Umowa o pracę: bez podporządkowania nie ma etatu

Umowa o pracę pomiędzy spółką z o.o. a dominującym wspólnikiem i prezesem zarządu tej spółki nie wykreuje stosunku pracy wobec braku elementu pracowniczego podporządkowania.

Publikacja: 21.02.2019 05:00

Umowa o pracę: bez podporządkowania nie ma etatu

Foto: 123RF

Tak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 13 marca 2018 r. (I UK 27/17).

Sprawa trafiła do sądu w wyniku odwołania wspólnika, prezesa zarządu i zarazem pracownika spółki z o.o., którego ZUS uznał za niepodlegającego obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tytułu zatrudnienia w spółce.

Czytaj także: Pracownicze podporządkowanie lekarzy - czy przełożeni mogą weryfikować ich decyzje

W toku postępowania ustalono, że skarżący był wspólnikiem posiadającym 99,9 proc. wszystkich udziałów spółki z o.o. oraz członkiem jej dwuosobowego zarządu. Skarżący zawarł również ze spółką umowę o pracę na stanowisku prezesa zarządu, które ostatecznie zmieniono na stanowisko przedstawiciela handlowego. W okresie zatrudnienia zarząd wyznaczał skarżącemu obowiązki, jednak na co dzień nikt nie wydawał mu poleceń służbowych.

Sądy I i II instancji wskazały, że skarżący nie mógł skutecznie zawrzeć ze spółką umowy o pracę. Sprawa trafiła do Sądu Najwyższego.

Na wstępie SN przypomniał, że w dotychczasowym orzecznictwie nie kwestionuje się co do zasady możliwości nawiązywania umów o pracę ze wspólnikami i członkami zarządów spółek kapitałowych, pod warunkiem prawidłowej reprezentacji pracodawcy przy zawieraniu tych umów. SN podkreślił, że inaczej wygląda sytuacja zatrudnienia wspólnika, gdy udział innych wspólników w kapitale zakładowym pozostaje iluzoryczny. Z perspektywy prawa ubezpieczeń społecznych tego rodzaju spółkę należy traktować jak jednoosobową.

Następnie SN wskazał, że o objęciu ubezpieczeniem nie decyduje to, czy umowa o pracę została zawarta i czy jest ważna. Decyduje o tym to, czy strony tej umowy pozostawały w stosunku pracy, a więc czy doszło do faktycznej i rzeczywistej realizacji elementów charakterystycznych dla stosunku pracy, w tym przede wszystkim podporządkowania. W ocenie SN, w badanej sprawie nie występował element podporządkowania. Skarżący był jedynym faktycznym członkiem zgromadzenia wspólników podejmującego uchwały w sprawach dotyczących funkcjonowania spółki. Był też jedyną osobą faktycznie wykonującą prawa i obowiązki członka zarządu. W ten sposób, działając jako w istocie jedyny udziałowiec oraz członek zarządu spółki sam sobie wyznaczał obowiązki i określał sposób ich realizacji. Właśnie dlatego nie można było uznać, że podlegał on obowiązkowym ubezpieczeniom z tytułu zatrudnienia w spółce.

Sprzeczność pomiędzy właścicielskim i pracowniczym statusem skarżącego uniemożliwiła skuteczne nawiązanie stosunku pracy.

Komentarz eskperta

Katarzyna Dulewicz, radca prawny, Partner w kancelarii CMS

Omawiany wyrok jest o tyle istotny, że podkreśla rolę podporządkowania pracowniczego jako elementu przesądzającego o tym, czy stosunek pracy został faktycznie nawiązany. W odniesieniu do badanej sprawy, taki pogląd jest w pełni zrozumiały. Dominujący wspólnik i członek zarządu nie może być jednocześnie pracownikiem, bo musiałby być podporządkowany samemu sobie. Rozważania SN mogą jednak budzić wątpliwość co do ogólnej możliwości zatrudniania wspólników i członków zarządu na umowach o pracę, bo tu też przecież ciężko dopatrzeć się elementu podporządkowania. TXT - Krotko - 8.25 - L: Dobra wiadomość jest taka, że zatrudnienie członka zarządu na podstawie umowy o pracę jest w dalszym ciągu możliwe. Mimo że pracownicze podporządkowanie jest tu na pozór nieobecne, to zgodnie z orzecznictwem wyraża się ono m.in. w respektowaniu uchwał wspólników i w wypełnianiu obowiązków z kodeksu spółek handlowych. W dalszym ciągu istnieje również możliwość zawarcia umowy o pracę ze wspólnikiem sp. z o.o. Taka spółka może zatrudnić wspólnika na stanowisku członka zarządu lub na innym odpowiednim stanowisku, np. przedstawiciela handlowego czy specjalisty. Z tak wskazanego stanowiska wynikać będzie wówczas podporządkowanie pracownicze. Przy zatrudnianiu wspólnika trzeba jednak pamiętać o sygnalizowanym przez SN wyjątku, a więc, że wspólnik nie może zostać pracownikiem, jeżeli udział innych wspólników w kapitale zakładowym spółki jest iluzoryczny (I UK 8/11). Dodatkowo, w dotychczasowym orzecznictwie SN kwestionuje się możliwość pracowniczego zatrudnienia jedynego wspólnika spółki przy czynnościach zarządczych (III UK 226/15).

Tak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 13 marca 2018 r. (I UK 27/17).

Sprawa trafiła do sądu w wyniku odwołania wspólnika, prezesa zarządu i zarazem pracownika spółki z o.o., którego ZUS uznał za niepodlegającego obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tytułu zatrudnienia w spółce.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Sądy i trybunały
Prokurator krajowy zdecydował: będzie śledztwo ws. sędziego Nawackiego