Michał Duszczyk

Michał Duszczyk

Dziennikarz, absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, w „Rzeczpospolitej” od 2013 r., z mediami związany od 1997 r.

Przez Polskę do Brazylii. Ukraińcy idą w świat ze zdalnymi korepetycjami

Start-up Mathema ruszył z działalnością w trakcie pandemii. Pomysł na zdalne lekcje chwycił. Rosyjska inwazja wbrew obawom nie zakłóciła rozwoju firmy.

Czworonożne roboty zastąpią psy. W Chinach to już się dzieje

Wizja, w której w przyszłości ludzie będą mieszkali pod dachem z maszynami przypominającymi zwierzęta, staje się realna. Firma z Chin stworzyła robo-psa o wyjątkowej budowie i zasilanego sztuczną inteligencją.

Masa tekturowych dronów z Australii uderzy w Rosjan. Są odporne na zakłócenia

Ukraińska armia będzie używać bezzałogowców, które na pierwszy rzut oka wyglądają jak tandetna zabawka lub konstrukcja projektanta-amatora. Wykonane z tektury drony mają być jednak zabójczym zagrożeniem dla rosyjskich żołnierzy.

Polityczne reklamy mają zniknąć z Facebooka i Instagrama. Ale tylko w Europie

Meta rozważa wprowadzenie blokady na reklamy o charakterze politycznym. Miałaby ona dotyczyć jedynie europejskich użytkowników. Koncern Marka Zuckerberga chce zdecydować się na taki ruch z uwagi na problemy ze spełnieniem warunków nowych unijnych regulacji.

TikTok zablokował produkcję amunicji dla Ukrainy. „To może nie być przypadek”

Norweski zakład zbrojeniowy ogłosił, że nie jest w stanie produkować pocisków artyleryjskich, które mają być wysyłane do Ukrainy z uwagi na problemy z dostawą prądu. To efekt potężnego zapotrzebowania na energię ze strony serwerów TikToka.

Zdalna praca ułatwia cyberprzestępcom życie. Pracownik najsłabszym ogniwem

Lawinowo rośnie liczba cyfrowych ataków szyfrujących dane i wymuszających okup. 22 proc. firm już co najmniej czterokrotnie stało się ofiarą ransomware.

Google usunął miliardy fałszywych reklam. Wirusy i dezinformacja

Internet zalewa fala treści wprowadzających użytkowników w błąd, szerzących mowę nienawiści i rozprzestrzeniających złośliwe oprogramowanie. Tylko w ub. r. Google usunął z sieci ponad 5,2 mld fałszywych reklam.

Natychmiast wstrzymać prace nad sztuczną inteligencją! Musk wzywa, jest poparcie

Elon Musk apeluje w liście otwartym o pilne zatrzymanie prac nad rozwojem sztucznej inteligencji, w tym botami w rodzaju ChatGPT, który „wyrwał się spod kontroli”. Wsparł go m.in. Steve Wozniak, współzałożyciel Apple.

Powstaną super inteligentne roboty. ChatGPT ma zasilić humanoidy

Firma OpenAI, która podbiła świat swoją wspieraną przez Microsoft konwersacyjną sztuczną inteligencją, nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Wiele wskazuje na to, że teraz zamierza połączyć swojego chatbota z maszynami.

Niezwykły eksperyment. Dzięki życiu pod wodą ma stać się długowieczny

Joseph Dituri, profesor University of South Florida, ma nadzieję zrobić coś więcej, niż ustanowić kolejny rekord świata. Zamierza udowodnić swoją hipotezę, że dzięki morzom i oceanom ludzie są w stanie żyć zdrowiej i dłużej.