04:39
09.09.2022

Najnowsze doniesienia z Ukrainy można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 198
00:15
09.09.2022

Kończymy relację

O najnowszych wydarzeniach z Ukrainy będziemy informować od rana.

23:46
09.09.2022

Węgrzy opowiadają się za zmuszeniem Kijowa i Moskwy do rozmów pokojowych

Badani Węgrzy zdecydowanie negatywnie oceniają obydwu przywódców - nieprzychylne zdanie o prezydencie Zełenskim ma 68 proc. badanych, o Putinie - 69 proc.

Czytaj więcej

Sondaż. Węgrzy za zmuszeniem Ukrainy i Rosji do rozmów pokojowych
23:33
08.09.2022

Od początku kontrofensywy Ukraina wyzwoliła ponad 20 miejscowości

Według zastępcy szefa Sztabu Generalnego Ukrainy Ołeksija Hromowa, siły ukraińskie przesunęły się na 50 kilometrów w głąb terytoriów okupowanych przez Rosję w pobliżu Bałaklii w obwodzie charkowskim.

Bałaklija, przed wojną miasto  z 30-tysięczną populacją, stała się do tej pory największą miejscowością odebraną przez Ukrainę.

W wieczornym nagraniu Zełenski powiedział, że od 1 września siły zbrojne wyzwoliły ponad 1000 kilometrów kwadratowych ukraińskiej ziemi. Liczba ta obejmuje terytoria zarówno w obwodach charkowskim, jak i chersońskim.

23:01
08.09.2022

Ukraiński wywiad: Masowe dezercje w rosyjskich jednostkach w Naddniestrzu

Mieszkańcy Naddniestrza odmawiają wstąpienia do armii rosyjskiej, nawet mimo obietnic wysokich wypłat i pakietów socjalnych.

Główną przyczyną jest niechęć do udziału w działaniach wojennych na terytorium Ukrainy, zwłaszcza że wielu „ochotników”, którzy zdecydowali się podpisać kontrakt na początku wojny, zginęło lub zaginęło.

Dodatkowo  wywiad odnotowuje wzrost liczby spraw dezercji w „grupie operacyjnej wojsk rosyjskich stacjonujących w Naddniestrzu”.

22:27
08.09.2022

USA nakładają sankcje na irańskiego producenta dronów

Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na irańską firmę, zaangażowaną w eksport bezzałogowych statków powietrznych do Rosji, które mają zostać użyte podczas inwazji Moskwy na Ukrainę, poinformował w czwartek Departament Skarbu.

22:11
08.09.2022

Mieszkańcy miejscowości Bałaklija przywitali ukraińskich żołnierzy

Ukraińskie Siły Zbrojne wyzwoliły Bałakliję spod okupacji Rosjan.

21:30
08.09.2022

Włoski dziennikarz ranny w pobliżu linii frontu

Mattia Sorbi, niezależny korespondent, który pracował dla kilku włoskich mediów, został przewieziony do szpitala na terytorium okupowanym przez Rosję.

Samochód, którym jechał wraz z kierowcą, wjechał na minę

Rosyjski resort obrony stwierdził w oświadczeniu, że incydent miał miejsce 29 sierpnia i był „prowokacją” sił ukraińskich, które skierowały Sorbiego na pole minowe. Nie przedstawił żadnych dowodów na poparcie tego  twierdzenia.

Włoskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że jest w kontakcie z dziennikarzem. „Jest pod dobrą opieką, mamy pozytywne wiadomości o jego stanie zdrowia. Pracujemy nad tym, aby jak najszybciej bezpiecznie wrócił do Włoch” – podało ministerstwo w oświadczeniu.

21:03
08.09.2022

Prezydent  Zełenski odbył kolejne posiedzenie Sztabu Wodza Naczelnego

Uczestnicy spotkania przeanalizowali działania sił obronnych na rzecz wyzwolenia terytoriów Ukrainy czasowo okupowanych przez Federację Rosyjską i ustalili dalsze zadania operacyjne – informuje służba prasowa głowy państwa.

Ponadto przeanalizowano stan zaplecza materialno-technicznego jednostek oraz określono potrzeby wojska.

20:33
08.09.2022

Rosji zostało mniej niż 200 Iskanderów - ukraiński wywiad

Wadym Skibitskij, przedstawiciel Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy, powiedział, że Rosji zostało mniej niż 200 Iskanderów (mobilnych systemów rakiet balistycznych krótkiego zasięgu) i teraz stara się je "oszczędzać"; zamiast tego używa na Ukrainie starych rakiet S-300, które należy zutylizować.

20:10
08.09.2022

Ukraińcy odbili Bałakliję w obwodzie charkowskim

"Rosjanie tak szybko uciekali, że zostawili sporo sprzętu" - informuje portal tpyxa.net.

19:43
08.09.2022

Biden rozmawiał  z przywódcami państw-sojuszników Ukrainy

Prezydent USA Joe Biden rozmawiał w czwartek z przywódcami Kanady, Niemiec, Włoch, Japonii, Rumunii, Polski i Wielkiej Brytanii, a także z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem oraz przedstawicielami Francji i Unii Europejskiej, aby omówić bieżące wsparcie dla Ukrainy.

Przywódcy dyskutowali również o potrzebie dalszej koordynacji w celu zapewnienia zrównoważonych i przystępnych cenowo dostaw energii dla Europy.

19:00
08.09.2022

Ukraina skutecznie odparła ataki Rosjan w pobliżu 9 miejscowości

Wojska okupacyjne nadal koncentrują wysiłki na ustanowieniu pełnej kontroli nad Obwodem Donieckim i utrzymaniem okupowanych obszarów obwodu chersońskiego, charkowskiego, zaporoskiego i mikołajowskiego - informuje w raporcie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

18:18
08.09.2022

Łotwa przegłosowała niezależność swojego Kościoła od Moskwy

Decyzję podjęli w trybie pilnym posłowie Saeimy, jednoizbowego parlamentu.

Czytaj więcej

Łotewski Kościół Prawosławny niezależny od Moskwy. Saeima przegłosowała
17:45
08.09.2022

Sony Music definitywnie wycofuje się z Rosji

Jedna z największych firm nagraniowych Sony Music ogłosiła ostateczne wycofanie się z Rosji

17:20
08.09.2022

Rakiety HIMARS mają „niszczący wpływ” na siły rosyjskie

Rakiety HIMARS przekazane Ukrainie uderzyły w ponad 400 celów i przyniosły „niszczący efekt” -  powiedział najwyższy rangą generał USA

Przemawiając w bazie lotniczej Ramstein w Niemczech, generał Mark Milley, przewodniczący Połączonych Szefów Sztabów USA, powiedział: - Widzimy rzeczywiste i wymierne korzyści ze strony Ukrainy w korzystaniu z tych systemów.

16:44
08.09.2022

Dyrektor CIA: Rosja zapłaci bardzo wysoką cenę za tę wojnę

Zdaniem Billa Burnsa rozpętana przez Putina wojna nie tylko ujawniła słabość rosyjskiego wojska, ale w jej wyniku nastąpią długoterminowe szkody wyrządzone rosyjskiej gospodarce i pokoleniom Rosjan

- Trudno będzie postrzegać historię wojny – wojny Putina – jako coś innego niż porażkę - powiedział Burns.

16:15
08.09.2022

Potężne eksplozje w Nowej Kachowce

Okupacyjne władze Nowej Kachowki w obwodzie chersońskim twierdzą, że w wyniku ukraińskiego ataku zginęło 5 osób.

15:40
08.09.2022

Radni Petersburga wnioskują o oskarżenie Putina

Wierzymy, że prezydent Putin szkodzi naszemu krajowi i jesteśmy gotowi o tym otwarcie mówić - twierdzą.

Czytaj więcej

Radni Petersburga chcą oskarżenia Putina o zdradę
15:28
08.09.2022

Blinken spotkał się z Zełenskim w Kijowie

Sekretarz stanu USA Antony Blinken oświadczył, że poinformował prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o najnowszym pakiecie pomocy Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy.

15:10
08.09.2022

Od 19 września ograniczenia we wjeździe Rosjan

Ograniczenia w przekraczaniu granicy lądowej z Estonią, Litwą, Łotwą i Polską wejdą w życie w nocy 19 września.

Czytaj więcej

Jest szlaban na potok Rosjan nad Bałtykiem
14:47
08.09.2022

Konfiskata majątku za udział "w przygotowaniach do pseudoreferendum" w Melitopolu

Mer Melitopola Iwan Fedorow poinformował w mediach społecznościowych, że na nadzwyczajnej sesji rada miasta podjęła decyzję, że zajęte zostaną domy, mieszkania, dacze, działki i samochody osób biorących udział w "przygotowaniach do pseudoreferendum" w sprawie akcesji do Rosji. Melitopol jest pod kontrolą wojsk rosyjskich od końca lutego.

14:23
08.09.2022

Ukraiński SG o postępach wojsk ukraińskich

Całkowita powierzchnia terytorium, nad którym Ukraina odzyskała kontrolę na kierunku charkowskim oraz na południu Ukrainy to ponad 700 km kwadratowych - podał zastępca szefa głównego zarządu operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Ołeksij Hromow.

14:05
08.09.2022

Premierzy Polski i krajów bałtyckich uzgodnili wspólne podejście ws. podróżowania Rosjan

Premierzy Polski – Mateusz Morawiecki, Estonii – Kaja Kallas, Litwy – Ingrida Simonyte i Łotwy – Arturs Krišjānis Kariņš uzgodnili wspólne podejście regionalne dotyczące możliwości podróżowania obywateli rosyjskich. W oświadczeniu wyrazili swoją polityczną wolę i zdecydowany zamiar wprowadzenia tymczasowych krajowych środków dla obywateli rosyjskich, którzy posiadają wizy UE. Ma to przeciwdziałać bezpośrednim zagrożeniom porządku publicznego i bezpieczeństwa. Jednocześnie państwa te ograniczą dzięki temu możliwość wjazdu do strefy Schengen dla obywateli rosyjskich w celach turystycznych, kulturalnych, sportowych i biznesowych - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. 

13:36
08.09.2022

Erdogan powtarza zarzuty Putina ws. eksportu zboża z Ukrainy

- Zboże, które jest transportowane w ramach tego układu zbożowego, niestety trafia do bogatych krajów, nie biednych - mówił w Chorwacji turecki prezydent, powtarzając zarzut sformułowany przez Putina.

Czytaj więcej

Erdogan popiera Putina ws. zboża. "Zboże z Ukrainy trafia do bogatych"
13:15
08.09.2022

Ukraińska piechota morska zniszczyła pięć haubic wroga

"7 września, w obwodach donieckim i chersońskim, jednostki piechoty morskiej, wchodzące w skład zgrupowań wojsk, zdecydowanie i odważnie wyparły okupantów z umocnionych pozycji wzdłuż części frontu" - podaje ukraińska Marynarka Wojenna na swoim kanale w serwisie Telegram. Żołnierze piechoty morskiej zniszczyli dwa czołgi wroga, wyrzutnię rakiet, pięć samobieżnych haubic Msta-S, a także dwie wyrzutnie i stację radarową wchodzące w skład zestawu przeciwlotniczego S-400.

13:06
08.09.2022

Okupacyjne władze Enerhodaru: Ukraiński atak z użyciem drona

Służba prasowa administracji Enerhodaru podała, że ukraińska armia przeprowadziła atak na budynek administracyjny w Enerhodarze z użyciem drona-kamikadze. Do ataku miało dojść ok. 13 czasu moskiewskiego - dron, który przenosił zaimprowizowany ładunek wybuchowy spadł wówczas na dach budynku, gdzie doszło do eksplozji, która wywołała pożar. Według informacji przekazanych przez okupacyjne władze Enerhodaru w wyniku ataku nikt nie ucierpiał.

13:02
08.09.2022

Sekretarz stanu USA, Antony Blinken, przebywa z wizytą w Kijowie

Do wizyty Blinkena na Ukrainie dochodzi w czasie, gdy strona ukraińska informuje o sukcesach odnoszonych w ramach zaskakującej dla Rosjan kontrofensywy w obwodzie charkowskim, gdzie ukraińscy żołnierze mieli wedrzeć się na 20 km w głąb terytorium, kontrolowanego przez Rosjan.

Czytaj więcej

Blinken w Kijowie. USA przekażą 2 mld dolarów Ukrainie i jej sąsiadom
12:56
08.09.2022

Rosja ma kłopot z diamentami

Rosyjski koncern Alrosa stracił przez sankcje zagranicznych kupców.

Czytaj więcej

Sankcje blokują rosyjskie diamenty. Co robić z nadmiarem cennych kamieni?
12:41
08.09.2022

Fundacja Widowisk Masowych organizuje zbiórkę na zakup śmigłowców dla Ukrainy

Koszt zakupu śmigłowca MI-2AM-1 z wyposażeniem to 570 000 dolarów czyli ok. 2,7 mln zł. W sumie celem zbiórki jest zebranie 8 100 000 zł. Jeżeli nie uda się zebrać takiej sumy pieniędzy, zgromadzone środki zostaną przeznaczone na zakup części do takich śmigłowców.

Czytaj więcej

W Polsce rusza zrzutka na zakup śmigłowców dla Sił Zbrojnych Ukrainy
12:39
08.09.2022

Resort obrony Wielkiej Brytanii zamieszcza mapę przedstawiającą sytuację na ukraińskich frontach

12:22
08.09.2022

W środę obwód doniecki został ostrzelany z użyciem amunicji kasetowej

Miejscowość Haliciniwka w obwodzie donieckim została w środę dwukrotnie ostrzelana z użyciem amunicji kasetowej. Zniszczonych zostało pięć domów, byli zabici i ranni - podaje ukraińska policja.

12:18
08.09.2022

Gubernator obwodu charkowskiego: Są ofiary ostrzału Charkowa

Dwie osoby zginęły, a pięć zostało rannych w wyniku ostrzału przemysłowej dzielnicy Charkowa - napisał na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow.

12:15
08.09.2022

Aksjonow: Anektowanie zajętych przez Rosję ziem bez referendów byłoby logiczne

"Było całkowicie legalne referendum na Krymie, które spełniło wszystkie wymogi prawne, ale niewiele osób je uznało i tak. Uznanie lub nieuznanie przez poszczególne państwa nie zależy od tego, jak dane terytorium zostało anektowane. To jest kwestia woli politycznej" - napisał szef okupacyjnych władz Krymu, Siergiej Aksjonow, na swoim kanale w serwisie Telegram.

Czytaj więcej

Szef okupacyjnych władz Krymu: Anektować można bez referendum
12:10
08.09.2022

Morawiecki: Broń produkowana w Polsce pomaga w obronie suwerenności Ukrainy

- Czas spokoju, pokoju, bezpieczeństwa w Europie skończył się 24 lutego wraz z okrutną napaścią Rosji na Ukrainę. Dzisiaj razem z naszymi sojusznikami pomagamy przetrwać naszym sąsiadom ukraińskim, pomagamy obronić suwerenność. Broń produkowana w Polsce - jak Pioruny, Kraby, inny ciężki sprzęt, nowoczesne karabiny - pomaga dzisiaj w obronie suwerenności Ukrainy - powiedział premier Mateusz Morawiecki w Kielcach podczas XXX Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego.

12:02
08.09.2022

Rozmowa prezydentów Dudy i Bidena

Prezydent Andrzej Duda weźmie dziś udział w wideokonferencji z prezydentem USA Joe Bidenem "i innymi liderami państw zachodu wspierającymi Ukrainę" - podała Kancelaria Prezydenta.

11:41
08.09.2022

Słowiańsk: Spod gruzów domu wydobyto zwłoki trojga osób

"To była spokojna noc. Niech będzie tak dalej. Ale wojna jest blisko. Spod gruzów domu na ulicy Torśkiej wydobyto zwłoki trojga osób - dwóch mężczyzn i jednej kobiety. Dbajcie o siebie" - napisał Wadim Liach, stojący na czele administracji cywilno-wojskowej miasta. "Dbajcie o siebie" - dodał.

11:38
08.09.2022

Szoszyn: Putin ostatecznie dołączył do klubu ekscentrycznych antyzachodnich dyktatorów

Wygłaszane przez niego tezy przypominają te szerzone niegdyś przez Fidela Castro, ale też często powtarzane przez Nicolása Maduro, Baszara al Asada czy Kim Dzong Una. Stany Zjednoczone mają „dyktatorskie zapędy w relacjach międzynarodowych” i narzucają swoją wolę „prawdziwie niezależnym” krajom. Putin przekonuje, że tak naprawdę nie pogwałcił bezpieczeństwa w Europie, lecz postawił się dominacji USA. Przyznał też, że „świadomie” najechał Ukrainę. Nie zamierza się cofać i zasugerował, że to on tworzy historię, której „bieg próbuje zatrzymać Zachód”. Niestety, ma słuchaczy - pisze w "Rzeczpospolitej" Rusłan Szoszyn.

Czytaj więcej

Rusłan Szoszyn: Kreml czeka na upadek Europy
11:18
08.09.2022

Lloyd Austin potwierdza: Ukraina otrzyma nowy pakiet pomocy wojskowej

Pakiet ma być wart 675 mln dolarów - wynika ze słów sekretarza obrony USA, Lloyda Austina. 

Czytaj więcej

Biden zatwierdził wart 675 mln dol. pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy
11:00
08.09.2022

"Washington Post": USA ogłoszą w czwartek kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy

Pentagon ma ogłosić w czwartek wart 675 mln dolarów pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, w skład którego wejdzie amunicja do zestawów HIMARS, a także pojazdy i inny sprzęt dla ukraińskich żołnierzy - podaje przedstawiciel administracji USA w rozmowie z "Washington Post".

10:54
08.09.2022

Rosja wydala z kraju pracownika ambasady Rumunii w Moskwie

8 września chargé d'affaires ambasady Rumunii w Moskwie, Cosmin Constantin Ionita, został poinformowany przez rosyjski MSZ o uznaniu jednego z pracowników ambasady za persona non grata.

10:36
08.09.2022

Rosja nie nie polecą na Księżyc w tym roku

Brakuje importowanych części do rosyjskiej sondy.

Czytaj więcej

Rosja przenosi lot na Księżyc. Brakuje części
10:20
08.09.2022

UE nie boi się Rosji i Putina

Bruksela przechodzi do kontrofensywy i grozi nałożeniem limitu cen na rosyjski gaz.

Czytaj więcej

Ruszyła surowcowa kontrofensywa Brukseli. Unia nie boi się Putina
10:12
08.09.2022

Wybuch zniszczył sztab partii Jedna Rosja w okupowanym Melitopolu

Mer Melitopola, Iwan Fedorow, napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że wieczorem, 7 września, "sztab partii Jedna Rosja, znajdujący się w budynku przy ulicy Łomonosowa, został zniszczony przez eksplozję". Fedorow dodał, że wybuch oznacza "kolejny krok oddalający od pseudo-referendum" w obwodzie zaporoskim.

09:22
08.09.2022

Straż Graniczna: Od 24 lutego z Ukrainy do Polski wjechało 6,116 mln osób

Tylko w ciągu ostatniej doby z Ukrainy do Polski wjechało 21,6 tys. osób. Tego samego dnia z Polski na Ukrainę wyjechało 22,5 tys. osób, a od 24 lutego - ponad 4,338 mln osób.

09:18
08.09.2022

W wyniku działań wojennych na Ukrainie zginęło 383 dzieci

Dane takie przekazuje Prokuratura generalna Ukrainy. Z przekazanych przez nią informacji wynika, że 742 dzieci zostało rannych w wyniku działań wojennych. W wyniku rosyjskiego ostrzału na Ukrainie uszkodzone zostały 2 472 placówki edukacyjne, z których 289 zostało całkowicie zniszczonych.

09:11
08.09.2022

Ministerstwo obrony Ukrainy wita Rosjan komendą z "Gry o tron"

"Dzień dobry, ruscy! Och, czekajcie... Nie taki dobry? Dracarys!" - pisze na swoim profilu na Twitterze Ministerstwo Obrony Ukrainy. "Dracarys" to komenda, którą wydawała smokom w "Grze o tron" jedna z głównych bohaterów, Daenerys. Po usłyszeniu słowa "Dracarys" smoki ziały ogniem.

08:58
08.09.2022

W nocy doszło do dwóch ataków rakietowych na Charków

Rosjanie przeprowadzili w nocy dwa ataki rakietowe na Charków - poinformował mer miasta, Ihor Terechow, na swoim kanale w serwisie Telegram. Ze wstępnych ustaleń wynika, że rakiety uszkodziły "infrastrukturę, która jest ważna dla normalnego funkcjonowania miasta".

08:53
08.09.2022

Skurkiewicz: Polska jednym z trzech głównych donatorów pomocy wojskowej dla Ukrainy

- To nie jest żadną tajemnicą, że Amerykanie, Wielka Brytania i Polska to jest ta trójka, która głównie świadczy pomoc poprzez dostawy uzbrojenia, poprzez dostawy amunicji, również części zamiennych, innego sprzętu - oświadczył w Polskim Radiu 24 wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz dodając, że Polska potrzebuje broni "jak najszybciej, nie za kilka lat" lecz "tu i teraz".

Czytaj więcej

Wiceszef MON: Oddaliśmy Ukrainie ponad 200 czołgów, 15 starych niemieckich nie zastąpi tego potencjału
08:51
08.09.2022

Ukraińcy nie wyjadą z Polski tak szybko

Większość uchodźców zostanie u nas kilka lat i zasili polski rynek pracy.

Czytaj więcej

Uchodźcy z Ukrainy chcą na dłużej związać się z Polską
08:44
08.09.2022

W wyniku ostrzału obwodu donieckiego przez Rosjan w środę zginęło siedem osób

Gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko, napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że dwie kolejne osoby zostały ranne w wyniku rosyjskiego ostrzału.

08:38
08.09.2022

Rosyjskie wyrzutnie rakiet ostrzelały rejon nikopolski

Rosyjska armia ostrzelała, z użyciem wyrzutni rakiet Grad, rejon nikopolski w obwodzie dniepropietrowskim - informuje na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Walentyn Rezniczenko. Rezniczenko pisze o czterech ostrzałach rejonu nikopolskiego i trzech ostrzałach okolic miasta Marhaniec. W tym ostatnim mieście, w wyniku ostrzału, uszkodzony został budynek jednego z lokalnych przedsiębiorstw. W Nikopolu rosyjskie rakiety uszkodziły 11 domów, budynek gimnazjum oraz linię wysokiego napięcia.

08:34
08.09.2022

Na ulicach Mariupola pojawia się ukraińska litera "Ї", symbol oporu wobec Rosji

Na ulicach Mariupola pojawia się wypisywana kredą litera "Ї" - litera z ukraińskiego alfabetu, która nie występuje w alfabecie rosyjskim. Litera ta jest symbolem oporu wobec rosyjskiej okupacji miasta.

08:31
08.09.2022

Kempa: Putin walczy o destabilizację w Europie środkowo-wschodniej, szczególnie w Polsce

- Tutaj, w Polsce szczególnie, będzie działać sowiecka agentura, miejmy tego świadomość. Wszelka destabilizacja w Polsce, rozruchy, niepokoje, budzenie tutaj takich demonów będzie na porządku dziennym, przez inwigilujące różne środowiska służby sowieckie - ostrzegła europosłanka PiS.

Czytaj więcej

Kempa ostrzega przed "sowiecką agenturą w Polsce". Mówi o możliwych rozruchach
08:15
08.09.2022

Sztab Generalny armii Ukrainy podał najnowsze dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 51 250 żołnierzy, 2 112 czołgów, 4 557 pojazdów opancerzonych, 1 226 zestawów artyleryjskich, 305 wyrzutni rakiet, 159 zestawów przeciwlotniczych, 239 samolotów, 210 śmigłowców, 884 bezzałogowe statki powietrzne, 214 pocisków manewrujących, 15 jednostek nawodnych, 3 344 inne pojazdy (w tym cysterny), 110 jednostek sprzętu specjalnego.

