Praktyczne problemy procesu konsolidacji sprawozdań finansowych

Rok 2020 praktycznie już za nami, a jednostki gospodarcze planujące prace nad skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym wyznaczają ramy czasowe nad prostym zebraniem danych finansowych wchodzących w jego skład.

Publikacja: 22.12.2020 16:45

Praktyczne problemy procesu konsolidacji sprawozdań finansowych

Foto: Adobe Stock

Taka agregacja danych stanowi jedynie punkt wyjścia do dalszych czynności, które przyczyniają się do prawidłowego sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego. Te czynności stanowią proces, którego trudność polega przede wszystkim na dokonaniu stosownych korekt konsolidacyjnych w celu wygenerowania finalnych danych skonsolidowanych.

Prawidłowo wyliczone i wprowadzone korekty stanowią, że skonsolidowane sprawozdanie finansowe jest ważnym źródłem informacji dla jego odbiorców. Dla przykładu w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym są wyeliminowane skutki transakcji wewnątrzgrupowych, niezrealizowane zyski i straty na tych transakcjach, czy odzwierciedlone zmiany aktywów netto jednostek podporządkowanych.

Pozostało 86% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Sądy i trybunały
Prokurator krajowy zdecydował: będzie śledztwo ws. sędziego Nawackiego