Brytyjski wywiad: Rosjanie coraz częściej uciekają z wojska

W ostatnich miesiącach wśród rosyjskich żołnierzy znacznie wzrosła liczba dezerterów - wynika z najnowszych doniesień brytyjskiego wywiadu,

Publikacja: 24.05.2023 12:48

(fot. ilustracyjna)

(fot. ilustracyjna)

Foto: Mil.ru, CC BY 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/4.0>

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 455

Najnowsza aktualizacja wywiadowcza brytyjskiego Ministerstwa Obrony dotyczy problemów z utrzymaniem dyscypliny w rosyjskim wojsku.

"Wiarygodne badanie przeprowadzone przez niezależnych rosyjskich dziennikarzy sugeruje, że od stycznia do maja 2023 roku rosyjskie sądy wojskowe rozpatrywały 1053 przypadki samodzielnego oddalenia się żołnierzy od jednostki - więcej niż w całym 2022 roku" - czytamy.

Czytaj więcej

Po co Rosji wojna z Ukrainą? Putin: Żeby zakończyć wojnę

Według brytyjskiego wywiadu, rosyjskie wojsko od początku operacji na Ukrainie zmaga się z problemem egzekwowania dyscypliny w szeregach żołnierzy, jednak sytuacja pod tym względem prawdopodobnie znacznie pogorszyła się po tym, jak od października 2022 r. do służby zaczęły trafiać osoby powołane w ramach przymusowej mobilizacji.

Jak czytamy, z danych sądowych wynika, że większość uznanych winnymi samowolnego oddalenia się (tzw. samowolka) otrzymuje obecnie wyroki w zawieszeniu, co oznacza, że może być z powrotem skierowana do "specjalnej operacji wojskowej", jak Kreml nazywa inwazję na Ukrainę.

Czytaj więcej

Poszukiwania obiektu, który miał spaść pod Nidzicą. "Zadanie przerwano"

"Wysiłki Rosji na rzecz poprawy dyscypliny koncentrowały się na stawianiu pod pręgierzem niesubordynowanych i promowaniu patriotycznego zapału, a nie na zajęciu się głównymi przyczynami rozczarowania żołnierzy" - ocenił brytyjski wywiad.

Konflikty zbrojne
Rozpoczęła się kontrofensywa Ukrainy? Władze w Kijowie zabierają głos
Konflikty zbrojne
Gen. Milley ostrożnie ocenia szanse ukraińskiej kontrofensywy
Konflikty zbrojne
Rosjanie porzucili ponad 10 ton amunicji w obwodzie charkowskim
Konflikty zbrojne
Rosja: Wojna najemników z regularną armią
Konflikty zbrojne
Putin zapowiedział powszechną mobilizację. Kreml: Atak hakerów
Konflikty zbrojne
Prigożyn wzywa Szojgu na front. "Zagrzeje do boju, albo bohatersko zginie"