Księgowi oczekują oficjalnych gwarancji związanych z zaliczkami na podatek

Część biur rachunkowych nie chce podwójnie obliczać zaliczek na PIT.

Publikacja: 12.01.2022 19:19

Księgowi oczekują oficjalnych gwarancji związanych z zaliczkami na podatek

Foto: Adobe Stock

Na oficjalne stanowisko resortu finansów w sprawie podwójnego wyliczania zaliczek na PIT czekają niemal wszyscy księgowi w Polsce. Uważają, że rozporządzenie z 7 stycznia dotyczące przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na PIT jest sprzeczne z przepisami. Bez gwarancji, że nie poniosą za to odpowiedzialności, nie zamierzają obliczać zaliczek na dwa sposoby.

Niepewne prawo...

Beata Boruszkowska, prezes Krajowej Izby Biur Rachunkowych i właścicielka biura rachunkowego, wyjaśnia, że 11 stycznia do Ministerstwa Finansów została złożona opinia prawa. Wynika z niej, że rozporządzenie nakazujące obliczanie zaliczek na PIT na dwa sposoby zostało wydane z naruszeniem prawa.

– Jeżeli rozporządzenie jest niezgodne z prawem, nie możemy na jego podstawie liczyć zaliczek na PIT, bo to księgowi i biura rachunkowe będą ponosić odpowiedzialność finansową przed swoimi klientami i ich pracownikami za ewentualne błędy. W grę wchodzi także odpowiedzialność karnoskarbowa. Dlatego chcemy, by minister finansów ustosunkował się do opinii – mówi Beata Boruszkowska.

Czytaj więcej

"Polski Ład": Pensje liczymy po nowemu i staremu, wybieramy wyższe

Opinia została sporządzona także na zlecenie Fundacji Wspierania i Rozwoju Biur Rachunkowych.

– Największym problemem dla biur jest chaos i dezinformacja. A rozporządzenie dotyczące zaliczek jest tego przyPkładem. Mamy poważne wątpliwości, czy jest zgodne z prawem – mówi Julia Dybkowska, wiceprezes zarządu fundacji.

Jak wyjaśnia autor opinii, radca prawny, doradca podatkowy Adam Bartosiewicz, rozporządzenie zostało wydane z przekroczeniem upoważnienia ustawowego, a ponadto nie przedłuża terminów, tylko ustanawia alternatywny sposób obliczania zaliczki na podatek dochodowy. Gdyby uznać, że terminy przedłuża, nie eliminuje terminu ustawowego, tylko rozciąga go w czasie. A to – zdaniem Adama Bartosiewicza – oznacza, że płatnicy mogą, ale nie muszą się do niego stosować, bo pobranie zaliczki w ustawowych kwotach i terminach nie będzie naruszało rozporządzenia.

– Jeśli resort finansów uzna, że wszystko jest w porządku, a tak wynika z nieoficjalnych rozmów, oczekujemy gwarancji, np. oficjalnej interpretacji czy objaśnień. Od poniedziałku przyjęliśmy zasadę, że nie będziemy liczyć zaliczki dwa razy, dopóki nie dostaniemy oficjalnego potwierdzenia, że jest to zgodne z prawem – mówi Beata Boruszkowska.

Z kolei Julia Dybkowska zwraca uwagę, że o ile właściciele biur rachunkowych mają pewne pole manewru i mogą wstrzymać się z podejmowaniem decyzji co dalej z rozliczaniem zaliczek, o tyle etatowi księgowi i kadrowi, zwłaszcza zatrudnieni w administracji, spółkach Skarbu Państwa czy samorządach, mają prawdziwy problem.

– Oni są w bardzo trudnej sytuacji, bo muszą wykonywać polecenia służbowe, a wiedzą, że mogą ewentualnie ponosić odpowiedzialność – tłumaczy Julia Dybkowska.

Problem z rozporządzeniem jest nie tylko prawny, ale i techniczny.

– Wyliczenie zaliczki na PIT nie jest proste, a na dwa sposoby jeszcze bardziej skomplikowane. Nasze systemy nie są do tego dostosowane. Informatycy nie przygotują ich z dnia na dzień. A nawet jeśli się pojawią, będą się wiązały z dodatkowym wydatkiem, a dopiero co trzeba było zapłacić kilka tysięcy za nowe systemy. Mamy wyliczać zaliczki w Exelu? – pyta Boruszkowska.

Sam proces przygotowania, projektowania i programowania też jest złożony.

– Najpierw musimy zrozumieć, jak aktualizacja ma działać, potem trzeba to zaprojektować, zaprogramować, przepuścić przez dział testów i sprawdzić na rzeczywistych użytkownikach. Dopiero wtedy można publikować wersję oficjalną, którą jeszcze trzeba zaktualizować w każdym biurze rachunkowym czy u każdego księgowego – podkreśla Krzysztof Wojtas, prezes BrainSHARE IT, producenta systemu SaldeoSMART.

...i brak narzędzi

Żeby odpowiedzialnie przygotować np. aktualizację do systemu rozliczeniowego, potrzebny jest więc czas. Nie da się tego zrobić w jeden dzień.

Jak wyjaśnia Barbara Skrzecz-Mozdyniewicz, dyrektor w dziale sprzedaży i wdrożeń w Asseco Business Solutions dostosowanie aplikacji do nowego rozporządzenia wymaga wprowadzenia poprawki. – Dokładamy wszelkich starań, by jak najszybciej przejść z etapu analizy do produkcji i umożliwić klientom wywiązanie się z nowych obowiązków – mówi.

A Mariusz Jurak, wiceprezes Sygnity, dodaje: – Sygnity wykonało i wdrożyło zmiany w oprogramowaniu na czas. Jesteśmy też gotowi na bieżąco modyfikować systemy informatyczne klientów, dostosowując je do korekt legislacyjnych.

- współpraca kmk

Dotychczasowe stanowisko MF

Z komunikatu opublikowanego 9 stycznia na oficjalnej stronie internetowej resortu finansów wynika, że:- Minister finansów rozporządzeniem nie zmienia zasad systemu podatkowego, które są regulowane ustawowo.- Przedłuża jedynie terminy na pobranie zaliczek na podatek, do czego uprawnia go ordynacja podatkowa.- Przedłużenie terminów jest rozwiązaniem korzystnym dla podatników.Resort zapewnił, że termin poboru nadwyżki zaliczki został przedłużony nie poprzez wskazanie konkretnej daty, tylko zdarzenia, po którym zostanie pobrana i odprowadzona.

Na oficjalne stanowisko resortu finansów w sprawie podwójnego wyliczania zaliczek na PIT czekają niemal wszyscy księgowi w Polsce. Uważają, że rozporządzenie z 7 stycznia dotyczące przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na PIT jest sprzeczne z przepisami. Bez gwarancji, że nie poniosą za to odpowiedzialności, nie zamierzają obliczać zaliczek na dwa sposoby.

Niepewne prawo...

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów