom transport autobusowy, a osobom, które tego wymagają ze względu na stan zdrowia, będzie organizował transport karetką pogotowia. Program ma być realizowany od czerwca do listopada i obejmie do 400 osób wracających na Ukrainę autobusem oraz maksymalnie 30 osób, które będą transportowane karetką pogotowia. Według stanu na kwiecień w Czechach przebywa ok. 339 tys. obywateli Ukrainy, którzy przybyli tam po rozpoczęciu wojny.

04:33
03.06.2024

Premier Rosji w Mińsku

Premier Rosji, Michaił Miszustin, będzie w dniach 3-4 czerwca przebywał z roboczą wizytą na Białorusi, gdzie weźmie udział w spotkaniu przedstawicieli Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej. W czasie spotkania omawiane ma być pogłębianie euroazjatyckiej integracji gospodarczej. Szczególna uwaga ma być przywiązywana do infrastruktury transportowej i regulacji celnych oraz podatkowych, na agendzie mają też znaleźć się kwestie związane z walką ze zmianami klimatu. 

04:31
03.06.2024

W nocy, w obwodzie kurskim, przez ok. dwie godziny obowiązywał alarm powietrzny

Alarm ogłoszono w związku z groźbą ataku ukraińskich dronów.

04:30
03.06.2024

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 830 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 830 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 830 dniu wojny

PAP

04:29
03.06.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 830