Świadectwo pracy: więcej informacji w dokumentach pracowniczych

Nie każda okoliczność, dotycząca przebiegu zatrudnienia danej osoby, podlega ujawnieniu w treści świadectwa pracy. O tym, które fakty zostaną zamieszczone, decyduje nie pracodawca, lecz ustawodawca.

Publikacja: 24.05.2017 02:00

Świadectwo pracy: więcej informacji w dokumentach pracowniczych

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Kluczowe znaczenie w tej kwestii ma art. 97 § 2 k.p. oraz nowe rozporządzenie w sprawie świadectwa pracy, które wprowadza pomocniczy wzór świadectwa wraz z instrukcją co do sposobu jego wypełniania.

Pracodawca musi pamiętać, że wyłącznie na żądanie pracownika w treści świadectwa pracy zamieszcza się informacje o wysokości i składnikach wynagrodzenia, uzyskanych kwalifikacjach oraz prawomocnym orzeczeniu sądu pracy o przywróceniu pracownika do pracy lub zasądzeniu na jego rzecz odszkodowania z tytułu niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę lub jej rozwiązania bez wypowiedzenia (jeśli jednak orzeczenie zostało wydane w związku z naruszeniem przez pracodawcę przepisów o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, wydaje on nowe świadectwo pracy zawierające informację o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem dokonanym przez pracodawcę).

Pozostało 82% artykułu
Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt