Spraw sobie prezent.
Dostęp do rp.pl do 50% taniej!
Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl
Otrzymasz dostęp do serwisu rp.pl, w tym artykułów z "Rzeczpospolitej"
i weekendowego magazynu Plus Minus.
Aktualizacja: 04.12.2019 15:13 Publikacja: 04.12.2019 16:45
Foto: 123RF
Jedną z najbardziej dyskutowanych zmian podczas ostatniej nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego była ta dotycząca znacznego ograniczenia możliwości zgłaszania zarzutu potrącenia oraz powództwa wzajemnego. Przyjrzyjmy się zatem, czego dotyczą wprowadzone zmiany oraz czy i jak wpłyną one na procesy toczące się przed sądami pracy.
Na wstępie przypomnijmy, że obie instytucje umożliwiają pracodawcy wykorzystanie okazji, że sprawa z powództwa etatowca zawisła już w sądzie, i rozstrzygnięcia w niej własnych roszczeń wobec pracownika. Odbywa się to albo przez wniesienie własnego pozwu, który zostanie rozpoznany łącznie ze sprawą pracownika, albo przez zgłoszenie zarzutu, który bez konieczności składania pozwu udaremni żądanie pracownika.
Spraw sobie prezent.
Dostęp do rp.pl do 50% taniej!
Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl
Otrzymasz dostęp do serwisu rp.pl, w tym artykułów z "Rzeczpospolitej"
i weekendowego magazynu Plus Minus.
Po 22 grudnia 2023 r. rodzice i opiekunowie nie otrzymają już 500 zł wsparcia na utrzymanie dzieci. Świadczenie wychowawcze zostanie zwaloryzowane i kolejne wypłaty wyniosą 800 zł na każde dziecko. Pierwsze takie przelewy mogą trafić do niektórych rodziców jeszcze w grudniu.
Abonament RTV w dotychczasowym kształcie ma przestać istnieć. TVP oraz Polskie Radio finansowane będą z opłaty audiowizualnej ponoszonej nie przez gospodarstwa domowe, jak do tej pory, lecz podatników, i pobierana wraz z podatkiem dochodowym przez urzędy skarbowe - wynika z założeń projektu ustawy, do której dotarł portal wirtualnemedia.pl.
W poniedziałek prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni. Zakłada ona, że zakaz handlu nie będzie obowiązywał w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.
Firmowe regulacje mogą stanowić o konieczności uzyskania przez pracownika zgody przełożonego na wykonywanie pracy w nadgodzinach jeszcze przed jej podjęciem. Za nieprzestrzeganie tych zasad pracownik może zostać ukarany upomnieniem lub naganą, a jeśli wielokrotnie się to powtarza - nawet zwolniony z pracy.
Po niedawnym wyroku Trybunału Konstytucyjnego nowy rząd Mateusza Morawieckiego zamierza wypłacić szybko wyrównania sędziom.
Jedną z inicjatyw jest wykorzystanie narzędzi do robotyzacji, by pomóc pracownikom w automatyzacji codziennych, powtarzających się czynności.
Pracodawca nie może swobodnie wprowadzać zakazu podejmowania przez pracownika dodatkowej pracy. Taką możliwość daje tylko prawidłowo zastosowany zakaz konkurencji.
Menedżerowie mogą być rozliczani przez akcjonariuszy z wdrożenia ESG w spółce.
Zlecanie pracy nadliczbowej po przekroczeniu rocznego ograniczenia to wykroczenie przeciwko prawom pracownika. Za uporczywość poleceń nadgodzin szef może ponieść nawet odpowiedzialność karną.
W ciągu kolejnych miesięcy pracodawcy powinni przygotować się na poniesienie dodatkowych kosztów, związanych z organizacją pracy w firmie. Taki wniosek nasuwa się po lekturze nowych przepisów dot. BHP.
Jedyny zatrudniony na danym stanowisku nie wywalczy dodatkowych pieniędzy, powołując się na rzekomo lepszą sytuację osób na niższych posadach.
Do osób zatrudnionych w warunkach zagrożenia zalicza się też pracowników wyposażonych w indywidualne środki ochrony – uznał skład siedmiu sędziów Sądu Najwyższego. Sprawa dotyczyła ustalenia wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe.
Do osób zatrudnionych w warunkach zagrożenia zalicza się też pracowników wyposażonych w indywidualne środki ochrony, które je minimalizują – uznał skład siedmiu sędziów Sądu Najwyższego.
Firmowe regulacje mogą stanowić o konieczności uzyskania przez pracownika zgody przełożonego na wykonywanie pracy w nadgodzinach jeszcze przed jej podjęciem. Za nieprzestrzeganie tych zasad pracownik może zostać ukarany upomnieniem lub naganą, a jeśli wielokrotnie się to powtarza - nawet zwolniony z pracy.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W walkach na Ukrainie zginął były pracownik Urzędu Miasta Lublin.
Donald Trump w czasie spotkania w Davenport, w stanie Iowa dwukrotnie zapewnił, że jeśli wygra wybory prezydenckie w USA nie zostanie dyktatorem "z wyjątkiem pierwszego dnia" swojej prezydentury.
Liz Cheney, była członkini Izby Reprezentantów, córka byłego wiceprezydenta USA, Dicka Cheneya, rozważa start w wyborach prezydenckich w USA jako kandydatka niezależna.
Japońska kuchnia zyskuje coraz większą popularność na całym świecie – z roku na rok wciąż przybywa restauracji serwujących specjały tego kraju. Dane prezentowane przez Japończyków wskazują, że w ciągu ostatniej dekady liczba tego typu lokali na świecie uległa potrojeniu.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. We wtorek w nocy Most Krymski był zamknięty dla ruchu samochodowego.
Z artykułu w czasopiśmie naukowym „Journal of Experimental Biology” omawiającym badania naukowców, wynika, że delfiny butlonose obdarzone są niezwykle rzadką umiejętnością. „Siódmy zmysł” oprócz nich wykorzystują też rekiny i płaszczki.
Nowy minister zderzy się z problemem finansowania wielkich zakupów uzbrojenia.
Kreml doszedł do wniosku, że Zachód jest już zmęczony wspieraniem Ukrainy i może porzucić Kijów.
Drugi sezon Jeremy’ego Sochana w NBA upływa pod znakiem wzlotów i upadków, bo Polak pierwszy raz w życiu występuje jako rozgrywający.
Bez uchwalenia przez Kongres nowego pakietu dla Ukrainy wsparcie skończy się za trzy tygodnie – ostrzega Biały Dom.
To na szczeblu politycznym zapadną decyzje o docelowym kształcie zmian. Bez względu na formę ważne, aby ta reforma się dokonała. Bez niej nie przeprowadzimy transformacji energetycznej – mówi nam prezes PGE Wojciech Dąbrowski.
W sejmowej szafie odnalazło się kilkanaście wniosków dotyczących głównie opozycji, nad którymi prace wstrzymano na finalnym etapie.
Czy rzeczywiście po zmianie władzy wzrośnie pozycja Polski w Unii Europejskiej?
Konsolidacja energetyki wokół Orlenu i wzrost zaangażowania państwa w bankowość teoretycznie mogłyby przynieść gospodarce korzyści. Ceną jest jednak szkodliwa monopolizacja tych sektorów.
Mamy konflikt pomiędzy dowództwem wojskowym a politycznym kierownictwem kraju. To niepokojące – mówi Ołeksij Melnyk, ekspert ds. bezpieczeństwa z kijowskiego Centrum Razumkowa.
Szerokiej liberalizacji lokowania farm wiatrowych na razie nie będzie. Firmy i tak wskazują, że efekt tej ustawy byłby widoczny dopiero za dwa–cztery lata.
Coraz głośniej mówi się o nowym cyklu rozgrywek, który połączyłby Wielki Szlem z największymi turniejami WTA i ATP Tour. Pomysłodawcy przekonują, że to krok do większych pieniędzy oraz tarcza wobec zakusów szejków.
Pracodawcy, ale także pracownicy dostrzegają potrzebę wprowadzania rozwiązań wydłużających aktywność zawodową.
Kissinger łączył ogromną wiedzę i doświadczenie z niezwykłym czarem osobistym, poczuciem humoru i intelektualnym dystansem. Był jednak dość kontrowersyjną postacią.
Gigantyczne zakupy haubic K9 miały dać technologię i pracę rodzimej zbrojeniówce. Skończyło się na obietnicach.
Pod naciskiem Donalda Trumpa republikanie blokują w Kongresie wsparcie dla Kijowa. Niepewna jest też pomoc Unii dla Ukraińców.
„Nowoczesność reglamentowana. Modernizm w PRL” w Krakowie sumuje cztery dekady sztuki powojennej Polski.
Niezbędne jest twarde podejście do problemów sprokurowanych przez PiS i miękkie do ich wyborców.
Nieco mocniejszy dolar, perspektywy wzrostu cen miedzi i gazu oraz wiara w małe spółki z warszawskiego parkietu – to główne typy ekspertów na końcówkę roku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas