04:37
26.04.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 427
00:24
26.04.2023

Kończymy relację

O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

00:14
26.04.2023

Miedwiediew znów straszy konfliktem nuklearnym

- Świat jest chory i prawdopodobnie stoi u progu nowej wojny światowej – powiedział na konferencji w Moskwie Dmitrij Miedwiediew.

Czytaj więcej

Miedwiediew: Ryzyko konfrontacji nuklearnej jest poważniejsze niż obawy o klimat
23:55
26.04.2023

Do rosyjskiego prawa wrócą "stalinowskie represje"?

Taką propozycję mają deputowani Dumy Pańtwowej.

Czytaj więcej

Deputowany Dumy Państwowej proponuje odrodzenie koncepcji „wroga ludu”
23:30
26.04.2023

Spotkanie Kadyrow-Prigożyn

"Nie, nie zdradzę szczegółów. O wynikach dowiecie się wkrótce. I tak, omówiliśmy najpilniejszy program” – napisał Kadyrow na Telegramie.

Czytaj więcej

Kadyrow spotkał się z Prigożynem. "Omówiliśmy gorące kwestie"
23:04
25.04.2023

Ławrow: Zabawna teoria o negocjacjach

Minister spraw zagranicznych Rosji ocenił prawdopodobieństwo rozmów pokojowych między Moskwą a Kijowem.

Czytaj więcej

Ławrow o negocjacjach między Rosją i Ukrainą: Schizofrenia
22:42
25.04.2023

Prezydent Brazylii: Rozumiem europejski pogląd na tę wojnę

Przemawiając podczas wizyty w Hiszpanii, Lula powiedział, że jest zdecydowany znaleźć pokojową formułę zakończenia konfliktu.

Czytaj więcej

Lula: Rosyjska inwazja na Ukrainę jest zła, ale dlaczego nikt nie mówi o pokoju?
22:16
25.04.2023

Putin podpisał dekret o wprowadzeniu tymczasowego zarządzania majątkiem "nieprzyjaznych państw"

Jak wynika z dekretu, w przypadku takich nieprzyjaznych działań lub powstania „zagrożenia bezpieczeństwa narodowego, gospodarczego, energetycznego i innego” oraz zdolności obronnych Federacji Rosyjskiej, mieniem i aktywami osób z nieprzyjaznych krajów będzie zarządzać organ Federacji Rosyjskiej.

Czytaj więcej

Putin podpisał dekret o postępowaniu w razie zajęcia rosyjskich aktywów
21:58
25.04.2023

Pierwszy sekretarz ambasady Mołdawii w Moskwie ogłoszony osobą niepożądaną

Rosyjskie MSZ poinformowało we wtorek, że pracownik ambasady Mołdawii w Moskwie został uznany za persona non grata w odpowiedzi na nieumotywowaną decyzję Mołdawii z 19 kwietnia o uznaniu pracownika ambasady rosyjskiej za osobę niepożądaną.

21:38
25.04.2023

"NYT": Ukraińska kontrofensywa planowana na maj

Strona amerykańska, choć świadoma, że ostatecznym celem Ukraińców jest przebicie się przez rosyjską obronę i zwycięstwo w postaci odbicia zaanektowanych terenów łącznie z Krymem, jest bardzo ostrożna w przewidywaniach

Czytaj więcej

"NYT": Kontrofensywa obarczona dużym ryzykiem. Kijów może się znaleźć pod presją
21:17
25.04.2023

Rosjanie ostrzelali Nikopol i Marganiec

Dwie osoby zostały ranne.

20:56
25.04.2023

Premier Szmyhal ogłasza, że 2 miasta i 4 wsie zostaną „kompleksowo odrestaurowane”

Dwa miasta i cztery wsie w pięciu obwodach zostaną całkowicie odbudowane w ramach starań ukraińskiego rządu o „lepszą odbudowę” – powiedział   premier Denys Szmyhal.

- Wszystkie te osady uległy straszliwemu zniszczeniu. Teraz zostaną kompleksowo odrestaurowane. Oznacza to, że odbudowane zostaną nie tylko pojedyncze budynki i budowle, ale wszystko – z systemowym podejściem, nowym planem i całkowitą transformacją tych osiedli  – powiedział Szmyhal.

Jednak odbudowa tych sześciu osiedli nie wpłynie na wysiłki w innych częściach kraju. Według Szmyhala istnieją „setki różnych projektów, setki miast i miasteczek, w których przebudowa będzie odbywać się jednocześnie”.

20:42
25.04.2023

Rosja wywozi ukraińskie dzieci na Białoruś

Rosyjska administracja cywilno-wojskowa czasowo okupowanego miasta Wasylówka w obwodzie zaporoskim twierdzi, że ukraińskie dzieci zostały wywiezione na Białoruś do "obozu rekreacyjnego", a celem tych pobytów jest "zadbanie o zdrowie".

Czytaj więcej

Rosja wywozi ukraińskie dzieci do „obozu rekreacyjnego” na Białorusi
20:13
25.04.2023

Cypr nie będzie chronił tych, którzy próbują obejść sankcje wobec Rosji

Cypryjski prezydent Nikos Christodoulides powiedział, że władze kraju nie będą tolerować osób, które próbują obejść europejskie lub amerykańskie sankcje wobec Rosji.

Christodoulides odbył we wtorek spotkanie poświęcone sankcjom i powiedział, że cel wszystkich, którzy w nim uczestniczyli, jest wspólny, czyli „zrobimy wszystko, co możliwe, aby nikt nie zszargał imienia naszego kraju”.

19:56
25.04.2023

Rosjaninowi grozi 8 lat za "zbezczeszczenie" prowojennych bannerów

Prokuratura zażądała ośmiu lat więzienia dla Aleksieja Arbuzenki, oskarżonego o „bezczeszczenie” kilku transparentów przedstawiających rosyjskich żołnierzy.

Przeciwko mężczyźnie wszczęto postępowanie karne za „dyskredytowanie rosyjskiej armii”.

19:37
25.04.2023

USA pomogą Ukrainie w obronie przed hakerami

Stany Zjednoczone wysłały na Ukrainę 43 specjalistów Narodowej Misji ds. Bezpieczeństwa Cybernetycznego w celu wzmocnienia ochrony przed hakerami

19:06
25.04.2023

Rosyjskie media proponują pracę zwolnionemu prezenterowi Fox News

Sprzyjająca Donaldowi Trumpowi amerykańska stacja telewizyjna Fox News w poniedziałek nieoczekiwanie zwolniła Tuckera Carlsona, gospodarza popularnego programu "Tucker Carlson Tonight".

Czytaj więcej

Zwolniony z Fox News Carlson dostał propozycję pracy w rosyjskich mediach
18:51
25.04.2023

Zachodnie firmy nadal zarabiają w Rosji

Choć największe unijne koncerny opuściły rosyjski rynek po agresji Kremla na Ukrainę, to setki mniejszych wciąż robią tam interesy życia

Czytaj więcej

Zyski na wojnie: tylko niespełna 10 proc. zachodnich firm zrezygnowało z Rosji
18:30
25.04.2023

Rzecznik Kremla o sobowtórze Putina: Kłamstwo

Dmitrij Pieskow  zapewnia, że Putin jest "mega aktywny", a jego współpracownicy z trudem za nim nadążają.

Czytaj więcej

Sobowtór zamiast Putina? Kreml: Prezydent jest mega aktywny i nie siedzi w bunkrze
18:08
25.04.2023

Ławrow przewodniczy posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Bliskiego Wschodu

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow krytykuje Zachód za rażąco spekulacje na Ukrainie w celu odwrócenia uwagi świata od problemów na Bliskim Wschodzie.

17:50
25.04.2023

Ukraina planuje nałożyć  sankcje na Iran

Rząd proponuje wprowadzenie sankcji na okres 50 lat.

 - Rozpoczynamy sankcje sektorowe wobec Iranu. Poprzednie restrykcje nałożone przez Ukrainę i naszych partnerów na osoby i firmy bezpośrednio zaangażowane w dostawy broni do Rosji niestety nie zostały uznane za poważne ostrzeżenie - powiedziała Julia Swyrydenko, pierwsza wicepremier i minister gospodarki/

17:28
25.04.2023

Kolejny cmentarz wagnerowców zlokalizowany w Nowosybirsku

17:06
25.04.2023

Ukraina: Rosja koncentruje siły do ataku na Bachmut

Ukraińskie wojsko poinformowało, że Moskwa koncentruje swoje siły na ataku na zmaltretowany Bachmut  i w  konsekwencji ogranicza operacje ofensywne w niektórych innych obszarach.

Serhij Czerewatyj, rzecznik wschodniego ugrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy, powiedział w ukraińskiej telewizji, że sytuacja w Bachmucie „od czasu do czasu się zmienia i trwa wojna pozycyjna”.

  - Wróg koncentruje wszystkie swoje siły na Bachmucie i faktycznie nie prowadzi tak potężnych operacji bojowych nigdzie indziej w naszym obszarze operacyjnym – powiedział Czerewatyj.

16:46
25.04.2023

Miedwiediew nazywa prezydenta USA Bidena „zdesperowanym dziadkiem”

Były prezydent i były premier Rosji Dmitrij Miedwiediew nazwał Joe Bidena „zdesperowanym dziadkiem”, komentując jego decyzję o ponownym starcie w wyborach prezydenckich.

 - Na miejscu armii USA natychmiast stworzyłbym fałszywą walizkę z fałszywymi kodami nuklearnymi na wypadek, gdyby wygrał, aby uniknąć nieodwracalnych konsekwencji – powiedział Miedwiediew, cytowany przez RIA Nowosti.

16:19
25.04.2023

Partia rządząca w RPA chce opuścić Międzynarodowy Trybunał Karny

Republika Południowej Afryki powinna opuścić Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) z powodu niesprawiedliwego traktowania  - mówi prezydent Cyril Ramaphosa.

Te wnioski nasunęły się prezydentowi RPA miesiąc po wydaniu przez MTK nakazu aresztowania Władimira Putina, oskarżonego o bezprawną deportacje do Rosji ukraińskich dzieci.

Nakaz ten dałby południowoafrykańskiej Pretorii prawo do zatrzymania Putina, gdy miasto będzie gospodarzem szczytu bloku BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA) jeszcze w tym roku.

Przemawiając na konferencji prasowej współorganizowanej z wizytującym RPA prezydentem Finlandii Saulim Niinisto w sprawie aresztowania Putina, Ramaphosa powiedział, że „ta sprawa jest rozważana”.

15:58
25.04.2023

Pierwsza partia dronów kupiona ze zbiórki publicznej w drodze do Bachmutu

Ministerstwo Transformacji Cyfrowej Ukrainy wyśle 100 dronów kamikadze na front w Bachmucoie.

Na zbiórkę zorganizowaną na platformie United24 (ukraińska rządowa platforma uruchomiona 5 maja 2022 r. w celu zbierania pieniędzy na wojnę rosyjsko-ukraińską – red.) przekazano ponad 10,4 mln hrywien na zakup 500 dronów kamikaze.

Pierwsza partia dronów jest już w drodze do 59 Brygady Rozpoznania Powietrznego, która walczy na froncie w Bachmucie. Drony pomogą im skuteczniej atakować rosyjskie pozycje.

15:50
25.04.2023

Sąd odmówił parze zmiany "rosyjsko brzmiącego" nazwiska

Małżonkowie argumentowali we wniosku, że po wybuchu wojny na Ukrainie są źle traktowani z powodu swego rosyjsko brzmiącego nazwiska

Czytaj więcej

Chcieli zmienić nazwisko, bo brzmiało rosyjsko. Sąd się nie zgodził
15:27
25.04.2023

Brazylijski klub przejmuje nazwę FC Mariupol

Społeczność ukraińska w południowej Brazylii  w geście solidarności postanowiła przekształcić lokalną drużynę piłkarską w FC Mariupol, klub rozwiązany po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Rok po zniszczeniu stadionu i obiektów ukraińskiego klubu, AA Batel, drużyna z regionu Prudentópolis w Paraná przejmie strój, herb i logo Mariupola.

-Klub reprezentuje tożsamość naszej społeczności, a nasza społeczność składa się w ponad 70 proc. z Ukraińców – powiedział prezes AA Batel, Alex Lopes. - Ukraina zawsze niesamowicie wspierała wielkie brazylijskie talenty piłkarskie i stała się dla graczy ważną bramą do wejścia na rynek europejski. Przynajmniej tyle mogliśmy zrobić, aby pomóc utrzymać ich klub przy życiu i dać nadzieję Ukraińcom na całym świecie.

15:13
25.04.2023

Kułeba: Czas, by Sojusz przestał szukać wymówek

„Na Ukrainie i jej zachodnich partnerach spoczywa obowiązek zakończenia konfliktu, odniesienia sprawiedliwego zwycięstwa, które gwarantuje pokój i stabilność w Europie dla przyszłych pokoleń” - napisał na łamach „Foreign Affairs” szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba oceniając, że Ukraina powinna stać się członkiem NATO, „i to raczej wcześniej niż później”.

„Czas, by Sojusz przestał szukać wymówek i rozpoczął proces, który doprowadzi do ostatecznego przyjęcia Ukrainy” do NATO - dodał. „Potrzebujemy jasnego pisemnego stanowiska sojuszników, które wytyczy drogę do akcesji” - oświadczył.

14:53
25.04.2023

Doniesienia o eksplozji w pobliżu Berdiańska

Lojalny wobec władz w Kijowie mer Melitopola Iwan Fedorow napisał w mediach społecznościowych, że mieszkańcy donoszą o „głośnej eksplozji” w rejonie wsi Azowskie w pobliżu Berdiańska. „Na wybrzeżu Morza Azowskiego okupanci nie mają czasu na odpoczynek” - dodał.

14:46
25.04.2023

Szwecja wydala pięciu rosyjskich „dyplomatów”

Tobias Billström, minister spraw zagranicznych Szwecji, poinformował o wydaleniu z tego kraju pięciu pracowników rosyjskiej placówki dyplomatycznej. Jak tłumaczył dla nadawcy SVT, działalność osób uznanych za persona non grata „była niezgodna z Konwencją wiedeńską o stosunkach dyplomatycznych” i „z ich statusem dyplomatycznym”. W tej sprawie wezwany został dziś ambasador Rosji w Szwecji Wiktor Tatarincew.

Rosyjskie MSZ od razu zapowiedziało odwet za decyzję Szwecji.

14:30
25.04.2023

Ukraina zwiększy wydobycie gazu łupkowego. Pomogą USA

Uruchomienie wydobycia może zapewnić Ukrainie niezależność gazową i status eksportera, co całkiem wypchnęłoby rosyjski surowiec z unijnego rynku. Potrzeba do tego jednak amerykańskich technologii i pieniędzy.

Czytaj więcej

Ukraina sięga po gaz łupkowy. Liczy na pomoc firm z USA
14:03
25.04.2023

Ukraiński urzędnik: Nasz armia regularnie odwiedza lewy brzeg Dniepru

- Wyniki będą, tak jak były na prawym brzegu (Dniepru) w obwodzie chersoński, dzięki złożonej, długiej operacji, (żołnierze) byli w stanie wyzwolić nasze terytoria z minimalnymi stratami naszej armii. To samo stanie się na lewym brzegu - zapowiedział Jurij Sobolewski, zastępca szefa chersońskiej administracji obwodowej.

Czytaj więcej

Ukraińcy twierdzą, że robią rajdy za Dniepr
13:36
25.04.2023

Biały Dom chce sięgnąć po instrument dotąd nieznany w historii międzynarodowych stosunków

Chodziłoby o wprowadzenie całkowitego zakazu eksportu do Rosji. Wyjątkiem byłyby tylko poszczególne produkty istotne z punktu widzenia humanitarnego. Chodzi w szczególności o niektóre leki i towary rolno-spożywcze.

Czytaj więcej

Rosja ma być jak Korea Północna
13:07
25.04.2023

UE przekazuje Ukrainie 1,5 mld euro

„Dziś przekazujemy Ukrainie kolejne 1,5 miliarda euro w ramach naszego rocznego pakietu pomocy makrofinansowej” - oświadczyła w mediach społecznościowych przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen deklarując, że UE będzie pomagać Ukrainie w przeciwstawianiu się agresji Rosji.

12:39
25.04.2023

Obywatel Polski skazany za „szpiegostwo” na Białorusi

Polski obywatel Jerzy Żywalewski za „działalność agenturalną” został skazany na cztery lata pozbawienia wolności - informuje telewizja Biełsat. Mężczyzna pochodzi z Białegostoku, ma żonę obywatelkę Białorusi. Stacja podkreśla, że sprawa karna była rozpatrywana w sądzie w Grodnie jeszcze 27 lutego, ale dopiero teraz dowiedziało się o niej Centrum Obrony Praw Człowieka Wiasna.

12:10
25.04.2023

Morawiecki po spotkaniu z premier Estonii: Utrzymać twardy pakiet sankcji

- Muszę powiedzieć, że ostatnie dni napawają mnie pewną nutą optymizmu, ponieważ Komisja Europejska zrozumiała, że Polska, Słowacja, Rumunia, Bułgaria, Węgry czy Republika Czeska, że wszystkie te państwa naprawdę podlegają wielkim procesom wstrząsów gospodarczych na skutek gwałtownego wwozu, przywozu produktów rolnych z Ukrainy, które miały być na zasadzie tych korytarzy solidarności (...) wytransportowane, wyeksportowane do innych krajów – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji z premier Estonii Kają Kallas.

- Jak najbardziej chcemy utrzymać twardy pakiet sankcji i nie pozwolić Putinowi zaszantażować G7, zaszantażować Unii Europejskiej. Co to oznacza? Sankcje muszą być twarde, ale kraje Europy Środkowej muszą mieć odpowiednie wsparcie w zakresie ochrony swoich produktów rolnych, swoich rynków rolnych i to się dzieje w ostatnich dwóch tygodniach, od czasu, kiedy postawiliśmy sprawę bardzo mocno, bardzo jednoznacznie rozmowy przyśpieszyły, idą w lepszym kierunku, jestem w związku z tym tutaj umiarkowanym optymistą, że zakończymy je pozytywnie - dodał szef rządu, cytowany przez serwis 300polityka.pl.

11:45
25.04.2023

Najemnik z Grupy Wagnera, starający się o azyl w Norwegii, przyznaje się do bójki przed barem

- Rozumie, że tego wieczoru sytuacja wymknęła się spod kontroli, wypił za dużo alkoholu i bił się z osobami przed barem - powiedział prawnik Andrieja Miedwiediewa, Brynjulf Risnes.

Czytaj więcej

Najemnik z Grupy Wagnera przyznał, że wypił za dużo i bił się przed barem w Oslo
11:15
25.04.2023

Rosyjskie MSZ wezwało ambasadora Mołdawii

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało we wtorek, że wydaliło mołdawskiego dyplomatę w odwecie za wydalenie rosyjskiego dyplomaty z Mołdawii w zeszłym tygodniu. Resort kierowany przez Siergieja Ławrowa poinformował w wydanym oświadczeniu o wezwaniu do siedziby MSZ ambasadora Mołdawii w Moskwie, któremu wręczono decyzję o wydaleniu dyplomaty oraz protest przeciwko - jak określono - „nieprzyjaznym krokom wobec Rosji” i „regularnym antyrosyjskim wypowiedziom” Kiszyniowa.

10:47
25.04.2023

RIA: Czołgi T-14 zaczęły ostrzeliwać ukraińskie pozycje na Ukrainie

Agencja RIA podaje, że czołgi T-14 trafiły na Ukrainę, ale nie biorą udział w bezpośrednich natarciach.

Czytaj więcej

Rosja zaczęła korzystać ze swoich nowych czołgów na Ukrainie
10:18
25.04.2023

Rosjanie ostrzelali muzeum w Kupiańsku. Są ofiary

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w mediach społecznościowych, że w wyniku rosyjskiego ataku na muzeum w Kupiańsku zginęła jedna osoba, a kolejnych zostało rannych. „Pod gruzami wciąż są ludzie” - zastrzegł.

Wcześniej podawano informacje, że pięć osób odniosło obrażenia, nie było doniesień o ofiarach. Według Ukraińców najeźdźcy przeprowadzili atak przy użyciu rakiet z systemów S-300.

09:51
25.04.2023

Skrytykował czapkę z literą Z. Rosjanin zatrzymany

Policjanci z Jekaterynburga zatrzymali mężczyznę, który „obraził dziecko w czapce z literą Z” - informują rosyjskie agencja propagandowe, powołując się na biuro prasowe regionalnej centrali Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Wcześniej lokalny portal opublikował nagranie, na którym mieszkaniec Jekaterynburga, używając wulgarnego języka, „groził uczniowi”, który miał na czapce literę Z, symbol rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Zatrzymany „nie jest zarejestrowany u psychiatry, nie był karany, nie znał wcześniej pokrzywdzonego dziecka i jego rodziców”. Mieszkaniec Jekaterynburga miał wyrazić żal i przeprosił zarówno chłopca, jak i jego przedstawicieli prawnych - podaje agencja RIA Nowosti.

09:24
25.04.2023

Premier Ukrainy spotka się z papieżem

Franciszek 27 kwietnia, w przeddzień wizyty apostolskiej papieża na Węgrzech, przyjmie na audiencji premiera Ukrainy Denysa Szmyhala - poinformowała włoska agencja ANSA. Do spotkania dojdzie przy okazji wizyty ukraińskiego szefa rządu we Włoszech, która rozpoczyna się w środę. Szmyhal weźmie udział w dwustronnej konferencji poświęconej odbudowie Ukrainy i przedstawi jej wyniki wraz z premier Włoch Giorgią Meloni.

08:56
25.04.2023

Duże straty Rosjan w poniedziałek. Ukraina podała dane

W ciągu ostatniej doby Rosjanie stracili na wojnie z Ukrainą prawie 700 żołnierzy i dziesiątki sztuk sprzętu wojskowego - twierdzi ukraiński sztab generalny. W zaktualizowanych statystykach Kijów informuje o zestrzeleniu 24 należących do najeźdźców dronach czy 14 unieszkodliwionych systemach artylerii.

08:30
25.04.2023

Kurs euro po raz pierwszy od marca 2022 roku wzrósł powyżej 95 rubli

Kurs rubla we wtorek niewiele zmienia się w stosunku do dolara i juana, natomiast spada w stosunku do euro - wynika z danych moskiewskiej giełdy. Kurs euro po otwarciu rynku podskoczył nawet do 95,83 rubla, czyli najwyższego poziomu od 29 marca 2022 r., po czym wrócił poniżej 90 rubli.

08:01
25.04.2023

Obwód charkowski. 18 miejscowości pod ostrzałem

W ciągu minionej doby co najmniej 18 osiedli na terenie obwodu charkowskiego znalazło się pod ostrzałem wojsk rosyjskich - przekazał szef lokalnych władz Ołeh Syniehubow. Zaznaczył, że w wyniku ostrzału artyleryjskiego w rejonie kupiańskim zginęła 60-letnia kobieta.

07:53
25.04.2023

Dwie ofiary ostrzału w obwodzie donieckim

Szef władz obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko, podał, że w ciągu ostatniej doby w wyniku rosyjskiego ostrzału w regionie dwie osoby zginęły, a 13 zostało rannych.

07:40
25.04.2023

Prezydent Czech przekonuje, że Chinom nie można ufać ws. wojny na Ukrainie

- Uważam, że w interesie Chin jest przedłużanie obecnego status quo - stwierdził gen. Petr Pavel. - Ponieważ to może zmusić Rosję do pewnych ustępstw - dodał.

Czytaj więcej

Prezydent Czech: Trwanie wojny na Ukrainie jest w interesie Chin
07:08
25.04.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 187 770 żołnierzy, 3 688 czołgów, 7 151 pojazdów opancerzonych, 2 863 zestawów artyleryjskich, 539 wyrzutni rakiet, 291 zestawów przeciwlotniczych, 308 samolotów, 294 śmigłowce, 2 437 bezzałogowe statki powietrzne, 911 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 5 784 pojazdy (w tym cysterny), 345 jednostek sprzętu specjalnego.

