04:36
30.05.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 461
00:35
30.05.2023

Kończymy relację

O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

00:24
30.05.2023

Prezydent Republiki Południowej Afryki mianuje sędziego, który ma nadzorować dochodzenie w sprawie „dostawy broni do Rosji”

Na początku tego miesiąca ambasadora USA w RPA Reuben Brigety twierdził, że statek towarowy Lady R pod rosyjską banderą odebrał w grudniu broń i amunicję z bazy marynarki wojennej w pobliżu Kapsztadu.

RPA zaprzecza. Prezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaphosa wyznaczył sędziego do nadzorowania śledztwa w tej sprawie.

00:10
30.05.2023

Zełenski rozmawiał z Rutte na temat utworzenia koalicji lotniczej

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał z premierem Holandii Markiem Rutte na temat utworzenia koalicji lotniczej i wzmocnienia systemu obrony powietrznej.

- Rozmawiałem z premierem Holandii, Markiem Rutte. Poinformowałem go o atakach terrorystycznych. Podziękował mi za chęć dalszej pomocy w ochronie ludzi. Holandia jest jednym z liderów, jeśli chodzi o pomoc w ochronie przed terrorem i w stawianiu terrorystów przed wymiarem sprawiedliwości - powiedział Zełenski w wieczornym nagraniu wideo.

23:55
30.05.2023

Zełenski rozmawiał z Erdoganem

W poniedziałek 29 maja prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odbył rozmowę telefoniczną z Recepem Tayyipem Erdoğanem, który dzień wcześniej wygrał wybory prezydenckie w Turcji.

Zełenski  zwrócił uwagę na osobistą rolę Erdoğana w kontynuowaniu Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego, „która jest istotnym elementem światowego bezpieczeństwa żywnościowego”.

23:41
30.05.2023

Mołdawska minister spraw wewnętrznych komentuje możliwość udziału Zełenskiego w szczycie europejskich przywódców

Ze względów bezpieczeństwa Mołdawia nie ujawni publicznie udziału prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej , który odbędzie się 1 czerwca w Kiszyniowie.

Ana Revenco, mołdawska minister spraw wewnętrznych, informacje o udziale prezydenta Ukrainy w szczycie w Kiszyniowie „powinny być utajnione w związku z bezpośrednim bezpieczeństwem Zełenskiego”.

Na razie swój udział w szczycie europejskiej wspólnoty politycznej potwierdzili prawie wszyscy z 47 przywódców państw europejskich i instytucji europejskich, w tym prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Olaf Scholz, premier Hiszpanii Pedro Sánchez, premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak i premier Włoch Giorgia Meloni.

Będzie to drugie spotkanie europejskiej wspólnoty politycznej, która\ będzie dyskutować na temat wspólnych wysiłków na rzecz pokoju w kontekście wojny na Ukrainie i związanych z nią kryzysów, a także ochrony demokracji i wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego.

23:20
29.05.2023

Obwód sumski zaatakowany 48 razy w ciągu doby

Zniszczone zostały domy i budynki infrastruktury, nie ma doniesień o poszkodowanych.

22:59
29.05.2023

Ministerstwo Obrony: Od początku inwazji zginęło ponad 207 tys. rosyjskich żołnierzy

22:26
29.05.2023

Zełenski mówi o ustalonym terminie kontrofensywy? "Zapadły decyzje"

- To jest najważniejsze. Ostateczne terminy, w ramach których będziemy się poruszać. Będziemy! Decyzje zostały podjęte - powiedział Zełenski.

Czytaj więcej

Prezydent Zełenski: Decyzje zostały podjęte
22:00
29.05.2023

Poniedziałek bez rosyjskich ataków w okolicach Bachmutu

Według sztabu generalnego sił zbrojnych Ukrainy siły rosyjskie nie przeprowadziły dziś żadnych ataków wokół miasta Bachmut.

Najemnicy Wagnera twierdzili, że nieco ponad tydzień temu przejęli kontrolę nad Bachmutem, zanim zaczęli przekazywać pozycje regularnym wojskom rosyjskim – ale Kijów twierdzi, że jego siły nadal utrzymują niewielką część miasta.

Wysoki rangą urzędnik ukraiński powiedział w weekend, że rosyjscy bojownicy tymczasowo złagodzili ataki w Bachmucie i jego okolicach, aby przegrupować się i wzmocnić swoje siły.

21:31
29.05.2023

Zełenski składa hołd obywatelom USA, którzy walczyli w wojnie na Ukrainie

Wołodymyr Zełenski uczcił Dzień Pamięci Stanów Zjednoczonych, składając hołd obywatelom amerykańskim, którzy przyłączyli się do walki z rosyjską inwazją na Ukrainę.

- My, Ukraińcy, zawsze będziemy wdzięczni Stanom Zjednoczonym i każdemu Amerykaninowi za nadzwyczajne wsparcie – powiedział Zełenski w filmie nagranym przed jego biurem w Kijowie.

Chociaż nie istnieją żadne oficjalne dane dotyczące liczby zabitych w wojnie, media i inne raporty szacują liczbę poległych żołnierzy USA na prawie 20.

21:05
29.05.2023

Szef czeskiego Sztabu Generalnego dopuszcza możliwość wojny między Rosją a NATO

Jeśli wybuchnie wojna, większość armii pójdzie do walki zgodnie z planami sojuszu – podkreślił Karel Rzehka.

Czytaj więcej

Szef Sztabu Generalnego armii Czech nie wyklucza wojny NATO z Rosją
20:45
29.05.2023

Petersburg wyda miliony rubli na reklamę kontraktów wojskowych

Plan władz miasta obejmuje w czerwcu i lipcu reklamy na 553 cokołach, ekranach i wyświetlaczach oraz w sierpniu w kolejnych 200 miejscach.

Czytaj więcej

Petersburg wyda ponad 170 mln rubli na reklamę służby wojskowej
20:22
29.05.2023

Ostrzał obwodu dniepropietrowskiego. 10  osób trafiło do szpitali

Wśród rannych jest 11-letni chłopiec.

Trzy osoby są w stanie krytycznym.

20:00
29.05.2023

Ukraina spodziewa się ataków. Rosja otrzymała dostawę dronów

- Nowe ataki są całkiem prawdopodobne, ponieważ Rosja otrzymała wsparcie z Iranu, a dodatkowe partie dronów zostały już dostarczone wojsku- powiedziała szefowa wspólnego centrum prasowego Dowództwa Operacyjnego Ukrainy Południe Nataliia Humeniuk.

19:46
29.05.2023

Borrell: Rosja nie przystąpi do negocjacji, jeśli nie wygra wojny

- Nie jestem optymistą co do tego, co wydarzy się na Ukrainie tego lata - powiedział w Barcelonie szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

- Widzę koncentrację wojsk po obu stronach, widzę wyraźny zamiar Rosji wygrania wojny.Rosja nie przystąpi do negocjacji, jeśli nie wygra wojny - ocenił unijny dyplomata.

19:19
29.05.2023

Ukraiński parlament nałożył sankcje na Iran

Parlament Ukrainy przyjął ustawę nakładającą sankcje na Iran na 50 lat

Ustawa zablokuje tranzyt irańskich towarów przez Ukrainę i zakaże korzystania z jej przestrzeni powietrznej, a także nałoży sankcje handlowe, finansowe i technologiczne na Iran i jego obywateli.

18:56
29.05.2023

W ciągu doby Ukraina przechwyciła 77 z 89 dronów i rakiet

Sztab Generalny poinformował w codziennych aktualizacjach, że doszło do dwóch fal ostrzałów. Pierwszy obejmował 40 wystrzeliwanych z powietrza pocisków manewrujących i 38 dronów szturmowych Shahed.  Tylko cztery pociski i osiem dronów przebiły ukraińską obronę powietrzną.

Ogólna liczba pocisków wystrzelonych przez Rosję od niedzieli wieczorem do poniedziałkowego popołudnia  jest jedną z najwyższych dziennych liczb w ostatnich miesiącach.

18:32
29.05.2023

Polska zakazała wjazdu naczepom z rejestracją białoruską i rosyjską

Postulowany przez polskich przewoźników zakaz wjazdu do Polski białoruskich i rosyjskich naczep. Przedsiębiorcy uważają, że szczelny byłby unijny zakaz.

Czytaj więcej

Polska zakazała wjazdu naczepom z rejestracją białoruską i rosyjską
18:11
29.05.2023

Jakub Karnowski pokieruje radą nadzorczą ukraińskiej poczty

Jakub Karnowski, szef PKP w latach 2012-2015, został właśnie wybrany na przewodniczącego rady nadzorczej Ukrposhty. Dotychczas w ukraińskiej poczcie pełnił on rolę tzw. niezależnego członka rady nadzorczej. Do wyboru doszło w schronie w Kijowie.

Czytaj więcej

Były prezes PKP pod rosyjskim ostrzałem. Awansuje w ukraińskiej poczcie
17:50
29.05.2023

Rosjanie ostrzelali Torećk w obwodzie donieckim. Jedna osoba zginęła

dziewięć osób odniosło obrażenia.

17:26
29.05.2023

Finlandia gospodarzem ćwiczeń NATO

Kilka tygodni po przystąpieniu do NATO Finlandia jest gospodarzem ćwiczeń sił powietrznych NATO

Bierze w nich udział 150 samolotów z kilkunastu krajów.

17:02
29.05.2023

Mer Mariupola: Ukraińcy zaatakowali rosyjskie koszary. Ponad 100 ofiar

Ukraiński mer Mariupola Petro Andruszczenko napisał na Telegramie o udanym ataku na rosyjskie koszary w Mariupolu.

" Pięciopiętrowy budynek został zniszczony. Zgodnie z projektem budynek ten pomieścił komfortowo 120 wczasowiczów. Po przekształceniu na koszary sala może pomieścić około 4-5 osób. Oznacza to, że pojemność koszar wynosi około 650 nie-ludzi. (...) Wczoraj przywieziono tam 4 autobusy siły roboczej" - pisze Andruszczenko.

16:45
29.05.2023

Chiny deklarują, że „będą nadal przyczyniać się do politycznego rozwiązania kryzysu na Ukrainie”

Chińskie ministerstwo spraw zagranicznych napisało na Twitterze, że wojna na Ukrainie osiągnęła „punkt krytyczny” i dodało, że Pekin „nadal będzie przyczyniał się do politycznego rozwiązania kryzysu na Ukrainie”.

Oświadczenie MSZ pojawiło się po tym, jak wysłannik Pekinu Li Hui odwiedził Ukrainę, Rosję, Polskę, Francję, Niemcy i Brukselę, starając się omówić „polityczne rozwiązanie” kryzysu na Ukrainie.

16:29
29.05.2023

Ministrowie spraw zagranicznych Turcji i Szwecji omówią kandydaturę Szwecji w NATO

Turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu „wkrótce” przeprowadzi rozmowy z szefem szwedzkiego MSZ w sprawie opóźnionej decyzji co do kandydatury tego kraju do NATO.

Sztokholm złożył wniosek o członkostwo w sojuszu wraz z Finlandią w zeszłym roku po inwazji Rosji na Ukrainę.

Jednak podczas gdy Finlandia przystąpiła do NATO w kwietniu tego roku, co było najszybszym procesem akcesyjnym w historii, kandydatura Szwecji została wstrzymana sprzeciwem Turcji i Węgier.

Turcja twierdzi, że Szwecja udziela schronienia członkom grup uznanych za terrorystyczne i nie wywiązała się ze zobowiązań określonych w porozumieniu z czerwca ubiegłego roku. Węgry natomiast zwlekają z podpisaniem wniosku akcesyjnego, ponieważ Szwecja domaga się konsekwencji dla Budapesztu za łamanie zasad praworządności.

16:09
29.05.2023

Dania zwiększy pomoc finansową  dla Ukrainy

Duńska premier Mette Frederiksen powiedziała w poniedziałek, że jej rząd planuje zwiększyć wydatki na pomoc wojskową dla Ukrainy o 2,6 mld dolarów w tym i przyszłym roku, donosi Reuters.

Na początku tego roku Dania utworzyła fundusz o wartości 1 miliarda dolarów na pomoc wojskową, cywilną i biznesową dla Ukrainy.

Danmarks Radio, duński nadawca publiczny, poinformował, że nowe środki przeznaczone są na pomoc wojskową.

"Ten znaczący wkład jeszcze bardziej wzmocni zdolności bojowe Sił Zbrojnych Ukrainy w perspektywie krótko- i średnioterminowej. Nasza siła tkwi w jedności!" - napisał Wołodymyr Zełenski.

15:51
29.05.2023

Rosyjscy przewoźnicy boją się polskiego zakazu. I już liczą straty

Ponad 900 tirów rosyjskich utknęło na granicy Polski i Białorusi. Chcą jak najszybciej opuścić Polskę. We wtorek 30 maja ta granica się dla nich zamknie. W Rosji trwa gorączkowe poszukiwanie nowych tras. I liczenie strat

Czytaj więcej

Rosjanie boją się polskiego zakazu dla tirów. Pułapka się zamyka
15:34
29.05.2023

Putin podpisał ustawę o wyborach na terytoriach anektowanych

Zmiany legislacyjne umożliwią przeprowadzenie we wrześniu głosowań w nowych regionach Rosji oraz powołanie tam ciał ustawodawczych władzy i organów przedstawicielskich.

Czytaj więcej

Putin zezwala na przeprowadzenie wyborów na anektowanych terytoriach Ukrainy
15:22
29.05.2023

Ołena Zełenska publikuje nagranie z dzisiejszego poranka w Kijowie

15:06
29.05.2023

Ministerstwo Obrony: Kijów zaatakowany 11 rakietami Iskander

Rosjanie zaatakowali Kijów i obwód kijowski 11 rakietami Iskander-K i Iskander-M.

Wszystkie zostały zestrzelone przez obronę powietrzną.

14:56
29.05.2023

Sprawa Poczobuta. Kamiński ogłosił sankcje na grupę obywateli Białorusi i Rosji

W związku z podtrzymaniem drakońskiego wyroku w sprawie Andrzeja Poczobuta szef MSWiA zdecydował o wpisaniu 365 obywateli Białorusi do wykazu cudzoziemców, których pobyt na terytorium Polski jest niepożądany - podał resort spraw wewnętrznych i administracji. Teraz sankcje obejmują już wszystkich członków białoruskiego parlamentu.

Czytaj więcej

Polska reaguje na wyrok na Andrzeja Poczobuta. MSWiA ogłasza sankcje
14:32
29.05.2023

SBU dementuje doniesienia o zakazie wyjazdu z Ukrainy 17-latków

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy na swoim kanale w serwisie Telegram podkreśla, że zakaz wyjazdu z kraju, w związku ze stanem wojennym i powszechną mobilizacją nadal obowiązuje mężczyzn w wieku 18-60 lat i - wbrew rozpowszechnianym pogłoskom - nie objęto nim 17-latków.

14:24
29.05.2023

Rosja: W strefie działań wojennych na Ukrainie zniszczyliśmy trzy składy amunicji

Rzecznik rosyjskiego resortu obrony, gen. Igor Konaszenkow poinformował, że w strefie działań wojennych na Ukrainie rosyjska armia zniszczyła trzy ukraińskie składy amunicji. Wszystkie trzy składy miały zostać zniszczone w obwodzie donieckim.

13:36
29.05.2023

Szef MSZ Rosji w Kenii sugeruje, że Rosja może odejść od "porozumienia zbożowego"

"Porozumienie zbożowe" to umowa zawarta 22 lipca 2022 roku między ONZ, Turcją, Rosją a Ukrainą, na mocy której otwarty został szlak na Morzu Czarnym dla transportu ukraińskiej żywności. Przed wojną Ukraina była jednym z najważniejszych dostawców żywności dla krajów Bliskiego Wschodu i Afryki.

Czytaj więcej

Ławrow znów grozi zablokowaniem transportu zboża z Ukrainy
13:27
29.05.2023

Kreml: W obszarze kontroli zbrojeń powstaje duża próżnia. Nie jest to wina Rosji

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow mówił w poniedziałek o decyzji Władimira Putina dotyczącej wypowiedzenia Traktatu o Konwencjonalnych Siłach Zbrojnych w Europie. - W obszarze kontroli zbrojeń, stabilności strategicznej powstaje duża próżnia, którą najlepiej byłoby pilnie wypełnić nowymi aktami prawa międzynarodowego. Aby tak się stało, potrzebujemy stosunków dwustronnych z szeregiem państw. A tego obecnie brakuje - dodał, zaznaczając, że „winy za tę sytuację nie ponosi Rosja”.

Czytaj więcej

Kreml o "próżni" w kontroli zbrojeń. „To nie wina Rosji”
13:16
29.05.2023

Gubernator obwodu biełgorodzkiego informuje o coraz intensywniejszym ostrzale obwodu ze strony Ukrainy

Na rejon biełgorodzki miały spaść w niedzielę 63 pociski, na rejon grajworoński - 101 pocisków, a na rejon szebekiński - 116 pocisków.

12:48
29.05.2023

Rosyjski pocisk Iskander spadł na wieś w obwodzie charkowskim. Są ranni

Ołeh Synehubow, gubernator obwodu charkowskiego poinformował, że w wyniku ataku rakietowego na wieś Kiwaszariwka w rejonie kupiańskim (obwód charkowski), m.in. przy użyciu rakiety Iskander, ranne zostały trzy kobiety w wieku 73, 85 i 90 lat. Ranna została też ciężarna kobieta, 14-latek i 10-letnie dziecko - poinformował Synehubow. 

12:23
29.05.2023

Rosja straciła zachodnie inwestycje przez wojnę

Z kraju odpłynęło już 36 mld dolarów wraz z zachodnimi firmami, które opuściły rosyjski rynek.

Czytaj więcej

Zagraniczni inwestorzy wycofali z Rosji już 36 mld dolarów
12:20
29.05.2023

Kreml nie komentuje słów gubernatora o aneksji obwodu charkowskiego

Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla, nie chciał skomentować propozycji gubernatora obwodu biełgorodzkiego, Wiaczesława Gładkowa, który zaproponował anektowanie ukraińskiego obwodu charkowskiego, co miałoby ochronić obwód biełgorodzki przed ostrzałem z terytorium Ukrainy. - To należy do kategorii kwestii związanych z prowadzeniem specjalnej operacji wojskowej (tak władze Rosji określają wojnę na Ukrainie - red.), więc nie mogę tego skomentować - podkreślił Pieskow. 

11:57
29.05.2023

Rankiem Rosjanie ostrzelali miejscowość w rejonie synelnykowskim obwodu dniepropietrowskiego

W wyniku ostrzału, o którym informuje gubernator obwodu, Serhij Łysak, jedna osoba zginęła, a dziewięć zostało rannych. Wśród rannych jest 11-letnie dziecko.

11:44
29.05.2023

Władimir Putin podpisał ustawę o wypowiedzeniu Traktatu o Konwencjonalnych Siłach Zbrojnych w Europie

Traktat o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie to porozumienie zawarte w Paryżu 19 listopada 1990, pomiędzy państwami NATO i Układu Warszawskiego. Strony traktatu zobowiązywały się do proporcjonalnej redukcji sił konwencjonalnych w Europie. Traktat wszedł w życie 9 listopada 1992 roku.

11:21
29.05.2023

Szczątki zestrzelonych rakiet spadają na Kijów

Mer Kijowa pisze, że w rejonie podilskim ranna została jedna osoba, którą trzeba było hospitalizować.

11:01
29.05.2023

Eksplozje w centrum Kijowa

W stolicy Ukrainy aktywna jest obrona powietrzna.

10:47
29.05.2023

Wiceminister obrony Ukrainy: Intensywność działań ofensywnych w Bachmucie spada

Na kierunku bachmuckim intensywność działań ofensywnych rosyjskich najeźdźców znacząco spadła, podczas gdy intensywność ostrzału artyleryjskiego nie zmniejszyła się. Regularna rosyjska armia zajmuje miejsce "Wagnerowców" - poinformowała wiceminister obrony Ukrainy, Hanna Malar.

10:05
29.05.2023

Prezydent Mołdawii chce stworzyć agencję do walki z rosyjską propagandą

Maja Sandu zapowiedziała, że Centrum Patriotyczne będzie miało "koordynować i wdrażać państwową politykę w zakresie bezpieczeństwa informacyjnego i zapewnić strategiczną komunikację, aby zidentyfikować, przeciwdziałać i walczyć z dezinformacją na poziomie krajowym".  Instytucja ta ma "wzmacniać odporność społeczeństwa Mołdawii na dezinformację" i ułatwić walkę z dezinformacją, co ma na celu eliminowanie ryzyka stwarzanego przez zagrożenia hybrydowe.  

09:54
29.05.2023

Łukaszenko twierdzi, że każdy kraj, który dołączy do Związku Białorusi i Rosji, może liczyć na broń atomową

Aleksandr Łukaszenko zastrzegł, że jest to jego punkt widzenia, a nie stanowisko Rosji.

Czytaj więcej

Łukaszenko o "broni atomowej dla wszystkich", którzy dołączą do Rosji i Białorusi
09:30
29.05.2023

W nocy i rankiem Rosjanie ostrzelali pogranicze między obwodem sumskim a Rosją

Obwód sumski był ostrzeliwany przez artylerię i moździerze.

09:23
29.05.2023

W nocnym ostrzale obwodu chmielnickiego trafiony został cel wojskowy

Informacje takie przekazuje na swoim kanale w serwisie Telegram administracja obwodu chmielnickiego. "Pięć samolotów zostało unieruchomionych" - podaje chmielnicka administracja obwodowa. W wyniku ataku doszło do pożaru składów paliw i smarów, a także magazynu z uzbrojeniem. Uszkodzony został również pas startowy.

09:02
29.05.2023

Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku z Ukrainy do Polski wjechało ponad 12,2 mln osób

Z danych podawanych przez Straż Graniczną wynika, że tylko w ciągu ostatniej doby z Ukrainy do Polski wjechało 23,6 tys. osób. W tym samym czasie z Polski na Ukrainę wyjechało 28,9 tys. osób, a od 24 lutego 2022 roku - 10,413 mln osób.

08:52
29.05.2023

Ostrzał w obwodzie zaporoskim

Gubernator obwodu zaporoskiego Jurij Małaszko podał w mediach społecznościowych, że wojska rosyjskie w nocy ostrzelały teren 20 osad w regionie. Odnotowano uderzenia 93 pocisków. Nie było ofiar w ludziach, uszkodzone zostały prywatne domy.

08:30
29.05.2023

Dwie osoby ranne w obwodzie charkowskim

Szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow podał, że w ciągu minionej doby wojska rosyjskie ostrzelały tereny czterech rejonów w obwodzie. Uszkodzone zostały prywatne budynki, ranni zostali 73-letnia kobieta oraz 49-letni mężczyzna.

08:11
29.05.2023

Od początku wojny zginęło 483 dzieci

Prokuratura Generalna Ukrainy podała, że od początku inwazji w wyniku zbrojnej agresji wojsk rosyjskich na Ukrainie zginęło 483 dzieci, a 986 zostało rannych. 

07:57
29.05.2023

W nocy nad Ukrainą zestrzelono 67 celów powietrznych

Obrona powietrzna Ukrainy strąciła 37 pocisków manewrujących Ch-101/555, 29 dronów-kamikadze Shahed i jeden dron rozpoznawczy - pisze na swoim profilu na Facebooku głównodowodzący armią Ukrainy, gen. Walerij Załużny. Rosjanie wystrzelili przeciwko Ukrainie 40 pocisków manewrujących Ch-101/555 i wysłali w stronę Ukrainy 35 dronów-kamikadze.

07:31
29.05.2023

Obwód chersoński ostrzelany 61 razy w ciągu doby

Na obwód chersoński spadło w ciągu doby 300 pocisków - informuje jego gubernator, Ołeksandr Prokudin. W wyniku ostrzału ranna została jedna osoba.

07:24
29.05.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 207 030 żołnierzy, 3 801 czołgów, 7 467 pojazdów opancerzonych, 3 435 zestawów artyleryjskich, 575 wyrzutni rakiet, 331 zestawów przeciwlotniczych, 313 samolotów, 298 śmigłowców, 3 054 bezzałogowe statki powietrzne, 1 056 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 6 207 pojazdów (w tym cystern), 453 jednostki sprzętu specjalnego.

07:09
29.05.2023

Na Morzu Czarnym jest obecnie jeden rosyjski okręt uzbrojony w pociski Kalibr

Dowództwo Operacyjne "Południe" informuje, że na Morzu Czarnym jest obecnie sześć rosyjskich okrętów, z czego jeden jest uzbrojony w osiem pocisków Kalibr.

07:05
29.05.2023

W nocy nad obwodem mikołajowskim zestrzelono trzy drony-kamikadze

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu mikołajowskiego, Witalij Kim. Kim informuje też o wieczornym ostrzale Oczakowa.

06:36
29.05.2023

Zagraniczni inwestorzy wycofali w ciągu roku 36 mld dolarów z Rosji

Między marcem 2022 a marcem 2023 roku zagraniczni inwestorzy, którzy sprzedali swoje aktywa w Rosji, wycofali z tego kraju ok. 36 mld dolarów - podaje agencja RIA, powołując się na analizę rosyjskiego Banku Centralnego.

06:29
29.05.2023

W Odessie szczątki zniszczonego drona spadły na infrastrukturę portową

Pożar, wywołany przez szczątki drona, które spadły na port, został szybko ugaszony - informuje rzecznik odeskiej rady obwodowej, Serhij Bratczuk.

06:25
29.05.2023

W środę do Polski przez granicę z Białorusią próbowało wedrzeć się łącznie 151 osób

Tylko część, widząc patrole, się wycofała, by później próbować ponownie.

Czytaj więcej

Granica z Białorusią znowu mocniej atakowana. Dziennie próbuje ją sforsować nawet 150 migrantów
06:24
29.05.2023

Szef MSZ Słowacji: Kto mówi, że w stosunkach z Rosją możliwy jest powrót do stanu sprzed 24 lutego 2022 roku, po prostu kłamie

Jeśli Robert Fico mówi, że powrót do tamtego stanu jest możliwy, to nie gra fair - przekonuje Miroslav Wlachovský, szef MSZ Słowacji.

Czytaj więcej

Miroslav Wlachovský, szef MSZ Słowacji: Padliśmy ofiarą wielkich działań dezinformacyjnych ze strony Rosji
06:14
29.05.2023

Rozpoczęcie kontrataku utrudnia przedłużający się sezon deszczy we wschodniej i południowej Ukrainie

Zdania są jednak podzielone, czy ukraińska armia jest już gotowa do ataku. Niektóre media publikują informacje o wysyłaniu na front nieprzygotowanych ukraińskich poborowych – tak jak w armii rosyjskiej. – Kijów dostał dużo zachodniej broni, ale o wyniku walk decyduje piechota – mówi jeden z ekspertów, sugerując, że ukraińskiej armii nadal brakuje żołnierzy.

Czytaj więcej

Ukraiński kontratak: jutro, pojutrze, za tydzień
06:12
29.05.2023

Sondaż: 53,8 proc. Polaków chce odejścia Mariusza Błaszczaka ze stanowiska ministra obrony

Tylko niemal co trzeci badany (31,6 proc.) uważa, że Błaszczak powinien zachować stanowisko, a 14,6 proc. nie ma zdania.

Czytaj więcej

Sondaż: Większość Polaków chce dymisji Błaszczaka z powodu rosyjskiej rakiety
06:03
29.05.2023

Polska chce zbudować 300-tysięczną armię

Ile będzie kosztowało utworzenie 300-tys. armii? W MON usłyszeliśmy, że to informacja niejawna. Ale można próbować szacować. Ogółem wydatki z budżetu państwa na obronę narodową w 2022 r. wyniosły ok. 58 mld zł, z czego 14,1 mld zł to były wydatki osobowe przy liczebności armii sięgającej 163,1 tys. żołnierzy. Dodatkowo 10,5 mld zł to wydatki bieżące na utrzymanie armii. Gdyby docelowo armia miała liczyć 300 tys. osób, wydatki osobowe mogłyby wzrosnąć o ok. 12 mld zł – do 26 mld zł. To ceny stałe, bez uwzględniania np. inflacji. Jeśli zaś założyć, że wraz z większą liczbą żołnierzy proporcjonalnie rosną wydatki na utrzymanie armii, to trzeba jeszcze do tego doliczyć ok. 19 mld zł.

Czytaj więcej

Siły Zbrojne za miliardy. Kosztowna budowa wielkiej polskiej armii
05:52
29.05.2023

Ukraińskie lotnictwo przeprowadziło 15 uderzeń na Rosjan w ciągu doby

Informacje takie przekazuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Z jego komunikatu wynika, że Ukraińcy atakowali z powietrza zgrupowania rosyjskich wojsk, a także zestawy przeciwlotnicze i rakietowe. Nad Ukrainą strącono też jednego drona rozpoznawczego. Artyleria i wojska rakietowe Sił Zbrojnych Ukrainy ostrzelały w ciągu doby trzy zgrupowania Rosjan, a także zestawy przeciwlotnicze S-300 i Tor oraz jednostkę artylerii na pozycjach ogniowych i skład amunicji.

05:33
29.05.2023

Kliczko: Kolejna trudna noc w Kijowie

Mer Kijowa podziękował obronie powietrznej za uchronienie miasta przed zniszczeniami w czasie nocnego ataku na ukraińską stolicę.

Czytaj więcej

W maju Rosjanie atakują Kijów średnio co dwa dni. Kolejny nocny alarm
05:18
29.05.2023

W nocy eksplozje rozlegały się w obwodzie winnickim i w Odessie

O eksplozjach w obwodzie winnickim informował jego gubernator, Serhij Borzow.

04:55
29.05.2023

Białoruś uzasadnia rozmieszczenie na jej terenie broni atomowej wydatkami Polski na obronność

- Zachód po prostu nie zostawił Białorusi innego wyboru - stwierdził sekretarz Rady Bezpieczeństwa Białorusi, Aleksandr Wolfowicz, który zarzucił państwom Zachodu, przede wszystkim USA, złamanie obietnic złożonych Białorusi w związku z wycofaniem z terytorium tego kraju radzieckiej broni atomowej w latach 90-tych. - Wszystkie obietnice rozwiały się - dodał.

Czytaj więcej

Białoruś: Polska wydaje 4 proc. PKB na wojsko, musimy reagować
04:30
29.05.2023

W nocy w obwodzie lwowskim aktywna była obrona przeciwlotnicza.

O aktywności obrony przeciwlotniczej w obwodzie lwowskim informował, na swoim kanale w serwisie Telegram, gubernator obwodu lwowskiego, Maksym Kozicki.

04:24
29.05.2023

W nocy Rosjanie przeprowadzili atak powietrzny na Kijów

Po północy na całej Ukrainie ogłoszono alarm powietrzny, który odwołano dopiero ok. 5 rano czasu lokalnego. W czasie alarmu Rosjanie przeprowadzili atak powietrzny na Kijów - Kijowska Miejska Administracja Wojskowa poinformowała o zniszczeniu w rejonie stolicy Ukrainy 40 celów powietrznych - pocisków manewrujących (prawdopodobnie Ch-101/555) i dronów-kamikadze. Pociski w kierunku Kijowa wystrzeliły bombowce Tu-95MS z rejonu Morza Kaspijskiego. Z komunikatu Kijowskiej Miejskiej Administracji Wojskowej wynika, że wszystkie rakiety i drony zostały zniszczone przed trafieniem w wyznaczone cele. Spadające szczątki jednego z celów uszkodziły dach budynku mieszkalnego w rejonie podilskim, jednej z dzielnic Kijowa. Nie ma informacji o ofiarach.

04:20
29.05.2023

Republika Środkowoafrykańska wyraziła zainteresowanie umieszczeniem na jej terenie rosyjskiej bazy wojskowej

Taką deklarację złożył Leon Dodonu-Punagaza, ambasador RŚA w Federacji Rosyjskiej. Ze słów ambasadora wynika, że na terenie bazy mogłoby stacjonować od 5 do 10 tysięcy żołnierzy. - Prosiliśmy o to - stwierdził w wywiadzie dyplomata. 

04:18
29.05.2023

Siergiej Ławrow z wizytą w Kenii

Szef MSZ Rosji rozpoczął wizytę w Kenii - informuje agencja Interfax. W Nairobi Ławrow ma odbyć serię spotkań w ramach umacniania współpracy Rosji z państwami afrykańskimi.

04:16
29.05.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 459