Kiedy ustaje ochrona dłużnika w postępowaniu o zatwierdzenie układu

Z punktu widzenia dłużnika postępowania o zatwierdzenie układu można podzielić na takie, w którym ma miejsce obwieszczenie o wyborze dnia układowego, oraz takie, w którym nie przewidziano środków ochrony prawnej dłużnika.

Publikacja: 21.05.2024 04:30

Kiedy ustaje ochrona dłużnika w postępowaniu o zatwierdzenie układu

Foto: Adobe Stock

Po nowelizacji prawa restrukturyzacyjnego, która weszła w życie 1 grudnia 2021 r., można wyróżnić dwa rodzaje postępowań o zatwierdzenie układu. „Lepsze” z punktu widzenia dłużnika to postępowanie o zatwierdzenie układu „z obwieszczeniem o wyborze dnia układowego”, które realizuje formułę ochrony prawnej dłużnika, gorsze – bez takich środków ochrony. Niniejszy artykuł odnosi się do tego pierwszego rodzaju postępowania.

Obecne przepisy prawa restrukturyzacyjnego nawiązują w swojej treści do tzw. uproszczonej restrukturyzacji covidowej, która obowiązywała jako rozwiązanie czasowe. W świetle uzasadnienia tzw. tarczy 4.0. (tzn. ustawy z 23 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami Covid-19 oraz o zmianie niektórych innych ustaw) w związku z otwarciem postępowania tzw. covidowego kluczowym rozwiązaniem było zawieszenie egzekucji wierzytelności objętej z mocy prawa układem oraz wierzytelności zabezpieczonych rzeczowo (druk nr 382 Sejmu IX kadencji). Zgodnie z nieobowiązującym już art. 18 ust. 1 tarczy 4.0. „na wniosek wierzyciela, dłużnika lub nadzorcy układu sąd uchyla skutki opublikowania obwieszczenia (…) jeżeli prowadzą one do pokrzywdzenia wierzycieli”. W myśl art. 18 ust. 2 tarczy 4.0. nadzorca układu obwieszczał w Monitorze Sądowym i Gospodarczym o uchyleniu skutków opublikowania obwieszczenia. Co istotne, art. 18 tarczy 4.0. nie przewidywał możliwości złożenia zażalenia na postanowienie w przedmiocie uchylenia skutków opublikowania obwieszczenia.

Pozostało 88% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?