Rafał Krawczyk

Rafał Krawczyk

Rafał Krawczyk: Akta sądowe w aplikacji? Nie czy, tylko kiedy

Ekspres z nowoczesnymi rozwiązaniami się rozpędził i dziś przedmiotem rozważań jest zakres i szybkość wprowadzania sztucznej inteligencji w niemal każdej dziedzinie życia. Tymczasem sądy w 2024 r. jawią się niczym skansen pokazujący, jak funkcjonował świat w dawnych czasach.

Błędne wskazanie pozwanego to przegrana sprawa

Jeżeli pracownik wskaże nieprawidłowy podmiot jako pozwanego pracodawcę i nie skoryguje tej omyłki po pouczeniu sądu, pracodawca może liczyć na wygraną bez badania zarzutów.

Podstawą powództwa nie mogą być tylko zasady współżycia społecznego

Formułowanie roszczenia w oparciu o zarzut naruszenia zasad współżycia społecznego samo w sobie jest niedopuszczalne. Wnoszący taki pozew pracownik czy pracodawca skazują się na przegraną.

Kto łamie zasady współżycia społecznego, nie może się na nie powoływać

Pracownikowi, który został zwolniony z powodu nagannych zachowań łamiących zasady współżycia społecznego, co do zasady nie uda się skutecznie powołać w sądzie na naruszanie tych zasad przez pracodawcę.

Dużo pytań o zmiany w procesach pracowniczych

Przepisy określające zasady procedowania przed sądami pracy zmieniły się trzykrotnie od lipca. Obszerne nowelizacje w procesach pracowniczych obejmują kilka kontrowersyjnych rozwiązań i zawierają sporo niespójnych regulacji pisanych na przysłowiowym kolanie.

Brak szkody firmy nie przesądza o niezasadności odszkodowania od nielojalnego pracownika

Gdy pracownik rozwiąże umowę o pracę bez wypowiedzenia, powołując się na nieprawdziwe zarzuty, pracodawca może żądać od niego odszkodowania. Nawet jeśli nie poniósł żadnej szkody.

Rafał Krawczyk: Teoretyczne podejście potrafi skrzywdzić strony

Potrzebna jest pilna interwencja ustawodawcy w postaci mądrego i rozważnego uregulowania procedury składania wniosków o wyłączenie sędziego.

Przymykanie oczu przez szefa nie uchroni przed zwolnieniem

To, że przełożony toleruje naganne zachowania pracownika nie oznacza, że nie może podjąć decyzji o rozwiązaniu z nim umowy o pracę, wskazując je jako przyczynę.

Zmiany w procedurze cywilnej, czyli czas na naukę od nowa

Upływ czasu od ostatniej dużej nowelizacji procedury cywilnej spowodował, że wszyscy uczestnicy procesów cywilnych przyzwyczaili się do rozwiązań obowiązujących od listopada 2019 r.