Rosyjskie banki podłączone do chińskiego systemu. Chińczycy dobrze na tym zarobią

Rosyjska bankowość coraz mocniej uzależnia się od Chin. Już 30 banków z Rosji zostało podłączonych do chińskiego systemu rozliczeniowego CIPS. Mogą przeprowadzać transakcje tylko za pośrednictwem banków chińskich.

Publikacja: 26.05.2023 10:03

Rosyjskie banki podłączone do chińskiego systemu. Chińczycy dobrze na tym zarobią

Foto: AFP

Rosyjskie banki są podłączone do systemu CIPS jako uczestnicy pośredni. Roman Czernow, dyrektor wykonawczy Rosyjskiego Narodowego Stowarzyszenia Uczestników Komunikacji Finansowej (Rosfincom), wyjaśnił gazecie Wiedomosti, że status uczestnika bezpośredniego CIPS mają tylko rezydenci Chin i ich spółki zależne. Jedynym bankiem bezpośrednio powiązanym z CIPS jest rosyjska filia największego chińskiego banku ICBC.

Czytaj więcej

Rosjanom żyje się świetnie, a najlepiej w czasie wojny? MFW podał nowe dane

Uczestnicy bezpośredni, w przeciwieństwie do pośrednich, mogą otwierać konto w CIPS, wysyłać i odbierać wiadomości za pośrednictwem systemu (uczestnicy pośredni mają dostęp za pośrednictwem bezpośrednich), otwierać rachunki bezpośrednio w CIPS (pośrednie przez banki korespondentów).

Czerow zauważył, że podłączenie innych banków z Rosji do chińskiej kopii SWIFT potrwa dłużej, ponieważ CIPS nie radzi sobie z przepływem wniosków. Niektóre banki czekają na zatwierdzenie ich wniosku od kilku miesięcy, potwierdził Aleksiej Masłow, współprzewodniczący Komitetu ds. Systemów Płatniczych Związku Banków Rosji i przewodniczący Grupy Użytkowników SWIFT w Rosji.

Czytaj więcej

Czesi wyrzucają Rosjan i Białorusinów z banków

Przedstawiciele banków zauważyli, że połączenie z CIPS to dość skomplikowany proces techniczny i prawny, który wymaga nie tylko podpisania odpowiednich dokumentów, ale także dostosowania wewnętrznych systemów banku.

Tymczasem zależność Rosji od Chin rośnie. Szef objętego sankcjami i odłączonego od SWIFT banku państwowego VTB zapowiedział konieczność bezpośredniego podłączenia rosyjskich banków do chińskiego systemu rozliczeniowego w związku ze wzrostem płatności transgranicznych. W ostatnim kwartale tylko płatności dokonywane przez VTB wzrosły o ponad 200 procent.

Po agresji Rosji na Ukrainę Unia Europejska odłączyła rosyjską bankowość od międzynarodowego systemu SWIFT.

Banki
Koszty frankowego wyroku TSUE
Banki
Banki czekają na wyrok TSUE. Ile będzie je kosztował darmowy kredyt frankowiczów
Banki
Oprocentowanie lokat już nie spada
Banki
Masowa ucieczka pracowników z Credit Suisse
Banki
Ile zarobią w tym roku akcjonariusze banków na dywidendach