Tak wynika z jednego z najnowszych wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA).
Kością niezgody w sprawie była uchwała rady gminy z czerwca 2024 r. dotycząca ustalenia diet przysługujących radnym oraz zasad ich wypłacania. Jeden z jej zapisów nie spodobał się wojewodzie. Konkretnie chodziło o paragraf dotyczący wynagrodzenia dla przewodniczącego rady. Zgodnie z uchwałą wysokość miesięcznej zryczałtowanej diety dla tego radnego funkcyjnego miała wynosić 120 proc. kwoty bazowej określonej w art. 25 ust. 6 ustawy o samorządzie gminnym – tj. tej z ustawy budżetowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe.
Czy diety radnych są limitowane?
Wojewoda uznał, że radni dopuścili się istotnego naruszenia prawa i zażądał unieważnienia uchwały w całości. W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Łodzi zarzucił bowiem, że uchwalili miesięczną dietę w wysokości przekraczającej maksymalną jej wysokość wynikającą z powszechnie obowiązującego prawa.
WSA nie zgodził się, że rada naruszyła prawo. Przypomniał, że zgodnie z art. 25 ust. 6 ustawy o samorządzie gminnym, wysokość diet przysługujących radnemu nie może przekroczyć w ciągu miesiąca łącznie 2,4-krotności kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe na podstawie przepisów ustawy o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej. Natomiast w art. 25 ust. 7 ustawy o samorządzie gminnym została zawarta delegacja dla Rady Ministrów do określenia w drodze rozporządzenia maksymalnej wysokości diet przysługujących radnemu w ciągu miesiąca.
Czytaj więcej
Dieta stanowi ekwiwalent utraconych korzyści, jakich radny nie uzyskuje w związku z wykonywaniem...