Elektroniczne sprawozdania finansowe za 2018: użycie profilu zaufanego ePUAP

Platforma ePUAP pozwala podpisywać e-dokumenty, które mają strukturę pliku XML. Nie została ona opracowana dla raportów przygotowanych według MSR czy sprawozdań z działalności.

Publikacja: 13.03.2019 06:00

Księgowanie

Księgowanie

Foto: Adobe Stock

Dla wielu przedsiębiorców przygotowujących się do wypełnienia obowiązków sprawozdawczych z ustawy o rachunkowości, zaskakujący może być fakt, że użycie profilu zaufanego ePUAP ma ograniczone zastosowanie. Chociaż obecna funkcjonalność e-platformy służącej do bezpłatnego zgłaszania dokumentów finansowych do Repozytorium Dokumentów Finansowych (https://ekrs.ms.gov.pl/rdf/rd/) rozpoznaje sprawozdania finansowe sporządzone w formacie XML przy wykorzystaniu podpisu zaufanego, to użycie podpisu zaufanego w celu podpisania sprawozdania finansowego niesporządzanego w strukturze logicznej oraz formacie udostępnianych w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie Ministerstwa Finansów (format XML) oraz sprawozdania z działalności jednostki może okazać się znacznie utrudnione. Nie zmienia tego również fakt udostępnionej właśnie usługi publicznej, która ma ułatwić proces podpisywania podpisem zaufanym dokumentów składanych do RDF (https://obywatel.gov.pl/praca-i-biznes/podpisz-dokument-elektronicznie-wykorzystaj-podpis-zaufany) – dalej jako „e-usługa".

Pozostało 80% artykułu
Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt