Jedna ewidencja rachunkowa, ale wiele możliwości

Odpowiednio zbudowany plan kont i wykorzystanie narzędzi z programów finansowo-księgowych pozwolą na uzyskiwanie z ewidencji rachunkowej nie tylko danych niezbędnych do prawidłowych rozliczeń z fiskusem.

Publikacja: 11.04.2018 07:00

Jedna ewidencja rachunkowa, ale wiele możliwości

Foto: Adobe Stock

Podstawowe kategorie wynikowe, czyli przychody oraz koszty, ustalane według ustawy o rachunkowości i według przepisów podatkowych nie są tożsame. Powoduje to, że zysk bilansowy i dochód do opodatkowania nie są sobie równe. Regulacje bilansowe są podstawą ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych i nakazują ujmować w księgach wszystkie operacje, które mają związek z jednostką w okresie sprawozdawczym, według zasady memoriałowej. Jednocześnie, zgodnie z zasadą ostrożnej wyceny, przepisy nie dopuszczają do wykazania zysku zbyt wysokiego w porównaniu z wynikiem rzeczywiście osiągniętym.

- Zasada memoriału, opisana w art. 6 ust. 1 ustawy o rachunkowości (uor) mówi, że jednostki gospodarcze powinny ująć w księgach rachunkowych wszystkie osiągnięte, przypadające na jej rzecz przychody i obciążające ją koszty związane z tymi przychodami dotyczące danego roku obrotowego, niezależnie od terminu ich zapłaty.

- Zasada istotności (art. 7 ust. 1 uor) nakazuje natomiast jednostkom gospodarczym wycenę poszczególnych składników aktywów i pasywów przy zastosowaniu rzeczywiście poniesionych na ich nabycie (wytworzenie) cen (kosztów), z zachowaniem zasady ostrożności. W szczególności należy w tym celu w wyniku finansowym, bez względu na jego wysokość, uwzględnić:

– zmniejszenia wartości użytkowej lub handlowej składników aktywów, w tym również dokonywane w postaci odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych;

– wyłącznie niewątpliwe pozostałe przychody operacyjne i zyski nadzwyczajne;

– wszystkie poniesione pozostałe koszty operacyjne i straty nadzwyczajne oraz

– rezerwy na znane jednostce ryzyko, grożące straty oraz skutki innych zdarzeń.

Normy stworzone dla potrzeb przepisów podatkowych są z kolei ściśle związane z koniecznością obliczenia zobowiązania podatkowego oraz uiszczenia wyznaczonej w ten sposób daniny na rzecz fiskusa. Odmienne założenia przy tworzeniu norm podatkowych oraz przepisów bilansowych powodują, że w systemie prawa występuje autonomiczność obu tych dziedzin względem siebie. Sytuacja taka wymaga zatem odpowiedniego dostosowania procedur oraz systemu ewidencji zdarzeń gospodarczych (systemu księgowego) do potrzeb zarówno przepisów podatkowych, jak i bilansowych.

Polityka obowiązkowa

Zgodnie z art. 10 uor każdy podmiot gospodarczy, który prowadzi księgi rachunkowe – bez względu na rodzaj działalności – zobowiązany jest do posiadania dokumentacji określającej w języku polskim zasady i stosowane rozwiązania z zakresu rachunkowości. W polityce rachunkowości, bo o niej mowa, powinny znajdować się takie elementy jak m.in.:

- opis metody wyceny aktywów i pasywów,

- opis systemu informatycznego wspierającego procesy ewidencji księgowo-podatkowej (w przypadku prowadzenia ksiąg rachunkowych przy użyciu komputera),

- przyjęty rok obrotowy i wchodzące w jego skład okresy sprawozdawcze,

- sposób ustalania wyniku finansowego (wariant kalkulacyjny lub porównawczy),

- system służący ochronie danych i ich zborów.

- wykaz ksiąg rachunkowych,

- zakładowy plan kont.

W momencie analizy rozbieżności pomiędzy regulacjami bilansowymi i podatkowymi istotny dla danej jednostki staje się system ewidencji, który umożliwia zarówno wyznaczenie wyniku finansowego, jak i dochodu do opodatkowania. Ewidencja rachunkowa, jako konsekwencja stosowania przepisów uor, nie decyduje bowiem o zasadach wyliczenia dochodu do opodatkowania, gdyż wytycznych w tej kwestii dostarcza jednostkom gospodarczym co do zasady ustawa o CIT (rzadziej ustawa o PIT).

Odesłanie do odrębnych przepisów

Artykuł 9 ust. 1 ustawy o CIT nakłada jedynie obowiązek prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w taki sposób, aby umożliwić określenie wysokości dochodu lub straty, podstawy opodatkowania i wysokości należnego za dany rok obrotowy podatku. Przepis ten nie definiuje zatem pojęcia ewidencji rachunkowej, a tylko odsyła użytkownika do ustaw z zakresu prawa bilansowego. Ustawa o CIT podkreśla jedynie, że z tego rodzaju ewidencji powinno wynikać, że dany podmiot rzeczywiście uzyskał przychody oraz poniósł koszty, które należy uwzględnić przy ustalaniu podstawy opodatkowania. Pomijanie pewnych zdarzeń gospodarczych w rachunku podatkowym wymaga od systemu ewidencji rachunkowej odpowiedniej elastyczności, która umożliwi odpowiednią selekcję danych na potrzeby sprawozdawczości podatkowej.

