00:12
28.05.2023

Kończymy relację

O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

00:09
28.05.2023

Alarmy lotnicze w wielu obwodach, m.in. w kijowskim

Mieszkańcy zostali wezwani do przejścia do schronów.

23:37
28.05.2023

Austria sfinansuje sprzęt do rozminowywania dla Ukrainy

Austria sfinansuje Ukrainie sprzęt do usuwania min przeciwpiechotnych, wart 2 000 000 euro (około 2,15 miliona dolarów) - poinformował austriacki rząd w oświadczeniu dla CNN.

Obszar zaminowany na Ukrainie jest około trzy razy większy niż Austria

23:06
27.05.2023

Ukraina twierdzi, że siły rosyjskie złagodziły ataki na Bachmut

W oświadczeniu w Telegramie wiceminister obrony Ukrainy Hanna Maliar przekazała, że ani w mieście, ani na jego flankach nie toczą się żadne „aktywne bitwy”.

„Spadek aktywności ofensywnej wroga wynika z przegrupowywania jego wojsk” – napisała wiceminister..

22:34
27.05.2023

Dania tworzy fundusz o wartości 133 milionów dolarów do inwestowania na Ukrainie

Dania uruchomiła nowy program pomocy Ukrainie – fundusz inwestycyjny dysponujący 1 miliardem koron duńskich (133 miliony dolarów) -  ogłosiło Ministerstwo Gospodarki Ukrainy.

Nowy program ogłoszono na ukraińskim forum inwestycyjnym w Kopenhadze z udziałem ministrów Ukrainy i Danii.

Fundusz będzie finansował publiczne i prywatne projekty na Ukrainie, które opierają się na duńskiej technologii i wiedzy specjalistycznej.

Nie podano szczegółowych informacji na temat sposobu działania funduszu.

Do tej pory Dania przekazała Ukrainie 1,4 miliarda dolarów pomocy wojskowej i 212 milionów dolarów pomocy humanitarnej. Kraj jest zainteresowany pomocą Ukrainie w odbudowie zniszczeń wyrządzonych przez rosyjską inwazję.

22:00
27.05.2023

Sondaż: dwie trzecie Ukraińców sprzeciwia się negocjacjom z Rosją

Z nowego sondażu wynika, że 64 proc. Ukraińców sprzeciwia się bezpośrednim rozmowom z Rosją przed zakończeniem wojny, a 23,1 proc. opowiada się za negocjacjami.

67 proc. respondentów odmówiło zaakceptowania powrotu do granic sprzed lutego 2022  w zamian za pokój. Zamiast tego uważają, że granice i terytorium Ukrainy muszą powrócić do stanu z 1991 roku, kiedy Ukraina ogłosiła niepodległość.

Tylko 17,2 proc. Ukraińców stwierdziło, że zgodziłoby się na powrót na linie okupacyjne z 24 lutego 2022 r. w imię pokoju, podczas gdy 16 proc.  miało trudności z udzieleniem odpowiedzi na to pytanie.

Sondaż przeprowadziło Centrum Razumkowa, przesłuchując 2020 Ukraińców w wieku powyżej 18 lat w okresie od 28 kwietnia do 3 maja.

21:32
27.05.2023

Iran oskarża Zełenskiego

Rzecznik irańskiego MSZ Nasser Kanaani oskarżył prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o spekulacje na temat irańskich dronów w celu zdobycia większej ilości zachodniej broni.

21:11
27.05.2023

Węgry zyskały sojusznika w torpedowaniu sankcji wobec Rosji

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała wcześniej, że na sporządzonej przez Kijów liście firm nazywanych "sponsorami wojny"  znalazło się ponad 90 firm, w tym europejskie.

Turcja i jej niespodziewany sojusznik, Grecja, chcą usunięcia tureckich i greckich firm z tej listy, uzależniając od tego poparcie dla 11 pakietu sankcji.

Czytaj więcej

Węgry zyskały sojusznika. Ateny i Budapeszt blokują sankcje wobec Rosji
20:45
27.05.2023

W obwodzie rostowskim  poszukiwanych jest 39 uzbrojonych dezerterów

Mężczyźni pełnili służbę kontraktową w oddziale byłych więźniów „Burza Z” w Łysiczańsku .

20:28
27.05.2023

Kongres USA stara się przyspieszyć dostawy broni na Ukrainę

Niektórzy kongresmeni  chcą skłonić administrację prezydenta Joe Bidena do szybkiego dostarczenia Ukrainie broni niezbędnej do skutecznej kontrofensywy.

Republikański kongresman z Teksasu, Keith Self, powiedział, że „artyleria dalekiego zasięgu jest ważniejsza niż F-16” dla Ukrainy.

- Jak już powiedziałem prezydentowi Zełenskiemu, kiedy byłem na Ukrainie, uważam, że Ukraińcy potrzebują artylerii dalekiego zasięgu bardziej niż F-16. Nie rozumiem, dlaczego nie wyposażamy ich w pociski balistyczne ATACMS. Te rakiety wystrzeliwane są z instalacji HIMARS, które Ukraińcy już mają. Dlatego uważam, że artyleria jest dla Ukrainy ważniejsza niż myśliwce F-16 - powiedział Self,.

Z kolei demokratyczna kongresmenka Madeleine Dean z Pensylwanii uważa, że Ukrainie należy jak najszybciej zapewnić wszystko, czego potrzebuje, ale pod warunkiem, że broń nie zostanie użyta do ataku na Rosję.

20:02
27.05.2023

Unian publikuje wideo z ostatniej wymiany więźniów

25 maja pod Bachmutem doszło do wymiany 106 jeńców.

Jak powiedział UNIAN dowódca 135. oddzielnego batalionu 114. brygady   Igor Szepetin, nacisk podczas negocjacji położono na żywych żołnierzy, ponieważ wielu martwych nadal pozostaje pod gruzami w Bachmucie i nie można ich jeszcze wydobyć.

19:46
27.05.2023

W okolicach Sołedaru z jednostki wojskowej uciekło siedmiu więźniów

Więźniowie, żołnierze jednej z jednostek, są uzbrojeni. Trzech z nich zostało zatrzymanych w rejonie Brianki na terenie samozwańczej ŁRL.

19:19
27.05.2023

Rosyjskie ataki w obwodzie zaporoskim spowodowały śmierć co najmniej 1 osoby

Według szefa administracji wojskowej Zaporoża Jurija Małaszki, ofiara została zidentyfikowana jako 73-letnia kobieta z Nowodanyłówki, a dwie osoby ranne to kobiety z Huliajpola.

Małaszka Twierdzi, że Rosjanie przeprowadzili w sobotę 108 ataków.

18:45
27.05.2023

Rosyjski ostrzał obwodu charkowskiego. Zginęła kobieta

61-letnia kobieta zginęła, a 60-letni mężczyzna został ranny podczas rosyjskiego ostrzału rejonu Kupiańska w obwodzie charkowskim, poinformował gubernator regionu Ołeh Sinehubow.

18:18
27.05.2023

Prezydent Brazylii odrzucił zaproszenie Putina

Prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva podczas rozmowy telefonicznej z  Władimirem Putinem odrzucił  zaproszenie do podróży do Petersburga.

„Podziękowałem (Putinowi) za zaproszenie na Międzynarodowe Forum Ekonomiczne w Sankt Petersburgu i odpowiedziałem, że w tej chwili nie mogę pojechać do Rosji” – napisał Lula na Twitterze o wydarzeniu zaplanowanym na 14-17 czerwca.

„Ale powtórzyłem, że Brazylia, wraz z Indiami, Indonezją i Chinami, jest gotowa do rozmów z obiema stronami konfliktu w poszukiwaniu pokoju” - dodał Lula.

Odmowa nastąpiła zaledwie kilka dni po kłótni między Lulą a prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim na szczycie G7 w Japonii, gdzie nie doszło do planowanego spotkania między nimi. Lula najpierw powiedział, że jest „zdenerwowany”, a następnie stwierdził, że nie widzi sensu w spotkaniu z Zełenskim, mówiąc, że ani on, ani Putin nie chcą pokoju.

- Na razie obaj są przekonani, że wygrają wojnę – powiedział.

18:00
27.05.2023

Rosyjski żołnierz w nagraniu przyznaje się do porwania cywila

Jegor Guzenko, który na Telegramie używa nicka Trzynasty, zamieścił nagranie pokazujące wiezionego samochodem mężczyznę z torba na głowie.

W poście pod filmem pisze: "Facet z torbą na głowie ma zły dzień".

17:38
27.05.2023

Wywiad wojskowy Ukrainy: Rosjanie rozpoczęli realizację prowokacji z użyciem broni chemicznej

Wywiad wojskowy przy Ministerstwie Obrony twierdzi, że zgodnie z wcześniejszymi ostrzeżeniami Rosjanie rozpoczęli prowokację zużyciem broni chemicznej na czasowo okupowanych terenach obwodu zaporoskiego

„Prawdziwymi ofiarami wrogiej prowokacji będą żołnierze rosyjskiej armii okupacyjnej. Agresor planuje wykorzystać ślady uszkodzeń ciała bronią chemiczną jako fałszywy dowód w celu oskarżenia Ukrainy”

GUR podkreśla, że Siły Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy podczas działań wojennych z wojskami rosyjskimi używają wyłącznie środków konwencjonalnych, a regularne formacje moskiewskich służb specjalnych nie są w stanie wpłynąć na dalszy bieg wydarzeń na froncie.

17:15
27.05.2023

Ukraińscy deputowani zaproponowali stosowanie rdzennej nazwy Gruzji

"Ukraina, która jest odrębnym podmiotem prawa międzynarodowego i historycznie buduje przyjazne stosunki z Gruzją i która, zwłaszcza podczas rosyjskiej agresji, pozbywa się wszystkiego, co zrusyfikowane i odcina się od przejawów polityki kolonialnej, powinna zacząć używać historycznej nazwy kraju Gruzja – Sakartwelo, a jej mieszkańców - Kartwelami” – uważają posłowie.

16:59
27.05.2023

Przedstawiciel wywiadu o korzyściach z operacji w obwodzie biełgorodzkim

W wyniku operacji w obwodzie biełgorodzkim, gdzie 22 maja przedostali się przedstawiciele Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego (RWC) i Legionu Wolności Rosji (FRL), zebrano ważne informacje dla ukraińskiego wywiadu - powiedział Andrij Jusow, przedstawiciel Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony.

Według Jusowa w wyniku operacji w obwodzie biełgorodzkim zebrano cenne informacje dla ukraińskiego wywiadu wojskowego, które z oczywistych względów nie zostaną ujawnione. Jednak część tych danych, które pokrótce scharakteryzował jako „król jest nagi”, dotarła do całego świata.

16:38
27.05.2023

Ministerstwo Obrony twierdzi, że Rosja zestrzeliła 12 ukraińskich dronów w ciągu 24 godzin

Według rosyjskiego Ministerstwa Obrony Rosja zestrzeliła 12 ukraińskich dronów nad różnymi osadami w ciągu 24 godzin.

Serwis informacyjny ministerstwa twierdzi, że rosyjska obrona zestrzeliła drony w samozwańczej Ługańskiej Republice Ludowej i Donieckiej Republice Ludowej oraz w okupowanym przez Rosję Zaporożu.

Rosyjskie systemy obrony powietrznej miały również przechwycićdwa pociski manewrujące dalekiego zasięgu „Storm Shadow” i 19 rakiet z wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet HIMARS.

16:13
27.05.2023

Ukraińcy zaczynają szkolenie na abramsach

Oczekuje się, że rozmieszczenie czołgów Abrams na polu bitwy zapewni Ukrainie znaczną przewagę sprzętową nad Rosją.

Czytaj więcej

Ukraińcy rozpoczynają szkolenia na czołgach Abrams
15:53
27.05.2023

Trzy eksplozje w Mariupolu

Również w okupowanym przez Rosjan Mariupolu odnotowano w sobotę trzy eksplozje.

Jedna z eksplozji została spowodowana przez rosyjskie systemy obrony powietrzne.

W ostatnich dniach prorosyjscy urzędnicy oskarżyli Ukrainę o uderzenie na Mariupol prorosyjscy urzędnicy oskarżyli Ukrainę.

15:25
27.05.2023

Silne eksplozje w okupowanym Berdiańsku

15:09
27.05.2023

Rosja wyrzuca niemieckich urzędników

To wypowiedzenie dyplomatycznej wojny przez Kreml. Niemiecka szkoła musi ograniczyć ofertę.

Czytaj więcej

Dyplomatyczne wypowiedzenie wojny: niemieccy urzędnicy opuszczają Rosję
14:47
27.05.2023

Sankcje niszczą rosyjską kinematografię

Brak zachodniego sprzętu blokuje rosyjskie studia filmowe.

Czytaj więcej

Bez zachodnich kamer nie ma rosyjskiego filmu. Sankcje zablokowały studia filmowe
14:24
27.05.2023

Ukraina prosi Niemcy o pociski Taurus

Niemieckie Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że Ukraina zwróciła się z prośbą o dostarczenie jej pocisków manewrujących Taurus. Wniosek z Kijowa w tej sprawie dotarł do Berlina kilka dni temu. Taurus KEPD 350 to pocisk manewrujący, typu powietrze-ziemia. Jego cechą charakterystyczną jest zastosowana technologia stealth, dzięki której wykrycie pocisku jest niezwykle trudne.

Kilka dni temu o przekazanie takich pocisków Ukrainie zwrócił się do niemieckiego rządu Roderich Kiesewetter z Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU). Według niego pociski o zasięgu 400-500 km byłyby „przydatnym wkładem Niemiec” w obronę Ukrainy. - Tutaj nie powinno być więcej czerwonych linii - podkreślił.

13:59
27.05.2023

Rosja zapowiada reakcją na japońskie sankcje

Moskwa ocenia wpływ nowych sankcji Tokio na bezpieczeństwo i gospodarkę Federacji Rosyjskiej i nie pozostawi ich bez odpowiedzi - zapowiedziało rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. „Wygląda na to, że Tokio postawiło sobie za zadanie stać się liderem w zakresie antyrosyjskich restrykcji. Nadal monitorujemy praktyczną realizację takich kroków i oceniamy ich możliwy wpływ na bezpieczeństwo narodowe i gospodarkę. W każdym razie takie nielegalne działanie Tokio nie pozostanie bez odpowiedzi” – czytamy w wydanym oświadczeniu. To reakcja na wcześniejsze rozszerzenie przez Japonię sankcji wobec Rosji i włączenie kolejnych 17 osób i 78 organizacji na listę sankcyjną.

13:30
27.05.2023

Rosjanie chwalą się stosowaniem „nowoczesnych systemów gojenia ran”

Lekarze pododdziału medycznego Sił Powietrznych, pracujący na froncie, stosują „różne nowoczesne systemy gojenia ran” w leczeniu rosyjskich żołnierzy - przekazał cytowany przez propagandową agencję RIA Nowosti traumatolog ortopeda. Chodzi o opatrunek podciśnieniowy, zwany opatrunkiem próżniowym, NPWT lub VAC. Rosjanin wyjaśnił, że stosuje się go w przypadkach, gdy ubytku tkanki miękkiej nie można natychmiast naprawić za pomocą szwów. - Bardzo często takie rany są wynikiem obrażeń po wybuchach min lub odniesionych w wyniku ostrzału - powiedział lekarz.

