Do wykazu prac legislacyjnych rządu trafił projekt nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników podmiotów leczniczych. Podwyżka najniższego wynagrodzenia w ochronie zdrowia, stanowiącego iloczyn przeciętnego wynagrodzenia brutto za poprzedni rok publikowanego przez GUS, oraz przypisanego do każdego z zawodów związanych z medycyną współczynnika pracy ma obowiązywać od lipca.

W uzasadnieniu projektu napisano, że podwyżka ma związek z postulatami strony społecznej i została ustalona w efekcie dialogu prowadzonego z Trójstronnym Zespołem ds. Ochrony Zdrowia. Ustalenia nie zadowoliły jednak wszystkich medyków. W proteście przeciwko zaproponowanym rozwiązaniom z Zespołu Trójstronnego wystąpiło Forum Związków Zawodowych, zrzeszające największy w zespole związek medyków – Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych. Wysokość proponowanych podwyżek krytykował też Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy.

Czytaj więcej

Sekretarka zarobi więcej niż pielęgniarka. Porozumienie Solidarności i OPZZ z rządem

Prócz podwyżek minimalnych wynagrodzeń pracowników publicznych podmiotów medycznych projekt zobowiązuje podmiot leczniczy będący pracodawcą do wskazania w umowie o pracę każdego pracownika objętego ustawą informacji o grupie zawodowej, do której powinien zostać przypisany w związku z kwalifikacjami wymaganymi na zajmowanym stanowisku pracy.

Etap legislacyjny: uzgodnienia wewnątrzresortowe