Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 197

"Naszym zdaniem, od początku specjalnej operacji wojskowej na terytorium Ukrainy w działaniach prezydenta Federacji Rosyjskiej  Władimira Putina istnieją oznaki przestępstwa określone w art. 93 Konstytucji Federacji Rosyjskiej - zdrady stanu" - piszą radni.

Zauważają, że decyzja Putina o rozpoczęciu wojny z Ukrainą „szkodzi bezpieczeństwu Rosji i jej obywateli”. W szczególności niszczone są gotowe do walki jednostki armii rosyjskiej,  młodzi, sprawni obywatele albo giną, albo stają się kalekami. Cierpi też gospodarka kraju: zagraniczne firmy opuszczają rynek, zagraniczne komponenty stają się niedostępne dla producentów, a najbardziej wykształceni obywatele opuszczają kraj.

Czytaj więcej

Rosja obrońcą praw człowieka, moralności i miłosierdzia. Putin podpisał dekret

„Blok NATO rozszerza się na wschód” – piszą.

W wyniku wojny  Ukrainie do sojuszu dołączyły Szwecja i Finlandia, a długość granicy Rosji z NATO podwoiła się. Radni zauważają, że jednym z celów operacji wojskowej na Ukrainie była „demilitaryzacja” sąsiedniego kraju, a „osiągnięto odwrotny efekt”: Ukraina otrzymała od początku wojny sprzęt wojskowy i broń o wartości 38 mld USD .

Jeden z radnych, Dmitrij Paliuga potwierdził autentyczność dokumentu i powiedział, że nie oczekuje „cudów” od Dumy Państwowej.

- Ważne jest, abyśmy wyrazili swoje stanowisko i wyjaśnili je innym ludziom: wierzymy, że prezydent Putin szkodzi naszemu krajowi i jesteśmy gotowi o tym otwarcie mówić – powiedział Paliuga.

Inny radny, Radzisław Poliukow, powiedział, że autorzy listu liczą na poparcie innych gmin w całym kraju.

Poliukow stwierdził, że radni mają nadzieję „zasiać przynajmniej ziarno wątpliwości" wśród tych, którzy popierają wojnę.

- Robimy teraz to, co może zrobić każda rosyjska gmina – podkreślił Poliukow.