Rosja obrońcą praw człowieka, moralności i miłosierdzia. Putin podpisał dekret

"Państwo rosyjskie za granicą jest coraz częściej postrzegane jako strażnik i obrońca tradycyjnych wartości duchowych i moralnych (...) w tym ochrony praw i wolności człowieka, rodziny, humanizmu i miłosierdzia" - czytamy w dokumencie.

Publikacja: 05.09.2022 21:12

Rosja obrońcą praw człowieka, moralności i miłosierdzia. Putin podpisał dekret

Foto: AFP

Prezydent Rosji Władimir Putin zatwierdził "Koncepcję Polityki Humanitarnej Rosji za Granicą". Odpowiedni dekret   i tekst koncepcji zostały opublikowane w poniedziałek na oficjalnym portalu informacji prawnej.

Koncepcja głosi, że wśród narodowych interesów Federacji Rosyjskiej w sferze humanitarnej należy podkreślić ochronę tradycyjnych wartości duchowych i moralnych, popularyzację dziedzictwa historycznego i kulturowego oraz osiągnięć narodów kraju, wzajemne wzbogacanie się kulturami narodów innych krajach „rozwój międzynarodowej współpracy humanitarnej na sprawiedliwych, wzajemnych, otwartych i niedyskryminacyjnych zasadach”.

"Rosja powinna rozszerzyć swoją kulturalną obecność w krajach europejskich, jeśli państwa regionu będą na to gotowe".

Koncepcja podkreśla, że ​​wielowiekowa historia harmonijnego współistnienia różnych narodów, zachowanie ich obyczajów i tradycji „są najważniejszymi osiągnięciami cywilizacyjnymi, które mają ogromne znaczenie dla rozwiązania problemów zapewnienia stabilności w społeczności światowej”.

Zauważa się także, że interkulturowość na historycznym terytorium kraju umożliwiła powstanie „wspólnoty duchowej różnych narodów, oddanych wspólnym zasadom i wartościom, takim jak patriotyzm, służba Ojczyźnie, rodzina, praca twórcza, humanizm, sprawiedliwość, wzajemna pomoc i kolektywizm”.

Zgodnie z koncepcją Rosja, będąca obrońcą tradycyjnych wartości, światowego dziedzictwa duchowego, jest coraz częściej postrzegana za granicą z tej strony. „Państwo rosyjskie za granicą jest coraz częściej postrzegane jako strażnik i obrońca tradycyjnych wartości duchowych i moralnych, duchowego dziedzictwa światowej cywilizacji (priorytet duchowości nad materialnym, ochrona praw i wolności człowieka, rodzina, normy moralne, humanizm, miłosierdzie)" - stwierdzono w dokumencie.

"Rosja w sprawach dwustronnej współpracy humanitarnej jest otwarta na cały świat".

Zdaniem autorów koncepcji, ważne jest regularne dostarczanie rzetelnych informacji  - o tym, z czego żyje rosyjskie społeczeństwo, z czego jest dumne, jakich wartości broni - do jak najszerszej zagranicznej grupy docelowej.

„Jednocześnie należy liczyć się z rosnącym na świecie zapotrzebowaniem na wartości tradycyjne, przede wszystkim rodzinne, ze względu na agresywne narzucanie poglądów neoliberalnych przez szereg państw” – podkreśla dokument. Zauważa się, że mentalność rosyjska charakteryzuje się wzajemną pomocą, kolektywizmem, wiarą w dobro i sprawiedliwość. „Wraz z przywiązaniem do tradycyjnych wartości duchowych i moralnych w społeczeństwie rosyjskim w ciągu tysiącletniej historii naszego kraju ukształtował się szacunek dla obcej kultury, wiary i obyczajów” – czytamy w tekście koncepcji.

„Jednym z kierunków dwustronnej współpracy humanitarnej jest zachowanie udziału Rosji w systemie europejskiej interakcji kulturowej".

Obszerna część dokumentu poświęcona jest "polityce humanitarnej Federacji Rosyjskiej".

„Polityka humanitarna za granicą jest integralną częścią polityki zagranicznej Federacji Rosyjskiej. Kultura odgrywa szczególną rolę w sferze humanitarnej jako skuteczne narzędzie łagodzenia sprzeczności między państwami i tworzenia jednoczącej agendy międzynarodowej”

W dokumencie czytamy, że Rosja powinna rozszerzyć swoją kulturalną obecność w krajach europejskich, jeśli państwa regionu będą na to gotowe.

„Jednym z kierunków dwustronnej współpracy humanitarnej jest zachowanie udziału Rosji w systemie europejskiej interakcji kulturowej. Konieczne jest utrzymanie zrównoważonej, wzajemnie korzystnej dwustronnej współpracy humanitarnej z państwami Europy Zachodniej, a także wspieranie ekspansji obecności kulturalnej w regionach Europy Środkowo-Wschodniej, biorąc pod uwagę gotowość państw regionów do tego” – napisano w dokumencie.

Koncepcja głosi także, że "Rosja w sprawach dwustronnej współpracy humanitarnej jest otwarta na cały świat. Jednocześnie wielkość i formy dwustronnej współpracy humanitarnej z różnymi państwami zależą od historii, tradycji, czynników geograficznych, poziomu stosunków dwustronnych, stanu ramy prawne, możliwości materialne i finansowe oraz zainteresowanie uczestników taką współpracą”.

Polityka
Król Karol III wraca do publicznych wystąpień. Komunikat Pałacu Buckingham
Polityka
Kto przewodniczącym Komisji Europejskiej: Ursula von der Leyen, a może Mario Draghi?
Polityka
Władze w Nigrze wypowiedziały umowę z USA. To cios również w Unię Europejską
Polityka
Chiny mówią Ameryce, że mają normalne stosunki z Rosją
Polityka
Nowe stanowisko Aleksandra Łukaszenki. Dyktator zakładnikiem własnego reżimu