13:03
27.05.2023

Leonid Słucki wezwał do podwojenia populacji Rosji. Zaproponował rosyjską wersję 500+

Przywódca Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji, deputowany Leonid Słucki stwierdził, że „konieczne jest podwojenie liczby ludności Rosji w ciągu najbliższych 50 lat”. W trakcie spotkania z politykami swojej partii zaproponował inicjatywę „LDPR – rodzina”, zakładającą skrócenie czasu pracy dla kobiet z dwojgiem lub większą liczbą dzieci. Według Słuckiego konieczne jest też m.in. wprowadzenie systemu wsparcia dla ojców. Propozycja jego ugrupowania to jednorazowy dodatek w wysokości 500 tys. rubli (równowartość ok. 26,7 tys. zł) po pierwszym dziecku oraz milion rubli za trzecie i każde kolejne. Dodatek otrzymywaliby ojcowie.

12:33
27.05.2023

Kolejny dron spadł w pobliżu granicy Rosji z Białorusią

„Służby operacyjne pracują na miejscu katastrofy drona w obwodzie twerskim, w wyniku zdarzenia nie było osób poszkodowanych” - poinformowały regionalne władze. Bezzałogowiec spadł w okolicy wsi Jerochino, ok. 150 km od granicy z Białorusią i prawie 500 km od granicy z Ukrainą. Nie wiadomo, czy doszło do wybuchu.

12:04
27.05.2023

Ukraińcy już ćwiczą na abramsach

Pentagon poinformował, że pierwsza grupa około 400 ukraińskich żołnierzy rozpoczęła szkolenie w Niemczech w zakresie obsługi i konserwacji amerykańskich czołgów M1 Abrams. Szkolenie odbywa się na poligonach w Grafenwoehr i Hohenfels - przekazał w wydanym oświadczeniu ppłk Garron Garn, rzecznik Pentagonu. Ok. 200 żołnierzy  szkoli się z podstawowych działań związanych z użytkowaniem czołgu, druga grupa rozpoczęła szkolenie w zakresie tankowania i konserwacji czołgów.

11:34
27.05.2023

Wybuchy w pobliżu Mariupola

W okupowanym Nikolśke – osiedlu typu miejskiego w obwodzie donieckim, 25 km od Mariupola - doszło w sobotę rano do eksplozji. Petro Andriuszczenko, doradca mera Mariupola, poinformował na Telegramie, o dwóch uderzeniach - prawdopodobnie rakietowych - na tę miejscowość. 

11:05
27.05.2023

Rosyjskie MSZ skomentowało dostawy tureckiej broni dla Kijowa

- Ankara wielokrotnie deklarowała chęć zapewnienia szybkiego zawieszenia broni na Ukrainie i wznowienia procesu negocjacyjnego za pośrednictwem własnej mediacji. Oczywiście dostawy broni i sprzętu wojskowego dla Kijowa są całkowicie sprzeczne z takimi intencjami i w żaden sposób nie są zgodne z rolą mediatora – powiedział w rozmowie z propagandową agencją RIA Nowosti przedstawiciel MSZ Rosji Jurij Pilipson.

Najsłynniejszą bronią, jaką Turcja przekazała Ukrainie, były drony Bayraktar. Turcja sprzedaje je Kijowowi od 2018 roku.

10:35
27.05.2023

Eksplozja kilka kilometrów od granicy Rosji z Białorusią

Dwa drony spowodowały eksplozję na terenie przepompowni ropy naftowej Transnieftu w obwodzie pskowskim - twierdzą Rosjanie. To kilka kilometrów od granicy Rosji z Białorusią i ok. 100 km od granicy z Łotwą.

Czytaj więcej

Tajemnicza eksplozja w obwodzie pskowskim. Rosjanie mówią o użyciu dronów
10:05
27.05.2023

Rosjanie bez rakiet Kalibr na Morzu Czarnym

Na Morzu Czarnym aktualnie operuje sześć rosyjskich okrętów, a na Morzu Azowskim - jeden - podało na Facebooku Dowództwo Operacyjne „Południe”. Żadna z jednostek nie ma na pokładzie rakiet Kalibr - podkreślono. „Wszystkie okręty rakietowe zostały sprowadzone do swoich baz” - podkreślono.

09:37
27.05.2023

W wyniku działań wojennych na Ukrainie zginęło 483 dzieci

986 dzieci zostało rannych podaje ukraińska prokuratura generalna.

09:29
27.05.2023

Atak dronów na budynek administracji rurociągu w obwodzie pskowskim

Michaił Wiedernikow, gubernator obwodu pskowskiego poinformował, że do eksplozji doszło w wyniku ataku dwóch dronów. Obwód pskowski graniczy z Łotwą i Estonią.

09:21
27.05.2023

Ukraińskie władze obwodu ługańskiego: Rosyjscy więźniowie uciekają ze szkolenia wojskowego

Ługańska Obwodowa Administracja Wojskowa informuje na swoim profilu na Facebooku, że ok. 20 więźniów przechodzących szkolenie wojskowe w obozie w rejonie miejscowości Swatowe, ukradło ciężarówkę i uciekło.

09:03
27.05.2023

W ciągu doby rosyjska armia ostrzelała 16 miejscowości w obwodzie zaporoskim

W wyniku ostrzału zginęła 73-letnia kobieta - informuje Jurij Małaszko, szef Zaporoskiej Obwodowej Administracji Wojskowej.

09:00
27.05.2023

Gen. Załużny: Przyszedł czas odebrać co nasze

Głównodowodzący armii Ukrainy, gen. Walerij Załużny opublikował nagranie z modlitwą o wyzwolenie Ukrainy, "Boże błogosław naszą decydującą ofensywę".

08:26
27.05.2023

Brytyjski resort obrony: Do Bachmutu wchodzą siły Donieckiej Republiki Ludowej

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii w swoim najnowszym raporcie na temat sytuacji na Ukrainie podaje, że 24 maja do Bachmutu zaczęły wkraczać jednostki tzw. Donieckiej Republiki Ludowej, samozwańczej, separatystycznej republiki istniejącej na terenie obwodu donieckiego. Z kolei w ostatnich tygodniach flanki zgrupowania Rosjan w Bachmucie miały wzmocnić pododdziały rosyjskiej 31. Brygady Powietrzno-Desantowej.

08:07
27.05.2023

Ołeksij Daniłow deklaruje, że Ukraińcy są gotowi do kontrofensywy

- Zawsze jesteśmy gotowi. Tak jak byliśmy gotowi bronić naszego kraju. To nie jest kwestia czasu - mówił sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy pytany przez BBC o to czy Ukraińcy są gotowi na kontrofensywę.

Czytaj więcej

Przedstawiciel władz w Kijowie: Kontrofensywa może zacząć się nawet jutro
07:36
27.05.2023

W ciągu doby, w wyniku działań wojennych w obwodzie donieckim, zginęło dwóch cywilów

Informacje takie przekazuje na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko.

07:12
27.05.2023

Bilans piątkowego ataku rakietowego Rosji na Dniepr: dwie osoby nie żyją, trzy są zaginione

Serhij Łysak, gubernator obwodu dniepropietrowskiego poinformował, że po rosyjskim ataku rakietowym na szpital psychiatryczny i klinikę weterynaryjną dwie osoby nie żyją, a los trzech jest nieznany. 32 osoby zostały ranne, z czego 13 jest hospitalizowanych, a stan pięciu jest poważny.

07:10
27.05.2023

W ciągu doby rosyjska armia ostrzelała obwód chersoński 45 razy

Gubernator obwodu chersońskiego, Ołeksandr Prokudin poinformował, że na obwód chersoński spadły w ciągu doby 193 pociski. W wyniku ostrzału śmierć poniósł jeden cywil.

07:05
27.05.2023

Pojawiają się doniesienia o nocnym ataku dronów na obwód biełgorodzki

Zaatakowany przez drony miał zostać budynek Ministerstwa Spraw Wewnętrznych we wsi Maijskij. "Według wstępnych doniesień dron zrzucił ładunek wybuchowy na budynek Departamentu ds. Migracji" - informuje kanał Baza w serwisie Telegram, publikując też nagranie ze wsi.

07:00
27.05.2023

Prezydent Litwy: Niemieckie wyrzutnie Patriot będą chronić litewską przestrzeń powietrzną w czasie szczytu NATO

"To dobry start, by rozpocząć rotacyjny model (obecności) obrony powietrznej, która jest kluczowa dla wzmocnienia wschodniej flanki NATO. Potrzebujemy obrony powietrznej cały czas" - napisał Gitanas Nauseda na Twitterze. Szczyt NATO na Litwie odbędzie się w dniach 11-12 lipca.

06:55
27.05.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 206 200 żołnierzy, 3 799 czołgów, 7 442 pojazdy opancerzone, 3 406 zestawów artyleryjskich, 572 wyrzutnie rakiet, 329 zestawów przeciwlotniczych, 310 samolotów, 296 śmigłowców, 2 941 bezzałogowych statków powietrznych, 1 025 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 6 172 pojazdów (w tym cystern) i 449 jednostek sprzętu specjalnego. 

06:53
27.05.2023

ISW: Doniesienia o udanych ukraińskich kontratakach na flankach zgrupowania w Bachmucie

Z doniesień jednego z rosyjskich blogerów wojskowych wynika, że ukraińska armia prowadzi ofensywę w kierunku Kliszczijiwki, w czasie której Ukraińcom udało się przekroczyć kanał na Dońcu Siewierskim, co może stwarzać zagrożenie okrążenia Kliszczijiwki i być może zmusi Rosjan do wycofania się na wschód.

Czytaj więcej

Prigożyn twierdzi, że Grupa Wagnera wycofuje się z Bachmutu. Jak jest naprawdę?
06:27
27.05.2023

Senator Partii Republikańskiej wzywa Joe Bidena do zwiększenia pomocy wojskowej dla Ukrainy

Lindsey Graham, wpływowy amerykański senator, w Kijowie spotkał się z prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem Zełenskim.

Czytaj więcej

Senator USA w Kijowie: Nie możemy wycofać się z pomocy dla Ukrainy. Chiny patrzą
06:00
27.05.2023

Rosyjska Czarna Sotnia ideologicznie i organizacyjnie wyprzedzała włoski faszyzm i niemiecki hitleryzm

Jeszcze nikt nie przypuszczał, że za 15 lat na światowej arenie pojawią się Benito Mussolini i Adolf Hitler, gdy Czarna Sotnia już niosła na sztandarach rasowy i religijny szowinizm, imperializm, a przede wszystkim nienawiść do demokracji - pisze Robert Cheda na łamach "Rzeczy o historii".

Czytaj więcej

Rosyjski faszyzm: od Czarnej Sotni do Putina
05:53
27.05.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: 11 ataków ukraińskiego lotnictwa w ciągu doby

W ciągu minionej doby ukraińskie lotnictwo miało przeprowadzić 11 uderzeń na zgrupowania rosyjskich wojsk i sprzętu - podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Nad Ukrainą zestrzelono pięć dronów rozpoznawczych Orlan-10 i dwa drony typu Zala. Ukraińskie wojska rakietowe i artyleria ostrzelały trzy zgrupowania Rosjan, a także dwa składy amunicji, dwie jednostki artylerii na pozycjach ogniowych, jeden zestaw obrony powietrznej i "dwa inne ważne cele".

05:52
27.05.2023

Reuters: Premier Danii poważną kandydatką na nowego sekretarza generalnego NATO

W ubiegłym tygodniu zainteresowanie stanowiskiem sekretarza generalnego NATO wyraził minister obrony Wielkiej Brytanii, Ben Wallace. Jednak wiele rządów państw członkowskich Sojuszu chciałoby, aby na czele NATO po raz pierwszy stanęła kobieta, co sprawia, że poważną pretendentką do tego stanowiska staje się premier Danii, Mette Frederiksen.

Czytaj więcej

Trwają poszukiwania nowego sekretarza generalnego NATO. Czy będzie to kobieta?
05:19
27.05.2023

SBU zatrzymała rosyjskiego kolaboranta w obwodzie mikołajowskim

Mężczyzna miał, na polecenie rosyjskich służb, m.in. filmować za pomocą kamery w telefonie pozycje ukraińskich wojsk w rejonie Mikołajowa.

04:38
27.05.2023

Zełenski o ataku na Dniepr: Zrobimy wszystko, by przyspieszyć dostawy zestawów przeciwlotniczych na Ukrainę

- Otrzymałem doniesienia o sytuacji w Dnieprze i usuwaniu skutków kolejnego uderzenia. To czyste okrucieństwo: rosyjskie pociski balistyczne - przeciwko szpitalowi i klinice weterynaryjnej - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. - Do tej chwili dwie osoby zginęły w tym uderzeniu. Moje kondolencje dla rodzin i przyjaciół. Trwa usuwanie gruzów. Ponad 30 osób zostało rannych, w tym dwoje dzieci - dodał. - Zrobimy wszystko co możliwe, aby przyspieszyć dostawy zestawów przeciwlotniczych wyższej jakości na Ukrainę - to jest dosłownie kwestia codziennej pracy z naszymi partnerami - podkreślił. Zełenski oświadczył też, że w ciągu tygodnia poczyniono znaczące postępy w zakresie dostawy nowoczesnych samolotów dla ukraińskich Sił Powietrznych. - Staną się one kluczowym komponentem naszej obrony na niebie - stwierdził.

04:35
27.05.2023

Najemnicy prowadzą zajęcia dla dzieci na okupowanym Krymie

Centrum Narodowego Oporu, ukraiński rządowy portal informujący o sytuacji na okupowanych częściach Ukrainy pisze, że na okupowanym Krymie, w połowie maja, Rosjanie prowadzili zajęcia z zakresu "edukacji wojskowo-patriotycznej" dla dzieci w wieku szkolnym. W zajęcia zaangażowani mieli być najemnicy z jednej z prywatnych organizacji wojskowych. W czasie zajęć dzieci były uczone strzelania z broni automatycznej i udzielania pierwszej pomocy.

04:34
27.05.2023

Na początku wojny SBU utworzyła jednostkę dywersyjną

Po 24 lutego Służba Bezpieczeństwa Ukrainy utworzyła specjalną jednostkę, która prowadziła działania dywersyjne i kontrdywersyjne przy granicach obwodów żytomierskiego i kijowskiego - powiedział szef SBU Wasyl Maluk w rozmowie z jednym z ukraińskich kanałów na YouTube. - W tamtym czasie ważnym zadaniem było odcięcie logistyki wroga i dlatego stworzyliśmy tę jednostkę. Z oczywistych względów nie podam dziś jej nazwy i numeru. Ale dziś pozwolę sobie podziękować jej dowódcy (...) i całemu jej personelowi - mówił.

04:33
27.05.2023

WHO: Ponad 900 rosyjskich ataków na opiekę zdrowotną na Ukrainie

Według najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainie doszło do ponad 900 ataków na opiekę zdrowotną. Z danych WHO wynika, że spośród 967 wszystkich ataków 868 dotyczyło placówek medycznych. W wyniku ataków na opiekę zdrowotną zginęło co najmniej 97 osób, a 126 zostało rannych. Piątkowy atak rakietowy na placówkę medyczną w mieście Dniepr nie jest jeszcze uwzględniony w tych statystykach, ponieważ „proces weryfikacji przez organizację zajmuje trochę czasu”. Ostatni odnotowany przez WHO atak na opiekę zdrowotną na Ukrainie miał miejsce 7 maja br. i dotyczył mobilnej kliniki.

04:32
27.05.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 457