Będa kary
Należy podkreślić, iż projekt nowelizacji przewiduje wprowadzenie osobnej sankcji karnej w postaci grzywny do kwoty 20.000 zł wobec osób uprawnionych samodzielnie lub łącznie z innymi osobami do reprezentowania spółki akcyjnej albo komandytowo-akcyjnej, które nie wykonają obowiązków związanych z wezwaniem akcjonariuszy do złożenia akcji i zawarciem umowy o prowadzenie rejestru akcjonariuszy lub umowy o rejestrację akcji w depozycie papierów wartościowych.
Jawność rejestru akcjonariuszy
Kolejne zagadnienie o którym mowa w nowelizacji, przewiduje, iż rejestr akcjonariuszy zawierający ich wybrane dane będzie jawny dla spółki i każdego jej akcjonariusza, za pośrednictwem podmiotu prowadzącego rejestr. Dodatkowo w przypadkach określonych na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej i o kontroli skarbowej, dostęp do danych z rejestru akcjonariuszy mogą mieć także, właściwe organy państwa na zasadach takich jak przy dostępie do tajemnicy bankowej i maklerskiej.
Mając na uwadze powyższe należy wskazać, iż dotychczasowa anonimowość akcjonariuszy z akcji na okaziciela (w szczególności względem spółki) zostanie w istotny sposób ograniczona (jedynym przejawem myślenia o ochronie prywatności akcjonariusza i jego danych osobowych jest rozwiązanie, zgodnie z którym akcjonariusz nie musi podawać adresu zamieszkania, tylko adres do doręczeń - wybór należy w tym zakresie do akcjonariusza).
Obrót akcjami
Projekt ustawy przewiduje ujednolicenie zasad obrotu akcjami imiennymi i akcjami na okaziciela. Nowelizacja zakłada, że nabycie zdematerializowanej akcji rejestrowej lub ustanowienie na niej ograniczonego prawa rzeczowego następować będzie z chwilą dokonania odpowiedniego wpisu w rejestrze akcjonariuszy.
Należy zauważyć, iż planowana zmiana w istotny sposób zrywa z dotychczasowym reżimem rozporządzania akcjami w niepublicznej spółce akcyjnej lub spółce komandytowo-akcyjnej, który dla skuteczności przeniesienia akcji wymagał jedynie piśmiennego oświadczenia oraz przeniesienia posiadania akcji (akcje imienne) lub samego wydania dokumentu akcji (akcje na okaziciela).
Wpis do rejestru
Opisana powyżej ogólna zasada (zgodnie, z którą przesłanką nabycia prawa z akcji ma być wpis do rejestru akcjonariuszy) nie znajdzie jednak zastosowania do zdarzeń prawnych przy których – na podstawie szczególnego przepisu – przejście akcji czy też ustanowionego na niej prawa rzeczowego następuje ex lege z chwilą zajścia danego zdarzenia (np. powołanie do spadku), a także objęcia akcji w drodze wniesienia jej jako wkładu niepieniężnego do spółki, połączenia, podziału lub przekształcenia spółki (z wyjątkiem objęcia akcji w przypadku warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego).