Aneta Łazarska: Rozprawa zdalna czy stacjonarna?

W wielu sprawach w sądach powszechnych sędziowie przeprowadzają zdalne rozprawy. W sądach odwoławczych też są coraz powszechniejsze i użyteczne.

Publikacja: 23.11.2022 12:21

Aneta Łazarska: Rozprawa zdalna czy stacjonarna?

Foto: Adobe Stock

Mimo upływu ponad dwóch lat od wprowadzenia zdalnych rozpraw ich rozwiązania informatyczno-techniczne są wciąż prowizoryczne. Nie zaproponowano żadnego narzędzia ani systemu informatycznego przeznaczonego dla sądów i rozpraw, opartego choćby na systemie immersji czy uwarunkowaniach sali sądowej. Kamera nie daje pełnego obrazu sali, sąd nie widzi pełnego obrazu stron i ich pełnomocników, a jedynie pewien wycinek zależny od ustawienia kamery.

Dźwięk zależy od sprzętu technicznego oraz jakości łącza internetowego. Chociaż wszyscy doskonale wiedzą, że rozprawa sądowa zdecydowanie różni się od spotkania biznesowego czy towarzyskiej wideokonferencji,wciąż nie opracowano rozwiązań, które odpowiadałyby potrzebom sądów.

Pozostało 90% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów