Czy początek zatrudnienia może przypadać w dzień wolny od pracy

W umowie o pracę strony mogą ustalić datę zatrudnienia na pierwszy dzień miesiąca, nawet gdy jest on wolny od pracy.

Publikacja: 10.01.2019 05:50

Czy początek zatrudnienia może przypadać w dzień wolny od pracy

Foto: Adobe Stock

- Czy zawierając umowę o pracę prawidłowo określiliśmy datę rozpoczęcia zatrudnienia na pierwszy dzień roboczy miesiąca (2 stycznia)? Czy tym dniem może być dzień wolny (1 stycznia)? – pyta czytelnik.

Obie formy określenia startu zatrudnienia są poprawne.

Czytaj także: Nawiązanie stosunku pracy również w dzień wolny

Brak precyzji

Jeżeli w umowie nie określono wyraźnie terminu rozpoczęcia pracy, terminem nawiązania stosunku pracy jest data zawarcia umowy. Wskazany w umowie dzień rozpoczęcia pracy nie musi przypadać na dzień, w którym pracownik ma świadczyć pracę zgodnie z rozkładem czasu pracy, w który „wchodzi".

Termin związania

Stosunek pracy nawiązuje się w terminie określonym w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy, a jeżeli terminu tego nie określono – w dniu zawarcia umowy (art. 26 k.p.).

Termin rozpoczęcia pracy należy określić w sposób, który wyraźnie wskazuje, kiedy rozpocznie się zatrudnienie. Oznaczenie daty nawiązania stosunku pracy ma istotne znaczenie, ponieważ od tego momentu:

- liczy się okres zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy,

- pracownik i pracodawca korzystają ze swoich uprawnień i są związani obowiązkami.

Określony w umowie termin rozpoczęcia pracy nie musi być równoznaczny z pierwszym dniem jej wykonywania. Pracownik ma obowiązek stawić się do pracy i ją wykonywać w najbliższym dniu będącym dniem pracy zgodnie z rozkładem czasu pracy, wynikającym z jego rozkładu czasu pracy, przypadającym od dnia wskazanego w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy (dzień rozpoczęcia zatrudnienia).

Jako termin rozpoczęcia pracy można zatem wskazać dzień wolny, a nie tylko pierwszy dzień roboczy.

Skuteczne zawarcie

W okresie od dnia zawarcia umowy o pracę jest ona już obowiązująca. Pracownik (jak również pracodawca) nie może po prostu „wycofać się" z tej umowy przed dniem wskazanym jako termin rozpoczęcia pracy. Konieczne byłoby rozwiązanie umowy o pracę w jednym z trybów przewidzianych w przepisach (za wypowiedzeniem lub przez zawarcie porozumienia stron dotyczącego rozwiązania umowy).

Sąd Najwyższy w wyroku z 29 października 2007 r. (II PK 56/07, OSNP 2008/23-24/350) wskazał, że jeżeli w umowie jest określony termin rozpoczęcia pracy, to stosunek pracy powstaje w określonej dacie niezależnie od tego, czy pracownik przystąpi do wykonywania pracy. Jeżeli zaś nieprzystąpienie do pracy przez pracownika nastąpiło z przyczyn przez niego zawinionych, to pracodawca może stosować przewidziane prawem sankcje, aż do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Możliwość wypowiedzenia umowy o pracę nie jest uzależniona od nawiązania się między stronami stosunku pracy (rozpoczęcia się okresu zatrudnienia). Okresem wypowiedzenia dokonanego przed nawiązaniem się stosunku pracy jest okres przewidziany w art. 36 § 1 pkt 1 k.p., chyba że pracownik wcześniej pozostawał z tym samym pracodawcą w stosunku pracy lub strony w umowie o pracę przedłużyły ustawowy okres wypowiedzenia tej umowy. ?

—Marek Rotkiewicz, prawnik

Tydzień na informację

Określenie późniejszego dnia rozpoczęcia pracy niż dzień zawarcia umowy wiąże się z jeszcze jedną istotną kwestią. Chodzi o termin przekazania pracownikowi pisemnej informacji o warunkach zatrudnienia (art. 29 § 3 k.p.). Pracodawca ma na to 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę, a nie od dnia rozpoczęcia pracy. ?

- Czy zawierając umowę o pracę prawidłowo określiliśmy datę rozpoczęcia zatrudnienia na pierwszy dzień roboczy miesiąca (2 stycznia)? Czy tym dniem może być dzień wolny (1 stycznia)? – pyta czytelnik.

Obie formy określenia startu zatrudnienia są poprawne.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Sądy i trybunały
Prokurator krajowy zdecydował: będzie śledztwo ws. sędziego Nawackiego