Sprawozdania finansowe małych firm na nowych zasadach

Wartości przychodów i aktywów pozwalające przygotować za 2015 r. uproszczony bilans i rachunek wyników są wyższe niż limity, które wyznaczają obowiązek ich badania przez audytora. Skorzystają na tym zwłaszcza niewielkie spółki akcyjne.

Publikacja: 25.11.2015 07:00

We wrześniu 2015 r. weszła w życie kolejna nowelizacja ustawy o rachunkowości (dalej: uor) wprowadzająca do krajowych przepisów wytyczne dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE z 26 czerwca 2013 r. w sprawie rocznych sprawozdań finansowych, skonsolidowanych sprawozdań finansowych i powiązanych sprawozdań niektórych rodzajów jednostek (dalej: dyrektywa). Nowelizacja wprowadziła m.in. definicję jednostek małych i ustaliła układ ich bilansu oraz rachunku zysków i strat. Z uzasadnienia do nowelizacji ustawy wynika, że wprowadzenie uproszczeń w zakresie sprawozdawczości finansowej ma spowodować redukcję obciążeń administracyjnych dla małych jednostek, do których zaliczane są spółki akcyjne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki komandytowo-akcyjne, które w roku obrotowym, za który sporządzają sprawozdanie finansowe, oraz w roku poprzedzającym rok obrotowy nie przekraczają co najmniej dwóch z trzech określonych w nowelizacji wielkości >patrz ramka.

Pozostało 92% artykułu

Dostęp do artykułu wymaga aktywnej subskrypcji!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt