Michał Duszczyk

Michał Duszczyk

Dziennikarz ekonomiczny

Dziennikarz, publicysta, absolwent Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Z „Rzeczpospolitą” związany od 2013 r. Specjalizuje się w tematyce innowacji i nowych technologii, a także logistycznej i transportowej – pisze m.in. o start-upach, e-commerce, branży pocztowej i kurierskiej, zagadnieniach z zakresu smart city oraz cyberbezpieczeństwa. Współautor cyklu wywiadów z wybitnymi naukowcami i badaczami, poświęconych sztucznej inteligencji. Mentor wspierający młode, innowacyjne spółki w ramach Programu „PFR Sieć Mentorów”, tworzonego przez Fundację PFR. Laureat IX edycji Konkursu organizowanego przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej, nagrodzony za artykuły poświęcone ochronie własności intelektualnej. W mediach pracuje od 1999 r., pisał w takich tytułach jak „Bloomberg Business Week Polska”, „Dziennik Gazeta Prawna”, „Życie Warszawy”, „Plus Minus”, „Życie” i „Parkiet”.

Klikasz i kupujesz to, co widzisz w TV. Pomoże polska sztuczna inteligencja

Polski start-up opracował aplikację umożliwiającą zakup produktów, które oglądamy właśnie na ekranie – czy to obserwując program telewizyjny, czy też np. na YouTubie.

Sztuczna inteligencja zdecyduje o zabiciu człowieka. ChatGPT idzie na wojnę

OpenAI zmienia politykę – dało zielone światło na wykorzystanie technologii GPT do celów militarnych. Konflikty w Izraelu i Ukrainie stały się poligonem doświadczalnym.

Lawinowo przybywa programistów na swoim. Mają bardzo niepewną przyszłość

O 16 proc. skoczyła w Polsce w ub.r. liczba firm IT. Tylko w I kwartale 2024 r. przybyło 1,5 tys. takich biznesów – wynika z analiz Dun & Bradstreet dla „Rzeczpospolitej”.

Koniec eldorado w polskim IT. Niższe płace i zwolnienia pracowników

Mocno rosną długi firm informatycznych i listy zwalnianych specjalistów, którzy coraz częściej idą na swoje. Kto najczęściej traci pracę?

Polacy radykalnie wydłużyli świeżość żywności. Technologia z Torunia trafi do USA

Rozwiązanie rodzimego start-upu Fresh Inset, które zapewnia ochronę zerwanych owoców, warzyw, grzybów i kwiatów, podbija kolejne rynki. Innowację docenili już w Argentynie i Ekwadorze.

To ona wyszuka przyszłe gwiazdy futbolu. Kluby stawiają na sztuczną inteligencję

Zaawansowane algorytmy już dziś są w stanie zastąpić całe działy fachowców w klubach piłkarskich i znaleźć zawodników, którzy mają wyjątkowy talent.

Polska sztuczna inteligencja rozpozna bakterie. Wystarczy pokazać jej zdjęcie

Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowali technologię do analizy obrazów pochodzących z mikroskopów świetlnych. W ciągu chwili generuje raport z wykazem zidentyfikowanych gatunków mikroorganizmów.

Poczta Polska dostanie wielki przelew z budżetu państwa

Poczta Polska, by przetrwać, zadłuża się na potężną skalę. Ale już nadciąga ratunek: lada moment na jej kontach pojawi się ok. 700 mln zł rekompensaty z budżetu państwa za nierentowne usługi powszechne – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.

Jakim pojazdem pojadą po Księżycu astronauci? Pierwszy taki łazik skonstruował Polak

NASA wybrała trzy firmy, które w ciągu roku mają opracować projekt terenowego łazika. W przyszłości mieliby jeździć nim astronauci. Księżycowe auto (LTV) ma się stać jednym z ładunków misji załogowej Artemis V.

Nowy pomysł Poczty Polskiej rozwścieczył pracowników. Myśleli, że to żart

Dotarliśmy do zapisów z wewnętrznego forum pracowników Poczty Polskiej (PP). Pocztowcy są oburzeni jedną z pierwszych decyzji spółki, podjętą tuż po ogłoszeniu redukcji zatrudnienia. „Kupno misek dla psów nie jest teraz priorytetem” – komentują.