Karnowski, który wcześniej pracował m.in. w Banku Światowym i PKO TFI, o awansie poinformował na LinkedIn. „Rosyjscy barbarzyńcy atakują ludzi w centrum Kijowa rakietami balistycznymi ale pracować trzeba. W trakcie drugiego już dzisiaj (29 maja 2023) alarmu i uderzenia na stolicę Ukrainy na pierwszym spotkaniu nowej rady nadzorczej Ukrposhta, w schronie na Majdanie, zostałem wybrany przewodniczącym rady nadzorczej Poczty Ukraińskiej nowej kadencji” - napisał.

Czytaj więcej

Rosjanie boją się polskiego zakazu dla tirów. Pułapka się zamyka

Jakub Karnowski to absolwent i pracownik Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, posiada dyplomy MBA i CFA. Na rynku ukraińskim działa od wielu lat. Poza Ukrposhtą (z instytucją tą związany jest już od 2018 r.) piastuje również funkcję członka rady nadzorczej Ukrzaliznytsii, czyli tamtejszej kolei. W ub. r. w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” Karnowski mówił, że – gdy wybuchła wojna – sprowadził do Warszawy dyrektorkę zarządzającą ukraińską pocztą z całą rodziną. Dziś, mimo wojny, spółka cały czas prężnie działa i dociera nawet do małych miejscowości, dostarczając m.in. paczki i emerytury.

Jakub Karnowski to stypendysta Fundacji Margaret Thatcher w London School of Economics. W 2004 r. uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych w SGH. W latach 1997–2000 był asystentem, doradcą, a potem szefem gabinetu politycznego Leszka Balcerowicza, wówczas wicepremiera i ministra finansów.