Zamknięcie oddziału przedsiębiorstwa nie oznacza zakończenia działalności pracodawcy

Gdy nie masz możliwości przeniesienia ciężarnych do innego zajęcia, bo likwidujesz filię spółki, zwalniasz je ze świadczenia pracy. Ale nadal wypłacasz im wynagrodzenia

Aktualizacja: 27.03.2009 07:23 Publikacja: 27.03.2009 06:21

Zamknięcie oddziału przedsiębiorstwa nie oznacza zakończenia działalności pracodawcy

Foto: www.sxc.hu

[b]– Spółka z o.o. ma oddziały zlokalizowane w różnych miastach, które nie mają statusu pracodawcy w rozumieniu art. 3 kodeksu pracy. Jej zarząd zamierza zlikwidować oddział na Pomorzu i zwolnić całą jego załogę (ok. 40 osób).

Dwie pracownice są w ciąży. Czy całkowita likwidacja oddziału uprawnia nas do wypowiedzenia im umów o pracę?[/b] – pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.

Odpowiedź na to pytanie wymaga wyjaśnienia pojęcia pracodawcy z kodeksu pracy. Jego art. 3 przewiduje, że pracodawcą jest jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one pracowników. Zatem atrybutem pracodawcy będącego jednostką organizacyjną nie jest to, czy ma osobowość prawną.

[srodtytul]To nie likwidacja[/srodtytul]

Nie można zatem wykluczyć, że status pracodawcy może mieć też jednostka wewnętrzna spółki kapitałowej, która ma prawo samodzielnie zatrudniać i zwalniać pracowników (tzw. samodzielność zatrudnieniowa).

[b]U czytelnika żaden oddział spółki nie ma statusu pracodawcy. To przesądza o skutkach prawnych jego likwidacji. Bo nie jest to likwidacja pracodawcy w rozumieniu kodeksu pracy.[/b]

Do pracowników zamykanego oddziału nie odnosi się zatem art. 41[sup]1[/sup] § 1 k.p. Stanowi on, że w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy nie stosuje kodeksowych i pozakodeksowych przepisów dotyczących ochrony pracowników przed wypowiedzeniem umowy o pracę. Oznacza to, że regulacje określające taką ochronę, w tym art. 177 k.p. dotyczący pracownic w ciąży, trzeba w pełni stosować przy likwidacji oddziału, o którym pisze czytelnik.

[b]W konsekwencji mimo całkowitej likwidacji jednostki organizacyjnej, w której zatrudnione są pracownice w ciąży, nie wolno im wypowiedzieć umów o pracę. I to także w okresie urlopu macierzyńskiego[/b] (art. 177 § 1 k.p.).

[srodtytul]Zwolnij ze świadczenia pracy[/srodtytul]

[b]Co zatem ma zrobić pracodawca, który obiektywnie nie będzie mógł zapewnić tym pracownicom żadnego zajęcia?[/b] Czy może skierować je do pracy w oddziale spółki w innej miejscowości? Teoretycznie jest to możliwe. W praktyce jednak niewykonalne, bo pracownicy w ciąży nie wolno delegować poza stałe miejsce pracy bez jej zgody. Zabrania tego art. 178 § 1 k.p.

Jeżeli zatem ciężarna nie zgodzi się na delegowanie (czego raczej należy się spodziewać) i szef nie ma możliwości zapewnienia pracy w miejscowości będącej stałym miejscem pracy określonym w umowie, pozostaje mu zwolnienie z obowiązku jej świadczenia z zachowaniem prawa do wynagrodzenia (art. 81 § 1 k.p.).

[srodtytul]Dłużej na etacie[/srodtytul]

Problemy pracodawcy nie znikną nawet wtedy, gdy zatrudnione wykorzystają urlop macierzyński. Będzie tak, gdy pracownica:

- stosownie do art. 163 § 3 k.p. zażąda udzielenia jej bezpośrednio po macierzyńskim urlopu wypoczynkowego (zakaz wypowiadania umowy o pracę w czasie takiego urlopu wynika z art. 41 k.p.),

- złoży wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego (art. 186[sup]1[/sup] § 1 k.p.) lub wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy (art. 186[sup]8[/sup] § 1 k.p. – wypowiedzenie stosunku pracy jest wtedy też zabronione),

- ponownie zajdzie w ciążę (art. 177 k.p.).

W konsekwencji czytelnik musi liczyć się z długim zatrudnieniem obu podwładnych, jeżeli zechcą w pełni skorzystać z przysługujących im uprawnień związanych z rodzicielstwem.

[i]Autor jest radcą prawnym w spółce z o.o. Orłowski, Patulski, Walczak[/i]

[b]– Spółka z o.o. ma oddziały zlokalizowane w różnych miastach, które nie mają statusu pracodawcy w rozumieniu art. 3 kodeksu pracy. Jej zarząd zamierza zlikwidować oddział na Pomorzu i zwolnić całą jego załogę (ok. 40 osób).

Dwie pracownice są w ciąży. Czy całkowita likwidacja oddziału uprawnia nas do wypowiedzenia im umów o pracę?[/b] – pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.

Pozostało 88% artykułu
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił