Według Miedwiediewa wojna na Ukrainie może trwać dziesiątki lat

Negocjacje z obecnymi władzami Ukrainy są niemożliwe - ocenił wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew, odnosząc się do możliwości zakończenia wojny Rosji z Ukrainą, nazywaną przez Kreml "specjalną operacją wojskową".

Publikacja: 26.05.2023 14:28

Były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew

Były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew

Foto: PAP/EPA/EKATERINA SHTUKINA / SPUTNIK / GOVERNMENT PRESS SERVICE POOL

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 457

Dmitrij Miedwiediew, były prezydent Rosji, składa wizytę w Wietnamie. Polityk wypowiadał się w trakcie rozmowy z dziennikarzami.

Wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej ocenił, że konflikt na Ukrainie może trwać jeszcze przez dekady. - Ten konflikt trwa bardzo długo. To wszystko prawdopodobnie na dziesięciolecia. To nowa rzeczywistość, nowe warunki życia - powiedział Miedwiediew.

Czytaj więcej

Rosyjska broń jądrowa na Białorusi. Macierewicz: To ma być szantaż

Były prezydent Rosji wyraził pogląd, że przy obecnych władzach w Kijowie (które nazwał "reżimem") "będą trzy lata rozejmu, dwa lata konfliktu - i znów wszystko się powtórzy". Zdaniem Miedwiediewa, Rosja musi "zniszczyć samą naturę nazistowskiego rządu w Kijowie".

Przedstawiciele Kremla wielokrotnie zarzucali nazizm zarówno władzom Ukrainy, jak i mieszkańcom Ukrainy. "Denazyfikacja" Ukrainy była w rosyjskiej propagandzie jednym z powodów inwazji na Ukrainę, rozpoczętej 24 lutego 2022 r.

Czytaj więcej

Po co Rosji wojna z Ukrainą? Putin: Żeby zakończyć wojnę

Czy teraz możliwe są negocjacje pokojowe między Rosją a Ukrainą? - Dopóki istnieje reżim w Kijowie, klaun Zełenski, negocjacje są niemożliwe - powiedział w rozmowie z dziennikarzami Miedwiediew.

- Prędzej czy później trzeba będzie negocjować. Wszystko zawsze kończy się negocjacjami i to nieuniknione - dodał. Miedwiediew oświadczył, że dopóki obecne władze pozostaną u steru w Kijowie, stanowisko Rosji w sprawie negocjacji nie zmieni się.

Miedwiediew dodał, że wszystkie proponowane plany pokojowe powinny być poddane analizie.

Czytaj więcej

Brytyjski wywiad: Rosjanie coraz częściej uciekają z wojska

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i inni przedstawiciele tego państwa wielokrotnie deklarowali, że plan pokojowy Kijowa zakłada m.in. wycofanie się wojsk rosyjskich ze wszystkich terenów Ukrainy w uznanych międzynarodowo granicach, czyli także z anektowanego przez Rosję Krymu.

Konflikty zbrojne
Brytyjski minister: Ukraina może zająć Krym do końca roku
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Konflikty zbrojne
Atak na Rosję: co z szafirami
Konflikty zbrojne
Prigożyn oskarża rosyjską armię o zaminowanie dróg ewakuacyjnych dla jego żołnierzy
Konflikty zbrojne
Prezydent Zełenski: Ukraina nie wciągnie żadnego kraju NATO w wojnę
Konflikty zbrojne
Wielka Brytania widzi Ukrainę w NATO. Rosja: Kraje Europy grają, jak USA zapłacą
Konflikty zbrojne
Legion "Wolność Rosji" "wyzwala Rosję". Walki w obwodzie biełgorodzkim?