Spraw sobie prezent.
Dostęp do rp.pl do 50% taniej!
Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl
Otrzymasz dostęp do serwisu rp.pl, w tym artykułów z "Rzeczpospolitej"
i weekendowego magazynu Plus Minus.
Aktualizacja: 28.12.2019 20:59 Publikacja: 28.12.2019 00:01
Foto: shutterstock
Dyskusja o sądach dawno już wykroczyła poza ramy spokojnej i grzecznej, a im jest gorętsza, tym bardziej niemerytoryczna. Tak oddalamy się od znalezienia sposobu na poprawę sytuacji. Gorące dyskusje i wypowiedzi bardziej szkodzą, niż pomagają, nie tylko w tej sprawie.
Niepotrzebny jest nam spór, bo nie opinie i poglądy zmieniają oblicze świata, tylko konkretne działania. Wydawanie nowych poleceń i nakazów raczej nie stworzy nowych możliwości. A właśnie tego potrzeba naszym sądom, które z roku na rok mają coraz więcej spraw do załatwienia. Pora przyznać, że istniejący potencjał jest niewystarczający! W takiej sytuacji są tylko dwa wyjścia – zwiększamy w sądach liczbę sędziów, referendarzy, asystentów i urzędników (a także liczbę zajmowanych przez nich budynków i lokali oraz budżet) albo ograniczamy ilość spraw i upraszczamy postępowanie. W pierwszym przypadku może się okazać, że sądownictwo stanie się ważniejszą częścią gospodarki i budżetu, więc chyba nas na to nie stać i lepiej pomyśleć o drugim rozwiązaniu. Jeśli spojrzeć na działalność legislacyjną ustawodawcy, to jest to niechybnie głos wołającego na puszczy, i to od dawna (i przez ostatnie cztery lata, i przez poprzedzające je „osiem ostatnich lat"). W sytuacji przeciążenia sądów najczęściej słyszymy, że głównym problemem jest długotrwałość postępowania lub przeciągające się terminy. Inni wymieniają problemy w pozyskiwaniu opinii biegłych lub niestawiennictwo świadków. Ostatnio doszedł nowy zarzut: podwyższono opłaty sądowe.
Spraw sobie prezent.
Dostęp do rp.pl do 50% taniej!
Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl
Otrzymasz dostęp do serwisu rp.pl, w tym artykułów z "Rzeczpospolitej"
i weekendowego magazynu Plus Minus.
Abonament RTV w dotychczasowym kształcie ma przestać istnieć. TVP oraz Polskie Radio finansowane będą z opłaty audiowizualnej ponoszonej nie przez gospodarstwa domowe, jak do tej pory, lecz podatników, i pobierana wraz z podatkiem dochodowym przez urzędy skarbowe - wynika z założeń projektu ustawy, do której dotarł portal wirtualnemedia.pl.
Prezydent Andrzej Duda ułaskawił Jerzego Jachowicza. Publicysta tygodnika „Sieci” i serwisu wPolityce.pl został prawomocnie skazany za pomówienie prokuratora Dariusza Korneluka, współzałożyciela i członka Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia.
Konsument nie musi składać przed sądem sformalizowanego oświadczenia, aby skorzystać z uprawnień wywodzonych z prawa Unii przy rozliczeniu umowy kredytu.
Najstarsza córka Grzegorza Ciechowskiego, lidera Republiki chce wywalczyć prawo do udziału w zyskach z twórczości ojca i nie zgadza się, by matka kolejnych dzieci artysty pozostała jedyną ich beneficjentką.
Pełnomocnicy będą mogli udostępnić klientom dokumenty dotyczące ich sprawy np. elektronicznie.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z złożoności logistyki świątecznych łańcuchów dostaw. Święta to nie tylko tradycyjne, rodzinne posiłki, ale również prezenty czy dekoracje. Dostarczenie wszystkich tych produktów wymaga dodatkowej energii, w tym ropy naftowej, gazu i elektryczności.
Referendarz sądowy w Wydziale Gospodarczym dla Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Warszawie 7 grudnia zwrócił wniosek o wprowadzenie zmian w statucie Telewizji Polskiej ze względu na złożenie go na niewłaściwym formularzu.
Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego oddaliła jako oczywiście bezzasadną kasację pokrzywdzonej, w której wskazywała ona na rażącą niewspółmierność kary. SN uznał, że 4500 zł i zakaz patronatu na 3 lata wystarczy.
Sędzia Bartłomiej Starosta (Sąd Rejonowy w Sulęcinie) został w piątek wysłuchany przez KRS jako kandydat do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Od początku było wiadomo, że nie chodzi tu o pragnienie awansu tylko o obnażenie działań obecnej KRS.
Do tragicznego wydarzenia doszło w piątek rano w Sądzie Rejonowym w Mrągowie. Mężczyzna wyskoczył z okna na drugim piętrze budynku. Poniósł śmierć na miejscu.
Komitet Ministrów Rady Europy wezwał polskie władze do wykonania wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w zakresie praworządności. Raportu z ich wdrażania oczekuje do połowy marca 2024 roku.
Kradzież butelki alkoholu to zachowanie niegodne pracownika ochrony - uznała policja, a jej stanowisko podzielił sąd.
