Czy to oznacza, że podczas wojny Ukraińcy bogacą się? Nic bardziej mylnego. To efekt patriotyzmu bogatych obywateli Ukrainy. „Liczba oficjalnych milionerów w 2022 roku wzrosła z 8177 do 9511” – napisał Danił Getmancew na swoim koncie Telegramu. Zaznaczył jednocześnie, że nie oznacza to, wzrostu realnych dochodów Ukraińców w czasie wojny, bo większość z nich straciła dorobek całego życia i widać to po deklarowanych dochodach za rok 2022 — podały media ukraińskie.

Zdaniem Getmancewa oznacza to, że ludzie stali się bardziej odpowiedzialni za ujawnianie swoich dochodów. O zaskakującej sprawności ukraińskiego fiskusa w bardzo trudnych wojennych warunkach mówiła w rozmowie z „Rzeczpospolitą” także Odile Renaud Basso, prezes Europejskiego Banku i Rozwoju. Wcześniej Państwowa Służba Podatkowa Ukrainy poinformowała, że ​​liczba zeznań podatkowych składanych przez mieszkańców w 2022 roku spadła o prawie 79 tys. do ok. 170 tys., ponieważ wielu podatników, zwłaszcza kobiet, ale i osób starszych z powodu wojny opuściła kraj i podjęła działalność gospodarczą poza jego granicami.

Według agencji, w tym samym okresie deklarowane dochody Ukraińców zmniejszyły się o 25,3 mld hrywien (690 mln USD) do 114,5 mld hrywien (3,13 mld USD), a dochody podatkowe osiągnęły 3,2 mld hrywien (87,5 mln USD). W grudniu 2022 ukraińska edycja Forbesa podała, że ​​od początku lutego 2022 r. skumulowany kapitał najbogatszych Ukraińców spadł o ponad 20 mld dol. do 22,5 mld dol.