Ministerstwo Zdrowia mimo niskiego wskaźnika nowych zachorowań podtrzymuje apel o pracę zdalną tam, gdzie to możliwie, i o przestrzeganie zasad sanitarnych – ustaliła „Rzeczpospolita”. Przemawia za tym narastająca poza granicami Polski fala zakażeń koronawirusem w wariancie Delta.

Problem w tym, że tylko niewielka grupa pracodawców może sobie pozwolić na odesłanie zatrudnionych do pracy z domu. Produkcja czy przetwórstwo muszą działać stacjonarnie. Podobnie jak najbardziej dotknięte skutkami kryzysu turystyka i gastronomia.

Czytaj też:

Informacja o szczepieniu tylko za zgodą rządu

Wojciech Tumidalski: Czy szczepienie to prywatna sprawa?

Unijny certyfikat covidowy dotychczasowego paszportu nie zastąpi

Aby podnieść bezpieczeństwo w nadchodzących miesiącach, przedsiębiorcy apelują do rządu o umożliwienie im dostępu do informacji zawartych w paszportach covidowych. Dzięki temu mogliby ustalić, kto jest już zaszczepiony, kto ma status ozdrowieńca albo wykonał ostatnio test na obecność koronawirusa. Tym bardziej że z komunikatu wydanego w ubiegłym tygodniu przez Urząd Ochrony Danych Osobowych wynika, że z takich informacji już teraz mogą korzystać np. restauratorzy czy organizatorzy imprez, którzy na tej podstawie mogą wpuszczać zaszczepionych i ozdrowieńców poza limitami określonymi w przepisach antycovidowych.

– Dostęp do informacji o szczepieniu to jeden z najczęściej powtarzających się w ostatnich dniach postulatów płynących od przedsiębiorców – podkreśla Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan. I dodaje: – To już pewne, że przed nami kolejna fala koronawirusa w wyjątkowo zaraźliwym wariancie Delta, do której możemy się zawczasu przygotować. Pracodawcom potrzebna jest jednak informacja na temat tego, kto jest już zaszczepiony, przez co stanowi mniejsze ryzyko rozprzestrzeniania Covid-19, a kto właśnie dostał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa i powinien być odizolowany od reszty pracowników i klientów danego przedsiębiorcy.

Zdaniem Ministerstwa Zdrowia istnieje możliwość weryfikowania statusu zdrowotnego pracowników za pomocą systemu Unijnych Certyfikatów Covid, ale tylko i wyłącznie na podstawie dobrowolnie wyrażonej zgody osoby, której dane dotyczą. Innego zdania jest jednak prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Ma wątpliwości, czy zgoda pracownika może stanowić podstawę legalizującą przetwarzanie danych dotyczących zdrowia w relacji pracodawca–pracownik.

Autopromocja
CYFROWA.RP.PL

Jak cyfrowa rewolucja wpływa na biznes i życie codzienne

CZYTAJ WIĘCEJ

Wszystko wskazuje więc na to, że do udostępnienia przedsiębiorcom informacji niezbędna jest nowelizacja przepisów. – Uzasadnieniem wydaje się konieczność zapewnienia prawidłowej organizacji pracy z zachowaniem bezpiecznych i higienicznych warunków – uważa Justyna Tyc-Brzosko, radca prawny z kancelarii DZP. A Kamila Sotomska, wicedyrektor departamentu prawa i legislacji Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, dodaje, że stworzenie systemu, który pozwalałby pracodawcom otrzymać informacje o szczepieniu pracowników, to racjonalne rozwiązanie.