Dopasowana analityka

Często spotykaną metodą tworzenia systemu ewidencji operacji gospodarczych jest taka konstrukcja planu kont, w której w zależności od potrzeb informacyjnych użytkowników można uzyskać wymagane dane. Dzieje się tak, ponieważ – jak wspomniano wcześniej – inne informacje niezbędne są do ustalenia wyniku finansowego, kalkulacji dochodu do opodatkowania czy sporządzenia raportu generowanego wyłącznie na wewnętrzne potrzeby firmy. Każda jednostka tworzy więc - na podstawie planu wzorcowego - taki układ kont, który będzie odpowiadał prowadzonej przez nią działalności gospodarczej, a równocześnie umożliwi sporządzenie sprawozdania finansowego, jasno i rzetelnie odzwierciedlającego sytuację majątkową i finansową, oraz deklaracji podatkowej za dany rok. Odpowiednia konstrukcja planu kont umożliwia uzyskanie informacji z poszczególnych kont, które możemy określić mianem zasobów informacyjnych. W zależności od potrzeb jednostki i generowanego przez nią sprawozdania finansowego bądź kalkulacji dochodu do opodatkowania, można wykorzystywać zapisy znajdujące się na wszystkich kontach lub tylko wyselekcjonowanych. Każde konto jest odrębnym i niepowtarzalnym zbiorem danych księgowych, które decydują o poprawności informacji na każdym etapie gromadzenia, przetwarzania i przechowywania danych rachunkowych.

Problem zgodności systemu ewidencji księgowej z potrzebami sprawozdawczości bilansowej oraz podatkowej jest wówczas rozwiązywany poprzez utworzenie odpowiedniej liczby kont szczegółowych. Księgowość syntetyczna jest niewystarczająca w zakresie potrzeb informacyjnych jednostek zarządzających oraz sprawujących kontrolę na danym podmiotem, ponieważ daje ona zbyt ogólny pogląd na sytuację majątkowo-finansową. W każdej jednostce – niezależnie od kont księgi głównej – niezbędne jest zatem stworzenie odpowiedniej liczby kont pomocniczych, które dostarczą szczegółowych i aktualnych danych, przydatnych również praktycznie. Większość jednostek, po odpowiednim podziale syntetycznych kont kosztowych i przychodowych na różne zbiory analityczne, dokonuje też podziału tych kategorii na uznawane i nieuznawane za wpływające na wysokość wyniku podatkowego. Sytuację taką ilustruje schemat, z którego wynika, że ostatnim, najniższym szczeblem analityki jest określenie, czy i w jakiej części dana kategoria wydatku lub przychodu jednostki wpływa na dochód do opodatkowania.

Dostępne narzędzia

Bardziej rozbudowane bądź zaawansowane systemy księgowe oferują możliwość dodania znacznika do zapisu księgowego, który wskazuje, że ewidencjonowany koszt albo przychód nie jest uznawany z punktu widzenia prawa podatkowego. Znaczniki umożliwiają odróżnienie oznaczonych dokumentów oraz wydzielenie zagregowanych dokumentów według konkretnych znaczników w celu ich sumowania, tworzenia zestawień, drukowania odpowiednich podsumowań itp.

—Magdalena Kraszewska-Szuba

podstawa prawna: ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn. DzU z 2018 r., poz. 395 ze zm.)

podstawa prawna: ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. DzU z 2017 r. poz. 2343 ze zm.)

Zdaniem autorki

Magdalena Kraszewska-Szuba

Odpowiednia konstrukcja planu kont w ramach systemu ewidencji księgowej albo wykorzystanie innych narzędzi dostępnych w systemach finansowo-księgowych, takich jak na przykład znaczniki, dają użytkownikom informacji szerokie możliwości wykorzystania różnorodnych zestawień danych,. Jednocześnie umożliwiają prowadzenie ewidencji zgodnej zarówno z wymaganiami ustawy o rachunkowości, jak i norm podatkowych, a także nadrzędną w rachunkowości koncepcją wiernego i rzetelnego obrazu. Wszystko zależy od stopnia skomplikowania i zaawansowania systemu księgowego, z którego korzysta jednostka gospodarcza oraz jej wymagań informacyjnych zarówno na potrzeby bilansowe, jak i podatkowe. Początkowy etap dostosowania systemu finansowo- -księgowego może być dość pracochłonny. Jednak rekompensatą będzie niewątpliwie sprawne przygotowywanie różnego rodzaju raportów i zestawień danych, zwłaszcza tych niezbędnych w bieżącej działalności firmy.

Podstawowe kategorie wynikowe, czyli przychody oraz koszty, ustalane według ustawy o rachunkowości i według przepisów podatkowych nie są tożsame. Powoduje to, że zysk bilansowy i dochód do opodatkowania nie są sobie równe. Regulacje bilansowe są podstawą ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych i nakazują ujmować w księgach wszystkie operacje, które mają związek z jednostką w okresie sprawozdawczym, według zasady memoriałowej. Jednocześnie, zgodnie z zasadą ostrożnej wyceny, przepisy nie dopuszczają do wykazania zysku zbyt wysokiego w porównaniu z wynikiem rzeczywiście osiągniętym.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
Słynny artykuł o zniesławieniu ma zniknąć z kodeksu karnego
Prawo karne
Pierwszy raz pseudokibice w Polsce popełnili przestępstwo polityczne. W tle Rosjanie
Podatki
Kiedy ruszy KSeF? Ministerstwo Finansów podało odległy termin
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Podatki
Ministerstwo Finansów odkryło karty, będzie nowy podatek. Kto go zapłaci?
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?