Michał Duszczyk

Michał Duszczyk

Dziennikarz ekonomiczny

Dziennikarz, publicysta, absolwent Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Z „Rzeczpospolitą” związany od 2013 r. Specjalizuje się w tematyce innowacji i nowych technologii, a także logistycznej i transportowej – pisze m.in. o start-upach, e-commerce, branży pocztowej i kurierskiej, zagadnieniach z zakresu smart city oraz cyberbezpieczeństwa. Współautor cyklu wywiadów z wybitnymi naukowcami i badaczami, poświęconych sztucznej inteligencji. Mentor wspierający młode, innowacyjne spółki w ramach Programu „PFR Sieć Mentorów”, tworzonego przez Fundację PFR. Laureat IX edycji Konkursu organizowanego przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej, nagrodzony za artykuły poświęcone ochronie własności intelektualnej. W mediach pracuje od 1999 r., pisał w takich tytułach jak „Bloomberg Business Week Polska”, „Dziennik Gazeta Prawna”, „Życie Warszawy”, „Plus Minus”, „Życie” i „Parkiet”.

Domy staną się gigantycznymi bateriami. Za rewolucją w energetyce stoi Polak

Badacze z renomowanego MIT zaprezentowali materiał, który pozwoli stawiać budynki i jednocześnie umożliwi magazynowanie w nich prądu. Ma to rozwiązać problem marnotrawienia energii z OZE, która teraz może dać mieszkańcom samowystarczalność.

Sport nakręca w Polsce nielegalny proceder

11 proc. Polaków świadomie kupuje m.in. podrabiane buty i sprzęt piłkarski, zaś 12 proc. korzysta z pirackich transmisji wydarzeń sportowych – wynika z najnowszych badań EUIPO.

Nowa fryzura prosto z aplikacji. Nowe technologie wchodzą do salonów fryzjerskich

Polacy opracowali rozwiązanie, które użytkowniczkom pozwala sprawdzić, jak będą wyglądały w przedłużonych włosach. Fryzjera zastąpiły w tym wypadku technologie sztucznej inteligencji i rozszerzonej rzeczywistości.

Elon Musk chce zakazać używania iPhone'ów. Wszystko przez ChatGPT

Ogłoszone w poniedziałek przez Apple wdrożenie w swoich sprzętach sztucznej inteligencji Apple Intelligence wywołało sporo zamieszania. Ale nie dlatego, że gigant dołączył do wyścigu AI, lecz z uwagi na kooperację z OpenAI, twórcą ChatGPT.

Polskie przedsiębiorstwa płacą hakerom potężne okupy

Już co piąta firma padła ofiarą tzw. ransomware, a niemal 40 proc. z nich zapłaciło przestępcom, by nie stracić swoich danych – wynika z informacji „Rzeczpospolitej”.

Nie tylko robotyczne psy i owady. Polskie wojsko szykuje niezwykłą broń przyszłości

Autonomiczne nosze, robopsy asystujące żołnierzom, mikrodrony wielkości owada i jeżdżąca amunicja – tak rodzimi innowatorzy chcą uzbroić nasze wojsko. Trwają już testy innowacyjnych rozwiązań.

WWDC 24. Apple wprowadza własną sztuczną inteligencję i nowości w urządzeniach

Amerykański koncern staje do wyścigu w branży AI. Apple Intelligence – osobisty system sztucznej inteligencji zintegrowany z system operacyjnym np. w iPhonie – ma rozumieć wypowiedzi, podsumowywać notatki, rozpoznawać zdjęcia czy generować grafiki.

Znana polska firma ma zostać partnerem Facebooka. Rewolucja w finansowaniu

Facebook zrezygnuje z organizowania na platformie crowdfundingowych akcji. Plan jest taki, by odsyłać do serwisów zewnętrznych. Koncern właśnie szuka partnerów w Polsce.

To głównie one, a nie roboty, zastąpią człowieka w pracy. Polacy już się boją

Eric S. Yuan, chińsko-amerykański miliarder, spodziewa się przełomu w sposobie pracy i masowego pojawienia się awatarów. Jego firma Zoom Video Communications, na skutek pandemii stała się liderem rewolucji związanej ze zdalną pracą.

Firmy technologiczne czekają na lepsze czasy

Rodzimy rynek start-upów, po słabym I półroczu, liczy na ożywienie. Ale koniec posuchy w finansowaniu innowacji spodziewany jest dopiero pod koniec roku.