04:48
27.05.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 458
00:05
27.05.2023

Koniec piątkowej relacji

Na kolejne doniesienia dotyczące wojny Rosji z Ukrainą zapraszamy w sobotę od wczesnego poranka.

00:02
26.05.2023

Silna eksplozja w okolicy Bachmutu

W rejonie wsi Iwanhrad w obwodzie donieckim, niedaleko Bachmutu, doszło do silnej eksplozji. Jeden z ukraińskich kanałów na Telegramie ocenił, że doszło tam do eksplozji składu amunicji, być może spowodowanej użyciem przez Ukraińców szybujących bomb kierowanych JDAM.

23:50
26.05.2023

Zełenski złożył życzenia Gruzinom

W swoim wieczornym przemówieniu prezydent Wołodymyr Zełenski zwrócił się do mieszkańców Gruzji, która obchodzi 26 maja Dzień Niepodległości. Wyraził nadzieję, że zarówno Ukraińcy, jak i Gruzini, znajdą się w „wolnej, pokojowej i zjednoczonej rodzinie europejskiej”. - Życzę tego całej Gruzji - również tym częściom waszego kraju, które wciąż znajdują się pod rosyjską okupacją - podkreślił. - Okupant przegrywa. niech żyje wolna Gruzja! - zakończył.

23:31
26.05.2023

Alarm powietrzny na południu Ukrainy

W dwóch południowych obwodach Ukrainy - chersońskim i mikołajowskim - ogłoszono alert powietrzny. Lokalne kanały na Telegramie nieoficjalnie informują o nadlatujących dronach Shahed.

23:31
26.05.2023

Rosyjski polityk: II wojna światowa ludobójstwem obecnych krajów UE na narodach ZSRR

Wiceprzewodniczący Rady Federacji Konstantin Kosaczew zaproponował, by w związku z uznawaniem przez część zachodnich państw Hołodomoru za ludobójstwo, takim samym terminem zacząć określać postawę państw należących obecnie do UE wobec ZSRR w czasie II wojny światowej. Na swoim kanale na Telegramie ocenił, że „czas odpowiedzieć na tę obłudną »paradę ludobójstw«, w reakcji na piątkową rezolucję brytyjskiej Izby Gmin ws. wielkiego głodu na Ukrainie. Jego zdaniem kiedy byłe państwa kolonialne oraz „autorzy Auschwitz i Holokaustu z patosem mówią o ludobójstwie, to już jest cynizm bezgraniczny”.

„Być może nadszedł czas, abyśmy uznali wydarzenia II wojny światowej nie tylko za agresję, ale za ludobójstwo. I to nie tylko ze strony Niemiec, ale z całej przeszłej Unii Europejskiej przeciwko narodom ZSRR” - napisał polityk putinowskiej partii Jedna Rosja.

23:10
26.05.2023

W Rosji w związku z wybuchem na Moście Krymskim aresztowano ponad 20 osób

W Rosji aresztowano już ponad 20 osób, którym zarzuca się współudział w organizacji wybuchu na Moście Krymskim - stwierdził szef SBU Wasyl Maluk w rozmowie z jednym z ukraińskich kanałów na YouTube. Jednocześnie pośrednio przyznał, że Ukraina miała udział w tym zdarzeniu. - Biorąc pod uwagę fakt, że był to szlak logistyczny, który musieliśmy odciąć nieprzyjacielowi, pewne takie środki zostały podjęte. O szczegółach jednak nie będę mówił – powiedział Maluk.

Do eksplozji i pożaru na moście przez Cieśninę Kerczeńską doszło 8 października 2022 roku. W efekcie wybuchu częściowemu zawaleniu uległa jedna z dwóch jezdni mostu drogowego. Ruch na moście został na pewien czas wstrzymany.

22:47
26.05.2023

Kanada przekaże Ukrainie kilka tysięcy karabinów

W najbliższych tygodniach Kanada zakończy dostawy na Ukrainę tysięcy sztuk broni strzeleckiej i miliona sztuk amunicji, których przekazanie ogłoszono w kwietniu - poinformowało kanadyjskie Ministerstwo Obrony. „Dostawa ogłoszonego w kwietniu pakietu pomocowego z bronią strzelecką i amunicją przebiega zgodnie z harmonogramem. Karabiny maszynowe, karabiny automatyczne, zestawy do czyszczenia i magazynki zostały już dostarczone na Ukrainę, a milion sztuk amunicji 5,56 mm i 4800 karabinów automatycznych ma dotrzeć w nadchodzących tygodniach” – czytamy w komunikacie.

22:17
26.05.2023

Wywiad: Rosja przygotowuje prowokację na dużą skalę w ZNPP

Rosyjscy najeźdźcy ogłoszą wyciek substancji radioaktywnych. Winę za ten incydent zrzucą na Ukrainę.

Czytaj więcej

Wywiad: Rosjanie szykują niebezpieczną prowokację w elektrowni jądrowej Zaporoże
21:59
26.05.2023

Niemieckie Patrioty nie będą już stacjonować na Słowacji

Federalne Ministerstwo Obrony relokację tłumaczy ochroną szczytu NATO w Wilnie.

Czytaj więcej

Niemcy wycofują swoje systemy Patriot ze Słowacji. Będą przeniesione na Litwę
21:41
26.05.2023

To pozostało po Bachmucie

21:19
26.05.2023

Szwecja ma nadzieję dołączyć do NATO przed lipcowym szczytem Sojuszu

Szwecja jest drugim po Finlandii krajem, który po rosyjskiej inwazji na Ukrainę chce porzucić politykę militarnej neutralności.

O ile jednak Finlandia do NATO już należy, Szwecja wciąż czeka na zgodę Węgier i Turcji.

Szwedzki minister spraw zagranicznych Tobias Billstrom powiedział, że nie istnieje żaden plan B w kwestii przynależności jego kraju do NATO.

- Plan B to plan A – to jest pełne członkostwo w NATO i nad tym ja i rząd będziemy pracować aż szczytu w Wilnie - powiedział Billstrom.

20:59
26.05.2023

Rosja: W Mariupolu użyto pocisków Storm Shadow

W rejonie zakładów Azowstal w Mariupolu siły ukraińskie użyły dwóch pocisków Storm Shadow - twierdzi propagandowa agencja RIA Nowosti, powołując się na źródła w organach ścigania samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej. Jednocześnie nie wskazano, co siły ukraińskie miały zaatakować.

20:36
26.05.2023

Od początku inwazji zginęło co najmniej 483 dzieci

Według ukraińskich urzędników największa liczba ofiar wśród dzieci pochodzi z Doniecka, epicentrum wielu bitew, w którym zginęło lub zostało rannych 462 dzieci.

Czytaj więcej

Od początku wojny 1500 ukraińskich dzieci zostało sierotami
20:17
26.05.2023

Wśród rannych w ataku na Dniepr jest ośmiu lekarzy

Wśród 31 osób rannych w wyniku ostrzału kliniki w Dnieprze, jest ośmiu lekarzy i dwoje dzieci.

Wśród rannych 16 osób zostało przewiezionych do szpitali, a pozostali są leczeni ambulatoryjnie

- Dwóch rannych jest w stanie ciężkim, 12 osób w stanie umiarkowanym, a reszta ma lekkie obrażenia - przekazał szef rady regionalnej Dniepru Mykoła Łukaszuk.

19:55
26.05.2023

Eksplozje w pobliżu huty Azowstal w Mariupolu

Władze okupacyjne Mariupola twierdzą, że w kierunku miasta wystrzelono dwa pociski dalekiego zasięgu.

19:37
26.05.2023

Johnson spotkał się z Trumpem. Rozmawiali na temat pomocy dla Ukrainy

Doradca Johnsona powiedział, że politycy spotkali się „w celu omówienia sytuacji na Ukrainie i żywotnego znaczenia ukraińskiego zwycięstwa”. Więcej szczegółów nie podano.

Czytaj więcej

Trump i "brytyjski Trump" rozmawiali o "żywotnym znaczeniu zwycięstwa Ukrainy"
19:13
26.05.2023

Iwan Churs zawinął do portu w Sewastopolu

Rosyjski okręt zwiadowczy Iwan Churs przybył do Sewastopola – poinformowało rosyjskie Ministerstwo Obrony. „Załoga okrętu Iwan Churs należącego do Floty Czarnomorskiej zakończyła planowane przejście z obszaru zadań do stałego punktu rozmieszczenia w Sewastopolu” – czytamy w wiadomości, opublikowanej na Telegramie. W komunikacie podkreślono, że w Sewastopolu okręt „uzupełni zapasy materiałowe, po czym będzie kontynuował wykonywanie zadań”.

W środę, 140 kilometrów na północny wschód od Bosforu, Iwan Churs został zaatakowany przez trzy ukraińskie drony nawodne. Rosjanie przekonują, że odparli atak, ale Ukraińcy opublikowali nagranie z którego wynika, że jeden z bezzałogowców mógł uderzyć w okręt.

18:58
26.05.2023

Awaria łączności w Melitopolu

W okupowanym Melitopolu (obwód zaporoski) wystąpiła przerwa w działaniu mobilnego internetu, były też problemy z obsługą połączeń - informowały lokalne kanały na Telegramie. Po ok. godzinie rosyjska propaganda przekazała jednak, że awaria została naprawiona. Nie wiadomo, co było jej przyczyną.

18:36
26.05.2023

ONZ: Umowa zbożowa nie została jeszcze wznowiona w pełnym zakresie

Umowa umożliwiająca bezpieczny eksport zboża i nawozów z ukraińskich portów Morza Czarnego nie została jeszcze wznowiona w pełnym zakresie, poinformowała w piątek Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Pakt o nazwie Inicjatywa Zbożowa Morza Czarnego, wynegocjowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych i Turcję w lipcu ubiegłego roku z Rosją i Ukrainą, aby spróbować złagodzić globalny kryzys żywnościowy zaostrzony przez inwazję, obejmuje trzy porty, ale od 29 kwietnia żaden statek nie został odprawiony z portu Jużnyj -  podała ONZ.

18:21
26.05.2023

W Kijowie odbyła się ceremonia pożegnania białoruskiego ochotnika

Miraslau Lazouski zginał podczas walk o Bachmut.

17:56
26.05.2023

27 maja będzie w Dnieprze dniem żałoby narodowej

27 maja będzie dniem żałoby po ofiarach rosyjskiego ataku rakietowego na szpital psychiatryczny w Dnieprze.

W wyniku ataku zginęły dwie osoby, 31 zostało rannych.

17:35
26.05.2023

Premier Holandii zastrzega: Rząd nie podjął jeszcze decyzji o wysłaniu F-16 Ukrainie

Pomimo kierowania nową koalicją mającą na celu szkolenie ukraińskich pilotów na myśliwcu F-16, premier Holandii był w piątek ostrożny w kwestii zobowiązania się do wysłania samolotów na Ukrainę.

- Holandia „poważnie rozważa” wysłanie myśliwców F-16 na Ukrainę, ale nie podjęła jeszcze ostatecznej decyzji – powiedział dziennikarzom Mark Rutte podczas konferencji prasowej

Rutte przyznał, że Holandia ma flotę F-16, której nie będzie już potrzebować, ponieważ przechodzi na myśliwiec piątej generacji F-35. Ale naciskany przez dziennikarza odmówił komentarza na temat jakichkolwiek holenderskich chęci wysłania tych samolotów na Ukrainę.

17:18
26.05.2023

Ławrow i Li Hui rozmawiali w Moskwie o wojnie na Ukrainie

Podczas rozmów w Moskwie Ławrow potwierdził chińskiemu wysłannikowi ds. Eurazji zaangażowanie Rosji w "polityczne rozwiązanie konfliktu na Ukrainie".

Czytaj więcej

Ławrow i Li Hui o wojnie na Ukrainie. Moskwa "chce rozmawiać", ale są przeszkody
16:59
26.05.2023

Wzrosła liczba ofiar ataku rakietowego na Dniepr

Prokuratura regionalna poinformowała o najnowszym bilansie ataku rakietowego, przeprowadzonego przez Rosję na Dniepr. Oprócz placówki medycznej i kliniki weterynaryjnej uszkodzonych zostało m.in. dziewięć budynków mieszkalnych. „Dwie osoby zginęły, kolejnych 31 zostało rannych, dwoje z nich to dzieci – chłopcy w wieku 3 i 6 lat” - poinformowano w komunikacie.

16:38
26.05.2023

Prezydent Brazylii rozmawiał z Putinem. Ale zapewnia, że chce rozmawiać i z Ukrainą

Prezydent Brazylii Luiz Inácio Lula da Silva, znany jako Lula, poinformował w mediach społecznościowych o rozmowie telefonicznej, którą przeprowadził z Władimirem Putinem. „Podziękowałem mu za zaproszenie do udziału w Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu i odpowiedziałem, że w tej chwili nie mogę przybyć do Rosji, ale potwierdziłem gotowość Brazylii, wraz z Indiami, Indonezją i Chinami, do rozmów z obiema stronami konfliktu w dążeniu do pokoju” - napisał na Twitterze.

16:16
26.05.2023

Francja potępia rosyjski atak na szpital w Dnieprze jako „zbrodnię wojenną”

Francja potępiła rosyjskie ataki na Ukrainę, w tym na szpital w Dnieprze w piątek rano, nazywając je „zbrodniami wojennymi”, które „nie mogą pozostać bezkarne” - napisało w oświadczeniu francuskie MSZ.

Ataki rakietowe i bezzałogowe na Kijów oraz regiony Charkowa i Dniepropietrowska na Ukrainie „po raz kolejny celowo wymierzone były w obiekty cywilne” – stwierdziło ministerstwo – „z rażącym naruszeniem międzynarodowego prawa humanitarnego”.

W ataku rakietowym, który uderzył m.in. w szpital psychiatryczny w Dnieprze, zginęły co najmniej 2 osoby, 30 zostało rannych.

15:59
26.05.2023

Podolak po raz kolejny odrzuca kompromisy w wojnie z Rosją

"Jakikolwiek 'scenariusz kompromisowy; przewidujący wyzwolenie NIE wszystkich terytoriów Ukrainy, o jakim okresowo mówią 'anonimowe źródła' w elitach europejskich i amerykańskich, jest równoznaczny z przyznaniem się do porażki demokracji, zwycięstwa Rosji, zachowania reżimu Putina i w  konsekwencji gwałtownym wzrostem konfliktów w polityce światowej" - napisał na Twitterze doradca szefa kancelarii prezydenta Zełenskiego.

Doradca ocenia, że taki scenariusz jest "ukochanym marzeniem Rosji", a zwolennicy kompromisowych rozwiązań dgrywają „rosyjski scenariusz medialny” i przedłużają konflikt.

15:35
26.05.2023

Rosyjskie MSZ wezwało amerykańskich dyplomatów

"Nadszedł czas, aby Waszyngton nauczył się, że jakakolwiek forma agresji przeciwko Rosji będzie nadal spotykać się z najbardziej stanowczymi reakcjami" - pisze MSZ w komunikacie.

Czytaj więcej

Rosyjskie MSZ wzywa dyplomatów USA w sprawie wypowiedzi doradcy Białego Domu
15:20
26.05.2023

Rośnie liczba rannych ostrzału Dniepra

Liczba rannych ataku rakietowego na placówkę medyczną wzrosła do 30 - przekazał gubernator obwodu Serhij Łysak.

15:11
26.05.2023

Blinken odwiedzi Szwecję, Norwegię i Finlandię

Od 29 maja do 2 czerwca sekretarz stanu USA Antony Blinken planuje odwiedzić Szwecję, Norwegię i Finlandię.

Celem wizyty jest pogłębienie współpracy w najważniejszych kwestiach związanych z bezpieczeństwem narodowym i gospodarką - poinformował w piątek Departament Stanu USA.

Od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę Finlandia przystąpiła do NATO, a Szwecja oczekuje na ratyfikację tylko od Węgier i Turcji.

14:55
26.05.2023

Stanisław Krawczenko nowym prezesem Sądu Najwyższego Ukrainy

Jego poprzednik, Wsewołod Kniaziew, został aresztowany podczas przyjmowania znacznej korzyści majątkowej.

14:50
26.05.2023

Specjalny wysłannik Chin rozmawiał z przedstawicielami MSZ Rosji

Rosyjskie agencje podają, że Li Hui, specjalny wysłannik Chin ds. euroazjatyckich opuścił siedzibę rosyjskiego MSZ, gdzie prowadził rozmowy na temat pokojowego rozwiązania "kryzysu ukraińskiego", jak sprawę wojny na Ukrainie określają Chiny. Li Hui miał się spotkać m.in. z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem. Według doniesień, wysłannik Chin spędził w rosyjskim ministerstwie ok. 90 minut.

14:40
26.05.2023

Kreml: Putin nie planuje wakacji

- Nie sądzę. Nie słyszałem. żeby miał takie plany - powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow pytany, czy prezydent Rosji planuje wakacje i będzie miał jakieś ograniczenia w związku z tym. Pieskow dodał, że Władimir Putin będzie musiał "trochę odpocząć, bardzo krótko", ale całe lato ma już "w dużej mierze zaplanowane" w związku z obowiązkami służbowymi.

14:31
26.05.2023

Czy możliwe są negocjacje Rosji z Ukrainą? Miedwiediew odpowiada

Były prezydent Rosji zabrał głos w sprawie ewentualnych negocjacji z Ukrainą.

Czytaj więcej

Według Miedwiediewa wojna na Ukrainie może trwać dziesiątki lat
14:10
26.05.2023

Resort obrony Rosji: W nocy zaatakowaliśmy składy amunicji Sił Zbrojnych Ukrainy

Gen. Igor Konaszenkow, rzecznik resortu obrony Rosji poinformował, że w nocy Rosja zaatakowała z powietrza oraz z użyciem broni dalekiego zasięgu składy amunicji Sił Zbrojnych Ukrainy. - Cele ataku zostały osiągnięte. Wszystkie wyznaczone cele zostały trafione - oświadczył.

14:07
26.05.2023

Michaił Sołowjow mówi w rosyjskiej telewizji o ataku atomowym na Zachód

- Musimy zmiażdżyć ich atomówkami. I patrzeć jak wątpliwości znikają z ich bezczelnych, pyzatych twarzy - mówił Michaił Sołowjow przekonując, że dziś USA nie wierzą, by Rosja była gotowa użyć broni atomowej.

Czytaj więcej

Rosyjski propagandzista sugeruje atak atomowy na Wielką Brytanię
13:26
26.05.2023

Kolaborant z Kupiańska skazany na 12 lat więzienia

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy informuje na swoim kanale w serwisie Telegram, że mężczyzna z Kupiańska, który współpracował z Rosjanami w czasie okupacji obwodu charkowskiego i został aresztowany we wrześniu 2022 roku po wyzwoleniu tych terenów przez ukraińską armię, został skazany na 12 lat więzienia.

13:16
26.05.2023

Druga ofiara śmiertelna porannego ataku rakietowego na Dniepr

Serhij Łysak, gubernator obwodu dniepropietrowskiego, na swoim kanale w serwisie Telegram poinformował, że pod gruzami kliniki weterynaryjnej w Dnieprze znaleziono ciało mężczyzny.

13:12
26.05.2023

Afryka uratuje rosyjskie banki?

Kraje afrykańskie wystąpiły o przywrócenie „niektórym rosyjskim bankom” dostępu do systemu SWIFT.

Czytaj więcej

Afryka chce SWIFT-u dla Rosji, ale pod warunkami
13:10
26.05.2023

Holandia ma być gotowa przekazać Ukrainie część swoich myśliwców F-16

Informacje takie przekazuje Bloomberg, powołując się na swoje źródła.

Czytaj więcej

Bloomberg: Holandia gotowa wysłać myśliwce F-16 na Ukrainę
13:09
26.05.2023

Gaz tak tani jak 5 lat temu

Gazpromowi nie udało się podbić cen i szantażować odbiorców w UE.

Czytaj więcej

Gaz wrócił do normalności, kosztuje tyle co pięć lat temu w Gazpromie
12:27
26.05.2023

Rośnie liczba rannych w ataku na placówkę medyczną w Dnieprze

W ataku ranne zostały co najmniej 23 osoby, 21 hospitalizowano, stan trzech jest poważny. Ofiara śmiertelna to 69-letni mężczyzna.

Czytaj więcej

Atak rakietowy na placówkę medyczną w Dnieprze. Są ofiary, wielu rannych
11:56
26.05.2023

Serhij Łysak: Jedna osoba zginęła, 17 zostało rannych w ataku rakietowym na placówkę medyczną w Dnieprze

Wśród rannych jest dwoje dzieci - podał gubernator obwodu dniepropietrowskiego.

11:54
26.05.2023

Ołena Zełenska zamieszcza nagranie pokazujące placówkę medyczną zniszczoną w ataku na Dniepr

"Są zabici i ranni" - pisze żona Wołodymyra Zełenskiego.

11:28
26.05.2023

Wiceszef MSZ Rosji: Nie zaszły żadne zmiany w doktrynie wojskowej Rosji jeśli chodzi o użycie broni atomowej

- Nasi wrogowie cynicznie spekulują w tej kwestii, próbując przypisać nam nieistniejące intencje, by użyć broni atomowej w związku z tym, co dzieje się na Ukrainie. Nie ma żadnych zmian w naszym podejściu do tej złożonej (...) kwestii - powiedział wiceszef MSZ Rosji, Siergiej Riabkow.

Czytaj więcej

Rosja: Nie planujemy użyć broni atomowej w związku z sytuacją na Ukrainie
11:13
26.05.2023

Jak wygląda sytuacja na froncie?

Brytyjski resort obrony publikuje mapę ukazującą aktualną sytuację na froncie wojny Rosji z Ukrainą.

11:04
26.05.2023

Obrońcy odwołali się od decyzji ws. przedłużenia aresztu Evana Gershkovicha

Gershkovich, dziennikarz "Wall Street Journal", został aresztowany w Rosji pod zarzutem szpiegostwa. Grozi mu do 20 lat więzienia.

10:32
26.05.2023

Rosyjski atak rakietowy na Dniepr

Gubernator obwodu dniepropietrowskiego pisze o ataku na placówkę medyczną. "Są ofiary" - pisze Serhij Łysak.

10:17
26.05.2023

Rosyjska bankowość coraz mocniej uzależnia się od Chin

Już 30 banków z Rosji zostało podłączonych do chińskiego systemu rozliczeniowego CIPS.

Czytaj więcej

Rosyjskie banki podłączone do chińskiego systemu. Chińczycy dobrze na tym zarobią
10:11
26.05.2023

Gubernator obwodu biełgorodzkiego: Cywilna ofiara najazdu na obwód zginęła od strzału w głowę

Wiaczesław Gładkow, gubernator obwodu biełgorodzkiego poinformował, że cywil, który zginął w czasie ataku rosyjskich ochotników walczących na Ukrainie na obwód, zginął od strzału w głowę. Ofiara to dowódca jednego z batalionów samoobrony - wynika z wypowiedzi Gładkowa.

09:51
26.05.2023

Gubernator obwodu biełgorodzkiego informuje o ostrzale terytorium rejonu grajworońskiego

Od 6:30 trwa ostrzał rejonu grajoworońskiego w obwodzie biełgorodzkim - informuje na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu biełgorodzkiego, Wiaczesław Gładkow. W rejonie grajworońskim uszkodzone miały zostać budynki mieszkalne, a także jeden z samochodów oraz gazociąg i linia wysokiego napięcia. We wsi Gołotowo uszkodzony został budynek niemieszkalny.

09:38
26.05.2023

Na Morzu Czarnym nie ma ani jednego rosyjskie okrętu uzbrojonego w pociski Kalibr

Na wodach Morza Czarnego jest obecnie siedem rosyjskich okrętów, w tym jeden desantowy. Żaden nie jest uzbrojony w pociski Kalibr.

09:31
26.05.2023

W czwartek nad obwodem rostowskim w Rosji zestrzelono ukraińską rakietę

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu, Wasilij Gołubiew. Z przekazywanych przez niego informacji wynika, że pocisk został strącony w pobliżu Morozowska, gdzie znajduje się baza rosyjskich Sił Powietrznych.

09:26
26.05.2023

Od początku wojny zginęło 483 dzieci

Prokuratura Generalna Ukrainy podała, że od początku inwazji w wyniku zbrojnej agresji wojsk rosyjskich na Ukrainie zginęło 483 dzieci, a 984 zostało rannych.

09:02
26.05.2023

Rozmieszczanie rosyjskiej broni jądrowej na Białorusi. Głos Macierewicza

Były szef MON Antoni Macierewicz zabrał głos w sprawie procesu rozmieszczania rosyjskiej broni jądrowej na Białorusi.

Czytaj więcej

Rosyjska broń jądrowa na Białorusi. Macierewicz: To ma być szantaż
08:51
26.05.2023

Siedem budynków w obwodzie kijowskim uszkodzonych przez szczątki zestrzelonych rakiet

Informacje takie przekazuje Kijowska Miejska Administracja Wojskowa na swoim kanale w serwisie Telegram.

08:33
26.05.2023

Brytyjski resort obrony: Na Krymie powstają jednostki paramilitarne nawiązujące do tradycji kozackich

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii odnotowało, że tworzenie przez szefa okupacyjnych władz Krymu, Siergieja Aksjonowa, jednostek paramilitarnych oznacza, iż obawia się on czy regularna armia jest w stanie obronić Półwysep Krymski.

08:28
26.05.2023

Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku z Ukrainy do Polski wjechało 12,125 mln osób

Z informacji przekazywanych przez Straż Graniczną wynika, że w ciągu ostatniej doby do Polski z Ukrainy wjechało 23,6 tys. osób. Tego samego dnia z Polski na Ukrainę wyjechało 21,7 tys. osób, a od 24 lutego 2022 roku - 10,331 mln osób.

08:21
26.05.2023

W nocy Rosjanie zaatakowali dwa miasta w obwodzie charkowskim przy użyciu dronów-kamikadze

Drony Shahed-136/131 atakowały w nocy miasta Merefa i Izium w obwodzie charkowskim - informuje gubernator obwodu, Ołeh Synehubow.

08:04
26.05.2023

Olaf Scholz deklaruje, że wojna na Ukrainie nie może zakończyć się przekształceniem obecnej linii frontu w granicę

W rozmowie z niemieckim dziennikiem kanclerz Niemiec podkreślił, że jego celem jest nadal "aktywne wspieranie Ukrainy", ale też "przeciwdziałanie bezpośredniemu konfliktowi między NATO i Rosją".

Czytaj więcej

Kanclerz Niemiec zapowiada, że będzie chciał porozmawiać z Putinem
07:35
26.05.2023

W nocy w kierunku Ukrainy wystrzelono 17 rakiet i wysłano 31 dronów-kamikadze

Siły Powietrzne Ukrainy informują, że w nocnym ataku powietrznym na Ukrainę, który rozpoczął się w czwartek o 22:00 i trwał do 5:00 w piątek Rosjanie wystrzelili w stronę Ukrainy 17 rakiet (10 pocisków manewrujących Ch-101/Ch-555 z bombowców nad Morzem Kaspijskim, 7 pocisków z zestawów S-300/S-400) i wysłali 31 dronów-kamikadze w kierunku celów na Ukrainie. Ukraińska obrona powietrzna miała strącić wszystkie 10 pocisków manewrujących, 23 drony-kamikadze oraz dwa drony rozpoznawcze - Orlan-10 i Merlin-VR. Pociski z zestawów S-300 i S-400 trafiły w cele w obwodach charkowskim i dniepropietrowskim.

07:03
26.05.2023

Gubernator obwodu dniepropietrowskiego publikuje zdjęcia skutków nocnego ataku na Dniepr

Jak pisze na swoim kanale w serwisie Telegram Serhij Łysak Dniepr został zaatakowany z użyciem dronów i rakiet. W wyniku ataku na terenie jednego z gospodarstw domowych wybuchł pożar, uszkodzone zostały dwa budynki mieszkalne i samochód. W wyniku ataku zniszczona została stacja benzynowa, której pracownik został ranny. 

06:59
26.05.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 205 720 żołnierzy, 3 796 czołgów, 7 435 pojazdów opancerzonych, 3 384 zestawy artyleryjskie, 570 wyrzutni rakiet, 328 zestawów przeciwlotniczych, 310 samolotów, 296 śmigłowców, 2 910 bezzałogowych statków powietrznych, 1 015 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 6 161 pojazdów (w tym cystern) i 446 jednostek sprzętu specjalnego.

06:58
26.05.2023

Prigożyn mówi, że na granice z Ukrainą trzeba skierować więcej żołnierzy

Zdaniem twórcy Grupy Wagnera powszechna mobilizacja w Rosji jest nieunikniona.

Czytaj więcej

Prigożyn proponuje kopanie okopów wzdłuż granicy z Ukrainą
06:35
26.05.2023

Kijów: Szczątki z jednej z zestrzelonych rakiet uszkodziły dach centrum handlowego

Kijowska Miejska Administracja Wojskowa informuje też o uszkodzeniu samochodów na parkingu w rejonie obołońskim w Kijowie.

06:27
26.05.2023

Cichanouska: Nie można wykluczyć tego, że Ukraina wesprze Białorusinów w walce o wolność

Nie jest istotne, gdzie rozpocznie się rewolucja, w Homlu czy np. Grodnie. To musi być pospolite ruszenie, jedna zjednoczona białoruska siła. W pojedynkę pułk Kalinowskiego czy Swiatłana Cichanouska nic nie zrobią - mówi liderka białoruskiej opozycji w rozmowie z Rusłanem Szoszynem.

Czytaj więcej

Swiatłana Cichanouska: Powstanie? Wszystko jest możliwe
06:16
26.05.2023

Polskie śledztwo ws. uszkodzenia gazociągów Nord Stream: Dużo rosyjskich jednostek w pobliżu

Z ustaleń polskich śledczych wynika, że w feralnym czasie w rejonie wybuchu pływało dużo jednostek rosyjskich – kilkanaście, na pewno ponad dziesięć, i to przystosowanych do schodzenia pod wodę - ujawnia "Rzeczpospolita".

Czytaj więcej

Jakie są ustalenia polskiego śledztwa ws. uszkodzenia gazociągów Nord Stream?
06:06
26.05.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: Ukraińska armia zestrzeliła rosyjski Su-25

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował o pięciu uderzeniach ukraińskiego lotnictwa w ciągu doby na zgrupowania rosyjskich wojsk i sprzętu oraz o zestrzeleniu rosyjskiego samolotu Su-25. Sztab podaje też, że ukraińska artyleria i wojska rakietowe ostrzelały zestaw przeciwlotniczy, dwa zgrupowania rosyjskich sił, jeden skład amunicji, stację radiową i dwie jednostki artylerii na pozycjach ogniowych.

05:46
26.05.2023

Cła na towary z Ukrainy będą w UE zawieszone przez kolejne 12 miesięcy

Informację o takiej decyzji przekazała Rada Europejska.

Czytaj więcej

UE: Cła na towary z Ukrainy zawieszone na kolejny rok
05:20
26.05.2023

W nocy doszło do ataku dronów na Krasnodar, stolicę rosyjskiego Kraju Krasnodarskiego

W wyniku ataku uszkodzony został budynek w centrum miasta.

Czytaj więcej

Atak dronów na Krasnodar w Rosji. Dwie eksplozje
05:02
26.05.2023

Kijów zaatakowany nocą przy użyciu pocisków manewrujących Ch-101/555

Jak podaje Kijowska Miejska Administracja Wojskowa w nocy doszło do 13 w maju ataku powietrznego na Kijów. Tym razem stolica Ukrainy została zaatakowana pociskami manewrującymi Ch-101/555 wystrzelonymi przez rosyjskie bombowce Tu-95 z rejonu Morza Kaspijskiego. Kijowska Miejska Administracja Wojskowa informuje, że wszystkie rakiety zmierzające w stronę stolicy zostały zniszczone. 

04:30
26.05.2023

Nocny alarm powietrzny objął siedem obwodów Ukrainy

Po ogłoszeniu alarmu eksplozje było słychać w Dnieprze.

04:29
26.05.2023

W nocy w Kijowie ogłoszono alarm powietrzny

Nad ranem w rejonie Kijowa rozległy się eksplozje. Na podejściach do stolicy aktywna jest obrona przeciwlotnicza.

04:26
26.05.2023

Kanada dostarczy partię pocisków powietrze-powietrze Ukrainie

Kanada przekaże Ukrainie 43 pociski powietrze-powietrze AIM-9 z magazynów swoich Sił Powietrznych - poinformowało Ministerstwo Obrony Kanady. "To pomoże Ukrainie zabezpieczyć swoje niebo przed stałymi rosyjskimi atakami" - czytamy w komunikacie. Kanada rozszerzy też szkolenie ukraińskich wojskowych ratowników medycznych w Polsce wysyłając do Polski pięciu dodatkowych instruktorów.  

04:22
26.05.2023

Gubernator obwodu biełgorodzkiego poinformował w czwartek wieczorem o ataku drona

Z wpisu Wiaczesława Gładkowa na jego kanale w serwisie Telegram wynika, że dron zrzucił ładunek wybuchowy na wioskę Oktiabrskij w obwodzie biełgorodzkim. "W wyniku ataku drona uszkodzony został budynek administracyjny: okna zostały wybite, fasada i dach podziurawione" - napisał Gładkow.

04:19
26.05.2023

Do Wielkiej Brytanii przyleciały dwa kolejne bombowce strategiczne

Para amerykańskich bombowców strategicznych B-1B Lancer przyleciała w czwartek do bazy sił powietrznych w Fairford. Samoloty przyleciały do Wielkiej Brytanii z bazy w Teksasie. Obecnie w Wielkiej Brytanii są cztery amerykańskie bombowce strategiczne B-1B Lancer, których zadaniem jest "wsparcie działań w zakresie odstraszania Europejskiego Dowództwa USA i NATO" - jak wynika z komunikatu Sił Powietrznych USA. 

04:16
26.05.2023

Japonia rozszerza sankcje wobec Rosji

MSZ Japonii poinformował o rozszerzeniu sankcji wobec Rosji w związku z jej inwazją na Ukrainę. Na liście podmiotów z Rosji objętych sankcjami pojawiło się 17 nowych osób i 78 osób prawnych, a na 80 podmiotów nałożono ograniczenia eksportowe.

04:15
26.05.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 456