Eksperci uważają, że ograniczanie podstawy wymiaru składki trzeba uregulować w ustawie.
Wyrok TSUE jest kolejnym korzystnym rozstrzygnięciem dla konsumentów, które rozbraja rozstrzygnięcia SN.
W Dzienniku Ustaw z 9 grudnia ukazało się rozporządzenie w sprawie przedłużenia stosowania zerowej stawki VAT na żywność do końca marca 2024 r.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Kobieca reprezentacja Polski przegrała w Herning z Danią 22:32 (12:15) mecz grupowy podczas drugiej fazy mistrzostw świata. Porażka oznacza, że awansu do ćwierćfinału nie będzie.
Obraz „M39” Wojciecha Fangora na aukcji Desa Unicum w Warszawie pobił własny rekord.
Kilka dni temu w brytyjskim Manchesterze, jednej ze stolic europejskiej popkultury, odbył się pokaz mody Chanel Metiers d’Art.
Od poniedziałku 11 grudnia protestujący kierowcy zablokują dojazd do największego terminalu na węgiersko-ukraińskiej granicy na Węgrzech.
SPD na konwencji w Berlinie krytycznie odniosła się do swojej polityki wobec Rosji za czasów prezydentury Władimira Putina.
Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował informator dotyczący szczepień przeciwko grypie, COVID-19 i pneumokokom. Jest tam wykaz aptek i przychodni, w których można przyjąć szczepionki. Fundusz podaje też, dla kogo szczepionki są bezpłatne, a dla kogo ze zniżką.
Rosyjskie kobiety domagają się powrotu swoich mężów i synów z frontu w Ukrainie. Czy ta inicjatywa społeczna ma jakieś szanse?
Parlament Europejski i państwa członkowskie UE uzgodniły pierwsze na świecie przepisy regulujące sztuczną inteligencję. Oprócz AI, przepisy będą dotyczyły także mediów społecznościowych i wyszukiwarek.
BYD, chiński producent aut elektrycznych osiągnął kolejny kamień milowy. Z taśm produkcyjnych od 2008 r. zjechało 6 mln samochodów o napędzie czysto elektrycznym, elektrycznym z rangę extenderem oraz hybrydowym typu plug-in.
Decyzja partii Razem aby nie wchodzić do rządu Donalda Tuska wydaje się racjonalna i można ją było przewidzieć. Partia, która od początku swojego istnienia bazuje na buncie społecznym, nie mogła postąpić inaczej.
Piąty tej zimy konkurs pucharowy po raz pierwszy wygrał ktoś inny niż Stefan Kraft. Passę Austriaka przerwał Niemiec Karl Geiger. Polacy, choć powoli, wydają się zmierzać w dobrym kierunku: Piotr Żyła był 11., Dawid Kubacki 15.
Firmy energetyczne szykują się na wdrożenie tzw. taryf dynamicznych, które odznaczają się zmiennością cen energii w bardzo krótkim odstępie czasu. Największy sprzedawca energii w Polsce, Tauron chce usprawnić odczyt energii poprzez aplikację na telefon.
Premier League to już piłkarska NHL. Żadne rozgrywki nie budzą takich emocji i nikt nie sprzedaje praw do transmisji drożej niż Brytyjczycy.
„Die Welt” przestrzega UE i Niemcy, aby nie liczyły na uległość Donalda Tuska w spornych kwestiach. Nowy premier dobrze wie, jak funkcjonuje Unia i będzie twardo bronił polskich interesów.
Komisja Europejska chce ograniczyć patologie związane z hodowlą psów i kotów oraz handlem tymi czworonogami, a także poprawić dobrostan różnych zwierząt podczas transportu. Przedstawiła projekt przepisów w tej sprawie.
Europejska Uniwersytecka Nagroda Filmowa dla „Anatomii upadku” Justine Triet. Wśród nominowanych była też „Zielona granica” Agnieszki Holland i polska koprodukcja „Housekeeping for Beginners” Gorava Stvorowskiego.
„Organ jest nieomylny, obywatel to krętacz”
Po raz pierwszy w historii większość obywateli USA jest przeciwna obowiązywaniu kary śmierci. Większość stanów zrezygnowała z jej egzekwowania, zaś tylko w tym roku zaledwie w pięciu stanach kara ta została wykonana.
Amerykański aktor Ryan O'Neal, najbardziej znany z nominowanej do Oscara roli w romansie "Love Story" z 1970 roku, zmarł w wieku 82 lat - poinformował jego syn.
Europejska Agencja Leków (EMA) wydała nowe środki bezpieczeństwa dla leków zawierających pseudoefedrynę. Jest ona składnikiem popularnych preparatów na przeziębienie i alergie, gdyż obkurcza błonę śluzową u osób z katarem lub zapaleniem zatok.
Była niemiecka kanclerz, Angela Merkel odchodzi z Fundacji Konrada Adenauera, think tanku związanego z CDU.
Z wewnętrznego badania, które poznała "Rzeczpospolita" wynika, że Jacek Sutryk ma na starcie prekampanii samorządowej zdecydowanie najwyższe poparcie we Wrocławiu. Z sondażu wynika też, że kandydat KO nie może być pewny wejścia do II tury.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas