Windykacja: zleceniobiorcy przysługuje wynagrodzenie prowizyjne

Wszelkie wyegzekwowane kwoty należy przekazywać na rachunek bankowy zleceniodawcy.

Publikacja: 10.10.2014 03:00

Windykacja: zleceniobiorcy przysługuje wynagrodzenie prowizyjne

Foto: Fotorzepa, Adam Burakowski

Poprzez dochodzenie należności  należy rozumieć reprezentację zleceniodawcy w postępowaniu windykacyjnym, które  polega między innymi na wykonaniu czynności negocjacyjno-pojednawczych. Zmierzają one do nakłonienia dłużnika do polubownej spłaty zadłużenia poprzez:

Zleceniobiorcy przysługuje wynagrodzenie prowizyjne po wyegzekwowaniu długu skierowanego do dochodzenia

- ?pisemne wezwania dłużnika do zapłaty,

- ?negocjacje w formie kontaktu osobistego, korespondencyjnego i telefonicznego,

- ?wizyty w miejscu zamieszkania lub pobytu dłużnika,

- ?wizyty w miejscu pracy dłużnika,

- ?uzyskiwanie uznania długów przez dłużników przerywających bieg terminów przedawnienia oraz potwierdzających fakt istnienia wierzytelności,

- ?inne czynności wynikające z indywidualnego cyklu działań zleceniobiorcy.

Bez stalkingu

Zleceniodawca musi uważać, żeby czynności windykacyjne nie  miały cech stalkingu. Zdarza się np., że windykatorzy upubliczniają informacje o dłużnikach. Powinni wtedy uważać, aby nie naruszyć dóbr osobistych.

Zleceniobiorca reprezentuje zleceniodawcę przed organami egzekucyjnymi i uczestniczy w czynnościach egzekucyjnych skierowanych przeciwko dłużnikowi. Środki prawne, które mają na celu uzyskanie zaspokojenia, mogą obejmować w szczególności: czynności przedsądowe i postępowanie komornicze.

Wszelkie kwoty wyegzekwowane na podstawie omawianej umowy  należy przekazywać na rachunek bankowy zleceniodawcy. Wierzyciel nie powinien być obciążany żadnymi kosztami ponoszonymi przez windykatora.

Natomiast zleceniodawca, jako strona postępowania, ponosi koszty opłat sądowych i egzekucyjnych przewidzianych przepisami, które mają zastosowanie do danego rodzaju roszczenia.

Zleceniodawca powinien otrzymać koszty zasądzone w postępowaniu egzekucyjnym na jego rzecz w stosunku do wierzytelności przekazanych do dochodzenia. Kwota roszczenia wskazana zleceniobiorcy w zleceniu musi być aktualizowana np. co miesiąc o wysokość kolejnych wymagalnych, a nie uiszczonych w terminie należności.

W umowie powinno się znaleźć zastrzeżenie, że zleceniodawca nie przyjmuje od dłużników innego sposobu spłaty wierzytelności niż w środkach pieniężnych. Jeżeli dłużnik uiści bezpośrednio zleceniodawcy wpłatę, to zleceniodawca uwzględni ją odpowiednio w rozliczeniach.

Prowadzenie egzekucji

W związku z zawarciem umowy zleceniodawca udziela zleceniobiorcy pełnomocnictwa do prowadzenia w jego imieniu postępowania egzekucyjnego z prawem udzielania dalszych pełnomocnictw dowolnie wybranemu przez zleceniobiorcę prawnikowi. Zleceniodawca nie powinien być obciążany przez zleceniobiorcę ani przez dalszego pełnomocnika żadnymi kosztami związanymi z udzieleniem dalszego pełnomocnictwa przez zleceniobiorcę, w tym w  szczególności kosztami wynagrodzenia pełnomocnika dalszego, oraz opłatami pocztowymi czy skarbowymi. Warunkiem udzielenia dalszego pełnomocnictwa musi być poinformowanie przez zleceniobiorcę potencjalnego pełnomocnika dalszego o powyższej klauzuli i przekazanie zleceniodawcy pisemnego potwierdzenia przez potencjalnego pełnomocnika o zasadach rozliczania kosztów zastępstwa wyłącznie ze zleceniobiorcą.

Pora na komornika

W przypadku gdy mediacja zleceniobiorcy z dłużnikiem nie przyniesie – w ocenie zleceniobiorcy – spodziewanych rezultatów, w zakresie zapłaty należności, jak i uchybienia terminowi płatności, zleceniobiorca powinien podjąć w porozumieniu ze zleceniodawcą decyzję o przekazaniu sprawy do egzekucji komorniczej.

Zleceniobiorcy za wykonanie czynności określonych w umowie przysługuje wynagrodzenie prowizyjne po wyegzekwowaniu długu skierowanego do dochodzenia.

Jakie wynagrodzenie

Średnie wynagrodzenie prowizyjne wynosi od 5 do 25  proc. dochodzonego długu w zależności od czynności koniecznych do wyegzekwowania długu. Ważne, żeby wynagrodzenie prowizyjne, koszty sądowe i komornicze stanowiły jedyne wydatki zleceniodawcy niezależnie od nakładu pracy i zaangażowania windykatora. Koszty windykacji rosną, jeżeli konieczne są wielokrotne działania windykatorów albo dodatkowe czynności, np. zlecenie usług detektywistycznych.

Taka konstrukcja wynagrodzenia zapewni przedsiębiorcy brak kosztów w przypadku nieodzyskania długu. W umowie można zastrzec także zabezpieczenie zleceniodawcy np. w postaci kary umownej, w przypadku niesolidnego działania windykatora.

Umowa powinna również zawierać:

- ?obowiązek informowania zleceniodawcy o działaniach zleceniobiorcy;

- ?informację o następstwach  rozwiązania umowy – wygaśnięcie pełnomocnictw;

- ?upoważnienie do przetwarzania danych osobowych niezbędnych do realizacji umowy;

- ?postanowienia o poufności;

- ?formę zmiany umowy np. pisemna i rygor np. nieważność.

Poprzez dochodzenie należności  należy rozumieć reprezentację zleceniodawcy w postępowaniu windykacyjnym, które  polega między innymi na wykonaniu czynności negocjacyjno-pojednawczych. Zmierzają one do nakłonienia dłużnika do polubownej spłaty zadłużenia poprzez:

Zleceniobiorcy przysługuje wynagrodzenie prowizyjne po wyegzekwowaniu długu skierowanego do dochodzenia

Pozostało 92% artykułu
Prawnicy
Jeden z najbardziej znanych prawników w Polsce odsunięty od zajęć ze studentami
Prawo dla Ciebie
Pokłosie afery Collegium Humanum? Będzie zaostrzenie przepisów o studiach podyplomowych
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Samorząd
Krzyże w warszawskich urzędach zakazane. Sprawa trafi do prokuratury
Praca, Emerytury i renty
Czternasta emerytura - rząd proponuje termin
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?