Afryka chce SWIFT-u dla Rosji, ale pod warunkami

Rosyjski lobbing w Afryce zaczyna przynosić owoce. Kraje afrykańskie wystąpiły o przywrócenie „niektórym rosyjskim bankom” dostępu do systemu SWIFT. Zapewniają, że chodzi tylko o transakcje związane z handlem nawozami.

Publikacja: 26.05.2023 12:57

Prezydent RPA Cyril Ramaphosa

Prezydent RPA Cyril Ramaphosa

Foto: Bloomberg

Inicjator misji krajów afrykańskich w celu uregulowania sytuacji na Ukrainie i założyciel Fundacji Brazzaville, Jean-Yves Olivier, powiedział o konieczności przywrócenia SWIFT bankom rosyjskim związanym z dostawami nawozów.

Czytaj więcej

Rosja zaprasza do inwestowania w Egipcie

„SWIFT nie zostanie zainstalowany w całej Rosji – nie prosimy o to” – powiedział Olivier gazecie Financial Times. Pytanie, które stawiają eksperci brzmi: czy w wypadku przywrócenia niektórym rosyjskim bankom dostępu do SWIFT, nie wykorzystają one tego do innych celów. Np. transakcji zakupów zabronionych sankcjami towarów i usług.

W kwietniu Biały Dom wystąpił z pomysłem przyłączenia rosyjskich banków do SWIFT na potrzeby umowy zbożowej. Jednak unijni partnerzy Amerykanów i inne kraje G7 wystąpiły przeciw temu.

W czerwcu władze RPA ogłosiły, że prezydent tego kraju Cyril Ramaphosa i przywódcy pięciu innych państw afrykańskich odwiedzą Moskwę i Kijów na początku czerwca w ramach inicjatywy pokojowej.

Czytaj więcej

Krytycznych surowców z Chin ma być w Unii mniej

Agencja RIA Nowosti przypomina, że tzw. inicjatywa zbożowa jest integralną częścią umowy pakietowej. Druga część – memorandum Rosja-ONZ, przewidziane na trzy lata – przewiduje m.in. odblokowanie rosyjskiego eksportu żywności i nawozów, ponowne podłączenie Rosyjskiego Banku Rolnego do SWIFT, wznowienie dostaw maszyn rolniczych, części zamiennych i usług, przywrócenie pracy rurociągu amoniakalnego Togliatti-Odessa.

Jak zaznaczono w Moskwie, ta część umowy pakietowej nie została jeszcze wdrożona. Wcześniej MSZ Rosji poinformowało, że umowa zbożowa została przedłużona do 17 lipca włącznie, bez żadnych zmian. Kremlowski reżim zapowiedział, że jeśli w ciągu dwóch miesięcy nie zostaną rozwiązane wszystkie problematyczne kwestie umowy, to Rosja jej nie przedłuży.

IT
Każdy może sprawdzić, czy jego dane wyciekły. Rządowa aplikacja zaliczyła wpadkę
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Finanse
W płatnościach rewolucja, ale Polacy i tak wolą gotówkę
Finanse
Lira tanieje i tanieć nie przestanie. Urlop w Turcji za grosze?
Finanse
Inwestorzy znów wierzą w złotego
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Finanse
Haker protestuje, bo unieważniono jego transakcję
Finanse
Kobiety częściej niż mężczyźni pozytywnie prognozują własną sytuację finansową