Informacje o szczegółach reformy szef MS przedstawił podczas konferencji prasowej. Z zapowiedzi marszałka Sejmu Szymona Hołowni wynika, że projektem uchwały Sejm zajmie się już w środę, podczas najbliższego posiedzenia Izby.
- Chcielibyśmy przedstawić założenia dotyczące kompleksowej reformy TK. Uważamy, że obywatele RP zasługują na to aby w Polsce działał sąd konstytucyjny, który w pełni realizuje swoje zadania konstytucyjne. (…) Czas najwyższy, aby doprowadzić do naprawy sytuacji w TK – mówił Bodnar.
Czytaj więcej
Nie będzie wyważania kopniakiem drzwi w Trybunale Konstytucyjnym. Obecna konstelacja polityczna i procedury legislacyjne powodują, że będzie to raczej dłuższy marsz.
Reforma Trybunały Konstytucyjnego. Cztery akty prawne
Zmiany mają wprowadzać cztery akty prawne. - To jest projekt uchwały Sejmu, która będzie przedmiotem debaty na najbliższym posiedzeniu Sejmu. To jest także projekt ustawy o TK, społeczny projekt przygotowany przez organizacje pozarządowe. Jest także ustawa przepisy wprowadzające ustawę o TK oraz wreszcie ustawa, która ma na celu nowelizację konstytucji w kontekście funkcjonowania TK oraz wprowadzenia zasady bezpośredniego stosowania konstytucji przez sądy powszechne – dodał minister.
O proponowanych zmianach mówił też szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Maciej Berek. Jego zdaniem TK przestał pełnić swoją funkcję. - Jest problem wadliwości składu, wadliwości procedowania. Na ten narastający problem chcemy odpowiedzieć dużą kompleksową koncepcją. Potrzeba kreacji na nowo sądu konstytucyjnego w Polsce. Sąd konstytucyjny ma funkcjonować zgodnie z przepisami, które go dotyczą. Nie jesteśmy w stanie uzyskać tego efektu w składzie tym, który w tej chwili funkcjonuje w budynku przy al. Szucha - powiedział Berek.