Niemcy wycofują swoje systemy Patriot ze Słowacji. Będą przeniesione na Litwę

Niemcy w czerwcu przeniosą systemy rakietowe Patriot ze Słowacji na Litwę, aby zapewnić ochronę szczytu NATO w Wilnie - wynika z komunikatu, opublikowanego przez niemieckie Ministerstwo Obrony.

Publikacja: 26.05.2023 21:58

Niemcy wycofują swoje systemy Patriot ze Słowacji. Będą przeniesione na Litwę

Foto: EPA/MARTIN DIVISEK

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 457

W oświadczeniu, opublikowanym na stronie niemieckiego resortu obrony, zaznaczono, że przeniesienie patriotów odbędzie się „na prośbę NATO”. Niemcy mają ochraniać lipcowy szczyt sojuszu w Wilnie.

Razem z wyrzutniami ze Słowacji, na Litwę mają zostać przeniesione „jednostki wsparcia z Polski”. „Tym samym rozwiązana zostaje Wielonarodowa Grupa Zadaniowa ds. Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej Słowacji” - czytamy w komunikacie, w którym podkreślono, że „bezpieczeństwo Słowacji pozostanie w przyszłości ważną sprawą dla Niemiec”. Niemcy zaoferowały jednocześnie Bratysławie „wsparcie słowackiej obrony powietrznej poprzez nadzór lotniczy naszych (niemieckich - red.) sił powietrznych”.

Czytaj więcej

Rosyjski propagandzista sugeruje atak atomowy na Wielką Brytanię

- Cieszę się, że możemy wnieść ważny wkład dla sojuszu w Wilnie. Dzięki swoim zróżnicowanym zdolnościom Bundeswehra wniesie znaczący wkład w zabezpieczenie szczytu NATO. To po raz kolejny pokazuje, że jesteśmy elastyczni i zawsze tam, gdzie jesteśmy potrzebni - w sojuszu można polegać na Niemczech - powiedział minister Boris Pistorius, dziękując Słowacji za „współpracę i prawdziwą gościnność” dla niemieckich sił. - Będziemy nadal wspierać Słowację licznymi projektami i silną obecnością wojsk bezpośrednio na miejscu w celu ochrony jej bezpieczeństwa - zapewnił.

Umieszczenie niemieckich baterii Patriot miało związek z inwazją Rosji na Ukrainę. Słowacja już w pierwszych dniach wojny oddała Ukrainie swój własny system obrony przeciwrakietowej.

W kwietniu jeden z rzeczników niemieckiego resortu obrony powiedział, że zgodnie z planami Bundeswehry trzy systemy obrony powietrznej Patriot, które Niemcy przeniosły do Polski, będą stacjonować w naszym kraju do czerwca. Berlin miał też wycofać swoje patrioty ze Słowacji - w tym przypadku misja miała zakończyć się pod koniec roku.

Czytaj więcej

Rosyjska broń jądrowa na Białorusi. Rosja i Białoruś podpisały dokumenty

Od słów rzecznika zdystansowało się wówczas Ministerstwo Obrony Niemiec. „Wypowiedź ta odnosiła się do pierwotnych planów stacjonowania naszych baterii systemu Patriot w Polsce i na Słowacji” - podał resort. Według tego źródła, nie zapadły wtedy żadne polityczne decyzje o wycofaniu baterii Patriot z Polski i Słowacji.

Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 458
Konflikty zbrojne
Wiceszef rosyjskiego MSZ precyzuje warunki "sprawiedliwego i trwałego pokoju"
Konflikty zbrojne
Węgry zyskały sojusznika. Ateny i Budapeszt blokują sankcje wobec Rosji
Konflikty zbrojne
Ukraińcy rozpoczynają szkolenia na czołgach Abrams
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Konflikty zbrojne
Tajemnicza eksplozja w obwodzie pskowskim. Rosjanie mówią o użyciu dronów
Konflikty zbrojne
Przedstawiciel władz w Kijowie: Kontrofensywa może zacząć się nawet jutro