Szkody górnicze - orzecznictwo

Regulację dotyczącą szkód górniczych, czyli szkód spowodowanych ruchem zakładu górniczego, aktualnie zawierają art. 144 i nast. ustawy z 9 czerwca 2011 r. – Prawo geologiczne i górnicze (tekst jedn. DzU z 2019 r., poz. 868 z późn. zm., dalej jako p.g.g.).

Publikacja: 01.04.2020 02:00

Szkody górnicze - orzecznictwo

Foto: AdobeStock

Unormowania p.g.g. obejmują brak sprzeciwu właściciela wobec zagrożeń spowodowanych ruchem zakładu górniczego, który jest prowadzony zgodnie z ustawą, zakres odpowiedzialności za szkody spowodowane ruchem zakładu górniczego, stosowanie przepisów kodeksu cywilnego do naprawienia szkód, podmiot odpowiedzialny za szkodę, sposób naprawienia szkody, ustalenie odszkodowania z uwzględnieniem wartości uzasadnionych nakładów, przedawnienie roszczeń, odpowiednie stosowanie przepisów o naprawianiu szkód górniczych do zapobiegania tym szkodom, możliwość sądowego dochodzenia roszczeń po wyczerpaniu postępowania ugodowego, status ugody zawartej w formie aktu notarialnego jako tytułu egzekucyjnego, wykonanie ugody lub wyroku nakazującego naprawę szkód, a także postępowanie zabezpieczające.

Pozostało 90% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
Słynny artykuł o zniesławieniu ma zniknąć z kodeksu karnego
Prawo karne
Pierwszy raz pseudokibice w Polsce popełnili przestępstwo polityczne. W tle Rosjanie
Podatki
Kiedy ruszy KSeF? Ministerstwo Finansów podało odległy termin
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Podatki
Ministerstwo Finansów odkryło karty, będzie nowy podatek. Kto go zapłaci?
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?