04:33
29.05.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 460
00:08
29.05.2023

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

00:06
29.05.2023

Doniesienia o rosyjskich stratach w obwodzie donieckim

Doradca lojalnego wobec władz w Kijowie mera okupowanego przez Rosjan Mariupola, Petro Andriuszczenko, podał w mediach społecznościowych, że w rejonie trójkąta Manhusz-Nikolśke-Mariupol w obwodzie donieckim działały rosyjskie siły przeciwlotnicze, a eksplozje było słychać w kilku miejscowościach. Według Andriuszczenki, wśród rosyjskich żołnierzy są zabici i ranni.

23:50
28.05.2023

Tereny w obwodzie sumskim ostrzelane m.in. ze śmigłowca

Sumska Obwodowa Administracja Wojskowa podała, że według stanu na godz. 21:00, Rosjanie przeprowadzili w ciągu doby 14 ostrzałów terenów przygranicznych. Wojska rosyjskie prowadziły ostrzał za pomocą moździerzy, dział samobieżnych oraz śmigłowca. Nie odnotowano ofiar w ludziach.

23:42
28.05.2023

Alarm powietrzny w Kijowie i obwodzie kijowskim

W wielu obwodach Ukrainy, w tym w stołecznym kijowskim oraz na terenie miasta Kijów ogłoszono alarm powietrzny. Według doniesień, w powietrze wzbiły się rosyjskie bombowce Tu-95MS.

Alarm ogłoszono m.in. na terenie obwodów sumskiego na północy Ukrainy i mikołajowskiego na południu tego kraju.

23:26
28.05.2023

Ostrzał w obwodzie charkowskim, ranna kobieta

Wojska rosyjskie ostrzelały z artylerii tereny w rejonie kupiańskim obwodu charkowskiego, w wyniku czego jedna osoba cywilna, 74-letnia kobieta, została ranna, doszło też do kilku pożarów - podał Główny Oddział Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych w Obwodzie Charkowskim.

23:05
28.05.2023

Ostrzał w obwodzie dniepropietrowskim

Szef władz obwodu dniepropietrowskiego Mykoła Łukaszuk podał w mediach społecznościowych, że wieczorem wojska rosyjskie ostrzelały z artylerii teren hromady (gminy) Myriwsk. "Na miejscu pracują ratownicy" - dodał. Z kolei na terenie gminy Marganiec doszło do ataku za pomocą drona kamikadze. Szczegóły zdarzenia są wyjaśnianie.

22:40
28.05.2023

Prezydenci Rosji i Ukrainy gratulują Erdoganowi

Wśród przywódców, którzy złożyli gratulacje prezydentowi Turcji przed ogłoszeniem oficjalnych wyników wyborów prezydenckich w Turcji byli m.in. prezydenci Rosji i Ukrainy, Władimir Putin i Wołodymyr Zełenski.

Czytaj więcej

Wybory w Turcji. Putin i Zełenski gratulują Erdoganowi
22:18
28.05.2023

Doniesienia o działaniach ukraińskiego lotnictwa

W ciągu doby ukraińskie Siły Powietrzne przeprowadziły 13 uderzeń na miejsce koncentracji siły żywej i sprzętu wojskowego Rosjan, a także dwa ataki na systemy przeciwlotnicze sił rosyjskich - podało ukraińskie dowództwo.

21:50
28.05.2023

Wenisławski: Ukraina raczej nie zostanie członkiem NATO przed końcem wojny

Ukraiński deputowany do Rady Najwyższej, członek komisji ds. Bezpieczeństwa Narodowego, Obrony i Wywiadu (frakcja Sługa Narodu) Fiodor Wenisławski powiedział na antenie ukraińskiej telewizji, że choć zachodni eksperci wysoko oceniają poziom Sił Zbrojnych Ukrainy, to pozostają kwestie "wojskowo-polityczne", a Ukraińcy muszą być realistami w kwestii członkostwa Ukrainy w NATO. 

Wenisławski wyraził pogląd, że mało prawdopodobne jest, by decyzja o przyjęciu Ukrainy do NATO została podjęta przed zakończeniem wojny Rosji z Ukrainą. - Rzeczywistość nie pozwala na taki optymizm - stwierdził.

21:21
28.05.2023

Ostrzał na północy Ukrainy

Ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Północ" podało, że dziś Rosjanie pięciokrotnie ostrzelali przygraniczne tereny w obwodach sumskim i czernihowskim. Wojska rosyjskie dokonały ostrzału za pomocą moździerzy i artylerii. Brak doniesień o ofiarach w ludziach.

21:01
28.05.2023

Zełenski: Kijów przetrwa raszystów

Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział w nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych, że dziś na Ukrainie doszło do jednego z najbardziej zmasowanych ataków rosyjskich dronów typu Shahed. Dodał, że nad Kijowem i obwodem kijowskim zestrzelono 36 bezzałogowców.

Zełenski mówił, że w ciągu swej historii Kijów przetrwał ataki wielu najeźdźców. - Przetrwa też raszystów - oświadczył, używając pogardliwego określenia stosowanego przez Ukraińców wobec Rosjan.

20:44
28.05.2023

Massrali: Rosja zostanie pociągnięta do odpowiedzialności

Rosja kontynuuje barbarzyńskie ataki, zabijając i terroryzując ludność cywilną - oświadczyła w mediach społecznościowych Nabila Massrali, rzeczniczka Komisji Europejskiej do spraw zagranicznych, wymieniając m.in. atak na Kijów. "Rosyjscy przywódcy i sprawcy zostaną pociągnięci do odpowiedzialności" - napisała.

20:16
28.05.2023

Reznikow: Ukraina musi wzmocnić obronę powietrzną na zimę

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow powiedział, że dla władz w Kijowie ważne jest wzmocnienie systemu obrony powietrznej na zimę. - Musimy zadbać, żeby nasze niebo było bezpieczne, żeby nasze dzieci chodziły do ​​szkoły, studenci na uczelnie, lekarze mogli bezpiecznie leczyć w szpitalach itd. - mówił.

19:57
28.05.2023

Ukraińskie dowództwo o działaniach wojsk rosyjskich

W nocy wojska rosyjskie przeprowadziły kolejny zmasowany atak za pomocą dronów - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w codziennym komunikacie dotyczącym sytuacji na froncie. Według tego źródła, 58 z 59 bezzałogowców zostało strąconycych przez ukraińską obronę.

Ukraińskie dowództwo podało, że w ciągu doby wojska rosyjskie przeprowadziły 91 atakó z powietrza i ok. 25 za pomocą wieloprowadnicowych wyrzutni rakieg.

Zdaniem strony ukraińskiej, prawdopodobieństwo ataków rakietowych i powietrznych na całym terytorium Ukrainy pozostaje wysokie.

19:29
28.05.2023

Walki na wschodzie Ukrainy

Ukraińskie wojsko podało, że siły rosyjskie koncentrują swe główne wysiłki na próbie całkowitego opanowania terenów obwodów donieckiego i ługańskiego. Według ukraińskiego SG, w niedzielę ukraińscy żołnierze odparli 18 ataków wroga.

19:01
28.05.2023

Doniesienia o skutkach ataku dronów w Żytomierzu

Żytomierska rada miejska podała, że w wyniku nocnego ataku dronów w mieście uszkodzonych zostało 26 budynków. Z powodu zniszczeń uczniowie jednej ze szkoł średnich od jutra będą musieli uczyć się zdalnie.

18:49
28.05.2023

Szkolenie ukraińskich żołnierzy w Polsce

Ukraińscy żołnierze są w Polsce szkoleni przez instruktorów z Kanadyjskich Sił Zbrojnych w pokonywaniu zagrożeń minowych na polu walki - podał Sztab Generalny Ukrainy. Ukraińskie Siły Zbrojne podziękowały Polsce i Kanadzie za pomoc.

18:21
28.05.2023

Atak rakietowy na Kramatorsk

Po południu wojska rosyjskie przeprowadziły atak rakietowy na miasto Kramatorsk w obwodzie donieckim - poinformował szef miejscowej administracji Ołeksandr Honczarenko. - Rakieta uderzyła w obszar w okolicy miasta. Typ rakiety jest ustalany. Technicy zajmujący się materiałami wybuchowymi wciąż pracują na miejscu - powiedział. Nie ma doniesień o ofiarach.

17:50
28.05.2023

Reznikow: Skuteczność Storm Shadow to 100 proc. 

Ukraińskie wojsko wykorzystuje rakiety dalekiego zasięgu Storm Shadow ze stuprocentową skutecznością - poinformował minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow na antenie ukraińskiej telewizji. - Z całkowitej liczby wystrzeleń Storm Shadow, które już miały miejsce, uzyskaliśmy 100 proc. trafień w cele określone przez Sztab Generalny – 100 na 100 - tłumaczył.

17:14
28.05.2023

Jermak o gwarancjach bezpieczeństwa

Ukraina potrzebuje gwarancji bezpieczeństwa na drodze do NATO - ocenił szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak. Podkreślił, że NATO to obecnie najsilniejszy sojusz na świecie.

16:43
28.05.2023

Kliczko: Ratownik ranny po ataku drona

Mer Kijowa Witalij Kliczko przekazał, że w nocy, w wyniku ataku drona, ranny w stolicy Ukrainy został jeden z ratowników, który podczas akcji ratunkowej w jednym z obiektów został przygnieciony betonową płytą. Zwrócił jednocześnie uwagę, że celem niedzielnego ataku było jego miasto, nad które nadleciało ok. 40 dronów z łącznie 52 wystrzelonych tego dnia przez Rosję. 50 z tych maszyn zostało zestrzelonych.

16:15
28.05.2023

Podolak: Rozmowy z Rosją zaczną się dopiero po wycofaniu wojsk z Ukrainy

Mychajło Podolak, doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy, powiedział, że jakikolwiek kompromis z Rosją to bezpośrednia droga do kolejnych etapów wojny, eskalacji i znacznego wzmocnienia roli globalnego terroryzmu. W rozmowie z włoskim dziennikiem "La Repubblica" zwrócił uwagę, że po wszystkich zniszczeniach i mordach na wielką skalę, jakich Rosja dokonała na Ukrainie, Ukraińcy nie są skłonni do kompromisów z Kremlem.

Podolak przypomniał, że Ukraina przez prawie dziewięć lat próbowała dojść do porozumienia przy stole negocjacyjnym, ale w efekcie dostała wojnę na pełną skalę, jakiej świat nie widział od czasu II wojny światowej. - Każdy kompromis z Federacją Rosyjską to bezpośrednia droga do kolejnych etapów wojny, eskalacji, znacznego wzmocnienia roli globalnego terroryzmu. Głównym punktem planu pokojowego jest wycofanie wojsk rosyjskich z Ukrainy. Rozmowa z Rosjanami rozpocznie się dopiero potem - zapowiedział.

15:43
28.05.2023

Ukraińcy ujawniają fiskusowi więcej dochodów

Wzrosła liczba obywateli Ukrainy, którzy zadeklarowali w ubiegłym roku dochody przekraczające 1 mln hrywien. Według władz nie wynika to jednak wzrostu zamożności ludności w okresie wojny, lecz przypływu uczuć patriotycznych, także w bogatszej jej części.

Czytaj więcej

Na Ukrainie wzrosła oficjalna liczba milionerów. Bo zaczęli płacić podatki
15:15
28.05.2023

Od początku wojny zginęło 483 dzieci

Prokuratura Generalna Ukrainy podała, że od początku inwazji w wyniku zbrojnej agresji wojsk rosyjskich na Ukrainie zginęło 483 dzieci, a 986 zostało rannych.

14:55
28.05.2023

Papież o wojnie: "Niewiarygodnym zdaje się zło, jakie może wyrządzić człowiek”

Papież Franciszek podczas mszy w niedzielę Zesłania Ducha Świętego powiedział: "Jakże wiele wojen, jak wiele konfliktów jest na świecie. Niewiarygodnym zdaje się zło, jakie może wyrządzić człowiek”. W bazylice Świętego Piotra modlił się o odnowę oblicza ziemi.

14:29
28.05.2023

Ławrow mówi o "niedopuszczalnej eskalacji"

Minister spraw zagranicznych Rosji uważa, że plany państw zachodnich dotyczące dostarczenia Ukrainie myśliwców F-16 to "niedopuszczalna eskalacja". Siergiej Ławrow stwierdził, że celem USA i państw europejskich "wykonujących zadanie postawione przez Waszyngton jest osłabienie Rosji i zadanie jej strategicznej klęski".

13:58
28.05.2023

Prezydent Ukrainy złożył projekt wieloletnich sankcji na Iran

Wołodymyr Zełenski złożył w ukraińskiej Radzie Najwyższej projekt uchwały w sprawie nałożenia sankcji na Iran na okres 50 lat. Projekt obejmuje całkowity zakaz operacji handlowych, wstrzymanie tranzytu zasobów, lotów i transportu na terytorium Ukrainy oraz uniemożliwienie rezydentom z irańskim obywatelstwem wycofywania kapitału.

Iran aktywnie, poprzez dostarczanie uzbrojenia, w tym rakiet i dronów i wysyłanie instruktorów wspomaga Rosję w wojnie z Ukrainą. Sankcje mają być reakcją na te działania.

13:22
28.05.2023

Tak zmasowanego ataku dronów na Kijów jeszcze nie było

To był 14-ty atak dronami kamikadze, ale najbardziej intensywny.

Czytaj więcej

Tak zmasowanego ataku dronów na Kijów jeszcze nie było
12:47
28.05.2023

Zełenski składa hołd siłom obrony powietrznej

Po nocnym ataku rosyjskich dronów na Kijów, prezydent Ukrainy w  emocjonalnym wpisie na Facebooku podziękował siłom obrony powietrznej Ukrainy: "Słyszycie alarm inaczej niż większość. Patrzycie w górę, aby niszczyć wrogie pociski, samoloty, helikoptery, drony. Każde zestrzelenie wrogich dronów i rakiet to uratowane ludzkie życia. Dajecie z siebie wszystko, aby ratować innych. Jesteście naszymi bohaterami!" - napisał Wołodymir Zelenski.

12:01
28.05.2023

Dniepr: wzrosła liczba śmiertelnych ofiar ataku rakietowego

Liczba śmiertelnych ofiar rakietowego ataku na Dniepr, w obwodzie dniepropietrowskim, wzrosła do czterech. Jedna z rakiet spadła na poliklinikę. Najpierw informowano o jednej ofierze śmiertelnej, ale dziś odnaleziono trzy dalsze ofiary. Podczas ataku zostało rannych 16 osób, w tym dwoje małych dzieci: 3 i 6 lat.

11:24
28.05.2023

Spór największych producentów ropy

Arabia Saudyjska zarzuca Moskwie, że nie przestrzega postanowień porozumienia OPEC+ o redukcji wydobycia ropy naftowej.

Czytaj więcej

Tarcia na linii Arabia Saudyjska-Rosja. Oto co zrobił Kreml
10:45
28.05.2023

Kaczyński dla "Gazety Polskiej": Rosja chce przeprowadzić prowokacje w Polsce

"Jest niemal pewne, że Rosja przeprowadzi prowokacje przed wyborami w Polsce. Już wiele miesięcy temu mówiłem, że nasi przeciwnicy polityczni chcą doprowadzić do prowokacji przed wyborami. Rosjanie też. Nie muszą w tym celu współpracować, ale mogą współgrać" - powiedział w wywiadzie dla "Gazety Polskiej" prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

09:57
28.05.2023

Straż Graniczna: Z Ukrainy do Polski odprawiono 26 tysięcy 600 osób

Straż Graniczna poinformowała w mediach społecznościowych, że wczoraj jej funkcjonariusze odprawili z Ukrainy do Polski 26 tys.600 osób. Od 24 lutego ubiegłego roku - ponad 12 mln 177 tys. osób. W kierunku odwrotnym, wczoraj z Polski na Ukrainę wjechało 30 tys. osób, od 24 lutego 2022 roku - 10 mln 385 tys.

09:16
28.05.2023

Wsparcie dla firm z białoruskiego pogranicza

Kilkadziesiąt firm, które z przyczyn politycznych z dnia na dzień straciły większość klientów, dostanie pomoc od rządu. To m. in. hotele, restauracje, kantory i agencje celne, które działały w pobliżu przejść granicznych na granicy z Białorusią.

Czytaj więcej

Firmy z białoruskiego pogranicza dostaną wsparcie
08:49
28.05.2023

Sztab generalny Ukrainy o stratach wroga

Ukraiński sztab generalny opublikował najnowszy bilans rosyjskich strat w Ukrainie

08:09
28.05.2023

Stefanczuk: To był najbardziej masowy atak na Kijów

"Dziś w stolicy Święto Miasta. W nocy na Kijów wróg wystrzelił ponad 40 dronów. (...) Rano każdy z nas dziękował siłom obrony lotniczej, bo przeżyliśmy najbardziej masowy, czternasty atak." - napisał na Twitterze Rusłan Stefanczuk, przewodniczący ukraińskiej Rady Najwyższej.

07:41
28.05.2023

Ukraińska obrona lotnicza zniszczyła 52 z 54 dronów wroga

Siły Powietrzne powiadomiły, że w największym ataku dronów od początku wojny Rosjanie użyli 54 dronów Shahed. 52 z nich udało się Ukraińcom zniszczyć.

07:15
28.05.2023

Szwedzkie działa Archer dotrą latem na Ukrainę

Ukraińskie ministerstwo obrony poinformowało na Telegramie, że latem trafią na Ukrainę szwedzkie wielozadaniowe samobieżne działa artyleryjskie FH77 BW L52 Archer kaliber 155 mm. "Mobilna i szybka szwedzka samobieżna instalacja artyleryjska wzmocni zdolności obronne Ukrainy i zapewni ochronę życia” – napisano.

06:38
28.05.2023

Zniszczenia w Kijowie

W internecie pojawiają się pierwsze zdjęcia zniszczeń, jakich dokonały drony w ukraińskiej stolicy.

06:22
28.05.2023

Wybuchy i pożary w centrum stolicy

Obrona powietrzna strąciła ostatecznie około 40 dronów wroga. W kilku dzielnicach są duże zniszczenia. Mer miasta informował o licznych wybuchach i pożarach. Jedna osoba zginęła. Są ranni.

06:10
28.05.2023

Rosjanie zaatakowali dronami Kijów

Rosjanie przypuścili zmasowany atak dronami na ukraińską stolicę. „Obrona przeciwlotnicza zniszczyła już ponad 20 dronów zmierzających w kierunku Kijowa. Do stolicy zbliża się nowa fala dronów” - napisał w nocy na Telegramie mer Kijowa Witalij Kliczko i zaapelował do mieszkańców miasta, by pozostali w schronach do momentu odwołania alarmu przeciwlotniczego.

06:00
27.05.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 458