Kontrole podatkowe kojarzą się przedsiębiorcom raczej ze stresem i paraliżem firmy, niż stabilnością i spokojem. To się może wkrótce zmienić. Będzie się można dobrowolnie poddać przeglądom rozliczeń z fiskusem w zamian za gwarancje spokoju. Mogliby się tym zająć doradcy podatkowi albo np. biegli rewidenci.
Jak się dowiaduje „Rzeczpospolita", Ministerstwo Finansów ma w najbliższych tygodniach uruchomić publiczne konsultacje w sprawie nowych przepisów o audycie podatkowym. Miałyby określić, kto i na jakich zasadach taki audyt mógłby przeprowadzać, a także na jakie korzyści mógłby liczyć podatnik „pozytywnie zweryfikowany" po takim przeglądzie.
– Korzyść dla budżetu i administracji skarbowej byłaby oczywista: rozliczenia podatników zostałyby sprawdzone przez prawdziwego profesjonalistę, wykonującego zawód zaufania publicznego – mówi prof. Jadwiga Glumińska-Pawlic, przewodnicząca Krajowej Rady Doradców Podatkowych. – Byłyby to takie specyficzne czynności sprawdzające – dorzuca wiceprzewodniczący Rady Dariusz M. Malinowski, nawiązując do procedury z ordynacji podatkowej. Samorząd doradców proponuje, by w zamian za dobrowolne poddanie się audytowi podatnik mógł liczyć na ograniczenie kontroli urzędów skarbowych, krótsze terminy zwrotu nadpłat oraz niższe odsetki za zwłokę w zapłacie podatków.
Sama koncepcja nie jest nowa i w różnych formach działa już w niektórych krajach Europy, np. w Niemczech. Jednak, co podkreślają zarówno doradcy podatkowi jak i przedstawiciele Ministerstwa Finansów, aby ustalić polski model takiego audytu, trzeba uzgodnić kilka delikatnych kwestii. Chodzi tu np. o zagwarantowanie, że doradca czy audytor badający rozliczenia podatnika będzie mógł rzeczywiście sprawdzić rzetelność jego rozliczeń na tle całości biznesu. A nieraz jest to skomplikowane.
Trzeba też uregulować kwestię ewentualnego zderzenia planowanych wymogów co do ujawniania schematów optymalizacyjnych z poświadczaniem rzetelności rozliczeń. Konkretny projekt przepisów zobowiązujących doradców do ujawniania takich schematów ma powstać już niebawem, bo zakończyły się konsultacje w tej sprawie.