Prigożyn proponuje kopanie okopów wzdłuż granicy z Ukrainą

Jewgienij Prigożyn, twórca Grupy Wagnera, 24 maja zorganizował spotkanie z przedstawicielami władz rosyjskich obwodów graniczących z Ukrainą, w czasie którego omawiano budowanie umocnień na terenach przygranicznych - informuje think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w swoim najnowszym raporcie.

Publikacja: 26.05.2023 06:56

Jewgienij Prigożyn

Jewgienij Prigożyn

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 457

ISW odnotowuje, że Prigożyn zaproponował budowę dodatkowych linii okopów, ziemianek i pozycji do prowadzenia ognia wzdłuż granicy Rosji z Ukrainą, przekonując, iż takie fortyfikacje mogą zapewnić znaczącą ochronę wobec możliwych zagrożeń militarnych.

Prigożyn podkreślił też potrzebę zwiększenia liczby regularnych żołnierzy wzdłuż granicy z Ukrainą, dozbrojenie funkcjonariuszy straży granicznej i przeszkolenie ich z użycia karabinów maszynowych i granatników - piszą analitycy think tanku z USA.

Czytaj więcej

Atak dronów na Krasnodar w Rosji. Dwie eksplozje

Twórca Grupy Wagnera ocenił, że atak z 22 maja na obwód biełgorodzki przez rosyjskich ochotników walczących po stronie Ukrainy pokazał, że Rosjanom brakuje sił szybkiego reagowania, by chronić granic przed zagrożeniem militarnym.

Zdaniem Prigożyna ogłoszenie powszechnej mobilizacji w Rosji jest nieuniknione - pisze ISW w analizie.

Twórca Grupy Wagnera dodał, że mobilizację taką należałoby rozpocząć już teraz, aby mieć czas na przeszkolenie zmobilizowanych, które powinno trwać co najmniej cztery-sześć miesięcy.

Prigożyn podkreślił potrzebę zwiększenia liczby regularnych żołnierzy wzdłuż granicy z Ukrainą

ISW przypomina, że 9 maja gubernator najechanego 22 maja obwodu biełgorodzkiego mówił o wydaniu 10 mld rubli (ok. 132 mln dolarów) na stworzenie linii obronnej wzdłuż granicy obwodu biełgorodzkiego z Ukrainą.

Z kolei Jewgienij Prigożyn ogłosił utworzenie "Linii Wagnera" w dwóch okupowanych obwodach Ukrainy (ługańskim oraz donieckim) i obwodzie biełgorodzkim w październiku 2022 roku i krytykował rosyjskich urzędników za to, że nie wspierają tworzenia takiej linii.

ISW ocenia, że apele Prigożyna o budowę fortyfikacji na granicy raczej nie przyniosą skutku, ponieważ Rosjanie musieliby obsadzać takie fortyfikacje żołnierzami, których zabieraliby ze strefy działań wojennych na Ukrainy. Think tank zwraca też uwagę, że istniejące fortyfikacje w obwodzie biełgorodzkim nie powstrzymały 22 maja najazdu na ten obwód.

Według think tanku Prigożyn zorganizował spotkanie ws. fortyfikacji, by wykorzystać napięcie w przestrzeni informacyjnej związane z najazdem na obwód biełgorodzki do rozbudowy swoich wpływów w Rosji.

Konflikty zbrojne
Jak długo potrwa wojna na Ukrainie? Wołodymyr Zełenski odpowiada
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Konflikty zbrojne
Rosyjscy ochotnicy z Ukrainy pokazują jak "demilitaryzują" armię Putina
Konflikty zbrojne
Ministerstwo Obrony Rosji: Ukraińskie czołgi szturmowały granicę Rosji
Konflikty zbrojne
Rosja zaatakowała Kijów w Dzień Dziecka. Wśród ofiar dziecko
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Konflikty zbrojne
Prigożyn chce "swojego" odcinka frontu. Rosyjskich dowódców nazywa "klaunami"
Konflikty zbrojne
Think tank: Czeczeni zastąpią najemników Prigożyna na froncie na Ukrainie