Senator USA w Kijowie: Nie możemy wycofać się z pomocy dla Ukrainy. Chiny patrzą

Jeśli USA nie wesprą wystarczająco Ukrainy w jej wojnie z Rosją, wyśle to sygnał do Chin, że mogą zająć Tajwan - powiedział w czasie wizyty w Kijowie senator Partii Republikańskiej, Lindsey Graham.

Publikacja: 27.05.2023 06:25

Lindsey Graham w czasie spotkania z Wołodymyrem Zełenskim

Lindsey Graham w czasie spotkania z Wołodymyrem Zełenskim

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 458

Graham, wpływowy amerykański senator, w Kijowie spotkał się z prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem Zełenskim.

Po spotkaniu senator mówił, że administracja Joe Bidena powinna wysłać Ukrainie więcej broni. Dotychczas USA przekazały Ukrainie broń i amunicję o wartości ponad 35 mld dolarów - Waszyngton jest największym dostawcą uzbrojenia dla walczącej z Rosją Ukrainy.

Senator USA: Pokażmy Chińczykom, że inwazja na sąsiada nie jest łatwa

- Nie możemy wycofać się z pomocy dla Ukrainy, ponieważ jeśli tu zawiedziemy, przyjdzie czas na Tajwan - oświadczył Graham.

Najlepszym sposobem ochrony Tajwanu i światowego porządku jest porażka (Władimira) Putina

Lindsey Graham, senator USA

Chiny uważają Tajwan za zbuntowaną prowincję i integralną część Państwa Środka. Pekin nigdy nie wyrzekł się siły jako sposobu przywrócenia suwerenności nad wyspą.

USA nie utrzymują formalnych relacji dyplomatycznych z Tajwanem (oznaczałoby to konieczność zerwania relacji dyplomatycznych z Chinami), ale pozostają ważnym sojusznikiem władz w Tajpej i dostawcą nowoczesnego uzbrojenia dla tajwańskiej armii.

Czytaj więcej

Trwają poszukiwania nowego sekretarza generalnego NATO. Czy będzie to kobieta?

W ostatnich latach Chiny zwiększają presję militarną i dyplomatyczną na Tajwan. Po wizycie ówczesnej spikerki Izby Reprezentantów, Nancy Pelosi na Tajwanie w sierpniu 2022 roku, Chiny zorganizowały największe w historii ćwiczenia wojskowe w rejonie wyspy. W ich trakcie nad Tajwanem przelatywały chińskie rakiety, niektóre spadały u tajwańskich wybrzeży.

Senator Partii Republikańskiej apeluje do administracji Bidena o więcej broni dla Ukrainy

Graham mówił w Kijowie, że jakikolwiek kandydat na prezydenta USA, "nie mógłby deklarować, że Stany Zjednoczone będą stawiać silny opór Chinom", jeśli jednocześnie Stany Zjednoczone miałyby wstrzymać pomoc dla Ukrainy. - To nie ma sensu. Chcę, aby Chińczycy zobaczyli, że inwazja na sąsiada nie jest tak łatwa, jak się wydaje - tłumaczył.

- Najlepszym sposobem ochrony Tajwanu i światowego porządku jest porażka (Władimira) Putina - podsumował.

Graham mówił też, że aby ukraińska armia odniosła sukces w czasie kontrofensywy, potrzebuje więcej nowoczesnego uzbrojenia, m.in. myśliwców F-16.

- To broń, która ma znaczenie, a my zbyt wolno dostarczamy broń, która ma znaczenie ukraińskiej armii... mój przekaz dla administracja Bidena brzmi: doceniam to, co zrobiliście. Musicie zrobić więcej - podsumował Graham.

Dyplomacja
Iran pokazał swój pierwszy pocisk hipersoniczny
Dyplomacja
USA: Chiny coraz agresywniejsze. Komuś może stać się krzywda
Dyplomacja
Cieśnina Tajwańska: O krok od kolizji niszczyciela USA z chińskim okrętem
Dyplomacja
Chiny: Dążymy do dialogu. Starcie z USA byłoby katastrofą
Dyplomacja
Tajna wizyta szefa CIA w Chinach