Przekształcenie użytkowania we własność: do końca marca wniosek o wydłużenie rat

Już tylko kilka dni zostało deweloperom oraz spółdzielniom na złożenie wniosku o wydłużenie terminu wnoszenia opłaty przekształceniowej.

Aktualizacja: 27.03.2019 07:44 Publikacja: 26.03.2019 17:36

Przekształcenie użytkowania we własność: do końca marca wniosek o wydłużenie rat

Foto: Fotorzepa, Bartosz Jankowski

Do końca marca 2019 r. właściciele lokali użytkowych (firmy), w których prowadzona jest działalność gospodarcza, mogą składać w urzędach miast oświadczenia w sprawie rozłożenia na więcej niż 20 rat opłaty przekształceniowej za uwłaszczenie gruntów pod budynkami od 1 stycznia 2019 r. Chodzi przede wszystkim o deweloperów oraz spółdzielnie mieszkaniowe. Jeżeli takiego oświadczenia nie złożą, mogą słono zapłacić. Tymczasem wielu o tym nawet nie wie, bo nikt ich nie poinformował.

Czytaj także: Ile przedsiębiorca zapłaci za bezwzględne prawo własności gruntu

Nie każdy również zdaje sobie sprawę z konsekwencji niezastosowania się do ustawy uwłaszczeniowej.

Uwaga! To pomoc

Mówi ona, że z chwilą przekształcenia właściciele lokali w budynku wielorodzinnym (w tym użytkowych) staną się właścicielami udziałów w gruncie, a prawo użytkowania wieczystego wygaśnie.

Za przekształcenie będą wpłacać gminie (lub starostwu) przez 20 lat opłatę przekształceniową. Wyniesie tyle, ile ostatnia roczna opłata za użytkowanie wieczyste.

– Ustawa zawiera dodatkowy przepis dla firm, art. 7 ust. 6a. Zgodnie z nim przedsiębiorcy będący dotychczas użytkownikami wieczystymi mają trzy miesiące od dnia przekształcenia na złożenie oświadczenia o wyborze dłuższego niż 20 lat okresu dokonywania opłat przekształceniowych, pozwalającego uniknąć zastosowania przepisów o pomocy publicznej. Chodzi o 99, 50 i 33 lata – tłumaczy Przemysław Dziąg, radca prawny z Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Z pierwszego terminu mogą skorzystać osoby, które rocznie płaciły za użytkowanie wieczyste 1 proc., z drugiego 2 proc., a z trzeciego 3 proc. wartości gruntu.

Omijanie raf

Przepis został wprowadzono, by uniknąć zarzutów Komisji Europejskiej, że ustawa narusza unijne uregulowania o pomocy publicznej.

– W praktyce firmy uwłaszczyły się z mocy prawa, ale przy tym należy uwzględniać przepisy o pomocy publicznej. Jej limit wynosi dla firm maksymalnie 200 tys. euro w ciągu trzech lat kalendarzowych, czyli ok. 860 tys. zł – mówi Piotr Pałka, radca prawny z Kancelarii prawnej Derc, Pałka.

Urzędy uspokajają.

– Większość właścicieli jej nie przekroczy. Reszta może wystąpić z wnioskiem o rozłożenie tej pomocy na raty na podstawie art. 7 ust. 6a ustawy. Niestety do tej pory niewielu się na to zdecydowało. A to leży w ich interesie – wyjaśnia Roland Dudziuk z Urzędu Miasta w Gdańsku.

Wzór oświadczenia razem z listą dokumentów można znaleźć na stronie internetowej: urzędów miast, Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wzór na stronie ministerstwa wisi pod hasłem: „oświadczenie przedsiębiorcy, że nieruchomość jest wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej". Trzeba podać w nim m.in. adres oraz czy nieruchomość jest w części czy w całości wykorzystywana do działalności gospodarczej. Niezbędne jest też poinformowanie o wysokości stawki opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste oraz ile lat będzie wnoszona opłata przekształceniowa. Do wniosku dołącza się odpis KRS, wydruk z CEDiG, ewentualnie odpis pełnomocnictwa.

Wzory w internecie

Zdaniem prawników, jeżeli właściciele lokali przeoczą termin albo świadomie zignorują, będą wnosić opłatę przekształceniową przez 20 lat i dopłacać różnicę między wartością rynkową gruntu podlegającego przekształceniu a sumą rocznych opłat przekształceniowych.

– Właścicielom lokali użytkowych, którzy skorzystali z terminów z art. 7 ust. 6a ustawy, opłata za przekroczenie limitu dozwolonej pomocy zostanie rozłożona na dłuższy czas i łatwiej będzie ją spłacić – dodaje mec. Pałka. Według niego w przepisach jest też furtka. To niedawno dodany art. 7 ust. 6b. Wynika z niego, że właściciel gruntu będący przedsiębiorcą w każdym czasie może złożyć nowe oświadczenie o zamiarze wnoszenia opłaty z uwzględnieniem dotychczas wniesionych. Następnie urząd miasta wyda zaświadczenie potwierdzające wysokość i okres pozostały do wnoszenia opłaty w terminie 30 dni od dnia złożenia nowego oświadczenia.

Niezależnie od tego właściciele lokali użytkowych o mniejszej wartości mogą się spodziewać, że w skrzynce pocztowej znajdą pismo z urzędu z pytaniem dotyczącym prowadzonej działalności gospodarczej. Urzędy chcą sprawdzić, czy i do nich nie stosują się przepisy o pomocy publicznej.

Jakie lokale się nie uwłaszczyły

Nie wszystkie lokale użytkowe zostały objęte przekształceniem prawa użytkowania wieczystego we własność. Uwłaszczenie nie dotyczy m.in. lokali:

- znajdujących się budynkach wielorodzinnych, w których stanowią one więcej niż połowę,

- będących w wolnostojących pawilonach handlowych,

- położonych na terenie portów i przystani morskich.

Dokumentem potwierdzającym przekształcenie jest zaświadczenie. Właściciel lokalu powinien je otrzymać z urzędu miasta (gminy) na początku przyszłego roku. Jeżeli chce je otrzymać wcześniej, może złożyć wniosek w tej sprawie. Wówczas powinien je otrzymać po upływie czterech miesięcy.

Do końca marca 2019 r. właściciele lokali użytkowych (firmy), w których prowadzona jest działalność gospodarcza, mogą składać w urzędach miast oświadczenia w sprawie rozłożenia na więcej niż 20 rat opłaty przekształceniowej za uwłaszczenie gruntów pod budynkami od 1 stycznia 2019 r. Chodzi przede wszystkim o deweloperów oraz spółdzielnie mieszkaniowe. Jeżeli takiego oświadczenia nie złożą, mogą słono zapłacić. Tymczasem wielu o tym nawet nie wie, bo nikt ich nie poinformował.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Sądy i trybunały
Prokurator krajowy zdecydował: będzie śledztwo ws. sędziego Nawackiego