06:46
25.04.2023

ISW: Putin miał odwołać ze stanowisk i wysłać na emeryturę kilku generałów

Jeden z blogerów wojskowych pisze, że Putin miał 20 kwietnia podpisać dekret ws. kilku zmian na stanowiskach dowódczych.

Czytaj więcej

Think tank z USA: Putin odwołuje generałów?
06:21
25.04.2023

Niemcy: Nacjonaliści z AfD i postkomuniści z Die Linke uważają, że współodpowiedzialność za wojnę ponoszą USA i NATO

Takie postawy stara się wykorzystać Kreml. Jak wynika z poufnych dokumentów, Sergiej Kirijenko, zastępca szefa kremlowskiej administracji, już 13 lipca 2022 r. zgromadził zespół ekspertów, informując ich, że Niemcy znajdują się „w centrum” wysiłków Moskwy zmierzających do osłabienia poparcia dla Ukrainy w Europie.

Czytaj więcej

Rosja liczy na wsparcie z Niemiec
06:15
25.04.2023

Rosyjskie dowództwo i „korespondenci wojenni” nie informują o jakiejkolwiek znaczącej koncentracji ukraińskich sił na froncie

Jedynie kolaboranci z okupacyjnych władz zajętych przez Rosję obwodów zaporoskiego i chersońskiego od czasu do czasu mówią o pojawianiu się jakichś jednostek ukraińskich w pobliżu frontu. Ale nie są to siły na tyle duże, by dokonać mocnego uderzenia.

Czytaj więcej

Ukraina. Niepewność rośnie, front stoi
06:08
25.04.2023

W ubiegłym roku 5 200 obywateli Ukrainy uzyskało polskie obywatelstwo

W ciągu ostatnich pięciu lat polski paszport otrzymało ok. 37 tys. cudzoziemców, przede wszystkim obywateli Ukrainy i Białorusi.

Czytaj więcej

Rekordowa liczba cudzoziemców z polskim obywatelstwem. Najwięcej Ukraińców
06:02
25.04.2023

W ciągu doby ukraińskie lotnictwo przeprowadziło 12 ataków na Rosjan

Ukraińscy piloci przeprowadzili dziewięć uderzeń na zgrupowania rosyjskich wojsk i sprzętu, a także trzy uderzenia na zestawy obrony przeciwlotniczej. Nad Ukrainą zestrzelono też 10 rosyjskich bezzałogowych statków powietrznych.

05:43
25.04.2023

W pobliżu Wołgogradu rozbił się helikopter rosyjskiego pogotowia

W wypadku zginął pilot maszyny. Helikopter rozbił się w odległości ok. 5 km od lotniska.

05:39
25.04.2023

W lutym Putin mówił, że Rosja musi zwiększyć produkcję dronów. Media: Potrzeba na to 500 mld rubli

RBC, cytując anonimowe źródła z kręgu osób realizujących projekt zwiększenia produkcji dronów w Rosji podaje, że strategia rozwoju jeśli chodzi o użycie przez Rosję bezzałogowych statków powietrznych do 2030 roku musi być zatwierdzona do 1 czerwca i zawierać szczegóły dotyczące produkcji dronów i finansowania całego projektu.

Czytaj więcej

Rosja potrzebuje ponad 6 mld dolarów na realizację planu Putina
05:25
25.04.2023

Rosyjski dyplomata: Ryzyko nuklearnej eskalacji stale rośnie

- Jeśli USA utrzymają obecny kurs konfrontacji z Rosją, przy stale utrzymującej się eskalacji na granicy pogrążenia się w bezpośrednim konflikcie zbrojnym, wówczas los układu START (układ o redukcji i kontroli zbrojeń strategicznych - red.) może zostać przesądzony - stwierdził  Władimir Jermakow, przedstawiciel rosyjskiego MSZ, stojący na czele departamentu ds. nierozprzestrzeniania broni masowego rażenia i kontroli zbrojeń w tym resorcie.

Czytaj więcej

Rosja znów ostrzega przed wojną atomową
05:05
25.04.2023

Rosja oskarża Ukrainę o naruszenie zasad "porozumienia zbożowego"

Oskarżenie ma związek z domniemanym atakiem ukraińskich dronów morskich na rosyjską Flotę Czarnomorską w porcie w Sewastopolu. Drony miały zostać wysłane w rejon Sewastopola - jak twierdzi rosyjskie Ministerstwo Obrony - z rejonu w porcie w Odessie, a więc jednego z trzech ukraińskich portów nad Morzem Czarnym, z których - zgodnie z porozumieniem z 22 lipca 2022 roku - wypływają statki towarowe z ukraińskim zbożem i innymi produktami rolnymi. Co więcej Rosja twierdzi, że drony znajdowały się na wodach korytarza humanitarnego, którym statki z żywnością płyną z ukraińskich portów do tureckich cieśnin Bosfor i Dardanele. Ministerstwo Obrony Rosji określiło atak na Sewastopol mianem "terrorystycznego" i oświadczyło, że atak ten "zagraża" przedłużeniu "porozumienia zbożowego", które wygasa 18 maja.

04:30
25.04.2023

Prezydent Ukrainy dziękuje funkcjonariuszom straży granicznej walczącym na wschodzie i południu

- Chciałbym dziś docenić naszych strażników granicznych - tych którzy, wraz z siłami obronnymi naszego kraju, bronią Ukrainy na froncie. Za wiele trzeba im podziękować. Formacjom straży granicznej z Ługańska i Kramatorska - dziękuję wam, żołnierze, za waszą wytrwałość w Bachmucie. Strażnikom granicznym z  Łucka - dziękuję wam, za waszą siłę w rejonie Awdijiwki. Strażnikom granicznym z Chersonia i Berdiańska - dziękuję za udane wypełnienie zadań na południu naszego kraju. Dobra robota - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

04:27
25.04.2023

W Awdijiwce pozostało jedno dziecko. Rodzice je ukrywają

Szef wojskowej administracji Awdijiwki, Witalij Barabasz, w rozmowie z Radiem Swoboda stwierdził, że w stale ostrzeliwanym przez Rosjan mieście w obwodzie donieckim pozostało już tylko jedno dziecko, które rodzice ukrywają przed władzami, aby uniknąć jego ewakuacji. - Nie możemy go znaleźć, jego rodzice go ukryli. Ale mimo to znajdziemy je i ewakuujemy - zapowiedział Barabasz. Szef wojskowej administracji miasta tłumaczył przy tym, że zgodnie z prawem z dzieckiem trzeba ewakuować przynajmniej jedno z rodziców, dlatego rodzice, którzy nie chcą opuścić Awdijiwki, ukrywają dzieci przed władzami.

04:23
25.04.2023

Rząd Hiszpanii zatwierdził dodatkowe wydatki na obronność

Hiszpański rząd, jak pisze "El Mundo", w połowie kwietnia zdecydował się przeznaczyć dodatkowe 8 mld euro na obronność. Pieniądze te mają być przeznaczone na zakup myśliwców Eurofighter, śmigłowców NH-90 oraz bojowych wozów piechoty. "El Mundo" odnotowuje, że decyzja o zakupach dla hiszpańskiej armii zbiega się w czasie z decyzją USA o sprzedaży Maroku 18 zestawów rakietowych HIMARS i 112 rakiet ziemia-ziemia o zasięgu od 82 do 305 km. Hiszpania zobowiązała się osiągnąć poziom wydatków na obronność na rekomendowanym przez NATO poziomie 2 proc. PKB w 2029 roku.

04:18
25.04.2023

Okręty podwodne rosyjskiej Floty Pacyfiku w ramach ćwiczeń przeprowadziły atak torpedowy

W ramach ćwiczeń rosyjskiej Floty Pacyfiku dwa okręty podwodne przeprowadziły atak torpedowy w czasie którego zaatakowały cele imitujące okręt podwodny wroga - poinformowała służba prasowa rosyjskiej Floty. W ćwiczeniach na Morzu Japońskim (Wschodnim) wzięły udział okręty podwodne projektu 636,3 Warszawianka.

04:16
25.04.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 425