Rosyjska broń jądrowa na Białorusi. Macierewicz: To ma być szantaż

Sednem szczytu NATO w Wilnie ma być większe związanie Ukrainy z NATO. Decyzja dotycząca broni atomowej na terenie Białorusi ma być szantażem, żeby się z tego wycofać - ocenił poseł PiS Antoni Macierewicz w rozmowie z Polskim Radiem.

Publikacja: 26.05.2023 08:51

Były szef MON Antoni Macierewicz (PiS)

Były szef MON Antoni Macierewicz (PiS)

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Były szef MON był pytany o sprawę rozlokowania rosyjskiej broni jądrowej na terytorium Białorusi. Aleksander Łukaszenko poinformował, że rozpoczął się już transfer taktycznej broni jądrowej z Rosji na Białoruś.

Antoni Macierewicz zgodził się z opinią, że jest to "element propagandy" i wywoływania zagrożenia, wzbudzania "poczucia strachu w społeczności wschodniej flanki NATO".

Czytaj więcej

Po co Rosji wojna z Ukrainą? Putin: Żeby zakończyć wojnę

Poseł PiS mówił, że to "na pewno ma kluczowe znaczenie". - Ale trzeba też wziąć pod uwagę, że mamy do czynienia z realnym działaniem ze strony rosyjskiej. Nie mam co do tego wątpliwości, że strona rosyjska naprawdę chce taką sytuację stworzyć, by to zagrożenie miało znaczenie nie tylko propagandowe, ale także realne. Trzeba sobie wziąć to pod uwagę - podkreślił Macierewicz.

Macierewicz o Ukrainie i szczycie NATO w Wilnie

Były minister obrony narodowej był w Polskim Radiu pytany, czy Rosji chodzi o wywarcie presji na kraje Europy, by "nakłonić je do odwrócenia się od Ukrainy".

- Dokładniej chodzi o sytuację przed posiedzeniem NATO w Wilnie, szczytem NATO w Wilnie, który ma zdecydować o jednolitym wsparciu przez całe NATO Ukrainy tak, żeby można było wojska rosyjskie wyeliminować z tego terenu okupacyjnego. Przecież taka jest istota tego szczytu - odparł Antoni Macierewicz.

Czytaj więcej

Sondaż: Po sprawie rosyjskiej rakiety duży spadek zaufania do Błaszczaka

- Co więcej, sednem tego szczytu jest także zbliżenie, większe związanie Ukrainy z NATO, nie tylko wzmocnienie wojska, ale także włączenie do politycznej struktury natowskiej w mniejszym lub większym stopniu - dodał.

- Decyzja dotycząca broni atomowej na terenie Białorusi ma być szantażem, żeby się z tego wycofać - ocenił polityk PiS.

Broń jądrowa na Białorusi. Decyzja Putina

Pod koniec marca prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział rozmieszczenie taktycznej broni jądrowej na Białorusi. Prośba w tej sprawie miała być wystosowana przez władze w Mińsku.

Putin informował, że budowa obiektu do przechowywania taktycznej broni jądrowej na terytorium Białorusi ma zostać zakończona 1 lipca. Rosjanie przetransportują system rakietowy Iskander, który może być nośnikiem broni jądrowej. Zapewniono także odpowiednie szkolenie białoruskim żołnierzom.

Czytaj więcej

Kiedy Ukraina otrzyma myśliwce F-16? Jest nieoficjalny termin

Rosja i Białoruś podpisały dokumenty ws. broni jądrowej

W czwartek w mińsku ministrowie obrony Rosji i Białorusi, Siergiej Szojgu i Wiktor Chrenin, podpisali dokumenty określające procedurę przechowywania rosyjskiej broni jądrowej na terytorium Białorusi.

- Biorąc pod uwagę sytuację polityczno-wojskową, realizujemy zadania mające na celu wzmocnienie wspólnej przestrzeni obronnej wraz z Siłami Zbrojnymi Republiki Białorusi - mówił Szojgu.

Broń atomowa na Białorusi - Łukaszenko potwierdza

To, że przenoszenie części taktycznej broni jądrowej z Rosji na Białoruś już się rozpoczęło potwierdził rządzący Białorusią Aleksander Łukaszenko.

Pytany, czy na Białorusi znajduje się niestrategiczna broń nuklearna, odpowiedział: - Możliwe.

Czytaj więcej

Łukaszenko: Transfer taktycznej broni jądrowej z Rosji już się rozpoczął

Moskwa przekazała Mińskowi system rakietowy Iskander, który może być nośnikiem broni jądrowej, a także pomogła w przezbrojeniu białoruskich samolotów na amunicję specjalną.

Według szacunków władz USA, Rosja ma około 2000 sztuk taktycznej broni nuklearnej, w tym bomby, które mogą być przenoszone przez samoloty, głowice do pocisków krótkiego zasięgu i pociski artyleryjskie.

Były szef MON był pytany o sprawę rozlokowania rosyjskiej broni jądrowej na terytorium Białorusi. Aleksander Łukaszenko poinformował, że rozpoczął się już transfer taktycznej broni jądrowej z Rosji na Białoruś.

Antoni Macierewicz zgodził się z opinią, że jest to "element propagandy" i wywoływania zagrożenia, wzbudzania "poczucia strachu w społeczności wschodniej flanki NATO".

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Niemiecka policja przywiozła do Polski migrantów. Anna Bryłka: Takie są przepisy
Polityka
Pęknięcie PiS w Małopolsce. Władze partii liczą się z utratą województwa
Polityka
Joanna Ćwiek-Świdecka: Zapowiadanej rewolucji w szkolnych paskach nie widać
Polityka
Sondaż: Oceniono sejmowe komisje śledcze. Co Polacy sądzą o zapowiadanym rozliczeniu rządu PiS?
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Polityka
Marcin Duma: Wyborcy wybrali oryginał, a nie kopię
Polityka
Sondaż: Szef MON do dymisji? Polacy odpowiadają