08:01
08.09.2022

Brytyjski resort obrony: Ukraińskie brygady kontynuują ofensywę w obwodzie chersońskim

"Ukraińcy prawdopodobnie zniszczyli most pontonowy w Dariwce, który Rosjanie postawili po tym, jak pobliski most został poważnie uszkodzony" - pisze Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii w swoim najnowszym raporcie na temat sytuacji na ukraińskich frontach.

07:57
08.09.2022

Białoruska armia ćwiczy "wyzwalanie tymczasowo zajętego przez wroga terytorium"

Według Ministerstwa Obrony Białorusi skala ćwiczeń i liczba żołnierzy oraz sprzętu wojskowego biorących w nich udział nie wymaga informowania o nich z wyprzedzeniem w związku z wytycznymi OBWE.

Czytaj więcej

Białoruś rozpoczęła ćwiczenia wojskowe w pobliżu granicy Polski
07:21
08.09.2022

W środę Rosjanie ostrzelali z moździerzy rejon miasta Esmań w obwodzie sumskim

O ostrzale informuje na swoim kanale w serwisie Telegram Dmitro Żywicki, gubernator obwodu sumskiego. Esmań miał zostać ostrzelany dwa razy w ciągu dnia.

06:55
08.09.2022

Ukraińcy w ciągu doby strącili dwa rosyjskie samoloty i dwa śmigłowce

Sztab Generalny armii Ukrainy w swoim najnowszym raporcie na temat sytuacji na froncie informuje, że Siły Powietrzne Ukrainy w ciągu ostatniej doby przeprowadziły ponad 30 uderzeń na pozycje wroga, w różnych częściach frontu, a ukraińskie wojska obrony przeciwlotniczej zestrzeliły dwa samoloty Su-25 i dwa śmigłowce (Ka-52 i Mi-24) oraz pięć bezzałogowych statków powietrznych.

06:13
08.09.2022

Raport: Kraje G7 powinny przejąć nadzór nad odbudową Ukrainy

To rodzi pytanie o wpływ, jaki zachowałaby Polska na taki proces. W pierwszej fazie wojny nasz kraj zyskał uznanie świata za hojne wsparcie dla Kijowa. Później jednak ekipa Mateusza Morawieckiego postawiła na coraz ostrzejszy konflikt z Berlinem i Brukselą, licząc, że to zmobilizuje słabnący elektorat PiS-u. Tymczasem autorzy raportu, który już jest analizowany w zachodnich kancelariach, proponują kalendarz odbudowy, który przewiduje coraz większą rolę Komisji Europejskiej.

Czytaj więcej

Kto odbuduje Ukrainę? Jest raport - decydować ma Zachód
05:51
08.09.2022

Think tank z USA: Ukraina odzyskała 400 km2 w obwodzie charkowskim

"Ukraińskie siły na południowym wschodzie obwodu charkowskiego prawdopodobnie wykorzystują relokację rosyjskich sił na oś południową, by przeprowadzić bardzo skuteczną kontrofensywę na północny-zachód od Izium" - czytamy w analizie Instytutu Studiów nad Wojną.

Czytaj więcej

Think tank z USA: Udana ukraińska kontrofensywa na północny-zachód od Izium
05:30
08.09.2022

Dowództwo Operacyjne "Południe": 370 misji ogniowych artylerii i wojsk rakietowych w środę

Dowództwo Operacyjne "Południe", w swoim najnowszym meldunku informuje, że w ciągu ostatniej doby Siły Powietrzne Ukrainy przeprowadziły 13 uderzeń na cele wroga na froncie południowym, a artyleria i wojska rakietowe przeprowadziły na tym odcinku frontu 370 misji ogniowych. W wyniku działań ukraińskiej armii Rosjanie stracili w ciągu doby 108 żołnierzy, pięć czołgów, trzy zestawy rakietowe Grad, 15 pojazdów opancerzonych, 10 jednostek moździerzy i ciężkiej artylerii, dwie wyrzutnie S-400 oraz dwa składy amunicji w rejonie mikołajowskim.

05:14
08.09.2022

Zełenski ustanowił święto wywiadu wojskowego Ukrainy

- To święto tych, których wkład w naszą obronę i przyszłe zwycięstwo nie może być przeszacowany - mówił ukraiński prezydent w swoim wieczornym wystąpieniu.

Czytaj więcej

Zełenski: Dobre wiadomości z obwodu charkowskiego
05:09
08.09.2022

W czwartek pięć statków ze zbożem i produktami rolnymi opuści ukraińskie porty

Wspólne Centrum Koordynujące (JCC), nadzorujące implementację porozumienia z 22 lipca poinformowało, że w czwartek ukraińskie porty opuści pięć statków, na pokładzie których znajdować się będzie łącznie 83 241 ton zbóż i produktów rolnych. Statki Jasmin Queen (9 531 ton kukurydzy na pokładzie), Captian Adam 1 (9,3 tys. ton pszenicy) i Filyoz (4 410 ton oleju słonecznikowego) popłyną do Turcji. Statek Kiran America popłynie do Chin z 50 tys. ton jęczmienia i kukurydzy na pokładzie, a statek Santana zawiezie 10 tys. ton pszenicy do Włoch. Łącznie, od 22 lipca do 7 września, ukraińskie porty opuściły statki przewożące na pokładzie 2 334 850 ton zbóż i produktów rolnych.

04:37
08.09.2022

Zełenski o oskarżeniach Rosji: Od dawna nie słyszeliśmy od ich władz słowa prawdy

- Rosja sformułowała kolejne, rażąco fałszywe stwierdzenie, że absolutna większość ukraińskiego zboża jest rzekomo eksportowana do krajów Europy. Cóż, nie słyszeliśmy słowa prawdy od przedstawicieli władz Rosji od długiego czasu, więc to nikogo nie zaskakuje - powiedział w swoim wieczornym przemówieniu prezydent Ukrainy. - Do końca tego miesiąca co najmniej 3 mln to produktów rolnych może zostać wyeksportowanych z naszych portów. I znacząca część tego eksportu trafi do najbiedniejszych i najbardziej potrzebujących krajów. Pierwszy transport trafił do Etiopii. Droga nie była łatwa - najpierw morzem, potem ciężarówkami. Ale setki tysięcy Etiopczyków zostało dzięki temu uratowanych od głodu - przekonywał Zełenski. - Może Rosji to nie odpowiada i nie chce tego zauważyć. Jednakże jest to dokładnie to, czego świat potrzebuje. To niezbędne, by ratować kraje na różnych kontynentach od chaosu, to konieczne, by ratować ludzi przed głodem - dodał. - W odróżnieniu od Rosji nie czynimy rasistowskich podziałów świata na tych, którzy zasługują na bezpieczeństwo i tych, którzy nie zasługują; na tych, którzy zasługują na życie bez głodu i na tych, którzy najwyraźniej nie zasługują. Wspieramy wszystkich ludzi, wszystkie kraje. (...) Ukraina była, jest i będzie gwarantem światowego bezpieczeństwa żywnościowego - podsumował prezydent Ukrainy. 

04:34
08.09.2022

Rosja chce dyskusji o dostawach broni dla Ukrainy na posiedzeniu RB ONZ

Rosja domaga się dyskusji na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ, poświęconej kwestii dostaw zagranicznej broni dla Ukrainy na posiedzeniu zaplanowanym na 8 września - poinformował stały przedstawiciel Rosji w RB ONZ, Wasilij Nebenzia. - Proponujemy, by jutro omówić prawdziwe zagrożenie dla międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa stwarzane przez dostawy broni i sprzętu wojskowego na Ukrainę przez państwa trzecie - powiedział Nebenzia. - Rosja chciałaby, aby głos zabrał zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. rozbrojenia, Izumi Nakamitsu - dodał. Żądanie w tej sprawie Rosja skierowała do francuskiej prezydencji w RB ONZ.

04:31
08.09.2022

Broń hipersoniczna ma wejść do wyposażenia armii USA nie później niż pod koniec 2023 r.

O planach wyposażenia amerykańskiej armii w broń hipersoniczną mówił na konferencji organizowanej przez Defense News zastępca sekretarza departamentu obrony USA, Gabe Camarillo.