Karolina Kowalska

Karolina Kowalska

Prof. Marcin Czech: Przegląd apteczki może uratować zdrowie

Aptekarz może realnie wspomóc lekarza w farmakoterapii – mówi prof. Marcin Czech, były wiceminister zdrowia ds. polityki lekowej.

RPP: Lekarz nie może wymagać od pacjenta testu na Covid-19

Pacjent, któremu z powodu braku negatywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2 odmówiono leczenia, może złożyć skargę do Rzecznika Praw Pacjenta lub NFZ.

Do sanatorium już bez testu na Covid

Do rozpoczęcia turnusu w uzdrowisku nie będzie już potrzebny negatywny wynik testu na koronawirusa.

Zbadają domowe apteczki

1 kwietnia w 75 aptekach w całym kraju ruszy pilotaż przeglądu lekowego. Farmaceuta sprawdzi, jakie pacjent bierze leki, a informację przekaże lekarzowi.

Reklama implantów podobna jak leków. Jest projekt ustawy

Pacjent nie będzie wiedział, jaki rozrusznik serca czy zastawkę wszczepia mu lekarz. Posłowie chcą, by reklamy wyrobów medycznych były kierowane tylko do profesjonalistów.

Lekarze sprzeciwiają się zmianom w kodeksie karnym

Medycy ostrzegają, że zaostrzanie kar za nieumyślne spowodowanie śmierci zniechęci do specjalizacji zabiegowych, jak chirurgia.

NFZ: do szpitali trafią dodatkowe 2 mld zł

Od 1 kwietnia do końca 2022 r. do szpitali trafi dodatkowa kwota 2 mld zł. 4,5-proc. wzrost punktu rozliczeniowego ma „złagodzić skutki inflacji”.

Lekarz z Ukrainy praktykujący w Polsce ma prawo pomóc rodzinie

Prawnicy OZZL radzą lekarzom z Ukrainy praktykującym w Polsce, jak mogą zachować się z punktu widzenia prawa, gdy chcą natychmiast powrócić do ojczyzny, by pomóc bliskim.

Nawet 50 tys. zł kary za reklamowanie przeglądów lekowych w aptekach

Główny Inspektor Farmaceutyczny przypomina, że informacja o realizowaniu przez aptekę programu pilotażowego przeglądów lekowych nie może zawierać treści wartościujących ani znaków graficznych, które zachęcałyby do skorzystania z usług apteki.

Leczmy uchodźców, ale niech będzie to legalne

Samorząd lekarski chce, by punkty pomocy medycznej dla uciekinierów, funkcjonujące na dworcach i w dużych halach, mogły działać zgodnie z prawem.