Kiedy ustaje ochrona dłużnika w postępowaniu o zatwierdzenie układu

Z punktu widzenia dłużnika postępowania o zatwierdzenie układu można podzielić na takie, w którym ma miejsce obwieszczenie o wyborze dnia układowego, oraz takie, w którym nie przewidziano środków ochrony prawnej dłużnika.

Publikacja: 21.05.2024 04:30

Kiedy ustaje ochrona dłużnika w postępowaniu o zatwierdzenie układu

Foto: Adobe Stock

Po nowelizacji prawa restrukturyzacyjnego, która weszła w życie 1 grudnia 2021 r., można wyróżnić dwa rodzaje postępowań o zatwierdzenie układu. „Lepsze” z punktu widzenia dłużnika to postępowanie o zatwierdzenie układu „z obwieszczeniem o wyborze dnia układowego”, które realizuje formułę ochrony prawnej dłużnika, gorsze – bez takich środków ochrony. Niniejszy artykuł odnosi się do tego pierwszego rodzaju postępowania.

Obecne przepisy prawa restrukturyzacyjnego nawiązują w swojej treści do tzw. uproszczonej restrukturyzacji covidowej, która obowiązywała jako rozwiązanie czasowe. W świetle uzasadnienia tzw. tarczy 4.0. (tzn. ustawy z 23 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami Covid-19 oraz o zmianie niektórych innych ustaw) w związku z otwarciem postępowania tzw. covidowego kluczowym rozwiązaniem było zawieszenie egzekucji wierzytelności objętej z mocy prawa układem oraz wierzytelności zabezpieczonych rzeczowo (druk nr 382 Sejmu IX kadencji). Zgodnie z nieobowiązującym już art. 18 ust. 1 tarczy 4.0. „na wniosek wierzyciela, dłużnika lub nadzorcy układu sąd uchyla skutki opublikowania obwieszczenia (…) jeżeli prowadzą one do pokrzywdzenia wierzycieli”. W myśl art. 18 ust. 2 tarczy 4.0. nadzorca układu obwieszczał w Monitorze Sądowym i Gospodarczym o uchyleniu skutków opublikowania obwieszczenia. Co istotne, art. 18 tarczy 4.0. nie przewidywał możliwości złożenia zażalenia na postanowienie w przedmiocie uchylenia skutków opublikowania obwieszczenia.

Pozostało 88% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Co można wybudować bez pozwolenia na własnej posesji? Garaż? A może oczko wodne?
Zawody prawnicze
Prokuratorzy zaniepokojeni poleceniem prokuratora krajowego ws. Andrija K.
Mundurowi
Dlaczego żołnierzy na granicy skuto kajdankami? Żandarmeria Wojskowa wyjaśnia
Prawo drogowe
Zmiany w kasowaniu punktów karnych i zabieraniu prawa jazdy. Będzie surowo
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Prawo drogowe
Koniec z parkowaniem na chodnikach? Jest propozycja zmiany prawa
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży